Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4318 4318

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz , 2018

BarboraZ
03.11.2018 2 z 5

Kniha mě zklamala, čekala jsem, že autorka tento silný příběh Lalea a Gity zpracuje mnohem lépe. Vyprávění stylem: ráno vstanu, vytetuju pár čísel na ruce vězňům, pak si pohraju s romskými detmi, vyměním diamaty za čokoládu, tu donesu své dívce a všichni jsme spokojeni. Dost těžko uvěřit, že se jim vše takhle dařilo.

Tvefisto
31.10.2018 3 z 5

Přemýšlím, jak začít. Kniha se četla pěkně, náročné čtení to určitě nebylo. Ale...vůbec na mě nedýchlo utrpení, neštěstí, strach...nic z toho, co bych od knížky z koncentračního tábora čekala. A ten příběh, skoro až neuvěřitelné štěstí.

Kykeka
31.10.2018 1 z 5

Text níže může obsahovat možné spoilery, tak bacha na to. :)

Tatér z Osvětimi, kniha podle skutečné události, na níž jsem slyšela pozitivní ohlasy. Bohužel po pár stranách přišlo zklamání, kterému jsem nechtěla uvěřit a doufala, že se to zlepší. Nezlepšilo.

Příběh, kde hlavnímu hrdinovi vychází všechno jako v pohádce a je téměř kámoš s esesákama, je zasazen do tématiky holocaustu, což je ale, řekněme, poměrně upozaděná dějová linka. Vyprávění je tak povrchní a povšechné až nevěrohodné, že ve mně nevzbudilo emoce - soucit, úzkost, vztek, strach - nic, co dokázaly jiné knihy věnující se tomuto tématu.

Na začátku se o autorce píše ".. nedovolí, aby milostný příběh převládl nad tím důležitějším: ztrátou domova, utrpením a přežitím.." "... příběh je jedinečný...a také tím, jakým způsobem prezentuje nejděsivější události v dějinách lidstva.." Tak přesně tenhle popis je naprosto disjunktní s obsahem knihy. Nakonec i název knihy mi přišel spíš jako dobře promyšlený marketingový tah, protože tahle tématika lidi táhne.
Budiž pro knihu polehčující okolnost, že pravděpodobně neměla šokovat, nebyla svědectvím či strohou literaturou faktu, nicméně přesto pro mě byl tenhle románek zklamáním.

Kaculman
31.10.2018 3 z 5

Jak začít?
Snad jen tak, že jsem se na Tatéra z Osvětimi neskutečně těšila. Vážně jsem doufala, že se zařadí svou kvalitou mezi knihy, mému srdci tak blízké. (Vypravěčka, Osvětimská knihovnice, Hana, Sladké zapomínání....)
No nezařadila se k nim ani okrajově. Možná, pokud nemáte zkušenosti s žádnou knihou s touto tématikou, budete ji hltat právě pro povrchní vyprávění nezacházející do hloubky. Je krásné ponořit se do příběhu, dvou přeživších lidí, kteří se milovali natolik, že zvládli přežít všechnu tu hrůzu dřívějšího světa, ale my tak nějak nemám prostor se do příběhu vžít. Protože, žádná hrůza nám není předkládána s takovou měrou, s jakou by měla být (zní to možná morbidně, ale tehdy to hrůzostrašné bylo!), my se zde setkáváme s plytkým příběhem, nepropracovaným do plné hloubky. A to mě mrzí. Mrzí mě, že potoky slz, které bych mohla prolít nad celým hlubokým příběhem, autorka zabila hned v anotaci kdy nám prozradila že Gita a Lale přežijí. Není to škoda, když vlastně v jejím podání o nic víc nešlo?
No mrzí mě to, ale ne, tohle není ta kniha, která by se měla zapsat do dějin. Příběh Gity a Lale sice ANO, ale kniha jako taková ne!

nicole1990
29.10.2018 5 z 5

hodně smutný příběh lidí ,co vše prožili :-( mají můj obdiv za to,co dokázali a jak bojovali za to,aby přežili. Jejich jediná starost byla aby přežili.

Sobotikova
29.10.2018 3 z 5

Velmi silný námět, navíc podložený skutečným životním příběhem. Nevím jestli překladem nebo povrchním vyprávěním se ale síla příběhu někde vytratila.

vendulanovotna
28.10.2018 2 z 5

Na knihu jsem se těšila, slyšela jsem spoustu nadšených ohlasů a bohužel, já se s tímto "hajpem" nemohu ztotožnit.
Příběh samotný je velmi silný, práce tatéra v Osvětimi, nikdy předtím jsem na toto povolání ani nepomyslela. Nicméně, kniha ve mě nevyvolala tolik emocí jako některé jiné odehrávající se v koncentračních táborech. Příběh byl psán velmi jednoduše, povrchně, povšechně, hrůzy popsané stroze, všechno tak nějak vycházelo... Nevím. Nejvíce jsem si užila závěrečné strany, doslov syna tatéra a dodatečné info. Škoda...

Lucianka23
28.10.2018 5 z 5

Dokonalá knížka. Přečtena jedním dechem. Krásně napsané a četla se sama.

Anne Leyyd
28.10.2018 4 z 5

KOMENTÁŘ OBSAHUJE MOŽNÉ SPOILERY

Na tento příběh jsem se moc těšila, i když jeho téma rozhodně nepatří k těm, na které se asi můžete opravdu doslova „těšit“. Příběh Lalea a Gity byl… neskutečný. Pokud by kniha nebyla podle skutečnosti, nikdy bych nevěřila, že by se něco podobného mohlo odehrát. Ale jak je vidět, tak i příběhy s happyendy své místo v reálném světě mají a je to dobře :-)

Styl psaní je poutavý a nutí vás číst pořád dál. Mnohdy stačila 1 nebo 2 pouhé věty a už jsem měla slzy v očích… Opravdu silný příběh z hrůzné doby. Mimo jiné mě ale přesvědčil o tom, že si nějaké „drsnější“ příběhy z tohoto období číst vážně nebudu. Sice by mě to i lákalo, ale… mám jen jedny nervy a stresu tolik, že si ho nechci ještě víc přidělávat.

Jediné, co mě trochu mrzelo, tak byl poněkud „rychlý“ konec. Samotné knize by určitě neuškodilo, pokud by byla tak o 100 stránek delší. Např. scéna, kdy se Gita s Lalem setkala se odbyla ani ne na půl straně! Já vím, nejspíš to bylo přirozené a autorka z toho nechtěla udělat klišé, ale… já jsem z toho tedy jako citlivá čtenářka neměla skoro nic. (Když si vzpomenu na setkání Taťány a Alexandra v 2. dílu Měděného jezdce, a jak jsem se třepala jak ratlík… Uch!) Jasně - byla jsem ráda! -, ale že by na mě přeskočilo více emocí, tak to tedy ne…

Jinak Tatéra z Osvětimi rozhodně doporučuji. Příběh je velice čtivý a podává úhel pohledu z řad někoho, na koho se tak nějak „zapomnělo“…

Dávám 4 hvězdy.

KristýnaMy
28.10.2018 5 z 5

Velmi silný příběh plný těžké pravdy, ale i pravé lásky. Rozhodně doporučuji přečíst.
KRÁSNÁ KNIHA

mot33
28.10.2018 5 z 5

Super na to že je to psané jako román tak ok.

sgjoli
26.10.2018 4 z 5

Popravdě jsem nečekala, že ta milostná linka zde bude tak silná, proto ubírám jednu hvězdu, ale jinak knihu hodnotím ve skrze kladně. Silný příběh a velmi čtivě napsaný!

cassy1959
26.10.2018

Skutečný příběh přelitý oceánem času.. Jedině paměť nás uchrání od opakování zvěrstev.. Bohužel, zpracování více připomíná hollywoodské pojetí historie..

nellines
24.10.2018 2 z 5

Na téma holocaustu jsem již pár knížek přečetla a bohužel musím říct, že mě toto dílo spíše zklamalo. Všechno jde neuvěřitelně snadno, dozorci jsou kamarádi a schovat se nechá od jídla až po drahokami. Věřím, že příběh této dvojice byl neuvěřitelný, bohužel o tom mě kniha nepřesvědčila.

HalleyM
24.10.2018 3 z 5

Příběh jako takový je velmi poutavý. Člověk si ani nedokáže představit, jaká zvěrstva se za zdmi Osvětimi odehrávala. O to dojemnější je příběh lidí, kteří to přežili a jsou ochotni, se s námi o jejich příběh podělit.
Kdybych měla hodnotit styl psaní a autorku samotnou.. Budu upřímná. Jedna velká bída. Strohost a lacinost z této knihy čouhá na každém listu.
Příběh za 5 hvězdiček, autorka pouze za 1. Průměrem dávám knize celkově 3. Bohužel...

Anne95
24.10.2018 5 z 5

Skvělá kniha. Čte se úplně sama, zvládla jsem ji za 3 dny. Poutavý příběh. Na konci jsem brečela jako malá, ale jinak to snad ani nejde, konec je opravdu silný. Hlavní hrdina je velmi sympatický a občas až neuvěřitelně schopný dostat se ke všemu. Není to tolik o válce a Osvětimi, jako o lásce dvou lidí a jejich složité cestě. Místy je na knize vidět, že byla původně psána jako scénář, občas se vyskytují takové prázdné a nedokončené pasáže. Doporučuji

EvaSkořepová
23.10.2018 5 z 5

U žádné knihy jsem neuronila slzu, ale u téhle jsem vyloženě řvala.. Síla.. Každý by si to měl přečíst, už jen kvůli tomu jaká je ted doba a všichni si stěžují na vše, ale co ty lidi z války.. Hrůza..

piquillio
22.10.2018 4 z 5

Silný příběh, jen formálně mi to přišlo slabší.

sissque
21.10.2018 4 z 5

Příběh je opravdu krásný a dojemný, až člověka mrazí, že je podle skutečné události, čím si lidé opravdu museli projít.

Pokud jste slabší povahy, bude tenhle příběh i pro vás, jelikož nepojednává až tak do detailu o osvětimských hrůzách, jako o lásce mezi Lalem a Gitou, o té nekonečné síle a naději to spolu celé přežít.

Dovolila jsem si ubrat při hodnocení, jelikož tím, že byla kniha "převyprávěna" někým jiným, kdo si to osobně neprožil, pro mě neměla takovou sílu a některé pasáže mi nepřišly příliš reálné.
Ale pokud od začátku byla smýšlena jako román, který bude pouze na základě skutečnosti, pak je nejspíš vše, jak má být.

Maddison3
21.10.2018 5 z 5

Příběh krásné a čisté lásky dvou mladých lidí, kteří se do sebe zamilovali na místě plném utrpení, zla a smrti... kde jejich láska a životy den za dnem přežívaly zejména díky práci jednoho z nich - tatéra čísel v koncentračním táboře. Velmi silný a čtivý příběh, ke kterému se určitě v budoucnu ráda vrátím.