Temný vzorec

Temný vzorec https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460609/bmid_temny-vzorec-LfA-460609.jpg 4 593 159

Naturalista série

< 4. díl

Doktor Theo Cray je proslulý tím, že za použití matematických metod dokáže vypátrat sériové vrahy. Jenže pak je vystaven působení patogenu ovlivňujícímu mozkovou činnost a vědomí, že má v těle virus, který z něj samotného může udělat zabijáka, mu zničí pověst i vyšetřování a on začne pochybovat o vlastní příčetnosti. Aby zachránil nevinné životy i sám sebe, sleduje Cray každé nové vodítko v případu vyšinuté zdravotní sestry, přestože pomalu ztrácí kontakt s realitou. Pokud má však dopadnout chameleonskou vražedkyni, musí čelit vlastní temné stránce, protože pouze v nebezpečných stínech najde to, co se snaží ulovit. A pro Craye je výprava nezaložená na výpočtech, ale pouze na intuici, tím nejděsivějším podnikem v jeho životě…... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Kalibr

Dark Pattern , 2019

pavlusci
13.12.2020 4 z 5

Tak tohle mě bavilo! Hodně dobrá knížka a skvělé pokračování! Fakt klobouk dolů. Sice to nebyl konec, na který jsme zvyklí a na mě byl moc uspěchaný, ale i tak doporučuju a těším se na další díl.

Anna27
10.12.2020 5 z 5

Opět skvělý díl. Kdo nečetl, nechť se do toho pustí. Jsou série, které vás minou a pak je tu bláznivý Theo Cray, který dělá neuvěřitelné a pošahané věci, které ho často dostanou do průseru a stejně vás to nepustí už od prvního dílu. Těším se na další případ. Obálka zase TOP! Nemám, co bych vytkla.

Gibis
06.12.2020 5 z 5

K doktoru Theovi Crayovi já nedokážu být kritická. Beru ho se všemi jeho chybami a všechny jeho teorie mu zkrátka baštím :) Takže i tentokrát, kdy pátrá po vraždícím zdravotníkovi a oběti počítá na stovky, nezapomene vykopat nějakou tu mrtvolu a nakonec spadne až na samé dno, já to s ním všechno ráda prožiju a protrpím. Konec mi sice připadal trochu odbytý, ale odpouštím a těším se na příště.

Hella
06.12.2020 3 z 5

Půl knihy jsem si tedy připadala jako jelen, neb často jsou Theovy myšlenkové pochody a úvahy v odborných dialozích natolik složité, než aby jim průměrný čtenář na první dobrou zcela porozuměl, ale vesměs byla kniha opět čtivá a originální. Jen ten konec je splácaný až moc.

Sabi163
28.11.2020 4 z 5

Tuhle sérii miluju, ale musím říct, že jsem od téhle knihy čekala trochu víc. Nepohltila mě tak jako předchozí knihy, nějak mi v té knize chyběla i ta osobitost autora, tak plně doufám, že to autor v další knize napraví.

Sabča92
24.11.2020 3 z 5

Rok se s rokem sešel a naše dlouhé čekání skončilo. Teorie vraždy přinesla opravdu velmi překvapivé zvraty, po kterých jsem nutně potřebovala vědět, co bude dál. Temný vzorec ale zrovna neodpovídá na neuzavřené téma. Téma sériového vraha v nemocničním prostředí je opravdu velmi silné téma. Theo je zkrátka svůj, je to netradiční hrdina, který se nebojí riskovat svůj život. Někdy mi přijde, že má více životů než sama kočka. Theo je tu ten chytrý, kterého lidé vyhledávají se svými podezřeními podobně jako např. u Sherlocka Holmese. Vlastně čím víc nad tím přemýšlím, tím více podobností vidím se slavným soukromým detektivem. Čtvrtý díl této thrillerové série si ponechává vše, na co jsme z předchozích dílů zvyklí. Tvrdohlavého hrdinu, který je velmi chytrý, odvážný a na mrtvoly má zkrátka magnet. Oproti předchozímu dílu je zde více akce než čísel a odborných termínů. Temný vzorec mě sice zklamal ale to nic nemění na tom, že jako celek je tato série opravdu velmi povedená.

Luccinda
21.11.2020 5 z 5

Jak je u autora zvykem, v celé knize panuje přímo mrazivá atmosféra. Hlavní hrdina si tentokrát při snaze dopadnout pachatele sáhne na úplné dno a já jsem si ho díky tomu zamilovala snad ještě víc než doposud. Novému případu Theo obětuje úplně všechno a kdo ví, jestli se z toho vůbec někdy vzpamatuje.

Temný vzorec se z celé série nejvíce podobá Šelmě. První půlka je trošku pomalejší, ale potom příběh nabere úplně neuvěřitelný spád a už prostě nedokážete přestat číst! Theo se opět pohybuje na hraně zákona a vy jen čekáte, kdy tu pomyslnou čáru překročí natolik, že už nebude cesty zpět. Příběh v závěru nádherně graduje a po dočtení jsem jen zůstala zírat s otevřenou pusou a snažila se nějak zpracovat, co se to do háje zrovna stalo. Strašně moc bych si přála vědět, co bude s Theem dál, ale pátý díl je zatím bohužel v nedohlednu.

Eisy
16.11.2020 3 z 5

Ten konec se nepovedl, jinak se to četlo skvěle!

onyx84
11.11.2020 2 z 5

Za mě teda nejslabší díl z celé série...první půlka strašně utahaná,druhá už jakž takž, ale konec těžce odfláknutej...chybělo mi to, že dočtu kapitolu a MUSÍM číst další...pořád jen vracení k předchozím dílům...je mi líto všech,co sérii začnou tímhle dílem, poněvadž nebudou tušit,o čem se čtvrt knížky mluví...tentokrát se teda pan Mayne moc nevytáhl...asi za to může covid :) jako za vše poslední dobou...

Smiley96
11.11.2020 3 z 5

Theo Cray je sympaťák od samého začátku. První tři díly jsem úplně hltala, ale tentokrát to byla slabota. Koukej se sebrat Theo a ať to má příště pořádný grády.

85098211
05.11.2020 4 z 5

(SPOILER) (audiokniha)
Musím přiznat, že předchozí dvě knihy se mi líbily o malý kousíček víc, než tento čtvrtý případ s matematikem Crayem. Ale zároveň byl o celou třídu lepší než první Šelma. Rozjezd byl dost pomalý, ale posléze nabral na spádu a potom už nebylo úniku ;-). Theo mi stále ještě není sympatický na sto procent, ale zvykla jsem si a knihy s ním pokaždé poslouchám se zaujetím. Obsahově je i tento případ napínavý a originální. Theo se do případu zaplétá stále víc... Kromě toho bych chtěla dodat, že závěr knihy se mi moc nelíbil, zůstal tak nějak podivně nezakončený. Víc už ale prozrazovat nebudu, pokud máte tuto sérii rádi, zkuste se přesvědčit sami ;-).

Michelleta
04.11.2020 5 z 5

Právě jsem zavřela poslední knihu od mého oblíbence Andrew Maynea a doznívá ve mě pocit "Tak tohle byla jízda!". Za poslední cca rok se jednalo o čtvrtou knihu od tohoto autora, co jsem měla tu čest číst a pokaždé, když si myslím, že to nemůže přeci už nic trumfnout a skončit překvapivěji a explozivněji, tak mě autor přesvědčí o pravém opaku! Za mě opět senzace a kniha, která stojí za nejedno přečtení. Nicméně pro nováčky, kteří doktora Craye ještě neznají doporučuji přečíst si předchozí knihy ze série, nebudete rozhodně litovat. Jsou zkrátka autoři, kteří se přímo "čtou sami". Velmi se těším na rok 2021, kdy má vyjít v září další kniha s názvem "Mastermind", uvidíme, kdy se dočkáme překladu do našeho krásného jazyka.

klaraj093
01.11.2020 5 z 5

Opět skvělé pane Mayne..Jen tak dál a mnohem dříve prosím!

kytarka
01.11.2020 5 z 5

Tahle kniha mi přijde jako jediná od autora nejvíce reálná. Ze začátku knihy se Theo dost vrací k předchozím případům, je tedy lepší když si je přečtěte všechny pěkně popořadě. Já je četla před delší dobou a tak by mi opakování prospělo, vždy zapomenu detaily knihy. Tohle bylo fajn a určitě stojí kniha za přečtení.

encyklopedie
31.10.2020 5 z 5

Kdybych to četl asi bych se první půlku pěkně nudil.... ani ryba, ani rak... jenže pak si člověk uvědomí jak skvěle je zase vymyšlen postup pátrání přes matematický temný vzorec a zjistí, že první půlka knihy nebyla žádná nuda, ale výborné vtáhnutí do děje....
Mayne je mazák a už se těším na dalšího Thea!
100% jen to frnkne....
knihu jsem poslouchal jako audio..... výborně načteno Velenem...

Ticiana
28.10.2020 4 z 5

První dil se mi libil, druhej a třetí mne stval a tady se mi to zas líbilo. Sice nechapu úplně konec ale myslim, ze v další části, která bude určitě následovat, se dozvíme vic. Za mne fajn strávený čas u čtení.

adevis
26.10.2020 4 z 5

Po Teorii vraždy jsem byla maličko zklamaná a doufala jsem, že Temný vzorec všechno napraví. Napravil. Kniha mě bavila od začátku do konce, i když ten konec Theo (Andrew) moc nevychytal. I přesto jsem z ni nadšena. Celkově jsem nadšena z celé série, vypadá božsky. Doporučuji.

JirkaTob
25.10.2020 5 z 5

První polovina knížky je špička. Nicméně od půlky jde kvalita dolů. Konec mě trochu zklamal. Stále je to ale to nejlepší, co si teď můžu přečíst.

Babouš
21.10.2020 5 z 5

Pokud v Šelmě Theo Cray potřeboval znát botaniku, v Hračkáři chemii a v Teorii vraždy se vyznat ve virech a bakteriích, v Temném vzorci vraha/vražedkyni může dopadnout jen pomocí matematiky. Jedna z nejlepších detektivek, které jsem letos četl, ale nepřekvapuje mě to, Mayne prostě umí psát a já to jeho kombinování vědeckých libůstek s napínavým příběhem žeru. Moje oblíbená scéna byla, když se Theo schovával ve skladu harddisků a pak si odtud našel kreativní cestu ven.