Svědectví

Svědectví https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1123/bmid_svedectvi-6p7-1123.jpg 4 1643 315

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem. Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž. Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout...... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Stand: The Complete & Uncut Edition , 1990

DelMar
03.11.2019 2 z 5

Nedokázlala jsem dočíst do konce, začalo to být rozvleklé a nudné, děj přestal mít jakýkoliv spád :-(

EricNor
01.11.2019 4 z 5

Nedotčené. Skoncil jsem nekde sto stran ored koncem. Konec by pro me zbytecne zdlouhavy a fantasticky. Podle me King konce neumi. Vsechno uzasne rozehraje, ale pak neví, jak to ukoncit nebo ho to prostě nebavi. Presto mam Svedectvi rad a hodne me bavilo. Nevim, jestli King vymyslel strukturu vyprávění, ale podobne to je i v Zivych mrtvych.

Dominik87
08.09.2019 4 z 5

jedna z nejlepsich knizek od kinga..jedine, co me trochu mrzelo byl konec, ale jinak super..

petrarka72
05.09.2019 5 z 5

Parádní čtení. Nejednoznačná zpráva o lidstvu skrze množství různorodých osobních příběhů, snesitelná i pro čtenáře nezvyklého na postapo. Uvěřitelné jak ve své první části (vyprávění o plíživém počátku plus neodvratném šíření superviru a brutálním závěru lidstva ve své původní podobě), tak v části podobenství o boji Dobra a Zla; co do čtivosti a napětí bych se obešla bez "politické" části, ale chápu, že v celku má svoje místo... Toto je návrat ke Svědectví po dvaceti letech; naposledy jsem je četla na přelomu tisíciletí - a kupodivu je nové setkání vcelku šťastné - i když korektor ve mně úpěl a vyl nad množstvím překladatelských i tiskových kiksů (týká se prvního vydání v Laseru).

Eremites
21.08.2019 5 z 5

Ač tohohle bláznivého grafomana čtu velmi ráda, kolem téhle bichle jsem kroužila poměrně dlouhou dobu, než jsem se odhodlala zaklepat na přebal a vstoupit...

Ovšem stálo to za to! Zvláštní synchronizací (kterou pozoruji celkem často, asi má literární Bůh velký smysl pro detaily) došlo k propojení mého momentálního, poněkud asociálního, naladění s tímto postapo příběhem, ve kterém lidstvo vymírá rychleji než nosorožci v Africe a kde není místo na lítost či přílišný soucit. A zcela upřímně se přiznávám k pocitům jisté škodolibosti či zadostiučinění, kdy v určité části knihy končí jeden každý odstavec Kingovými slovy "Žádná škoda" (kdo četl, ví).

Co jsem na téhle objemné knize hodně ocenila (krom toho, že se dá v nouzi použít jako zbraň těžkého kalibru, případně jako posilovací závaží místo činek) je reálnost příběhu. Nadpřirozena zde moc není, v anotaci zmiňovaný Flagg je spíše archetypem zla a temné stránky lidí obecně než ďáblem odkudsi z pekelných vrstev. Příběh je dokonale propracovaný a uvěřitelný, dokonce místy tak sugestivně, že při kýchnutí člena rodiny jsem se na okamžik dokonale vyděsila. Pro katastrofu globálního dopadu není potřeba srážka s meteoritem, invaze mimozemšťanů ani obživlých zombíků. Lidé si na vytvoření inferna dokonale vystačí sami... A nemám nejmenší iluze o tom, že takové vojenské tajné (a možná ani ne tak moc tajné) laboratoře s velmi zajímavými preparáty nejsou tak docela fikcí.

V první části příběhu se rychlostí blesku rozšiřuje virus a lidí je stále méně a méně... mezi hlavní skupinku přeživších patří Nick - hluchoněmý klučina, Glen - postarší sociolog malující nevkusné krajinky, Stu - chlapík co toho moc nenamluví, Harold - zakomplexovaný přemoudřelý mladík neschopný dospět, Fran - čerstvě těhotná mladá žena, Larry - nepříliš úspěšný rockový muzikant, Lloyd - vrah a lump k pohledání, Tom - mentálně zaostalý jedinec a jeden pes. S tímto prapodivným obsazením rozehrává King famózní hru o přežití, která se z první fáze chaosu a zmatku snaží vybudovat nové společenství na bázi demokracie a zároveň bojovat proti druhé části přeživších, kteří se postavili na stranu temna.

"Hledáme jiné lidi. Proč si myslíš, že to děláme?
Rozpačitě na něj pohlédla. "No, protože je to správné", odpověděla. "Lidé potřebují jiné lidi. Nikdy jsi to necítil? Když jsi byl sám?"
"Ano. Kdybychom neměli jeden druhého, zbláznili bychom se samotou. Když jsme spolu, blázníme ze sebe navzájem. Když jsme spolu, stavíme míle letních chat a o sobotních nocích se zabíjíme."

Prostřední část popisující zoufalou snahu nastolit jakýsi řád je poněkud nudnější, ale mám dojem, že to byl zcela autorův záměr - ukázat na nesmyslnost určitých zažitých dogmat. Závěr je nesmírně strhující bitvou mezi archetypálním dobrem a zlem, přičemž autor neváhá odpravovat hrdiny, které jste si zrovna oblíbili.

Celý příběh je jako bonus prošpikován bystrými úvahami nad lidstvem jako celkem (většinou pronášenými ústy sociologa Glena), ekologií, nad potřebou či zbytečností přílišné organizace, nad mírou svobodné vůle a sílou manipulace s lidmi a mnoha dalšími aspekty lidského hemžení.
Ukázka jedné z (bohužel velmi pravdivých) úvah:

"Protože si skutečně myslím, že všechny nové společnosti, aspoň ty v západní kultuře, budou znovu stavět na technice. Je to škoda a určitě by to nebylo nutné, ale bude to tak, protože jsme všichni lapeni. Nebudou si pamatovat - nebo nebudou chtít pamatovat - kam nás to dovedlo. Špinavé řeky, díra v ozónové vstvě, atomová bomba, znečištění atmosféry. Budou si pamatovat jedině to, že jim kdysi bývalo v noci teplo, aniž se příliš snažili."

Pro mne je tahle kniha to nejlepší, co jsem od Kinga četla. Geniální.

Eicherik
27.07.2019 3 z 5

Začátek knihy je bombastický, pak se ale do postkatastrofického žánru vloudí taková nějaká "fantasy" linka a kouzlo je pryč. Mám rád dlouhé knihy, ale tady se mi místy zdála kniha zbytečně prodlužovaná. Na můj vkus se tady moc často schůzovalo a hlasovalo. Motiv dobra a zla, Boha a ďábla není špatný, mám rád filozofické a náboženské úvahy, ale zde byli hodně slaboučké. Postava Flagga byla taková moc americká. Místo ďábelské bytosti jsem viděl spíše psychopatického kovboje.

Mooneylan
08.07.2019 5 z 5

Jedna z mých velice oblíbených kingovek.
Postapo říznuté náboženským tématem? A to vše převyprávěno samotným Mistrem? To prostě chceš!

Alma.steffl
29.06.2019 5 z 5

Obecně mám Kinga ráda. Je samozřejmé, že některé knihy víc a některé míň, ale Svědectví je momentálně TOP.
Příběh je propracovaný, atmosférický a v mém oblíbeném žánru postapo patří k tomu nejlepšímu.
proč tedy nedávám plný počet hvězdiček? Protože mám raději čisté postapo, bez prvků fantastiky ( Flagg), ale za to King nemůže. :)

Laylak
16.06.2019 4 z 5

Viem si predstavit, ako tato kniha inspirovala mnohych ludi zo sveta pisanych diel ale aj zo sveta filmov a serialov. Bavila, tema bola zaujimava, kniha nenudila. Viem si predstavit, ze konanie mnohych ludi v realite za podobnych okolnosti, by sa az mrazivo podobalo konaniu postav v knihe.

Radim.01
16.03.2019 5 z 5

Pro mne jedna z nej.knih od Kinga. Přečetl jsem většinu jeho knih a tato mne naprosto nadchla. Superchripka, která vyhubi téměř celé lidstvo je jen začátek..
Obrovský rozsah mne neodradil. Spíš naopak

soupik2012
10.02.2019 5 z 5

Mám za sebou poslech rozšířeného vydání, bezmála 50 hodin, ale neumím si vůbec představit, že kniha původně vyšla o tolik stran kratší. Kniha je rozdělena na 3 části, přičemž každá část klidně mohla vyjít jako samostatná kniha. Potom by nikdo nemusel škrtat a ještě by pan King bral trojnásobný honorář. :-) První část je o vzniku nákazy, o samotném boji o přežití a je z celé knihy nejpůsobivější. Druhá část, ve které se formuje přeživší lidstvo, je místy zdlouhavá, ale stále si udržuje vysoký nadstandard. A třetí část, ve které se hojně umírá je paradoxně nejvíc dojemná. Jako celek to sedí naprosto neuvěřitelně a já se před panem Kingem hluboce skláním a děkuji mu za to že je. Za to, že jsem měla možnost trávit s ním nepřetržitě 14 dnů. Tuto knihu řadím mezi nejlepší knihy se kterými jsem se měla možnost setkat. 5 hvězd je málo.

Stenzi
10.02.2019 4 z 5

Sai King vytvořil výborné ka-tet, postavy se mi moc líbily.

gryntz
21.01.2019 5 z 5

zatím to nejlepší co jsem v životě četl-pro mě samzdřejmě8))

mi-380
14.01.2019 5 z 5

Silná koncentrace Kinga. Široký katastrofický rozjezd, z kterého vystupují potůčky přeživších, spojujících se v proudy, směřující k dvěma bodům. Dobro a zlo je jasně dáno, je třeba si jen vybrat, pro některé těžký proces. V těch 1055 stranách je soustředěna většina Kingových literárních myšlenek.
90 % (1008 hodnotících s průměrem 90 %).

Lolila
14.01.2019 5 z 5

Mám rada tento druh kníh. Epidémia, preživší, spôsob ako sa každý z hlavných postáv vysporiada s danými okolnosťami, ich prepracované charaktery, ako si vyberajú (alebo už majú určené), na ktorú stranu sa priklonia (dobro alebo zlo)....možno som očakávala iný záver, viac dramatický, možno...ale aj tak pre mňa skvelá kingovka. :-)

lucina6497
07.01.2019 5 z 5

Takže.. po přečtení cca třiceti knih od mistra, mám následující oblíbené : 1. Řbitov zvířátek, 2. TO 3. Pavučina snů - musím sesadit TO a říct, že Svědectví je zatím druhá nejlepší kniha pana Kinga, kterou jsem četla. Vůbec mi nedělalo problém se začíst do děje a uff přežil můj oblíbený hrdina! Opět pecka!

denniys
19.12.2018 4 z 5

Nemohu si pomoci,ale prijde mi,ze mistr tentokrat nevyuzil potencial tematu...cetla sem vice knih s podobnou myslenkou a bohuzel byly lepsi. Autor se soustredi spise na boje mezi dobrem a zlem a sny,nez na to jak nemoc vznikla,jak se rozsirila a jak lidstvo v podstate skoncilo..prvnich 600 stran se mi cetlo tezce,druha polovina je o poznani lepsi. I pres vytky je to jako vzdy dobra kniha,ale na pet hvezdicek nestacilo..

Marryzlis
29.11.2018 5 z 5

Ou jééé, bejby! Čtenářské pošušňáníčko! To jsem ráda, že jsem po tom v knihovně šáhla. Každá stránka z těch bezmála devítiset stála za přečtení. Boží to bylo! King na hrad!

Charmedka
18.11.2018 3 z 5

Začátek knihy vypadal dobře. Miluji postapokalyptické světy, jenže jsem si asi pořádně nepřečetla anotaci a očekávala něco naprosto jiného, než co se mi dostalo. Čekala jsem vlastně něco jako Živí mrtví, akorát bez těch zombie.

V druhé půlce se začínaly v knize objevovat docela ve velkém fantasy prvky. Ty sice byly i na předchozích stránkách, ale moc jsem si je nepřipouštěla. Když se najednou v knize objevil Randall Flagg, to byla konečná. Flagg je postava z Temné věže, kterou jsem četla loni a byla na ní zaseklá půl roku a trpěla. Najednou jako bych se vrátila v čase. S Flaggem už jsem se nikdy nechtěla potkat a najednou je tu zas.

Nemůžu knize upřít napínavost, akčnost a překvapivé momenty se skvělými postavami, ale Svědectví je pro mě obrovským zklamáním. Neříkám, že je kniha zlá, ale očekávala jsem něco naprosto jiného a to se mi dostalo pouze na začátku.

ber-tram
24.10.2018 4 z 5

Rychlík Creasy by to zvládl za 170 stran, hloubavý King atakuje skoro 900. Zjevně se jedná o rozšířenou verzi, přičemž ta původní (pro porovnání) v překladu asi nevyšla.
Je to druh románu s velmi realistickým zázemím, vytrvale silnou akcelerací, paprskovitě přitahující osudy protagonistů do dvou ohnisek: dobro / zlo.
Je to druh románu se skvělým náběhem, a pohříchu zhavarovaným, skomírajícím finálem. Více uvěřitelným než literárně explodujícím. 27/18