Tatér z Osvětimi

Tatér z Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/382011/bmid_tater-z-osvetimi-V67-382011.jpg 4 4299 1133

Literatura světová Válečné Historické romány
Vydáno: , CPress

The Tattooist of Auschwitz , 2018

levandule007
13.02.2019 4 z 5

Od knihy nebylo možné odejít .

Mili115
12.02.2019 2 z 5

I za dráty koncentráku je možné potkat lásku. Rozhodně silné téma, stojí za přečtení

Andynka
12.02.2019 4 z 5

Chtěla jsem napsat, že to byl velmi milý příběh, ale to se nejspíš k příběhu, který se odehrává v koncentračním táboře moc nehodí. Každopádně je více zameřen na silnou víru v lásku a pevnou vůli, takže těch podrobných a brutálních popisů , co se dělo v koncentračních táborech není tolik. Mě by ale asi nevadilo, kdyby to bylo trochu víc popsané, protože takhle to bylo psané s lehkým nadhledem. A i když to byl příběh podle pravdivé skutečnosti, trochu mu to ubíralo na reaitě. Nebo bych řekla, že se hůře vcitovalo do té strašné doby. Kdybych neměla načtenou literaturu druhé světové války, asi bych si ani neuměla pořádně představit autorky popisy děje. Ale tyto tábory jsem navštívila, tak mi chvílema přebíhal i mráz po zádech, jak je těžké představit si, že by tohle podkalo nás.
Rozhodně čtivý příběh, který Vás zaujme už od první stránky, i když trošku naivní, ale v té době a situace, ve které se ocitli... to bylo potřeba.

Luffi
11.02.2019 2 z 5

Trochu zklamání. Kniha byla čtivá a děj ubíhal poměrně svižně, bohužel na úkor jakýchkoliv emocí. Ani jedna postava mi nebyla nijak zvlášt sympatická, stylem vyprávění mi život v táboře přišel (oproti tvrdé realitě) poměrně snadný a za čokoládu by tu evidentně prošlo ledacos. Chování postav v určitých situacích bylo lehce absurdní, ale těžko říct, jak by člověk za daných okolností opravdu reagoval. No, červená knihovna z koncentráku hadr. Každopádně tohle téma je velmi důležité stále připomínat a pro slabší povahy začínající s tímto tématem nejspíš ideální.

josie55
11.02.2019 5 z 5

Moje druhá kniha s židovskou tématikou. Doporučuji, kdo začíná. V knize nejsou popsané zas tak detailně hrůzy, které se v té době odehrávají. Četla se mi velmi snadno a celkově se mi líbila.

Zorka
11.02.2019 4 z 5

Nechci soudit, jestli se vše mohlo odehrát tak, jak bylo v knize uvedeno. Ano, mnoho děl líčí větší hrůzy. Nicméně každá zpověď týkající se holokaustu má pro mě velikou hodnotu. Nikdo by nechtěl zažít ani zlomek toho, co kniha líčí, a proto je pro mě kniha přínosná. Stejně jako práce každého autora, který se snaží vypátrat pamětníky a přenést jejich zážitky do povědomí čtenářů.

Arowhill
10.02.2019 4 z 5

Četl jsem hodně knih o tomto tématu,takže jsem si říkal zda ta kniha má smysl, ano má...Říká se až když člověk stojí v pekle ukáže svou skutečnou tvář. Myslel sem že o tomto tématu jsem pročetl dost abych nebyl překvapen. Zdá se že to nebyla až tak pravda, překvapen jsem byl a musím podotknout, že si člověk při jejím čtení musí uvědomit jeden fakt. Ačkoliv autorka poměnila jméno hlavního postavy nezměnila nic co popisoval a co skutečně viděl,prožil

Radííí
09.02.2019 5 z 5

Dlouho jsem nečetla knihu, který by mě vzala za srdce a dojala k slzám. Přečetla jsem ji jedním dechem a nemohla se odtrhnout. Jednoznačně doporučuji k přečtení!

misaa.p
07.02.2019 5 z 5

Silná kniha. Víc není potřeba psát.

marcyk
06.02.2019 4 z 5

Četlo se to moc hezky, příběh popisuje hrůznosti koncentráku a druhé světové, ale jen okrajově, bez zbytečných detailů, což mně osobně ani nevadilo. Jednalo se o příběh ne o nějaký dokument. Ale nějakým způsobem mi přišlo, že celý příběh o Laleovi je až moc pěkný a "čestný". Ale určitě doporučuji, příjemné počtení.

rencovav
06.02.2019 4 z 5

Nebylo to dokonalé (trochu tam haprovaly historické souvislosti a vadily mi nepřesnosti v zeměpise), ale bylo to velice silné a je těžké uvěřit, že se to někomu opravdu přihodilo. Je to smutné a tragické a přesto to má v sobě kouzlo lásky. A sílu, kterou v sobě člověk ve jménu citů dokáže najít.

JaKa1974
05.02.2019 5 z 5

Tato kniha by se měla stát povinnou četbou ve školách, aby se nezapomnělo, čeho jsou lidé schopni a naopak, co lidé vydrží, přežijí...

Spunttrix
04.02.2019 5 z 5

Když člověk ví, ze je to podle skutečného příběhu, a čte ty hrůzné věci a přesto vidí, jak někdo dokáže tak dlouho žít a přežít všechny tyto okolnosti, nabírá to ještě větší rozměr a jen smeka nad statečnosti lidi, kteří dělali vše pro to, aby tohle všechno přežili ...

Gejitka
04.02.2019 5 z 5

Hrůza hrůzoucí. A když si člověk představí, že se to skutečně dělo, a není tomu tak dlouho, chce se mu zvracet. Gita byla skutečně krásná žena (koukala jsem na nějaké fotky na internetu). Nedivím se, že se do ní Lale zamiloval na první pohled a ta láska jim vydržela celý život.

simona5r
04.02.2019 4 z 5

Věřím, že lidé museli mít štěstí, aby hrůzy v koncentračních táborech přežili. Při čtení knihy jsem si ale říkala, jestli Lale už toho štěstí neměl až podezřele moc. Byť jsou v knize zmíněny četná zvěrstva prováděná na lidech, stále na mě kniha působila trochu "pohádkově".

baty
04.02.2019 5 z 5

Kniha se mi velice líbila. Citlivě napsaný příběh dvou lidí, kteří se potkali snad v té nejhorší možné době. Opravdu doporučuji si tuto knihu přečíst.

MedvídekJů
02.02.2019 4 z 5

Knihu s válečnou tématikou jsem ještě nikdy nečetl, tohle je moje první taková. Kniha mě velice zaujala, nejen kvůli svému válečnému prostředí, ale i proto, že to je skutečný příběh jednoho ze židů jménem Lale, který pocházel ze Slovenska. Je napsána takovým specifickým způsobem. Ze začátku, když byl Tatér ještě v Osvětimi, tak to byl jako normální, kvalitní příběh, ale jakmile se dostal za brány Osvětimi, tak mi přišlo, jako kdyby to autorka chtěla mít vše už co nejrychleji za sebou. Lale vypadá sympaticky s chutí do života, je zvědavý a odvážný, což se mi líbí. I když v koncentračním táboře panují hrůzy, jako je zabíjení, sebevraždy, nemoce, hladovění a zima, tak i přesto se tam najde nějaké to místo pro lásku, jako např. Lale s Gitou.

Kniha se dobře četla, byla dojemná. Avšak mě nepřestávalo udivovat, čeho všeho byli lidé schopní. Doporučuji si knihu přečíst.

Makkys
02.02.2019 3 z 5

Kniha ve mě zanechala velmi rozpoluplne pocity. Kniha je ctiva, ale tak jak bylo popisované žití v koncetracnim táboře bylo špatné. Vůbec to nevyznelo ze by tam bylo nějaké špatné žití. Autorka to napsala tak jak kdyby to nebyl skutečný příběh, ale proste příběh který si vymyslela a dala do prostředí Osvetimi.

ritz
01.02.2019 3 z 5

Další výborná knížka o válce, holokaustu, koncentrácích.

vekune
31.01.2019 1 z 5

Jedna z nejhorších knih o holocaustu vůbec. Autorka píše neuvěřitelně primitivním stylem, plytce a povrchně. Takové téma by si jistě zasloužilo někoho lepšího. Dialogy byly trochu utrpením a když už se zdálo, ze by z toho mohlo něco být, ze se trosku dostala pod povrch, tak to raději zakončila. Autorka se také snažila obcas střídat minulost a přítomnost, ale bylo to spíše jakoby desetiletým dětem dovysvetlovala co a jak. Osvětim zde působí jako idylické místo pro seznámeni a lásku. Chápu, ze tatervierer ( moc nechápu překlad-nemělo by být taterfuhrer?) mohl mít nejake výhody, ale chování Lalea v knize je naprosto mimo mísu, stejně jako i některých esesaku. Takhle to vypadá, ze to byla jedna velká pohoda jazz. Jako za trochu čokolády si mohl v baraku zasexovat se svou holkou, zatímco ostatní někde makali nebo umírali? Červená knihovna jedna báseň.