Ta přede mnou

Ta přede mnou https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/345924/bmid_ta-prede-mnou-Wz1-345924.jpg 4 2683 2683

Temný psychologický thriller, který byl ještě před vydáním prodán do více než 30 zemí po celém světě a jehož autorem je úspěšný spisovatel, vystupujícího pod pseudonymem J. P. Delaney. Emma se snaží vzpamatovat z traumatického přepadení a se snoubencem hledá místo, kde by mohla začít nový život. Ovšem žádný z bytů, které navštíví, pro ni není cenově dostupný – anebo se v něm necítí bezpečně. Dokud nenavštíví ten dům na Folgate Street. Je to mistrovské architektonické dílo – minimalistický design ze světlého kamene a skla se vzdušnými, otevřenými prostory. Ten dům má ovšem také svá pravidla. Tajemný architekt, který ho projektoval pro svou rodinu, má totiž pro nájemníky celou řadu nařízení a restrikcí – nesmí mít např. žádné knihy, ozdobné polštáře či jiné dekorativní předměty, dokonce ani fotografie. Tenhle prostor má totiž své nájemníky změnit – a také to udělá. Jane prožila osobní tragédii a také ona potřebuje nový začátek. Když objeví dům na Folgate Street, okamžitě ji uchvátí – stejně jako jeho sice trochu odměřený, ale přitažlivý tvůrce. Brzy po nastěhování se však Jane dozvídá o záhadném předčasném úmrtí předchozí nájemnice – ženě, která byla Jane podobná jak vzhledem, tak věkem. Čím více se Jane snaží v onom příběhu rozlišit pravdu od lží, tím více je nucena podřídit se stejným pravidlům, dělat stejná rozhodnutí, stýkat se s těmi samými lidmi a zažívat stejný teror jako ta předešlá…... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (ČR)

The Girl Before , 2017

eva6220
16.05.2020 4 z 5

Libilo!

VeronikaSas1
12.05.2020 5 z 5

Úžasná kniha. Krátké kapitoly mi velmi vyhovovaly. Napínavý příběh s nečekaným závěrem. Vřele doporučuji

Mikanadeta
12.05.2020 5 z 5

Napínavé a skvěle napsané. Děj pěkně ubíhal. Vyústění je velmi zajímavé. Jediné co, tak závěr mohl být rozepsanější. Ale celkově na mě kniha udělala skvělý dojem.

pavla.ba
10.05.2020 4 z 5

Četla se lehce a svižně. Měla jsem ji přečtenou v rekordním čase, ale znám mnohem lepší podobné knihy.

Barussat
10.05.2020 4 z 5

Knižku jsem měla doma už dlouho a vzhledem k tomu, že jsem si objednala i novinku Dokonalá manželka, říkala jsem si, že bych měla konečně přečíst i Ta přede mnou. S autorem to máme trochu 50/50. Předchozí Věř mi mi přišla dost uhozená a vadila mi to, jak nerealistická byla. Ta přede mnou je rozhodně lepší. Ze začátku jsem si nemohla zvyknout na to, že u Emmy nebyly u přímé řeči uvozovky, ale pak jsem si zvykla. Brzy jsem se do knihy začetla a zajímalo mě, jak dopadne. Téma mi přišlo poměrně originální. Skvělé jsou krátké kapitoly a to,že se obě dívky - Emma a Jane - ve vyprávění střídají. Do knihy se brzy začtete, má dynamiku a potřebujete číst pořád dál. Za mě rozhodně lepší než Věř mi. Těším se i na Dokonalou manželku.

sonkovaj
05.05.2020 4 z 5

Napínavá, skvěle napsaná kniha.

ennlady
04.05.2020 4 z 5

Vůbec nedokážu říct, čím mě tahle knížka dostala. Mezi horory bych ji rozhodně nezařadila, ale psychotriller to podle mě určitě byl. Dvě mladé ženy se nastěhují do prapodivného domu v Londýně, jedna po druhé, druhá až poté, co je první mrtvá. Obě jsou okouzleny nejen domem, ale hlavně jeho majitelem a tvůrcem - a tady je úžasné střídání vyprávění Emmy a Jane, kdy obě prožívají a cítí prakticky to samé a navíc jsou si i fyzicky podobné, což je až děsivé. A nejen to. Podle fotografií na internetu obě zjišťují, že velice podobně vypadala i majitelova manželka, která i se synem zemřela za podivných okolností.
Knížka vás nenechá vydechnout. Krátké kapitoly a pravidelné střídání vyprávění ve dvou časových rovinách vás žene jak vichřice a najednou jste na konci. No, a konec... no, ten opravdu mohl být trošku propracovanější, proto taky ubírám jednu hvězdičku.
A ještě něco: Skoro nic není tak, jak to vypadá. :-)

Helen_
03.05.2020 5 z 5

Za dva dny dočteno. Díky krátkým kapitolám se to čte téměř samo.
Jediné, co mě trochu zklamalo, byl velmi urychlený konec, který se vešel do téměř jedné, už tak krátké, kapitoly.
Ale jinak doporučuji, vůbec jsem netušila jak to dopadne. Od autora si určitě přečtu další jeho díla.

OkurkaPenovka
02.05.2020 5 z 5

Mrazivý thriller to nebyl, ale stálo to za přečtení. Díky za tu příležitost.

juliesze
28.04.2020 4 z 5

Poslouchala jsem jako audioknihu a bylo to skvělé. Jak se mi střídaly dva hlasy žen s úplně rozlišnými problémy, které zvolily úplně stejný postup při jejich řešení. Autor sice trošku naráží na to, žeje velice jednoduché stát se submisivní a ovládanou ženou. Místy to na mě působilo, že dokonce zdůrazňuje, že si za to můžou samy (jak si tomu jdou naproti). Původně jsem čekala obdobnou knihu o domácím násilí, ale nakonec se z toho vyklubalo psychologické drama s velice propracovanými pocity a charaktery všech postav (i těch, které se na začátku zdály zcela okrajové) ty ženské postavy měly opravdu hloubku. Líbilo se mi střídání vyprávění totožného příběhu, prokládaného se spousty otázkami z dotazníku k zamyšlení. Nicméně jedná se opravdu o metaforu přirovnávající, že každý člověk občas prostě potřebuje uklidit ve svém životním zmatku a pořádek mu zcela změní vnímání svého problému. Skvělé.

zimka.r
27.04.2020 4 z 5

Audio: Vůbec jsem netušila do čeho jdu a díky této knížce se pro mne každodenní cesta po dálnici stávala napínavější a napínavější! :)

Jeár13
25.04.2020 3 z 5

Dávám přednost jiným knihám, tuto jsem dostala jako dárek a jako bestseller bych jí asi nezařadila. Příběh je zajímavý, napínavý, občas z něj možná dokázalo trochu zamrazit a donutit k zamyšlení, ale přetechnizovaný dům a pokusný králík z vlastní partnerky... to mě nijak neoslovilo. Asi to není kniha ke které bych se znovu vrátila.

lancelot
23.04.2020 3 z 5

Příběh zajímavý, střídání minulosti a přítomnosti bylo dobré, ale zas tolik napětí tam nebylo. Průměrný thriller.

Nela.Rob
22.04.2020 3 z 5

Tak já tedy nevím, ale jako temný psychologický thriller mi kniha vážně nepřišla. Četla se lehce, ale něco mi na tom nesedělo. Hlavní hrdinka mi absolutně nesedla a celý příběh mi přišla trochu nesmyslný. Jediné plus je, že kniha spadá do letošní čtenářské výzvy.

Ophelie
20.04.2020 3 z 5

Kniha se četla dobře, nicméně za “fascinující a děsivé dílo“ bych ji neoznačila. Četla jsem už mnohem lepší psychologické thrillery. Zajímavá je určitě idea domu coby skvostu architektury vybaveného nejmodernější technologií. Vím, že se ke knize už nikdy nevrátím, ale času věnovaného její četbě nelituji, šlo to ;)

Adél784
20.04.2020 4 z 5

Originální, zajimavy příběh, který díky krátkým kapitolám (někdy jen 2strany) a střídáním teď a tehdy byl velmi čtivý. V knize narazíme na mnoho zajímavých otázek....
Doporučuji pro čtenáře psychothrilleru:)
4/5

Sabina_vav
15.04.2020 5 z 5

Tahle kniha byla úžasná, přečetla jsem ji jedním dechem. Doporučuji

Barulinkas
15.04.2020 3 z 5

Kniha se četla dobře a děj mě popoháněl kupředu... Pak se začal natahovat a furt se dokola omýval,ale pořád jsem chtěla vědět co se vlastně stalo. Škoda že konec byl úplně odbytý...

Velkyzly
15.04.2020

Kniha ničím nezaujala.

Ossinky
12.04.2020 4 z 5

První polovina náročná na soustřední se, příběh psán formou minulost-současnost, ale potom to mělo spád a dočteno jedním dechem.