Svědectví

Svědectví https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1123/bmid_svedectvi-6p7-1123.jpg 4 1643 315

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem. Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž. Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout...... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Stand: The Complete & Uncut Edition , 1990

deirdre
26.12.2017 5 z 5

Uveriteľné od začiatku do konca tak, že až človeku mráz behá po chrbte - ani nie tak z hororových prvkov, ako z hodnovernosti myslenia a konania rôznych typov ľudí zoči-voči katastrofe... V knihe nájdete mnoho len tak akoby mimochodom načrtnutých myšlienok so zásadným posolstvom.... až sa človeku žiada dodať : "kto má uši, nech počúva"... A samozrejme skvelý príbeh so sympatickými postavami, ktoré si zamilujete...Týmto sa Mr. King u mňa definitívne stal KINGom.

KydlochMoris
04.12.2017 5 z 5

Výborná kniha, všichni mě tam bavili... :-)

Izu
25.11.2017 4 z 5

K dokonalosti mi zkrátka něco chybělo.

Greene
21.10.2017 5 z 5

Stoprocentně to na těch pět hvězdiček nemá, ale přeci jen jsem se se nakonec přiklonil k tomu, že 4 hvězdy jsou málo na to, jak moc jsem se u týhle tlustý krávy bavil. V druhé polovině už se děj trochu zpomalil, tak jsem se na chvíli zadrhl, ale jinak výborné. Nevím, jestli je Svědectví Kingovo nejlepší dílo, ale je rozhodně hodně hodně dobré. A to stačí.

Darknessfriend
19.09.2017 4 z 5

Dočteno kniha me dala casove vic zabrat ale zvladnul sem to. Prvni část byla skvela propuknuti chřipky, rozrustajici se epidemie, byla paradne popsana. Druha část knihy trochu zvolnila tempo ale mela k tomu svuj duvod paradni popis postav uplne sem se do nich vžil a budovani nove spolecnosti dobra me taky bavila a byla detailne promyslena a popsana. Treti a zaverecna cast byla jizda poznali sme stranu zla a zaverecne finale bylo strhujici hlavne jak vypukla zima a konec dobry i kdyz mohl byt víc propracovaný ale super roman na podzimni a zimni vecery pri chripkovych epidemiích. Oblibene postavy Glen, Larry, Fran, Tom. Za mě 4/5 doporučuji vsem co rádi Kinga bude se libit do plneho hodnocení me prece trochu chybelo vic té ponurè atmosféry, cetlo se to dobře diky Kingu.

Hellrampage
14.09.2017 4 z 5

Táto kniha sa oplatí čítať (pre väčší efekt) v čase vtáčej/prasačej chrípky.

Vraj Svědectví malo mať o 400 strán viac. Vďaka za to, že kniha má "len" tisícovku. Už to je na hranici znesenia a King niekedy zbytočne blábolí a pridáva ďalšie detaily postavám, aby ste si ich vedeli živo predstaviť a lepšie sa s nimi stotožnili. V tomto s ním súhlasím. King má postavy vždy stopercentné. Ale ten zvyšok trochu pokulháva ako jedna z hlavných postáv na konci.

Čakal som väčšie post-apo. Podľa ohlasov a recenzií som čakal väčšiu pecku. Ale keďže už ako-tak poznám Kinga a mám prečítané okrem TO, ktoré práve beží v kinách, aj iné jeho knihy, vedel som, čo približne mám čakať. King sa postavám venuje príliš svedomito, v prvej časti (z troch) sa celá epidémia rozbieha, nachádzame sa ešte pred ňou a ku každej hlavnej postave sa autor pozastaví a podrobne nám ju predstaví. A to, ako potichu a neškodne sa celá epidémia spustí je na knihe to najdesivejšie. Že sa to môže ľahko stať aj nám, nie je pochýb (aj keď my sa vyhladíme inak). Prvá časť je výborná.

Druhá časť je oveľa pomalšia, sledujeme vývoj novej (dobrej) spoločnosti, ktorá opravuje poničený svet, obnovuje elektrimu a riešia sa hlavne vzťahy a chod spoločnosti. Tretia časť je podľa mňa najlepšia, pretože zistíme čosi aj o hlavnej zápornej postave a jeho spoločnosti a začína prituhovať. A na záver sa oplatí počkať (alebo skôr dočítať), ten stojí za to.

Aj tak musím zhodnotiť, že sa mi King viac páči v roli spisovateľa poviedok alebo rovno jeho pseudonym Richard Bachman. Nesedí mi u neho takéto vážne sci-fi s množstvom postáv, aj keď Svědectví sa čítalo výborne a vôbec som sa u neho nenudil. Ale tých stran a kecov bolo príliš. Asi si dám od Kinga na čas oddych (aj keď som si pred mesiacom kúpil všetky knihy Temnej veže).

Najlepšie postavy: Fran, Larry, Harold a Popeláč

Petroff
30.08.2017 5 z 5

EPICKÁ bichle! V nezkráceném vydání je to o absolutním ponoření se do světa, kde to šéfuje Kapitán Trips, a kde si Temný Chodec Randal Flag chce vzít zbytky lidstva na paškál ve jménu samotného zla! Za mě je v tom zbytečnej ten duchovní přesah - ale to je prostě Kingův trademark - záhadno a dobro a zlo ve stálém boji.

evvva
25.08.2017 4 z 5

no...náročné to bylo, ale nelituji :)...jak by řekl Tom..."svatá dobroto, nelituji!"

EDUmach
14.08.2017 5 z 5

Kingova představa boje Dobra se Zlem. Inu, proč ne. Co my víme?

A její monstrózní délka tvoří dle mého soudu tak trochu paralelu Bibli (už pro ten svůj název - Svědectví)

Ze všech "kingovek" mi tato utkvěla v paměti nejvíce. Skvělá

Žabák83
28.07.2017 2 z 5

Grafomanstvi v praxi, tolik pismenek a myslenku aby clovek pohledal. Seskrtat na tretinu a bude to nadprumerny roman. Kinguv styl je pruhledny, narocnejsi ctenar ho rychle prokoukne a pak prichazi nuda.

Atanone
09.05.2017 5 z 5

Člověk vždycky jde tam,kam ho to táhne. Dva lidé,kteří mají stejnou startovací čáru,stejné podmínky,vyrostli na stejné dávce lásky (nebo nelásky) stejně půjdou každý jinou cestou.Každý z nich má volbu.
Jeden moudrý pan farář nám kdysi řekl,že zlo roste jako řetěz, ke kterému lidé přidávají články a že každý z nás se může rozhodnout,když se mu stane něco zlého,jestli k tomu řetězu přidá další článek,nebo jestli to u něj skončí a nepůjde dál.

Svědectví je prozatím moje nejoblíbenější "kingovka". Kromě toho,že jsem dlouho po jejím přečtení měla divný pocit,když vedle mě někdo kýchl,mi tahle kniha nešla z hlavy.Jistě-postapokalyptická kniha. Ale podle mě je to hlavně kniha o osobních volbách,které má každý z nás.
A o tom to je

petra4080
09.05.2017 4 z 5

Paráda. Vlastně jsem se do knížky pustila kvůli čtenářské výzvě :-) Rozhodně nelituju. Kniha je opět trochu delší než by musela být, ale jinak není co vytknout. Realistický příběh, postavy opět výborně vykreslené, první cca polovina o něco lepší.

Knihožroutová
05.05.2017 5 z 5

Tak tahle kniha mě úplně dostala. Výborně propracované charaktery: Popeláč, Nick, Harold, Fran a její rodiče, Larry a v neposlední řadě samotný Randl Flag. Ten mi tam z počátku nesedl, připadalo mi, že vzhledem k tomu apokalyptickému scénáři, tam není abstraktní zlo potřeba, ale když jsem přeladila vnitřní rádio na fantazii, začal mě jako postava hrozně bavit.

Skupa
25.04.2017 5 z 5

Na Kinga nedám dopustit je to sice už delší doba co jsme četl svědectví,ale opravdu luxusně napsané jak taky jinak!!!!!!!!! Děj mě uplně pohltil jak samo i u ostatních titulů :-)

sun.from.ibiza
31.03.2017 5 z 5

Tato kniha je v mých TOP 5, rozhodně a definitivně. Děsím se teď každého, kdo kolem mě kýchne. Je mi totiž jasné, že i kdybych přežila, nebude to nadlouho :). Doporučuji. Většinou má King takové pomalé rozjezdy, ale tady je to hezky soustavné a pořád vás to drží v pozoru.

střapatá
27.03.2017 5 z 5

Neholduji post-apu, démonům a obecně nadpřirozenu. Tahle kniha obsahuje všechno, přesto je natolik realistická, že mě naprosto pohltila. Pro mě asi nejlepší z Kingových knih. Fascinuje mě, že si King troufl napsat tak dlouhou knihu bez pořádného "velkého finále" - to jen ukazuje jeho velikost.
Za dobu, než jsem Svědectví přečetla, zuřily chřipkové epidemie a já sama byla několikrát nachlazená - číst tuto knihu v posteli s horečkou, když jsou nemocní i všichni kolem... to je ten správný masochismus, svatá dobroto!

Patrik02
16.03.2017 5 z 5

Dočetl jsem a vydal se na noční. Teď je 2:45, sedím u počítače a stále jsem naprosto rozebraný. Před tím, co Stephen King dokázal na necelých jedenáctistech stranách vytvořit, smekám svůj imaginární klobouk. Skvěle zpracované téma, úchvatná atmosféra společně s vykreslením, růstem a vývojem postav, je mistrovi hororů přímo vlastní.
Jsem velkým fanouškem sci-fi a hororové tématiky a kniha Svědectví mi proto byla šitá přímo na míru. Ačkoli je kniha, co do počtu stránek, velmi rozsáhlá, nenudil jsem se a s napětím otáčel list za listem, abych se dověděl, jak celý příběh skončí.
Pro všechny milovníky Stephena Kinga, nebo prostě jen fanoušky kvalitní post apokalyptické, či hororové literatury, tuhle knihu v knihovně prostě musíte mít.

makemake
04.03.2017 5 z 5

Právě počet stránek z ní dělá něco výjmečnýho - stačí jedno lidský selhání a svět už nikdy nebude jako dřív! Ta hrůza z toho, jak všichni vaší blízcí umírají, jak se všechny jistoty hroutí, vztek, bezmoc, pláč, zkáza .... a najednou ticho, že by bylo slyšet spadnout špendlík (no, spíš šicí stroj, ale i tak :)) - a svět je najednou jen váš. A teď si vyber, chceš bejt dobrej, nebo zlej? Uvěříš stoletý bábě, co si ještě v tomhle věku sama peče chleba, nebo charismatickýmu týpkovi, co velmi dobře ví, co dělá? Neskutečně propracovaná sága plná postav, který si zamilujete a prožijete s nimi to, čeho se vlastně všichni tak nějak podvědomě bojíme! Země je prázdná, poslední nechť zhasne. Tma.

iwosh
03.03.2017 3 z 5

Po druhé ji číst určitě nebudu, pro mnoho stránek. Nebavili mě stránky o politice asi 100 stránek. Začátek a konec byl úchvatný.

GOD-Complex
24.02.2017 5 z 5

Videl jsem sice spoustu King-adaptaci ve filmove forme, ale trestuhodne jsem nikdy nic necetl, takze jsem si rozhodl doplnit tuhle zasadni mezeru ve vzdelani a Svedectvi mi bylo doporuceno osvedcenym Kingfilem jako jeho masterpiece. Po prelouskani tech 1000+ stranek rozsirene verze... nebudu zachazet do detailu abych nespoileroval (podle nazvu jsem na to sel jako na nejake soudni drama a hle co se z toho vyklubalo za masaz), ale jednoduse receno - WOW! Na dilo z roku 1978 je to naprosto famozni postapo epikusu! Jedna z tech knizek, ktera vas vylozene bavi, skvele se cte, tesite se co bude dal a behem toho vseho umi krasne vykreslit vsechny charaktery, pusobit dostatecne epickym dojmem a zanechat ve vas vzpominku na neco zasadniho. Jestli bych mel neco vytknout, tak rozsirena uncut verze mela precijen obcas nektere slabsi pasaze, ktere by klidne slo osekat aby to pusobilo kompaktnejsim dojmem a uplne finale mi prislo, ze ne zcela naplnilo me ultimatni ocekavani abych tomu mohl dat 100% plny pocet. Jinak ale jak by rekl Tom Cullen - Je to vazne skvela knizka, svata dobroto, to ANO! 9/10