Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi
https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4335 4335

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz , 2018

amanek
07.12.2018 4 z 5

Četla se hezky, ale byla tak nějak bez emocí, člověk měl pocit, že to tam ani tam strašný nebylo a lidi se tam zas až tak špatně neměli. V poslední době jsem a toto téma přečetla více knih tahle byla nejslabší.

irskádívka
03.12.2018 4 z 5

Co shledávám na této knize nejzajímavější je, že ač pojednává téma holokaustu, je veskrze pozitivní.
Souhlasím s ostatními, téma je báječné, zejména začátek knihy je pak poutavý a výborně napsaný. Později je příběh najednou pložší a zjednodušený, což knize ubírá na působivosti. Příběh nepřetrvává v paměti a postavy s Vámi nežijí. Je to škoda, ale i přesto moc pěkné.

Leniii
02.12.2018 5 z 5

Pokud se ráno probudíš, pak je to dobrý den!

pobijecmuch
30.11.2018 odpad!

Na toto téma se poslední dobou objevilo mnoho knih, která jsem už přečetl. Některé byly dobré a jiné slabší. Tato je z nich úplně nejslabší, tedy takový literární průser. Autorka začala s vyprávěním dobře, ale postupně přechází v takové válečné love story, které je strašně naivní. Závěr je napsaný jak od žáka základní školy. Jak už to tu odeznělo - téma, které je totálně pohřbeno.

Simbli
28.11.2018 3 z 5

Kniha se četla rychle a dobře, příběh poměrně poutavý, ale vzhledem k tématu bych očekávala, že na mě kniha víc zapůsobí.

Lennji
26.11.2018 3 z 5

Na knihu jsem se hodně těšila, bohužel mě ale celkem zklamala..Sice čtivá a zajímavá, ale tak nějak bez šťávy, emocí..přišlo mi to až příliš idealistické a jednoduché, pohádkové a romantické..To k válce a koncentračním táborům moc nesedí..Kniha se určitě dala zpracovat lépe..

Anet2106
26.11.2018 4 z 5

Velmi silný příběh, který stojí si přečíst. Líbilo se mi, že je to založené na autentickém vyprávění, a zároveň víme, jaké byly životní osudy hlavních hrdinů i po válce.

Mandlevest
25.11.2018 5 z 5

Zvláštní kniha, i když se mi nezadřela pod kůži jako jiné ,zpracovávající tuto bolestnou tématiku, hodnotím ji
nakonec vysoko. Třeba už jen proto, že jsem docela dlouho nad hodnocením a tím pádem i nad knihou přemýšlela. Ano, styl psaní je odosobněný, nehýří emocemi, spíše s nimi šetří. Myslím si, a to nejen proto, že tohle je skutečný příběh, že i takto se v koncentračních táborech dalo "přežít". Absurdnost doby dovolovala i absurdní rozhodnutí, která rozhodla o vašem osudu, a to oběma směry. Hrdina knihy , zdálo by se, měl štěstí, že přežil. Ale s duší to určitě bylo těžší. A že tam byla láska? Ta nejde naplánovat, je jedno kde a kdy se objeví. Důležité je, že ji vůbec potkáme.

Renatecka
24.11.2018 2 z 5

Na knihu jsem se velmi těšila, ovšem autorka potenciál silného příběhu totálně pohřbila. Zidealizovaná, zjednodušená lovestory z Osvětimi.

Mojepočteníčko
24.11.2018 3 z 5

Román Tatér z Osvětimi měl v knižním světě nemalou publicitu. Objevoval se na každé druhé kliknutí a všude se míhaly nadšené ohlasy. A protože jsem si k tématu koncentračních táborů a druhé světové války opět našla cestu, podlehla jsem a knihu si pořídila…

Lale přijíždí do koncentračního tábora v jednom z mnoha přecpaných vagonů a dochází mu, jaké hrůzy pro něj, a mnohé další, Němci nachystali. Smrt a strach číhají z každého kouta. V okamžiku, kdy ho jeden z vězňů přijme jako pomocného tatéra ještě netuší, jak velké štěstí má. Taková pozice totiž skýtá jisté výhody. A Lale se rozhodne, že z nich vytěží co nejvíc. Obzvlášť poté, co se setká s krásnou Gitou…

Než se pustím do zhodnocení vlastních dojmů z četby, ráda bych se ještě na malou chvilku zastavila u způsobu propagace této knihy. Holocaust je bezesporu jedním z nejdiskutovanějších a nejtěžších témat druhé světové války. Jde o hrůzné skutky, které lidé dokázali dělat druhým lidem a z každé sebemenší představy o tom, co se tehdy dělo, mi začne běhat mráz po zádech. Už proto si myslím, že by prezentace takového příběhu zasloužila trochu důstojnosti. Propagace formou užaslých výkřiků a superlativů tipu: boží, děsně super, to musíte mít, bez toho nelze žít apod. není úplně na místě. Pokud se mi kniha líbila, lze jistě pozitivní ohlas předat dál trochu úctyhodnější formou.
A teď ke knize samotné. Pozitiva? Čtivost. Příběh se čte téměř sám, nikdy se mi nestalo, že bych s textem musela nějak zápolit, vracet se zpět, pročítat znovu apod. To by bylo prosím pěkně vše. Tatér z Osvětimi mě bohužel přesvědčil o tom, že už si masově doporučovanou knihu nikdy nekoupím. Román ve mně nedokázal emoce vyvolat ani zanechat. Postrádala jsem hloubku, hledala něco, co by mi doslova umačkalo srdce, ale nic takového jsem neobjevila. Dokázala bych vyjmenovat knihy, které mi v hlavě leží dodnes. A nebylo jich málo – Mischling, Mengeleho děvče, Švadlena z Dachau a další.

Závěrem? Pokud vás toto téma zajímá, ale bojíte se pustit do něčeho těžšího, po knize rozhodně můžete sáhnout. Nepříjemné scény se objeví, ale věřím, že je lehce zvládnete. Čtenářům, kteří již mají v tomto směru načteno, bych ji naopak příliš nedoporučovala.

mojimir586
24.11.2018 3 z 5

Není to zlé, ale mé očekávání kniha nesplnila.

AliStejsy
23.11.2018 3 z 5

Kdyby to byla první kniha o Osvětimi, kterou jsem četla, asi bych dala lepší hodnocení, ale ve srovnání s ostatními to byl slabý odvar. Každopádně kniha je čtivá, přelouskala jsem jí rychle, válečná literatura mne zajímá a někdy je holt příběh silnější, někdy slabší, ale jsou bohužel podle skutečných událostí...

beruska
23.11.2018 5 z 5

Nádherná, čistá láska, která přežila i v tak těžké době, jako je válka... Lale a Gita, dvě hlavní postavy vyprávění, žili každým dnem a snažili se "utrhnout" každičkou možnou chviličku pro sebe.. Krásný skutečný příběh, který mne velmi dojal a uvědomila jsem si, co nám autorka chtěla touto knihou předat - ... že láska je silnější než smrt.... Neváhám a dávám 5* :) ...

dencazrnu
23.11.2018 3 z 5

Kniha místy opravdu nereálná. Nechce se mi věřit, že by to tam šlo všechno tak moc snadno. Každopádně i kdyby z toho byla pravda jen polovina, pořád mi jde z těch hrůz husí kůže...Každopádně kniha byla napsaná čtivě, přečteno za dva dny..

anna0480
22.11.2018 2 z 5

Vzpomínám si, když jsem před měsícem ještě pracovala v knihkupectví a právě Tatér z Osvětimi byl jedním z nejpoptávanějších titulů, dokonce - pokud si dobře vzpomínám - se mu dělal dotisk. Lidi se na tuto knihu neustále ptali a já tak nabyla dojmu, že bude asi fakt dobrá. A tak jsem se do ní s velkým očekáváním pustila taky.

Kde začít. Beletrie pojednávající o holocaustu a koncentračních táborech jsem přečetla spoustu a téměř všechny ty přečtené knihy mě dostaly. To se ale o Tatérovi říct rozhodně nedá (a ani fakt, že jde o knihu napsanou podle skutečného příběhu, tomu bohužel nepomáhá). Hlavní postavou je Lale, slovenský Žid, který se dostal do koncentračního tábora Osvětim a díky svému postavení tatéra se měl o něco lépe než ostatní. Měl nejen svou místnost a postel, ale i záruku, že ho nezabijí tak snadno, jako další spoluvězně. Lale svou nepatrnou volnost využíval k činům, mohl díky své práci měnit šperky a peníze z majetku zavražděných židů za jídlo, kterým pomáhal udržet naživu ostatní. V knize je taky důležitou dějovou linkou romantický vztah mezi Lalem a Gitou, se kterou se poznává právě za zdmi koncentračního tábora. Jejich vztah jako by se snad ale ani neodehrával v Osvětimi, je příliš zromantizovaný. Esesáci působí jako kamarádi, pochod smrti je popsaný jak jen o něco delší vycházka do přírody, spalování v krematoriích je zmíněno jen párkrát a ještě poněkud okrajově. Styl psaní vůbec neodpovídá tématu, příliš povrchní, příliš jednoduchý. Události jdou po sobě strašně rychle a žádné z nich se nepřikládá důležitost. A závěr? Žádné očekávané mrazení, žádné wow. Spíš na můj vkus až příliš zidealizovaný slaďák, který se pro takovou knihu vůbec nehodí.

Vůbec nic to ve mně nezanechalo a jak si tak po sobě recenzi zpětně čtu, ubírám ještě jednu hvězdičku a nechávám nakonec jen dvě. Za mě velké zklamání.

jana.matejkova
22.11.2018

Tatéra z Osvětimi jsem odkládala a pak jsem si ho naplánovala tak, abych ho četla mezi dvěma optimističtěji laděnými knížkami. No...nebylo potřeba. Zpracování knihy je tristní. Romantická pohádka s dobrým koncem.

Adriana.82
22.11.2018 1 z 5

Tohle fakt ne ..... tímhle si mrvit den fakt nebudu .... něco o Osvětimy už mám načteno,ale tohle je mimo čáru ....... .. Za sedmero horami a sedmero řekami .... byl pionýrský tábor ..... bla bla bla ..... a s vytetovanými čísly žili šťastně až do .... Nevím,co tím autor chtěl říct .... za mě největší zklamání roku 2018 :(

kalinka99
21.11.2018 2 z 5

Název by měl vypovídat o něčem jiném a ne o pohádce, že zrovna v Osvětimi dopadlo všechno dobře. Pro mě zklamání.

evask
20.11.2018 2 z 5

Představuju si to nějak takhle:
Autorka se dozvěděla příběh tatéra z Osvětimi. Zajímavý příběh, to čtenáře přitáhne. A tak téma zpracovala. Bohužel velmi nevěrohodně. Tatér, židovský vězeň Lale, má plynulý přísun šperků a peněz z “Kanady”. Klidně zastaví kolemjdoucího esesáka s dotazem “kam je vezete”. Žida Mendela, který má být druhý den oběšen, bez větších problémů dostane z lágru ven. A tak dále.
Za mě - dvě hvězdičky až až.

tomaserd
18.11.2018 5 z 5

Tatér z Osvětimi je kniha která vypráví o lásce i v tak těžkém období které bylo druhá světová válka, pokud jste knihu nečetli musím vám ji doporučit a požádat vás o přečtení jelikož je opravdu brilantní !