Temný obraz

Temný obraz https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15953/temny-obraz-15953.jpg 4 387 60

Jeden z nejúspěšnějších románů kultovního autora sci-fi. Tentokrát se odehrává v Kalifornii blízké budoucnosti, kde narkomany zabíjí nová, naprosto návyková droga. Antihrdina Bob Arctor, jinak rovněž protidrogový agent Fred, otevírá svůj dům narkomanům a prožívá s nimi vše, co s sebou tato látka přináší. Drogová scéna se ale radikálně změnila a drogy, policie, svět ani smrt už nejsou jako dřív. Ovlivňování vnitřní i vnější skutečnosti drogou je Dickovo věčné téma, ale nikdy nevycházel tolik z vlastní zkušenosti jako v této knize. Na rozdíl od svých ostatních děl tu autor díky zakotvení ve skutečnosti často využívá černého humoru a absurdní grotesky, což z románu dělá nejzábavnější vážnou knihu o drogách.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Talpress

A Scanner Darkly , 1977

jiri77
01.03.2018 1 z 5

Tak tohle mi vůbec nesedlo. Zmatený příběh mě nedokázal uchopit a po přečtení jsem už nevěděl, co jsem četl. Za mě velké zklamání.

david5746
01.09.2017 5 z 5

Drsný výlet do schizofrenické feťácké duše, s lehkým scifi obalem a to celé podáno mistrným stylem od Pana Spisovatele. Humorné (v intencích toho, co se tam děje) pasáže střídají pasáže docela drsné či smutné, kdy se prostě člověk musí zamyslet, no jak je u PKD docela zvykem.
Četl jsem teď po letech asi po třetí a určitě nikoli naposled. Rozhodně stojí za přečtení a za vidění stojí i film, který si nezadá s ostatními filmovými převody knih tohoto autora.

Fremr
05.08.2017 5 z 5

Philip K. Dick v tak dokonalé formě, že mi úplně spadla čelist když jsem to četl poprvé, pak podruhé a pak ještě viděl film. Knihu budu číst zase za pár let i potřetí a jestli budu žít dlouho, tak ještě vícekrát. Temný obraz závislého člověka, společnosti, minulosti a budoucnosti zabalený do měnícího se obleku a humoru, který umí jen tento autor. Bylo mi z toho všeho nanic, zároveň jsem si užíval tu drogovou jízdu a pořád se smál... Bylo to šílený a dokonalý. Skvělý je, že díky Dickovi tvrdý drogy nikdy nezkusím, stačí mi jeho příběhy. Jedna z těch knih, která Vám toho řekne opravdu hodně i o Vás samotných a doslov to všechno dokonale podtrhne.

Hellrampage
24.01.2017 5 z 5

"Hele, legendy se pořád předělávaj. Po pár stoletích už budou říkat: ,Za časů našich praotců se jednoho dne zjevil třicetimetrový útes neuvěřitelně kvalitního afgánského haše za osm bilionů dolarů, dštil oheň a hřímal: Chcípněte, eskymáčtí psi! a my jsme bojovali kostěnými oštěpy a na hlavu ho porazili.´"

Tož, mám za sebou dalšíu kúlovskú dickovku zo sveta drog, heráku, hašiše, mariášky a úplne supr dupr Smrti, kerou má už každý kúl človek, čéče. Som z teho úplne na srač*y wole, čtivé to bolo jako kebystesidali Herák a mariáš(ku) zároveň...

...ale teraz už vážne. Temný obraz bol pre mňa oveľa prehľadnejší a pútavejší (mimochodom, rozhovory postáv nemajú chybu :) než Ubik alebo Tři stigmata, čo sú knihy, ktoré som od Dicka (naozaj mu nechcem nadávať) zatiaľ prečítal. Čitateľ sa tu dostáva do hlavy Boba Arctora, ktorý je tajným agentom v rade drogových dealerov a má za úlohu chytiť "väčšiu rybu", no ako sám pomaly zisťuje, vyhnúť sa kontaktu s lákavou drogou S nie je jednoduché. Aj keď som stále očakával nejakú pointu alebo koniec s veľkým K (naozaj to nemyslím dvojzmyselne), nedočkal som sa, no Dick to vysvetlil na konci, že o pointu vôbec nejde. Ide o to... ale veď na to prídete aj sami... Naozaj si neviem predstaviť, ako niekto z tejto knihy mohol urobiť zmysluplný film - no podarilo sa a musím povedať, že po zhliadnutí filmu musím knihe dať plný počet... na záver poviem len, wow...

"Kdybych měl řídit tvoje auto, určitě bych zmáčknul nějakej špatnej knoflík a za chvíli by lítalo nad L.A. jako goodyearovská vzducholoď. Ještě by mě poslali hasit ze vzduchu ropný vrty boritanem."

lyriq
25.12.2016 5 z 5

Jedna z nejúžasnějších knih, co jsem kdy četl. Při prvním čtení jsem u posledních stránek měl husinu a v žaludku kámen, který tam zůstal ještě dost dlouho. Mrazivý a strhující příběh, u kterého se i zasmějete, ale co je hlavní, po přečtení doslovu už na něj nezapomenete.

Etelea
19.09.2016 5 z 5

Já se vůbec nedivím, že sám autor považoval tuto knihu za jednu ze svých vrcholných. Měla jsem na ni velmi málo času, tak jsem ji louskala dlouho. Mrzí mě to, protože je fascinující. I když je to smutný příběh, v některých pasážích jsem se opravdu smála. Rozhovory o chybějících převodech na kole, hysterické těhotenství, mšice a jedna superinteligentní mšice z vesmíru...a tak dál. Tohle všechno brutálně kontrastuje s tou příšernou bipolaritou hlavního hrdiny. Závěr úžasný a z věnování na konci knihy úplně mrazí. "Byly jsme jen děti, co si hrají na silnici..."

RamonVarga
07.05.2016 5 z 5

Schíza.

radek9860
01.05.2016

"tragikomická fantazie" - wow, to ti chybí pár zásadních životních zkušeností - je to kurevsky smutnej příběh lidí, na který ses vykašlal, protože jinak bys byl mrtvej, který ti chybí, ale s kterými si už nikdy nebudeš mít co říct... protože ten vztah existoval jen v tý době, kdy jste počítali převody kola a nějaký vám prostě chyběly

Knišíl
23.04.2016 5 z 5

Filmové zpracování mě učarovala už před nějakými třemi, pěti lety. V té době jsem neznal PKD a právě po shlédnutí Linklaterova filmu jsem se rozhodl to napravit. Temný obraz je v pořadí sedmou knihou, kterou jsem od PKD přečetl. Přesto, že jsem si docela pamatoval děj z filmu, mě kniha bavila nadmíru dost. Ani na chvíli jsem se nenudil. Z toho, co jsem od Dicka četl, mi připadá právě Temný obraz interpretačně nejjednoznačnější, a proto bych tuto knihu doporučil začínajícím čtenářům Dickových knih.

Furt
17.04.2016 3 z 5

Autenticky posobiaci vylet do sveta drogovo zavisleho cloveka. Po precitani sa zvysi sanca ze sa citatel drogam vyhne. Z tohto hladiska doporucujem.

Rawen616
26.10.2015 4 z 5

Pozoruhodně čtivá paranoia a rozklad osobnosti s kapkou scifi prvků v jednom. Chvílemi jsem v tom měl slušný zmatek což byl zcela nepochybně záměr. Spolu s hlavním hrdinou si nebudete ani chvíli jistí kdo je vlastně ve skutečnosti kdo. Uplný závěr to všechno zamotá ještě víc. I tak to je ale skvělý výlet do duše feťáka. Hrozně mě bavily ty vysmažené a vtipné dialogy o uplných nesmyslech. Kniha po jejímž přečtení rozhodně nezačnete brát drogy. Ani nemusíte, už jen číst jí, je jako být na drogách:-)

newman
03.10.2015 5 z 5

Člověka asi vždycky nejvíc ovlivní to, co přečetl v pubertě, a já ji, společně s Ubikem, přečetl snad pětkrát. Film taky docela ušel na to, jak jsou filmová zpracování Dickových novel buď děsná (Blade Runner) nebo velice volná (Minority Report).

bob0795
28.07.2015 5 z 5

Tuhle knihu jsem miloval. Stejně tak i film, který jsem viděl poprvé po několika letech po přečtení knihy a od té doby ještě minimálně dvacetkrát. Občas mi v překladu chybí typicky Dickovská údernost některých dialogů, ale i tak to pro mě byl začátek lásky k tomuto autorovi. Jedna z mých nejzásadnějších knih.

józi.odkudkam
24.02.2015 5 z 5

O tom, jak se osobnost agenta Arctora stále víc podobá těm anonymním mihotavým oblekům, až nakonec zhasne prakticky úplně a stane se čočkou kamery s poslední doutnající jiskřičkou citu, jež ho snad ještě dělí od stroje. Vtipný, smutný a dojemný příběh, který si Dick, aspoň myslím, napsal hlavně kvůli sobě. Prostě to potřeboval a jsem rád, že se o něj s námi podělil. Čistých 5*****

Muflonius
10.02.2015 5 z 5

Nevím proč, ale knihy od P.K.Dicka na mne působí až halucinačně. Tím více u tohoto titulu.. byly chvíle, kdy jsem se ponořil do knihy a čítil téměř na vlastní kůži ten postupný rozpad a halucinace. Navíc to není jen sci-fi, ale jde poznat že ten kdo to psal, měl zkušenosti se závislými, což mi potvrdil i dovětek knihy, ve kterém knihu věnuje všem blízkým osobám, které propadli "droze S". Je to smutná fikce obsahující zlomky kruté reality, ale i tak jsem rád, že jsem si ji přečetl. Možná proto...

jorgesob
06.01.2015 5 z 5

tak tohle jsem opravdu nečekal. knížka se mi dostala do rukou mnohem dříve než film. a jelikož jsem od něj četl blade runnera, tak jsem očekával temnou scifi, jak je uvedeno v názvu. a ona to je bestiální drogová jízda. všechny palce nahoru tohle se dickovi povedlo opravdu na výbornou

Kiť Kať
09.10.2014 5 z 5

Kniha o lidech, kteří špatně pochopili "hru", o lidech, kteří hledali trochu povzbuzení, zábavu, způsob, jak si nekonečně užívat... Kniha, která nenese žádné morální ponaučení, jak tvrdil sám autor, pouze ukazuje následky "hry".

Příběh, který chvilkami nechápete, feťácké dialogy, nad nimiž nevěřícně vrtíte hlavou, diagnózy, které nahánějí hrůzu... dvě hemisféry, které spolu soupeří.

Co byste čekali od člověka, který jel snad ve všech druzích dosud existujících narkotik a měl pravděpodobně schizofrenii? Já jen to, že i přes to přese všechno napsal naprosto dokonale "úchylné" dílo o společnosti feťáků.

"Vem peníze a kašli na dluhy," řekl Villon v roce 1460. Jenže to nejde, když hotovost je jeden cent a dluhem celý život.

opic 12
02.09.2014 4 z 5

Tripová jízda od Dicka v nejlepší formě. Chvílema jsem měl pocit,že se ztrácím s postavama stejně tak i moje hemisféry. Mistrně doslova obrazová atmosféra a ty všechny nezapomenutelný vysmažený rozhovory nemaj chybu.

Eridan
09.05.2014 4 z 5

Psychologický román plný feťáckých keců, hlubších myšlenek a pochybností o správnosti stylu svého života i lidské identity. Nelze než doporučit! Totéž platí o filmové verzi, která se velmi věrně drží originálu.

DRALI
22.04.2014 5 z 5

Hned od začátku čtení této knihy mi bylo jasné, že si pan Dick ve svém mládí musel "frčet" jak blázen. A to je moc dobře!!! Jinak by v žádném případě nemohl tak dokonale popsat ty feťácké schízy a hlavně totálně ujeté rozhovory hlavních aktérů, které patří mezi to nejlepší v knize. Chvílemi je to moc vtipné. Při pomyšlení jak drogy dokážou člověka "vymazat" zase smutné. Ale každopádně celou dobu velmi zábané.