Ta přede mnou

Ta přede mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345924/bmid_ta-prede-mnou-Wz1-345924.jpg 4 2681 822

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. Emma se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. Jane prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl Before , 2017

Dashow
18.10.2020 4 z 5

První třetina knížky mě nijak zvlášť nezaujala a musela jsem se do čtení nutit. Druhá už byla chytlavější a říkala jsem si, že tohle by mohlo být zajímavé.. No a konec jsem slupla jak malinu. Nakonec to byl velice propracovaný příběh.

Metroušek
13.10.2020 4 z 5

Docela slušný, neotřelý nápad, a dobře podaný. Osobně mi moc nesedí ty posunuté paralelní děje, zdá se mi to zbytečné, šlo by to určitě udělat jinak, ale to je věc názoru.

KatarínaK.
10.10.2020 3 z 5

Kniha Věř mi od tohoto autora mi husí kůži přivodila. Ta přede mnou nikoliv. Přesto, že téma bylo fajn a kniha se četla lehce, hodnotím pouze jako lepší průměr.

Lukeronka
25.09.2020 5 z 5

Moje první kniha tohoto žánru a od té doby žánr nejoblíbenější... skvělé, byla jsem nadšená propojeností příběhů a čtivostí. Od té doby přečteny desítky takových knih ale stejně si vždy zpětně vzpomenu, jak mě tato do žánru uvedla a nadchla.

boxas
21.09.2020 5 z 5

Dobře vystavěný příběh, napětí a překvapivé rozuzlení - to jsou nejpodstatnější hodnoty této knihy.

alkazemka
21.09.2020 5 z 5

Název "Ta přede mnou" může lehce evokovat lovestory typu má mě rád, ale když je se mnou, stále mysli na ni, ach.... (jakože nic proti červené knihovně, má v našich životech a knihovnách své nezastupitelné místo), ale chyba lávky! Tenhle skvěle vystavěný a nezvyklou formou napsaný psychologický román je napínavé inteligentní čtení bez klišoidních dialogů a hluchých míst.

"Zjistila jsem, že se žal podobá porážce."

Mirin1349
15.09.2020 4 z 5

Dům podle mého gusta a zároveň také jediný sympatický objekt celého příběhu. Kdyby to nebylo leckdy nezákonné, jsem si jistá, že by hodně pronajímatelů do smlouvy zakomponovala hodně z těch 200 pravidel. Edwarda jsem v tomhle ohledu naprosto chápala, když někdo postaví takový skvost, tak v něm prostě nechce jen tak ledajakého nájemníka. Příběh mě chytil hned od první stránky. Střídání časových linií a vyprávění z pohledu dvou hlavních aktérek příběhu podpořilo svižnost vyprávění. Nemohla jsem si být nikdy jistá tím, kdo je větší lhář, manipulátor a psychopat. Bylo to znepokojivé čtení. Prokládání kapitol otázkami z dotazníku bylo fajn, ale jsem moc ráda, že své odpovědi nikde uvádět nemusím.

NelaMaty
11.09.2020 5 z 5

Myslím, že na knihu a celý dům nikdy nezapomenu. Za mě hrozně originální námět a pro mě TOP autor.

nakavusterezou
09.09.2020 2 z 5

Knihu jsem dočítala asi na potřetí. Chvilkami mě bavila, pak zase vůbec. Dneska jsem se hecla a dočetla ji.

Nesedl mi styl, jakým je kniha napsaná, nesedla mi ani jedna z hlavních hrdinek. Emma byla psychicky labilní (na mě až moc strojeně) a Jane zas byla taková... ehm. Nesedla mi.

Ovšem závěr knihy mě bavil, posledních šedesát stran jsem dočetla během hodiny. Co na knize vidím jak pozitivní jsou pokládány otázky mezi kapitolami. Často jsem nad odpovědmi přemýšlela opravdu dlouho. Byly zajímavým zpestřením.

Autorka mě o svém psaní nepřesvědčila tolik, abych v budoucnu sáhla po její další knize.

Annkag
04.09.2020 5 z 5

Úžasné čítanie.Retrospektívní pohlaď na postavy bol krásně zpracovaný a přehledný.Do poslednej chvíle člověk netuší kdo zavraždil predchádzajúcu podnájomnici a či vlastně zavražděná Bola.
Jednoducho kniha vás nepustí až do konce.

gilt
28.08.2020 5 z 5

Mě se knížka moc líbila. Bála jsem se jí dočíst, protože jsem měla strach o hlavní hrdinku. Děj měl spád, v příběhu je jen pár osob, takže je jednoduché se orientovat.
Doporučuji!

mi-380
23.08.2020 4 z 5

Pozoruhodná konstrukce příběhu, kde dvě (ne)věrohodné vypravěčky skládají a doplňují po malých dílcích svou minulost, spjatou s historií jednoho neobvyklého domu a jeho záhadného majitele. Odhalování jednotlivých postav je plné skvěle stupňovaného napětí, přitom každá osoba má svá tajemství a překvapivý vývoj. Mají i určité kouzlo: ženy samozřejmě krásu a muži charizma, ale ani to jim nedokázalo udržet mé sympatie, u většiny je té temné stránky v jejich povaze nějak moc.
85 % (aktuálně 1981 hodnotících s průměrem 80 %).

P.S.
Teprve po dočtení mi došlo, že Folgate Street, kde by měl být dům, kolem kterého se tu všechno točí, je ta příjemná ulička s relativně nízkými stavbami a dvorky poblíž Liverpool Street Station, kde jsem před dvěma lety strávil v hotýlku pár nocí a v pubu vedle vypil pár guinessů.
Takové poznání vždy potěší a o něco víc otevře oči.

mStationka
13.08.2020 5 z 5

Musela jsem si zprvu zvyknout na styl psaní,později jsem hltala každé psané slovo...

ladyxx
01.08.2020 2 z 5

Střídání vyprávění z pohledu dvou nebo více postav mám ráda, ale kapitoly v této knize mi přišly strašně krátké, neuškodilo by 2-3 kapitoly spojit dohromady, příběh by tak získal na plynulosti. Hodně mi vadila absence přímé řeči v Emminých kapitolách, občas šlo těžko určit, co je část rozhovoru, a co pouze myšlenka. Co se týče postav, byla to přehlídka těžce psychicky nevyrovnaných osobností. Jediný, koho jsem si oblíbila, byl kocourek Vandrák, ačkoliv tam bohužel pobyl jenom krátkou chvíli. Líbila se mi myšlenka moderního domu, která by skvěle zapadla do seriálu Black Mirror, a vsuvka otázek, na které museli odpovědět zájemci o pronájem. Příběh jako celek mě však příliš nezaujal, a asi nebudu mít potřebu si knihu v budoucnu znovu přečíst.

karaliene
19.07.2020 4 z 5

Jednoduchý, výborně zpracovaný nápad. Autor umí, ale vím, že umí i o chlup lépe.;)

Danussenka
17.07.2020 2 z 5

Za mě tato kniha určitě ne, miluji thrillery, ale tady jsem se nedokázala do příběhu ponořit, vše bylo zdlouhavé a vlastně mě to nakonec přestalo zajímat, přečetla jsem si konec a byla jsem ráda, že jsem jí nevěnovala více času.

edith79
16.07.2020 5 z 5

Napětí z této knížky přímo sálá. Pořád jsem chtěla vědět co bude dál a jak se postavy asi zachovají. Nemůžu říci, že by mi někdo z nich nějak obzvlášť přirostl k srdci, ale čtení to bylo skvělé a splnilo moje očekávání.

Pavlína197
14.07.2020 4 z 5

Kniha se dobře čte, má spád, bavila mě, i když konec jsem tušila. Zaujal mě dům a jeho moderní technologie.

99jana99
11.07.2020 4 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem, ale rychlý konec, kdy Jane najednou vše dojde, mě zklamal, nicméně doporučuji přečíst

icewind
06.07.2020 4 z 5

Ze všech postav mi připadal nejzajímavější ten dům :) Asi proto, že využití nových technologií a umělé inteligence mě celkem zajímá a zároveň si často říkám kam až to všechno povede když jednou zkrátka dojde šťáva, pak bude jakýkoliv hacker prostě namydlenej....No, z kategorie psychothrillerů co se mi zatím dostaly do ruky, řadím tenhle příběh k těm vydařenějším, nejspíš mi sedlo i prolínání časových linek a minimalistický styl kapitol, který věrně kopíroval strohou architekturu osudného domu. Při čtení jsem si vzpomněl i na film Důvěrný nepřítel (2018, režie Karel Janák). Za mě spokojenost.