Pistolník

Pistolník https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407594/bmid_pistolnik-e3q-407594.jpg 4 2194 334

V první knize ze skvělé série Temná věž představuje Stephen King čtenářům jednoho ze svých nejtajemnějších hrdinů, Rolanda z Gileadu, posledního pistolníka. Je to znepokojivý charakter, samotář putující po fascinující cestě dobra a zla. V pustém světě, který děsivě obráží náš vlastní svět, Roland pronásleduje muže v černém, setká se zde s přitažlivou ženou jménem Alice a spřátelí se s chlapcem ze Země, kterému se říká Jake. Pistolník uchvacuje svým realismem promíseným s přízračnou snovostí, takže čtenář dychtivě očekává každou další kapitolu.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

The Gunslinger , 1982

tsal
21.10.2013 3 z 5

Pistolník je úvodem a proto od něj nelze očekávat dějový zázrak. Celé by se to vlastně dalo shrnout do jediné věty: Je to příběh o pistolníkovi, který pronásleduje muže v černém.

Kdo je onen pistolník? A kdo muž v černém? Proč k pronásledování vůbec došlo a čím vyvrcholí? Autor nám vykreslil jen základní obrysy příběhu, který je větší, než se na první pohled zdá. Při cestě pouští a podzemím se nám dostává několika útržků z Rolandova života, které nám dávají tušit, jaké jsou jeho motivy a cíle, avšak s jistotou nelze nic říct. Můžeme hádat, vymýšlet si, namáhat fantazii... nebo hltat další řádky a další díly, abychom se konečně dozvěděli více a aby před námi s posledním dílem skládačky vyvstal celkový obraz.

Nezbývá než doufat, že nakonec nebudu zklamána a že ta skládačka bude stát za to.

viwalda
23.09.2013 5 z 5

První dojem z této knihy mě uvedl do rozpaků,zda-li je to vskutku S. King,ale je to on a je to magor(v dobrém slova smyslu), pistolníkem začíná další životní a nevšední zážitek a je dobré, že jen tak nekončí...
Díky sai...

Hanyuu-hime
03.09.2013 3 z 5

Pistolník je úvodem do celé série. Kniha má jen 200 stran, na kterých se stihneme seznámit s Rolandem a absolvujeme s ním část cesty za Temnou věží, která je sice na konci blíž, ale stále ještě strašně daleko.
V průběhu čtení jsem si uvědomila, jak líto mi teď je, že jsem tehdy před čtyřmi lety, kdy jsem knihu držela v ruce prvně, Pistolníkovi alespoň nedala šanci. Je to totiž přesně můj šálek kávy. Příběhy, kde se s hrdiny musíme dostat z jednoho bodu do druhého (ono se tomu pravděpodobně nějak říká, ale už jsem zapomněla jak :D) si totiž užívám asi nejvíc ze všech knih.
První díl Temné věže se navíc čte opravdu lehce a nabízí dobře promyšlené postavy a úchvatně ztvárněný svět.
Za poslední dobu je to zase po čase jedna z mála knih, kdy mám chuť přeskočit ihned na další díl, leč ho ke své smůle ještě nemám doma.

Moje hodnocení se odvíjí od toho, že je to stále ještě jen rozjezd a je to na tom vidět. Každopádně, těším se na další knihy, které si hodlám nasyslit, co nejdříve to půjde.

see_sawandrew
22.08.2013 3 z 5

"Muž v černém prchal přes poušť a pistolník mu byl v patách" - chaotické začátky Temné věže, plné dobrých nápadů, ale i nedodělků, nevybočují z průměru Kingovy tvorby. Přesto je z nich znatelně cítit postapokalyptická atmosféra a multidimenzionální pointa celé ságy. Asi jako když se narodí zázračné dítě - chodit se musí naučit jako každé jiné. 65%

black.susi
12.08.2013 5 z 5

Nedalo mi to a po letech se znovu vracím k Temné věži. Tahle série se kdysi ještě na střední škole stala mojí láskou a stará láska nerezaví. Takže stejně jako tenkrát jsem opět nadšená a těším se na další díly. První část zhltnuta během dvou dnů.

sackettboy
06.08.2013 2 z 5

Aj, keď ma kniha strašne lákala už dlhšiu dobu a celkovo séria Temná věž, po jej prečítaní som zostal celkom sklamaný. Je to snáď prvá kniha, ktorú som po celú dobu absolútne nechápal. Čítala sa veľmi ťažko, neviem či bol tak blbý preklad alebo originál, občas som uvažoval či nebol Stephen na drogách, keď to písal :-). Každopádne som ju dočítal vďaka tomu, že bola krátka. Na záver autor uviedol, že ju písal 12 rokov takže by to mohlo vysvetľovať ten zmätok. Druhému dielu dám šancu, snáď to bude písane prijateľnejšie, pretože s takou Pod Kupolou sa to zatiaľ porovnať ani nedalo.

Belatris
21.07.2013 1 z 5

Jsem asi jediná na světě, kdo nehltá s nekritickým obdivem Kingovu Temnou věž, ale nemůžu si pomoct. Zvlášť v první knize je jeho psaní průměrné, snadno stravitelné, které náročnějšímu čtenáři nedává nic navíc. A mně už prostě nebaví nechat se vozit na příběhové linii a vesele krnět. Opravdu jsem se nudila a když jsem začala druhý díl, musela jsem ho odložit. Tohle je výkladní skříň psaní, kterému říkám "customer loving". Mít krásně vymyšlený koncept světa a pár dobrých postav mi prostě nestačí.

borknagar
10.07.2013 4 z 5

Úvodní část série "Temná věž". Ne tak dobrý jako další knihy, ale o to víc kultovnější. Po přečtení někdy cca. v roce 1999 se svět hnul a žilo se jen Temnou věží. Po letech si dávám repete a opět to funguje. Říkám díky za tuto sérii.....

Hanys_
25.06.2013 3 z 5

Čekal jsem trošku víc. Fantasy od Kinga je pro mě novinka a snad další díly téhle série budou jenom lepší a možná s odstupem i tenhle první díl docením více.

Thanyss
18.06.2013 4 z 5

Muž v černém prchal pouští a pistolník mu byl v patách... Osudová věta. Nejlepší sága jakou jsem kdy četla. A i když je tento díl "nejtenčí", rozhodně nezaostává za díly ostatními. Temnou věž jsem doslova hltala.

Neobee
19.05.2013 5 z 5

Ze začátku jsem si říkala, do čeho jsem se to pustila... ale nakonec jsem knihu dočetla a jsem zvědavá na pokračování... nemůžu se dočkat.

Jamal
28.04.2013 4 z 5

Pistolník je důstojným počátkem strastiplné cesty jednoho z mých nejoblíbenějších knižních postav vůbec. Roland z Gileadu. Už to jméno na mě dýchne tajemnem a dobrodružstvím.Vřele doporučuju všem knihomolům - fanoušci Kinga mají přednost!

kindlic
26.04.2013 4 z 5

Ešte včera hlásil ukazovateľ % číslo 50 a ja som si hovoril "ach jo, na čo som sa to zasa dal...". Čítal som ďalej a skončilo to tak, že som s úsmevom a obrovskou chuťou prenásledoval Muže v černém a dočítal 200 stranový prológ k najrozsiahlejšiemu dielu Stephena Kinga. Zatiaľ ponechám 4 * ale mám pocit, že po prečítaní ďalších dielov hodnotenie zdvihnem.

-"Tak jdi, jsou jiné světy než tento."
- hudba : The Beatles - Hey Jude.

kilometr
16.04.2013 4 z 5

Úvodní kniha k fantasy sérii příjemně naladila čtenářské choutky,tak uvidíme,co přijde dál.90%.

Niraj
10.04.2013 4 z 5

První díl vyvolává jen spoustu otázek, ale (téměř) žádné odpovědi. Čtenář se chvílemi ztrácí nepochopením událostí, vše je obestřeno tajemstvím a náznakem jakési katastrofy? v minulosti. Kdo je pistolník, proč pronásleduje Muže v černém a kdo je tento Muž, co je Temná vež a proč je tak důležitá? A co se stalo před těmito událostmi a se všemi lidmi tohoto světa ???? ..... a spousty další a dalších nejasností. Něco člověk postupně pochopí, něco v doslovu prozradí i sám autor.
Jinak kniha se čte svižně, místy je opravdu akční a velmi napínavá.
Komentáře zde slibují postupné ujasňování děje, takže i díky tomu právě teď dočítám už i druhý díl :-)
Knihu doporučuji a v očekávání ještě lepších zážitků si nechávám prostor pro hodnocení, proto teď za 4*

makulka22
08.04.2013 5 z 5

Pokud jste vzali knihu do rukou s tím, že si přečtete pouze první díl, nepochopíte. Jako celek je Temná Věž nepřekonatelnou ságou Kingova kalibru, která čtenáře vcucne do děje, pomele ho, zanechá za sebou spoustu bezesných nocí a na konci vás vyplivne naprosto v šoku a jistým pocitem, že to snad King nemůže myslet vážně. Rozhodně doporučuju.

Kodetka
26.03.2013 3 z 5

Této knize jsem zpočátku vůbec nerozumněla, v podstatě, až když člověk čte pokračování, tak mu dojde v čem je jádro pudla... Rozhodně doporučuji pokračovat ve čtení temné věže, mě čeká ještě 6. a 7. díl, hrozně se na ně těším. Roland umí chytnout za srdce. :-)

witko
16.03.2013 3 z 5

nějak dlouho jsem se začítaval a chytil mne až konec. Jsem však zvědav kam autor povede další Rolandovi kroky a tak zkusím i další díly.

Eigis
09.03.2013 5 z 5

Příběh posledního pistolníka, odhodláného dosáhnout svého cíle za každou cenu. Děj je navíc zasazený do postapokalyptického světa vylíčeného velice temným a syrovým způsobem. To vše dává vzniknout jedinečné atmosféře, které si v této knize nejvíc cením. Ačkoliv je zde zastoupeno několik různých literárních směrů, jsou zkloubeny velice vhodným způsobem. Je zde navíc položena řada otázek, díky kterým jsem hned šáhnul po dalším díle.

dearkiki
15.01.2013 5 z 5

Skvělá kniha. I když po tom, co jsem začala číst další díl, vím, že je to jen skromný začátek, Pistolník mne bavil. Je to přesně ten typ literatury, který mám ráda. Syrová krajina, poušť, podivní osadníci, tajemný muž v černém,... Moc se toho sice v tomto díle nevyjasní, ale to mi vůbec nevadí. Nějaká vysvětlování by v tuhle chvíli jen kazila atmosféru prvního dílu. Kromě toho, mne kniha náležitě "navnadila" na další díly.