Svědectví

Svědectví https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/1123/bmid_svedectvi-6p7-1123.jpg 4 1643 315

Dobrý způsob, jak skoncovat se světem: chybná nanosekundová operace v laboratoři Ministerstva obrany a miliony kontaktů znamenají cestu k řetězové smrti. A den poté: holý svět, zbavený řádu a z 99% vylidněný: svět, ve kterém si hrstka přeživších panicky vybírá strany, na kterých má stát nebo kterými je vybrána. Svět, ve kterém jsou nejhorší noční můry zla ztělesněny mužem s osudným úsměvem a nevýslovnou silou: temným Randallem Flaggem. Syrový postapokalyptický román Svědectví Stephena Kinga je řazen k autorovým nejlepším dílům. Rozehrává v něm již mnohokrát zpracované téma boje s katastrofální epidemií nevyléčitelné nakažlivé choroby, která zde má podobu „superchřipky" vyvinuté ve vojenských laboratořích. Experiment se však vymkne kontrole a nákaza vyhubí takřka celé lidstvo. Hrstka těch, kdo přežili, se dělí na dvě skupiny – jedni se uchylují k laskavé matce Abigail, která je oslovila ve snech, druzí směřují do náručí Temného muže. Kingův román vrcholí jako klasický souboj mezi Dobrem a Zlem, v němž lidem zůstává role figurek na šachovnici hry o svět. King si v knize pohrává se svým oblíbeným tématem předurčenosti, kterému se věnoval i v dalších románech jako Mrtvá zóna, To nebo Temná věž. Román poprvé vyšel v roce 1978, byl však autorem na popud vydavatelství radikálně zkrácen, protože šlo o autorův teprve čtvrtý román, a panovaly obavy, že jeho původní rozsah (přibližně 1100 stran) by mohl čtenáře odradit. Časem se však ukázalo, že jméno Stephen King dokáže úspěšně prodat téměř cokoli, proto bylo v roce 1990 publikováno mírně poupravené a doplněné Svědectví v původní délce. King se představuje ve vrcholné formě a strhující vyprávění nenechá čtenáře ani na okamžik vydechnout...... celý text

Literatura světová Horory Sci-fi
Vydáno: , Beta-Dobrovský

The Stand: The Complete & Uncut Edition , 1990

Pett
21.02.2017 5 z 5

Miluju tohohle kluka jednoho ušatýho... leč po pomalejším Osvícení a po úplně nešťastném Lunaparku upadl v nemilost a i když jsem pak nejeden jeho příběh v průběhu mého rituálního výběru čtiva držela v ruce, ne a ne se odhodlat ho přečíst... dokonce jsem jednou utekla i k synáčkovi, abych si trochu ulehčila od kingovského deficitu ;)
ALE... on mi stejně nedal pokoj... a jelikož přišla chuť na něco bichloidního a pořádně pořádného... milionkrát obkroužené Svědectví dostalo svojí šanci... a? Vážení, on je prostě klasik... plácla bych si jí za to, že jsem o něm kdy zapochybovala... "Štefan" je zpět ve hře a natřel mi to jako nikdy... psychologii postav má v malíku a já se bála, nespala, propadala úzkostím a pak se zase bála... boží, skvělé, dokonalé... ta plížící se temnota vás nenechá nadechnout...

Aleen
10.02.2017 5 z 5

K téhle knize mohu napsat jen jedno. Když jsem ji četla, ze spaní jsem křičela na manžela: "Miláčku, všichni zemřeme". To bylo v první cca třetině. Pak už jsem nekřičela vůbec. Asi jsem zemřela.

Metroušek
09.02.2017 4 z 5

Jak je u jednoho z nejslavnějších světových grafomanů zvykem, nápad skvělý, provedení dobré, ale jako obvykle bych toho užvaněného chrliče proškrtal o čtvrtinu až třetinu. Přesto dílo obsahuje silné momenty i nezanedbatelné poselství, a zaslouží si přinejmenším pročtení. Tentýž nápad autor vytěžil znovu a moderněji jako Puls, ten se mi líbil víc, protože není tak ukecaný a má švih. Filmové zpracování obou knih je bohužel hodně slabé a sterilní, což je s podivem, ale u adaptací Kingových románů žel bohu s výjimkou nejnovějších filmů spíše pravidlem.

Sallka
02.02.2017 5 z 5

Pro mě (zatím) nejlepší příběh, co jsem od pana Kinga četla. I když stránek je spousta, při dočtení mi bylo líto, že jich není ještě jednou tolik. Opravdu doporučuji a nebojte se tý bichle, jak se do toho jednou pustíte, nebudete chtít, aby to skončilo :-) Haleluja.

n.ezn.amy
31.01.2017 5 z 5

skvělý postapokaliptický příběh, kdy superchřipka zabije většinu obyvatel USA a pak už jen záleží, kdo se postaví na stranu dobra a zla, protože nic mezi tím není. King mistrně vykresluje charaktery postav v naprosté bizarní situaci.

Nikolča
21.01.2017 5 z 5

Kniha se četla moc pěkně. Autor zvolil téma příběhu ze zajímavého úhlu pohledu (boj dobra a zla). Na to, že je kniha velmi rozsáhlá, tak nenudila ani chvíli. Četla se skoro sama. :)

Ruzaaa
09.01.2017 5 z 5

Pecka! Zatím to nejlepší, co jsem od Kinga četla. Ač jsem se bála rozsahu knihy, že bude třeba místy nudná, tak jsem se šeredně mýlila. Každý kousek příběhu byl důležitý, nic bych nevypustila a tak jsem ráda, že jsem četla nezkrácenou verzi. Velikým plusem byly jako vždy postavy - větší počet (ale neztrácíte se v nich), krásně a postupně se rozvíjející charaktery, náhled do nitra každé z nich a uvědomění si, že žádný člověk není buď jen černý nebo jen bílý. Pozitivně hodnotím také téma cyklu na konci - takový Uroboros aneb R.F. a zlo jen tak nezabiješ.

Pampalini
15.12.2016 5 z 5

Pôvodné vydanie bolo výrazne skrátené - ani sám autor, ani vydavateľ netušili, ako to čitatelia prijmú. Až po výbornej odozve vyšla "uncut" edícia. Takéto knihy sa neposudzujú podľa počtu strán. Vždy ich nebude dosť. Je to nálož. Výborná jazda zničeným a znovu sa tvoriacim ľudstvom. Kniha má viac vrstiev - dokumentuje čo by sa mohlo stať, popisuje ako človek reaguje a prináša podnety na zamyslenie. Svet ani ľudia nie sú čiernobieli, správajú sa veľmi rôznorodo. Rovnako dobro aj zlo mávajú množstvo podôb. Tu je všetko. Na prvý pohľad banálny problém v podobe chrípky prakticky zlikviduje spoločnosť ako ju poznáme. U Kinga mám rád postavy, ktoré prechádzajú medzi knihami. Vždy prinášajú istý prvok dobra alebo zla. Hail to the King.

lukas2025
29.11.2016 3 z 5

Kniha byla dost dlouhá, až jsem měl strach, že ji nedočtu. Nicméně kdyby byla kratší, litoval bych... Skvělé počtení, vtáhnutí do děje, až navozování úzkostných pocitů :)

kyssling
27.11.2016 4 z 5

King je skvělý vypravěč. Pokud vás nezajímá sci-fi najdete si tam spustu zajímavých charakterů. Kniha vám nabídne jak odlehčené části tak velmi smutné epizody. Nemůžu si pomoci, ale "Svatá dobrota" ve mě zůstane velmi dlouho :-)

martin3683
27.11.2016 5 z 5

Knihu budu mít už nadobro spojenou se skupinou Alice Cooper. Povětšinu čtení jsem ji jel na albech jako Brutal Planet, Hey Stoopid a Trash, což se ukázalo jako až prorocky dobrá volba. Však co by se jinak mohlo hodit více ke knize, kde člověk zapříčíní smrt 98% populace planety a sotva se rozkouká, začne peklo zas znovu. Jak jsem přitom poslouchal něco jiného, či bez hudby, tak to byla úplně jiná kniha. Takže doporučuji si čtení vytunit touto kapelou.

Mám rád postapokalyptické knihy, filmy a seriály a myslím, že nejsem zdaleka sám. Nedivil bych se, kdyby nás skrz spisovatele naše společné lidské podvědomí chtělo varovat a možná i pomalu připravit, že se brzy něco podobného stane. Může to být meteorit, atomovka, globální oteplování a nebo třeba superchřipka jako v této knize. Vždy to bude znamenat slušnou čistku obyvatel planety a pokud se poštěstí, tak i nový začátek pro přeživší. Plno knih a filmů většinou končí v době, kdy končí prvotní dopady katastrofy. King se ale v tuto chvíli teprve rozjíždí a dává nám tak do ruky mix sociologického průvodce, jak se po apokalypse začne utvářet nová společnost, románu, špetku toho nadpřirozena a dochucenou plnou hrstí různých zvrhlíků, pošuků a osobních traumat.

zelenoockaa
26.11.2016 5 z 5

Skvělá kniha, stejně jako většina dalších od Kinga. Sice jsem knihu četla přes měsíc, ale nelituji toho. Doporučuji všem.

ivana9055
20.11.2016

Úžasně realisticky popsáno co by se mohlo jednou stát. Příběh končí jak by nikdo v polovině nečekal. V knize najdete hodně rozlišných povahových osob, ale i když jsou někteří tak rozlišní tak přece jen je něco spojuje. Pro mě osobně čtivé a nejoblíbenější kniha od Kinga.

MichelleKing
02.11.2016 5 z 5

Miluji 99,99% této knihy. Důvod je takový, že konec knihy, je opravdu to, co dalších 99,99% čtenářů opravdu nečekalo. Všimla jsem si, že Stephen King je velmi velmi dobrý spisovatel, když je objekt realistický. Čím více přitažený za vlasy, tím horší konec.
Postavy jsou nádherně realizovány. Mají zůstat s vámi. Skvělý příběh. Jedna z mých nejoblíbenějších knih. .
Chtěla, bych doporučit tuto knihu každému, kdo umí číst 1,000 stránkové knížky!

kilometr
02.11.2016 2 z 5

UFF,tak jsem knihu nakonec přečetl až do konce.Zatím má nejnáročnější Kingovka,která mě po parádním rozjezdu dost často nudila.Do čtení jsem se musel několikrát nutit,abych jí vůbec dočetl.Než číst tuhle knihu znovu,to raději Kapitána Tripse! 35%.

Martial
17.10.2016 5 z 5

JJ... Tom Cullen nadšený... to sedí...

Schneeba
14.10.2016 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem četl. Moc nemám rád tak rozsáhlé knihy ale tahle mě neskutečně bavila. Ano měla své slabší pasáže ale jinými to zcela vynahradila. Začátek knihy úžasný, prostředek byl o něco málo slabší a konec zase skvělý. Velice mě ta kniha překvapila a hlavně vtáhla do děje. Pořád jsem si musel hledat čas abych mohl číst dál a dál. Jediné s čím jsem měl trochu problém bylo abych se zorientoval v postavách jakožto čerstvý čtenář jsem s tím měl trochu problém.

RoseMadder
19.09.2016 5 z 5

"Dobrá kniha, svatá dobroto, to tedy byla dobrá kniha! Tom Cullen je z knihy nadšený!" asi tak nějak.

wcelaq
11.08.2016 5 z 5

Pro mě TOP kniha od Pana Kinga ! Už mi prošla očima snad 3krát a vím,že se kni v budoucnu ještě několikrát vrátím.Jeho popis rozšiření superchřipky mě nepřestane fascinovat snad nikdy,již jsem ji doporučil nespočtu lidem a každy zní byl nadšený stejně ne-li víc než ja.Za mě mistrovské dilo od Mistra :)

key.maker
08.08.2016 5 z 5

Kniha má sice něco málo přes tisíc stran, ale stojí za přečtení. Toto dílo považuji za jedno z nejlepších od Stephena Kinga. :-)