Temný vzorec

Temný vzorec https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/460609/bmid_temny-vzorec-LfA-460609.jpg 4 599 599

Naturalista série

< 4. díl

Doktor Theo Cray je proslulý tím, že za použití matematických metod dokáže vypátrat sériové vrahy. Jenže pak je vystaven působení patogenu ovlivňujícímu mozkovou činnost a vědomí, že má v těle virus, který z něj samotného může udělat zabijáka, mu zničí pověst i vyšetřování a on začne pochybovat o vlastní příčetnosti. Aby zachránil nevinné životy i sám sebe, sleduje Cray každé nové vodítko v případu vyšinuté zdravotní sestry, přestože pomalu ztrácí kontakt s realitou. Pokud má však dopadnout chameleonskou vražedkyni, musí čelit vlastní temné stránce, protože pouze v nebezpečných stínech najde to, co se snaží ulovit. A pro Craye je výprava nezaložená na výpočtech, ale pouze na intuici, tím nejděsivějším podnikem v jeho životě…... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: ekniha , Kalibr

Dark Pattern , 2019

Kalina
13.03.2021 3 z 5

Téměř celá kniha byla výborná. Ovšem ke konci, jakoby to autor už chtěl mít ukončené, nebo si s ním nevěděl rady. A nebo já jsem ten rychlý konec nepochopila.

stanky
13.03.2021 odpad!

Jestliže chce autor stavět velkou část zápletek na vědeckých či technických popisech, měl by si předem o dané problematice nastudovat alespoň základní fakta (článek z OnaDnes opravdu nestačí). Hlavní hrdina tak vypadá jako neuvěřitelný superman z vesmíru a autor jako žvanil negramot. Jen pro příklad: plyšový medvěd, který má v sobě kameru a Raspberry Pi by musel být napájen nejméně baterií z lokomotivy, aby vydržel tři týdny v provozu. A takových blábolů je tam několik v každé kapitole. Škoda. Dostal jsem se cca do dvou třetin a na víc již neměl sílu.

Kamilajznik
12.03.2021 4 z 5

Já teda musím říct, že se mi kniha líbila. Začátek super, potom u mě trošku ztráta pozornosti, ale pak se to slušně rozjelo. Ale! Posledních pár kapitol jsem jako teda nepochopila, jako pochopila jsem o co jde, ale proč to tam muselo být zrovna takto. To mě trošku zklamalo. A konec... Asi se netřeba zmiňovat, že tento druh konce, se mi zdá poněkud nešťastný :-)

happy-smile
11.03.2021 5 z 5

Theo Cray, nezničitelný terminátor s mozkovou kapacitou umělé inteligence. :) Buď mu to žerete nebo ne. Tohle je jedna z těch sérií, kde jste buď absolutním fanouškem, nebo trpíte totálním odporem. Já patřím do té první a užila jsem si skvělou jízdu.

Liss93
09.03.2021 4 z 5

Knihy ze série Naturalista jsou náročné. Pokud nejste vědec v několika oborech, nedokážete naplno pochopit, co Theo Cray provádí, aby dopadl pachatele. Biologie, matematika, informatika, porušování zákonů... Už počtvrté. Člověk by řekl, že po tom všem, čím si Theo prošel je už otrkaný, ale stále jsou věci, které jím otřesou a donutí ho udělat cokoli, aby dopadl vraha a zachránil potenciální oběti. Jen mi tedy vadilo Theovo chování, které sice bylo ovlivněno jeho obavami o zdraví, ale to ho neomlouvá.

kalinkacz
06.03.2021 4 z 5

Před čtením jsem byla mírně nejistá, autor mě strašně moc baví, ale říkala jsem si, jestli ještě může přijít s něčím novým, jestli mě bude pořád tolik bavit... Obavy byly zbytečné! Opět jsem se skvěle bavila... Hned začátek mě vtáhl do děje a rozhodně palec nahoru za to, že byla kniha více konverzační a tak děj utíkal opravdu rychle... Letos by autorovi měla vyjít další kniha, která bude, pokud se nepletu, vyprávět o jiné postavě, ale já se nemohu dočkat!

ThePeace135
05.03.2021 4 z 5

Někdy mi to občas nedá a když rozečtu sérii, která mi nepřijde úplně dobrá, stejně si přečtu i ty další díly, protože co kdyby náhodou. U druhého dílu Naturalisty jsem si nadávala, u třetího jsem se proklínala a ptala se sama sebe, jestli si z nás autor dělá legraci a u čtyřky... díky, že jsem to vydržela až sem. Za mě rozhodně nejlepší díl celé série (paradoxem je, že bez minimálně předchozího dílu se neobejdete a nebudete se v ději úplně orientovat) a Theo Cray mě tentokrát neskutečně bavil. Ano, co si budem, na konci to autor zase zvoral, protože ty konce mu prostě nejdou, ale já vím jedno. Že i když se u stylu autorova psaní či kvality jeho knih nedá říct, že mají klesající či stoupající kvalitu neb je to jak na horské dráze, pokud se Theo Cray ještě někdy vrátí na scénu, znovu mu tu šanci dám. I kdyby to bylo jen pro ty neskutečně skvělý obálky, co jeho knihy mají.

VeFab
03.03.2021 5 z 5

Super.

Gindolfin
02.03.2021 3 z 5

První díl super, druhý pořád dobrý, třetí dost bída. Z tohohle dílu jsem byl nadšený, tohle byla kniha podle mého gusta, návrat k prvním dvou dílům. Ale pak to zkazil konec:-(. Zakončení knihy bylo pitomé a epilog už úplně stupidní.

maxx
23.02.2021 5 z 5

Skvělý příběh který zapojil moji fantazii na 100% a ten konec mohl bejt trosku víc rozepsání ale jinak za mě krásné čtení

harena
17.02.2021 5 z 5

Můj velký oblíbenec, geniální otravný všeználek a arogantní hajzlík, profesor bioinformatiky Theo Cray je k mé radosti opět tady. Stále má trochu problémy se sociálním chováním, jeho autistické projevy mu neulehčují život. Možná je to trochu nerealistické, překombinované, možná i trochu sci fi, ale napínavé a taaak dobře se to čte!!!! A jako bonus se v knize dozvíme spoustu jiných věcí o medicíně i jak to chodí v nemocnicích, ve kterých bychom se nechtěli nikdy ocitnout. Krátké kapitoly, napínavý, poutavý a strhující thriller. Jak autor píše v epilogu, další pokračování se bude odehrávat zřejmě v Barmě. Netrpělivě čekám, až 1. 6. 2021 "Dívka pod hladinou" vyjde.

intelektuálka
12.02.2021 4 z 5

A Theo Cray je zpět - a opět na stopě sériovému vrahovi, kterého pronásleduje na podkladě temného vzorce ....

Pro čtenáře, kteří jej znají z předchozích titulů bude kniha zábavným pokračováním - se všemi kouzly, které autor dokáže předložit ....

A v závěru je již Theo stižen posedlostí a my jen čekáme, zda případ vyřeší ....

Ale konec je otevřený - autor si zřejmě chystá půdu pro další díl .... Bude to Dívka pod hladinou ?

radus
09.02.2021 2 z 5

Nebavilo mě to číst, v půlce knihy odkládám, ale třeba ještě za čas tomu dám druhou šanci.

ladyba
09.02.2021 3 z 5

Kde se vzala, tu se vzala televizní a filmová hvězda, kterou všichni znají a poznávají... No nevím, šlo se bez toho obejít.

JessieEx
06.02.2021 5 z 5

Já se z toho Thea zblázním!!! Tohle bylo něco neuvěřitelného.
I když se zpočátku zdálo, že autorovi dochází dech, jak už jsme si mohli všimnout v předchozím díle, děj se asi po 50 stranách neuvěřitelně rozjel. A i když tu stále byla občas trošičku nudná místa, většinou to byla fantastická jízda!

Theo, můj oblíbenec, nabyl po dopadení tří nebezpečných sériových vrahů takové sebevědomí, že začne chybovat. A tak se prakticky celou knihu nachází v brutálních sra**ách (pardon za ten výraz, ale to se jinak říct nedá).
Určitě ale znáte Thea, kromě toho, že je neuvěřitelně chytrý, vtipný, sarkastický až cynický, je hlavně umíněný. Jde za svým cílem na vlastní pěst a nedělá mu problém porušit hromadu zákonů.
Jeho cílem je spravedlnost, ale hlavně dopadnout vrahy a předejít dalším obětem.

Theo je fakt zvláštní hrdina a v tomhle díle se to jen potvrdilo. Bylo mi líto jeho přítelkyně Jillian, ale zároveň jsem chápala jeho potřebu zachraňovat ( a tím pádem na svou přítelkyni kašlat).

Tenhle díl byl jiný než ty předchozí. Ano, Theo se opět snažil dopadnout vraha a opět mu v cestě stála byrokracie a zkorumpované orgány. Do tohoto případu ale dává Theo úplně všechno, i když ví, že už se mu nic nevrátí.

Theo se nebojí vraha konfrontovat. Přiznejme si, že má přibližně tolik životů, jako průměrná kočka, je superman. Ale ona celá ta série je tak trochu scifi. Jasně, Theo je génius a k tomu nejspíš i tělesně zdatný. Jeho způsob nakládání s informacemi (a jejich získávání) je geniální (a mnohdy nezákonný), je to statistický mág. A i když biologii ani informatice nijak nerozumím, mám fakt často pocit, že čtu scifi, že tohle není realistické.

Ale zase klobouček před autorem. Myslím si, že musí být taky geniální, aby stvořil tak geniální postavu. Má tolik vědomostí a umí je krásně využít v příběhu. I já se v každé jeho knize dozvím spoustu zajímavostí, tentokrát třeba o Tyfové Mary.

Epilog mě dost zmátl a tuším, že nás čeká velmi zajímavý pátý díl! Už teď se ho nemůžu dočkat.

A ano, i když jsem přiznala, že bylo v knize pár (pro mě) nezajímavých míst, jako celek je kniha bombastická a zaslouží si to nejvyšší hodnocení!

Shakina
06.02.2021 4 z 5

Andrew opět nezklamal ale oproti předchozím dílům mě kniha tolik nevtáhla.

čef
01.02.2021 4 z 5

Nejvíce se mi líbí knihy, kdy je hlavní hrdina vynalézavý, inteligentní a spravedlivý a jde tvrdě za svým – tedy zde porazit zlo. Tak tady to tak bylo, až na ten závěr, který jsem asi nepochopil zcela. Něčeho tam bylo více, něčeho zase méně a ani jedno se mi nelíbilo. Snad si autor buduje začátek dalšího dílu a proto, i když jsem byl do 95 procent knihy příběhem nadšen, celkově s ním nemohu být zcela spokojen.

Dragounova96
20.01.2021 3 z 5

Hodně zvláštní konec, možná že méně je někdy více. :)))

HelenBarbora
18.01.2021 1 z 5

Začátek knihy mě vyděsil, a proto jsem sáhla po něčem jiném. Možná ji dám ještě šanci, kdoví..

Olcab264
10.01.2021 3 z 5

Jako te začátek dobrý,skoro bych řekla jak Šelma,ale ten konec,no nevím...