Čaroděj a sklo

Čaroděj a sklo https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407595/bmid_carodej-a-sklo-pTq-407595.jpg 5 1313 156

Čaroděj a sklo je po Pistolníku, Třech vyvolených a Pustinách čtvrtou knihou z celkem sedmi, které tvoří dlouhý příběh, nazvaný Temná věž. Děj celé série se odehrává v neobyčejném světě, zaplněném ohromujícími vizuálními obrazy a nezapomenutelnými postavami. Temná věž se nepodobá ničemu, co jste zatím četli. Do rukou se vám dostává vizionářský příběh Stephena Kinga, magická směs fantasie a hororu, který může být i jeho vrcholným dílem. Připojte se proto k výpravě za nedostižnou Temnou věží...... celý text

Literatura světová Horory Fantasy
Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

Wizard and Glass , 1997

Jajulle
19.03.2013 4 z 5

Tato kniha byla jedna z lepších z celé série. Líbil se mi příběh Rolanda a Susan a byla jsem zklamaná když to skončilo a děj se vrátil k Rolandovi, Eddiemu atd... Myslím, že kniha byla docela roztáhlá, určitě by se dala zkrátit. 5 hvězdiček Rolandovi a Susan, za zbytek dávám 3, takže celkem 4 hvězdy...

rokofak
17.03.2013 5 z 5

Tento díl putování za temnou věží se mi moc líbíl aj děj byl od začátku poutavý a zajimavý je vidět že příběh je psaný mistrovou rukou.

Eigis
09.03.2013 5 z 5

Nebýt začátku, který předcházel pistolníkovu vyprávění, mohla by tato kniha vyjít klidně samostatně. Celý příběh o proměně tří mladíků v muže je podán velice příjemnou formou, a trochu my připoměl Tři mušketýry, láska, zrada, čest, přátelství, boj proti přesile a povinnost na prvním místě. V budoucnu bych v Temné věži ocenil, více výletů do Rolandova mládí bez všech těch dveří, snění a ka. V určitém smyslu je to pro mě zatím nejlepší díl celé série.

doktorking
11.01.2013 4 z 5

Tak na tenhle díl si fanoušci počkali několik let ale vyplatilo se a patří mezi moje nejoblíbenější.Dozvídáme se toho co nejvíce o Ronaldovi a jeho velké lásce, jeho přátelích i nepřátelích,tenhle díl je také nejemotivnější,zkrátka nádherná Kingova sonda o síle lásky a přátelství ale taky nenávisti a zrady,DOKONALÉ DÍLO.

sutek
05.12.2012 5 z 5

Tento díl se mi líbil zatím nejvíc, v určitých částech knihy jsem ani dedýchal. Úžasné dílo. Kdybych mohl dal bych jí 6 hvězdiček.

MM_Master
27.09.2012 5 z 5

ROMEO: "Přísahám, drahá, při nebeské luně, jež stříbrem polévá koruny stromu..." JULIE: "Při luně nepřísehej, Romeo. Vrtkavý měsíc den co den se mění. Tvá láska mohla by být stejně vratká." ROMEO: "Při čem tedy?" JULIE: "Nepřísehej vúbec. A když už musíš, zaklínej se sebou. Vždyť ty si moje modla najvyšší. Jen v tebe věřím." /Willian Shakespeare: Romeo a Julie/

Augi
07.08.2012 5 z 5

Další skvělý díl o cestě k Temné věži. O vzpomínkách a lidském životě. Milostná minulost vyprávěná Rolandem mě nadchnul a nikdy bych nevěřil, že Stephen King dokáže něco takového napsat. S každým slovem, každou větou o Mejisu jsem prožil a nechtěl jsem aby vše skončilo. Ale život jde dál a cesta je ještě dlouhá.

Gaspi_CZ
30.05.2012 5 z 5

Nerad jsme odložil tuto knihu po přečtení . Byla skvělá.

kingmaker
13.04.2012 3 z 5

Tahle kniha má dvě tváře-westernovou a zamilovanou. Westernová linie je vcelku dobrá, myslím, že King si splnil dávný sen a napsal vcelku čistokrevný western. Proto mi přijdou zbytečné ty nadpřirozené jevy, příběh by fungoval i bez nich a myslím, že lépe. Postava Rolanda a jeho přátel, to jsou typičtí jezdci z neznáma, bez minulosti a budoucnosti, ti, kteří přicházejí napravit zlo. Postavy Velkých lovců rakví jsou také výborné, přesné postavy zákeřných padouchů. Nechybějí rančeři, zaplivaný saloon i s pianistou, prostě dobrý western. Zamilovaná linie ale skřípe. Možná se lidé ve svých patnácti chovají pitomě, když jsou zamilováni, ale ti dva milenci se chovají ne jednu stranu pitomě, ale na druhou stranu hrozně dospěle. Vůbec tomu vášnivému vztahu nevěřím a myslím si, že King ho ani napsat neumí, jeho síla je jinde. Co mě ale nejvíc nebavilo, byla děsná ukecanost a přetažená délka. V některých případech to může působit tak, že to zvyšuje napětí, ale tady mě to spíš znechucovalo a nudilo. Zatím nejslabší kousek „Temné věže“.

PanKérka
02.01.2012 5 z 5

Každý díl je čím dál tím lepší. Rolandovo dětství bylo popsáno vážně mistrovsky. Tleskám Kingovi, jeho představivost bych vážně chtěla mít. Dokáže popsat snad cokoliv.

stilgar1
28.11.2011 5 z 5

ROMEO: Přísahám, drahá, při nebeské luně,
jež stříbrem polévá koruny stromů...

JULIE: Při luně nepřísahej, Romeo.
Vrtkavý měsíc den co den se mění,
Tvá láska mohla by být stejně vratká

ROMEO: Při čem tedy?

JULIE: Nepřísahej vůbec,
A když už musíš, zaklínej se sebou.
Vždyť ty jsi moje modla nejvyšší,
jen v tebe věřím.

Tento citát ze slavné Shakespearovy hry vkládá Stephen King před čtvrtou část Temné věže, nazvanou Čaroděj a Sklo. Proč je tomu tak se čtenář velmi brzy dozví. Otevřený konec předchozí části se v tomto díle záhy uzavírá. Abychom však s Rolandem mohli putovat k Věži dále, musíme se podívat do jeho minulosti. Kdo je to vlastně Roland? Proč je svou povahou natolik chladný, že dokázal obětovat i svého přítele jen proto, aby se dostal ke svému vytouženému cíli? A byl vždy takový? A proč tak moc touží dostat se k Temné věži? Na tyto otázky neznali odpověď nejen čtenáři Kingova díla, ale ani sami členové Rolandova ka-tet.
Aby bylo pouto jejich společenství upevněno, musí se vydat hluboko do duše Rolanda Deschaina z Gileadu. A tak Roland vypráví svůj příběh ...ten je sice dlouhý, velice dlouhý, ale jak každý dobře ví, svět se hnul a čas již dávno není tím, čím býval. A tak, aniž si toho všimnete, zhltnete příběh z Rolandovy minulosti stejně rychle, jako jej zhltli Eddie, Jake a Susannah (a samozřejmě i Ochu ...i když kdoví, kolik ten z toho pobral). Zjistíme, že Rolandova duše nebyla vždy tak temná, že byl dokonce schopen i lásky, a to natolik silné, že by mu to záviděl nejspíš i sám "bůh lásky" Romeo.
Kromě toho potkáme i další postavy, Rolandovy přátelé z minulosti - Alaina, Cuthberta (zajímavý to "dvojník" Eddieho), Sheemieho (naivu, ale poctivého) a příšernou čarodějnici Rheu, která je natolik děsivá, že z ní běhá mráz po zádech.

Sílu čtvrté části Kingovy ságy čtenář rozpozná hlavně tehdy, uvědomí-li si, jak "nízko" stojí romantický literární žánr na přelomu 20. a 21. století. Svého vrcholu došel pravděpodobně v 19. století, zatímco plody v této oblasti z poslední doby připomínají jen smrtelné pšouky zmírající moderny. I proto King dokázal něco úžasného ...vdechl život do míst, ve kterých by jej už nikdo neočekával. Pro mě rozhodně nejlepší díl celé série!

Posi
19.11.2011 4 z 5

Tento díl mnou docela zacloumal. Po zjištění, že Roland začíná zde vzpomínat na svou minulost a skončí to na konci knihy, bylo frustrující. Překvapivě to miloučké a romantické mě nasr.........Kniha byla odložena a pauza byla delší. To mámení lásky jsem nakonec přelouskal a poznal jsem, že obraz je kompletnější. Už to není jen plátno, ale i rám a má své místo. Vše nakonec zapadlo a já pochopil, že to tak muselo být. Bez tohoto není Roland postavou co žije.
Problém je hodnocení. Tato kniha byla pro mé oči nudná, ale pro duši přínosem. Tak budu hodnotit celý příběh, který se hromadí a je skvělý.

Ender
25.08.2011 5 z 5

Nečekal jsem, že jeden z nejsilnějších milostných příběhů, které jsem kdy četl, přijde od spisovatele hororů. Tento zdánlivý paradox ale pomine, když si uvědomím, že to napsal Stephen King. Od umí napsat dobře naprosto cokoliv. Čaroděj a sklo je ve podstatě velice originální příběh, protože je vyváženou kombinací westernu, milostného příběhu a fantasy - a knih takové kombinace příliš neznám. Z celé série Temné věže mě tento díl zaujal nejvíc. Roland je totiž úžasná postava. Tajemná, nečitelná, navíc Gilead, ve kterém žije je nesmírně zajímavé místo. Zde byl jeho svět a jeho minulost zobrazena dopodrobna...a musím uznat, že navštívit ho byl velice příjemný zážitek.

Peťanka
14.06.2011 5 z 5

Už není cesty zpět, musím k Temné věži společně s Rolandem, už ho nemůžu opustit, ne po tom všem, Ka by mi to nedovolilo..♥

Zlord Antiježíš
14.02.2011 5 z 5

Neskutečné! King překonal sám sebe, zbořil hranice hned několika žánrů a napsal emocemi prosáklou knihu která spojuje paprsky mnoha těch právě bořených žánrů. Příběh dobra a zla, příběh dobrodružství mladého Pistolníka, který z jeho horkého romantického srdce udělal diamant - ryzí, ledový kus toho nejtvrdšího nerostu.
Především jde ale o příběh lásky, což je po brutálních pustinách obrat o 180°, přesto správným směrem. Při čtení nebudete...kde čtete, v křesle?...v křesle, ale po boku Rolanda. Možná ne po jeho boku, možná spíše jeho součástí. Prožijete s ním hluboce citový příběh jeho mládí a začátek putování k věži. Budete Rolandem a jeho příběh bude vaším příběhem. Zažijete lásku i nenávist, lásku Rolanda a Susan, nenávist k odporné intrikánské čarodějnici. Zamilujete se do Susan, budete nenávidět ničemné muže. Budete milovat Rolanda, ale hlavně začnete nenávidět jednoho krutého, nevypočitatelného, masochystického a zvráceného geniálního hajzla - Stephena Kinga.

pistalka
30.11.-0001 5 z 5

Čaroděj a sklo byl úžasný díl. Ta atmosféra celé knihy byla nezapomenutelná. Spousta krásných postav, úžasné (chápej: geniálně promyšlené) prostředí a téměř až hypnoticky podmanivá plynulost děje. Mejis mi přirostl k srdci, včetně specifické mluvy, se kterou jsem se jen nerad loučil. King je génius a čtvrtý díl Věže je přehnaně dokonalá kniha. Říkám díky, sai King!

americká literatura Walter Padick

Stephen King
americká, 1947
1994  87%Řbitov zviřátek
2023  89%Pod kupolí
1993  90%Osvícení
2001  95%Zelená míle
2008  89%Svědectví

Kniha Čaroděj a sklo je v

Přečtených1 806x