Pistolník

Pistolník https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407594/bmid_pistolnik-e3q-407594.jpg 4 2194 334

V první knize ze skvělé série Temná věž představuje Stephen King čtenářům jednoho ze svých nejtajemnějších hrdinů, Rolanda z Gileadu, posledního pistolníka. Je to znepokojivý charakter, samotář putující po fascinující cestě dobra a zla. V pustém světě, který děsivě obráží náš vlastní svět, Roland pronásleduje muže v černém, setká se zde s přitažlivou ženou jménem Alice a spřátelí se s chlapcem ze Země, kterému se říká Jake. Pistolník uchvacuje svým realismem promíseným s přízračnou snovostí, takže čtenář dychtivě očekává každou další kapitolu.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

The Gunslinger , 1982

warspite
31.10.2014 3 z 5

Moje prvé stretnutie s Kingom a priznám sa dosť rozpačité. Kniha ma zaujala, ale bolo v nej dosť pasáží čo nepasovali môjmu štýlu. Druhému dielu však dám šancu.

lucifuk
13.10.2014 3 z 5

Dúfam, že je to začiatok ku niečomu lepšiemu, lebo inak to za veľa nestálo

ziriant
27.09.2014 2 z 5

První polovina knihy se mi četla lehce, na můj vkus až příliš lehce. Pak následovala několikatýdenní odmlka. Už to byla předzvěst myšlenky, že tahle kniha asi úplně nebude úplně pro mě, jelikož si nedokázala udržet mou pozornost (i když přiznávám, měla v té době velmi silnou konkurenci). Nyní jsem konečně dočetla a pocity jsou velmi rozpačité. Doslov mě z literárního i osobního hlediska zaujal mnohem více než samotná kniha. I když závěrečné strany příběhu byly zase dle mého mnohem přitažlivější než vše, co jim předcházelo. Proto musím ale celkově zhodnotit Pistolníka jako hodně slabý díl. Podobně komorní díla vyžadují zvláštní péči; u knih, kde se to hýří postavami, čtenář snáze upadne do pocitu, že to vlastně tak špatné čtení není, protože se dovídá stále něco nového. Zde mi to naopak přišlo jako po vymření. Rozhodně bych v takovém případě neroztahovala děj na nějakých dvě stě stran. Přemíra otázek a nevyjasněného by mi nevadila, ráda se těším na rozuzlení, které třeba ani nemusí přijít, ale zde jsem nedosáhla téměř žádného literárního zážitku. Jelikož se mi ale právě kvůli doslovu stal autor sympatickým a také z pochopitelné zvědavosti "co na té Temné věži všichni mají", určitě neskončím s touto sérií u prvního dílu. Je tedy možné, že se jednou budu na tento díl dívat z jiného úhlu, třeba s nostalgií nebo s větším pochopením, ale nyní nelze hodnotit jinak než podprůměrně.

callahanh
07.08.2014 4 z 5

Pistolník se musí brát jako prolog k mnohem rozsáhlejší sáze, která se postupem času vyvíjí a nuno říct, že svou funkci plní opravdu výborně. Od prvních stránek na čtenáře dýchne skutečně hutná a zvláštní atmosféra evokující postapokalyptické sci-fi a westerny, která se nadále jen rozvíjí a prakticky nepoleví. Kniha je silnější ve své první polovině, kde Roland prochází městem a hledá Muže v černém. Tam King nechává působit čtenářskou fantazii, v rámci rozsahu skvěle pracuje s ústředním charakterem a hlavně v náznacích skvěle rozehrává další a další zápletky, které snad uzavře v dalších dílech. V momentě, kdy hrdina putuje pustou krajinou a potkává chlapce, se to celé trošku zadrhne, ztrácí to na tempu a King možná trochu zbytečně nasazuje flashbacky, které jsou zpočátku malinko chaotické. Závěrečná konfrontace Rolanda a Muže v černém už je zase stará dobrá působivá "kingovina", která sice nastolí spousty otázek, jenže to je v rámci takhle velké ságy pochopitelné. Jako první díl a nalákání k dalšímu čtení ale Pistolníkovi nejde mnoho vytýkat. Docela se na další díly těším, ale mám trochu strach, aby King nezabředl moc do fantasy, které jako jeden z mála žánrů nemusím. 70%

fiona007
07.08.2014 3 z 5

Knížku jsem začala číst na doporučení. A opravdu, líbila se mi. Bylo to takové fantasy a westernové, ne zrovna typickej King. Konec překvapil.

Lidudu
06.08.2014 4 z 5

Budu muset začít číst znova, protože vím prd, co se tam stalo, když jsem sérii Temná věž odložila. Tohle rozhodně není čtení jen tak ke kafíčku. Člověk se musí pořádně soustředit, aby mu nic neuteklo, a aby se orientoval.

Šošana
19.07.2014

Osobně mě první díl série zaujal, ale to co následuje v dalších knihách mě naprosto pohltilo.
Pro všechny, kteří se odhodlávají Pistolníka přečíst i pro ty, kteří se nedokáží od příběhu Rolanda z Gileadu odpoutat přikládám odkaz na skvělou recenzi celé série Temná věž: http://www.horror.cz/hororove-knihy/clanek_dark-tower--the---komplet-stephen-king--temna-vez_2237/

Já jeho cestě už nadobro propadla...

šmudlík
01.07.2014 2 z 5

Musím popravdě říct,že mě bavilo jen pár částí a chytla mě až v poslední kapitole. Ještě uvidím, jestli se pustím do dalšího dílu.

Herby77
08.05.2014 5 z 5

Pistolník je skvělý příběh hodně se mi líbil nemohla jsem od něj odejít,přečetla jsem ho na jeden zátah za odpoledne a už se těším na další díl do kterého se hned pustím

Kee
17.04.2014 4 z 5

Tuto knihu je velmi těžké objektivně zhodnotit, jelikož jde o dílo, které je určeno k subjektivnímu vnímání. Sám autor spoustu věcí neprozrazuje, Pistolník též moc nenamluví, a tak čtenáři většinou nezbude nic jiného, než přistoupit na hru, kterou Stephen King ve svém pochmurném, pokřiveném světě rozehrál. Vtipné však je, že jakmile se přestanete snažit orientovat v příběhu, přestanete si říkat - “jak to sakra myslel?" - najednou z Vás něco spadne a Vy víte, ba co víc - dokonale se orientujete.
Málokdy se mi stalo, aby na mne při čtení ze stránek úplně sálalo nesnesitelné horko nekonečných pouštních plání, abych pociťovala zkaženost přeživšího světa, jenž zapomněl svůj smysl a účel, abych byla svědkem jeho posledních chroptících, smrtelných nádechů, než se odporoučí do nicoty. Forma na mne tedy udělala maximální dojem, přestože místy byla nesmírně nepříjemná a zároveň fascinující, jako žiletky ukryté v černém sametu.
Příběh sám o sobě je silný. Je o člověku. Zapůsobí na Vás tak hluboce, jak jen jste schopni se ponořit do lidské podstaty a pitvat se v ní. Jak dlouho se dokážete podívat na sebe, aniž byste sklopili zrak? Je o pochybách, o rozervanosti, možnostech, o pocitu zmaru, ale i světlých emocí, jež se v Rolandově světě občas vynoří, jako osamělá farma uprostřed písků.
Ne, Pistolník nelze hodnotit klasickým způsobem.
Na to je až příliš osobní.

rasputin
01.04.2014 3 z 5

Připadalo mi to trochu zmatené a chaotické. Zvláštní. Místy jsem se trochu i ztrácel, ale na druhou stranu se mi líbilo, že akční scény přišly jen tak jakoby mimochodem. Chrchel nebo díra v hlavě po kulce přišla úplně stejně nevtíravě a nenápadně, jako králík k večeři.........Na hodnocení je malý rozptyl. Dal bych 7 z 10, takhle 3,5.

Chipsonator
25.02.2014 4 z 5

První setkání s Rolandem, jehož chladné pistolnické oči si získali mé srdce. Pistolník je zcela jiný než jeho pokračování nebo než jakákoliv další Kingova tvorba. Stylem psaní prostě není typický Kingovský a i proto se mi to občas hůře četlo. Co se mi nejvíc líbilo na Pistolníkovy byla dozajista atmosféra, ta byly skvělé syrová a drsná. Pistolník je pouze začátkem Kingova největšího díla a jednoho z největších literárních dobrodružství. Otázkou je, jste připraveni přidat se k Rolandovu ka-tet a pronásledovat muže v černém, a následně putovat k temné věži? 80%.

Gity
02.02.2014

Knihu jsem četla před pár lety - oč v knize vlastně jde, jsem pochopila jen díky tomu, co jsem si přečetla na předsádce, z knihy samotné jsem nepochopila nic. Kniha se mi vůbec nelíbila, byla to pro mě nejen nejslabší Kingovka, ale celkově nejhorší kniha z mnoha jiných, v té době čtených knih. Děj mi naprosto unikal, myšlenky při čtení poletovaly úplně jinde a knize jsem vůbec nerozuměla. Samé náznaky, žádný jasný děj. Pro mě příliš nerealistické, mysterické, fantazijní. Tehdy jsem si ke knize poznamenala poznámku: doporučit lze pouze nepříteli nebo za trest :-). Leč nezatracuji ji úplně - je pravda, že jsem tehdy nevěděla "do čeho jdu" a hodlám jí dát ještě jednu šanci - až budu mít pocit, že jsem pro knihu dozrála, přečtu si ji ještě jednou a třeba už bude mé hodnocení úplně jiné :-).

geimz
30.01.2014 5 z 5

S rezervou som pristupoval k Pistolníkovi, vzhľadom na rozpačité komentáre, ktoré naznačovali, že ide o najslabšiu knihu zo sériu, že nie je písaná typickým Kingovým štýlom, že je dokonca nudná...o to viac som bol prekvapený, ako som tých 200 strán zhltol jedným dychom, bažiac po ďalšej knihe. V mysli sa mi vynárajú tisíce otázok na Rolanda, jeho minulosť, muža v čiernom, Temnú vež a ja sa musím ísť urýchlene pustiť do Troch vyvolených, aby som ukojil hlad po odpovediach (v podstate odpovede ako také ani prísť nemusia, stačí, ak si ďalšie knihy zo série aspoň udržia rovnakú úroveň a budem nadšený). Takže bravo Stephen, zas raz si ma presvedčil o svojej veľkosti a navnadil na celú sériu.

Jossie
29.01.2014 3 z 5

Pistolník je zcela jistě nejslabší kniha z celé Temné věže. Vlastně bych skoro řekla, že ho musíte překousnout a chtít číst dál a to rozhodně stojí za to.

namoki
26.12.2013 5 z 5

Prvni dil Temne veze je pozvolny a uvadi nas do Rolandova sveta, rozhodne koho nenadchne zavatek, prekonejte a ctete. Nebudete litovat!!!

bookgover
25.12.2013 3 z 5

Série mě velmi zaujala nicméně čtení prvního dílu bylo na mě trošku chaotické a v podstatě nevím o čem to bylo. Chystám se na druhý díl.

LuciusWlk
24.12.2013 3 z 5

První kniha Temné věže ve mně zanechala rozporuplné pocity. Čekal jsem něco víc a dostal příběh, spíš povídku, kterou nevím jak hodnotit. Dám ale šanci dalším dílům a uvidím, jak zapůsobí po rozsáhlejším ději.

papuja
14.11.2013 3 z 5

Tak na první knihu od Kinga jsem si asi vybral sakra špatně. Myslím že tu knihu psal 12 let King pro sebe a ne pro čtenáře. Protože jen sám tvůrce tohoto příběhu se v té roztříštěnosti může vyznat. Nebo je možné, že když to psal, tak chodil na návštěvy k donu Juanovi a Carlosi Castanedovi na nějaké laskominky.
Kniha vlastně nemá začátek ani konec, nemá vysvětlenou pointu, nemá dokonce svým způsobem hlavu ani patu. Čtenář lítá z jednoho světa do druhého, (minulého, budoucího, snového atd.) od jedné podivnosti k další. Nic není vysvětleno. Jednání hlavních osob není také skoro vůbec vysvětleno a je takřka bez logiky. O pistolníkovi Rolandovi a vlastně ani o Muži v černém jsem se nedozvěděl to co bych si přál vědět.
Nebýt pěkného doslovu, kde autor přiznává: že sám neví ještě mnoho z pistolníkova života, nebo ostatních zúčastněných osob, asi bych odhodil do kouta a řekl bych si "konec!". Takhle mi nezbývá něž jít do dalšího dílu a doufat, že mi bude poodhaleno trochu víc z podivného světa a jeho hrdinů. A možná své hodnocení po přečtení více dílů změním.

Faustka
31.10.2013 4 z 5

Objevilo se odnikud. Nepatrné stéblo trávy putující vesmírem. Volá mě. Musím jít. Není podstatné na jak dlouho, nebo jestli se vrátím. Potřebuji znát odpověď.