Ta přede mnou

Ta přede mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345924/bmid_ta-prede-mnou-Wz1-345924.jpg 4 2671 821

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. Emma se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. Jane prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl Before , 2017

Biba_with_Book
09.01.2021 5 z 5

Tak tohle bylo hodne dobry, vubec jsem se nemohla odtrhnout. A jak se snazim pri kazdem pribehu cist mezi radky, tak tady jsem skoro do posledni chvile nevedela, jak to dopadne.
Postavy skvele psychologicky zpracovane, dej se s kazdou otocenou strankou vyvijel..tohle si zaslouzi 5 hvezdicek.

MichaelaPersen
08.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Dobře zpracovaný obsah a díky rozdělení dvou časových linek se čte jedním dechem. Mohu všem doporučit :-)

Lejčís
07.01.2021 3 z 5

(SPOILER) Dvě ženy, dva životní příběhy, jeden zvláštní dům a spousta pravidel. Emma je ve svém bytě přepadena a nechce zde už zůstat. Se snoubencem tak hledají nové bydlení, bohužel si žádné nemohou dovolit. Až minimalistický dům na Folgate Street, který je sice levný, ale obsahuje tolik pravidel, že se z toho člověku točí hlava. Nemohou mít žádný další nábytek, fotky v rámečcích na stěnách, dekorace, knihy… vše musí být neustále uklizené a jako ze škatulky. Minimalismus tohoto domu má změnit i přístup k životu jeho obyvatel. K lepšímu samozřejmě. Proto ho jeho majitel postavil.

Jane po prožití osobního traumatu též potřebuje změnu prostředí a dům na Folgate Street si zamiluje pro jeho zvláštní styl. Pravidla přijme, úspěšně vyplní zvláštní dotazník plný osobních otázek a projde pohovorem. Pak se však dozví o záhadném úmrtí předchozí nájemnice, která jí byla podobná nejen vzhledem, ale i věkem. Jane se snaží zjistit pravdu a má čím dál větší strach, že ji čeká stejný osud jako "tu před ní". .

Po přečtení řady pochvalných recenzí jsem měla od této knihy opravdu velká očekávání. Bohužel nebyla naplněna podle mé představy. Postavy mi od počátku nebyly ani trochu sympatické a nesoucítila jsem s jejich životními traumaty. Stejně tak jejich jednání mi často nebylo vůbec blízké. Příliš mě nenadchnul ani závěr, jelikož jsem ho od jisté chvíle očekávala, ale na druhou stranu jsem ráda, že to skončilo právě takhle. Kniha neurazila, je čtivá, napínavá a nutí Vás otáčet stránku za stránkou, ale tak nějak jsem čekala víc nebo možná něco trochu jiného :)

Překvapilo mě však, že můj oblíbený režisér Ron Howard chystá filmovou adaptaci a tu si rozhodně nenechám ujít!

Iv8
06.01.2021 4 z 5

Psychologie postav se v příběhu postupně odhaluje, až se mi zdálo, že nikdo není úplně normální (kdo ale je,že?). Zápletka je zajímavá a souběh dvou osudů žen vedle sebe dává ději rychlý spád. Vrah mě nepřekvapil:).
Výborně zpracovaná audiokniha.

evineckY
06.01.2021 4 z 5

Tentokrát jsem poslouchala audioknihu :-)

Peťuška1993
05.01.2021 5 z 5

Takhle napínavou a čtivou knihu jsem už dlouho nečetla. Nadchla mě tak, že jsem ji přečetla během dvou dnů... Docela by mě zajímalo filmové zpracování... Za mě rozhodně plný počet hvězd :)

hzd
05.01.2021 5 z 5

Tak takhle napínavou knížku jsem dlouho nečetla. Moc se mi líbila, je hezky napsaná, nedá se přestat číst. Děj knížky tak pěkně plyne. Dům pro mě byl až hrůzostrašný, tam bych rozhodně bydlet nemohla. A kam bych dala všechny ty moje knížky ?

Patw
01.01.2021

Přál bych si vědět jak hodnotit. Hodnocení se zdržím protože by to bylo velmi nízké. Knihu jsem odložil a nedočetl. Místo abych se do děje dostal s každou částí víc a víc jsem se spíš s každou větou vzdaloval a nad knihou neustále kroužil očima, a nebo jsem je kroužil nad sebou, že to stále ještě čtu.

Hakate
01.01.2021 5 z 5

Napínavá kniha, která nejde odložit, příběh, který Vás okamžitě vtáhne do děje.
Doporučuji

Janniska
16.12.2020 5 z 5

Napínavé,strhující,bavilo až do úplného konce.

iiiccc
25.11.2020 5 z 5

Tak tohle bylo super! Skvělý thriller, rozhodně doporučuji.

VivienRavenhill
24.11.2020 3 z 5

Nevšední námět mající velký potenciál který naláká, avšak náročného čtenáře ve finále příliš neuspokojí, neboť není promyšlený do konce... Vyvrcholení a odhalení vraha bylo sice překvapivé, nicméně dle mého názoru unáhleně vtěsnané do posledních pár stran a kvalitativně podané asi jako poslední seriálová řada her o trůny. Hlavní hrdinka je dost protivná, puristický pan architekt à la pan Grey je již o něco zajímavější, ale přesto jej nelze označit za sympatického. Abych však nehodnotila pouze kriticky, co knize nemohu vytknout je počáteční čtivost a spád, pozoruhodné začlenění moderní architektury jakožto hlavního motivu a originální prokládání příběhu dotazníkem pro nájemce, který vyprávění oživí. Hodnotím proto takovým průměrem, který má podle mě na víc.

Belanna
06.11.2020 5 z 5

Vše už tu zaznělo ..... čtivé, napínavé, překvapivý závěr.
Určitě sáhnu po další knize.

Anet2106
03.11.2020 4 z 5

Kniha mě příjemně překvapila. Líbilo se mi jak je napsané, motiv i zajímavé rozuzlení.

Avila
01.11.2020 3 z 5

Každopádně knize se nedá upřít čtivost a ten pocit že prostě musíte vědět jak to celé dopadne....
Původně jsme chtěla hodnotit o něco lépe ALE...komentář píšu den po přečtení a měla jsem čas o knize více přemýšlet.... Už při čtení jsem věděla že v podstatě ani jedna z postav v knize mi není sympatická ať už ženy natož muži.... Vrah byl pro mě překvapení to ano, ale ten konec...to zkazil. A mám pocit že když bych knihu nečetla tak jsem o nic moc nepřišla.
Tak nemohu hodnotit jinak.... víc se mi líbila od autora kniha Věř mi.

Miila
27.10.2020 2 z 5

Asi budu jedna z mála, ale kniha mě nijak zvlášť nezaujala. Nápad byl dobrý, zpracování dvou rovin jsem přivítala, ale čtení se mi nedařilo. Tak nějak jsem byla ráda, že jsem dočetla a dojem nic moc. Bohužel.

capricorn__
24.10.2020 4 z 5

Knížku jsem četl hned, co vyšla (tedy na podzim 2017) a dodnes si pamatuju děj, dokonce i hlavní jména postav, což beru u knih jako úspěch. Zaujala mě především atmosféra tohoto díla, otázky psychologických testů za kapitolami byly taky pěkné odlehčení.
Thriller si nezakládal na šokových momentech, ale na temné atmosféře, která se postupně stupňuje, až na konci úplně vyhrotí.
Při čtení mě sice trochu rozčilovalo, že u vypravování jedné z hlavních postav chybí uvozovky u přímé řeči, ale hádám, že to byl autorův záměr, aby na čtenáře přenesl zmatení (?).
Za co ale strhávám hvězdičku, a co mi trochu zkazilo dojem, byl úplný závěr. Kniha je originální a jedinečná - konec (nebo respektive asi dvě poslední kapitoly) byl takový přetažený za vlasy a akorát otevřel spoustu zbytečných otázek.

BlueTer
23.10.2020 4 z 5

Úžasná kniha s neotřepaným námětem. Okamžitě jsem se začetla a nešlo od knihy odejít. Přeskakování postav mi vůbec nevadilo, jen mě to ještě více povzbuzovalo číst dál a pomalu jsme se dozvídali , že dvě ženy, přece jen nejsou úplně stejné a časem se projevovaly jejich rozdílnosti. Otázky které oddělovaly kapitoly se mi taky moc líbily a je jen dobře, že se jich autor držel. Občas mi trochu vadilo, jak je to zamotané a jestli se to znásilnění stalo nebo ne,ale to je jen maličkost.
Konec mi přišel trochu uspěchaný a kapitola s dítětem tam snad ani nemusela být. Jinak vraha jsem vůbec nečekala. Kniha mě velice mile překvapila a já můžu jen doporučit :)

bacouch
20.10.2020 5 z 5

Po knize jsem sáhla vpodstatě náhodou, protože jsem chtěla nějakou oddechovku. No a ... uf. Kniha mě okamžitě vtáhla do děje a nepustila až do konce. Je to ten typ příběhu, který musíte číst a číst a štve vás, že musíte jít spát a děti mají hlad. Dvě časové roviny, pár postav a napětí, které se autorce podařilo udržet až do konce. Moc se mi to líbilo a všem vřele doporučuju.

Dashow
18.10.2020 4 z 5

První třetina knížky mě nijak zvlášť nezaujala a musela jsem se do čtení nutit. Druhá už byla chytlavější a říkala jsem si, že tohle by mohlo být zajímavé.. No a konec jsem slupla jak malinu. Nakonec to byl velice propracovaný příběh.