Sůl moře

Autorka světového bestselleru V šedých tónech vrhá na světlo jednu z nejhorších, přesto téměř neznámých námořních katastrof. Zima roku 1945. Čtyři mladí lidé. Čtyři tajemství. Druhá světová válka chýlí ke konci, poblíž Východního Pruska se tisíce uprchlíků vydalo na pouť za svobodou a většina z nich má co skrývat. Mezi nimi i Joana, Emilia a Florian, jejichž cesty se zkřížily na lodi, která slibovala spásu. Jmenovala se Wilhelm Gustloff. Přišli každý odjinud, ale všechny je žene a pomalu dohání neštěstí, lži a… válka. Když se svoboda zdá na dosah, udeří tragédie. V tu chvíli je naprosto jedno, z které jste země a kultury či jaký je váš společenský status. Všech deset tisíc lidí na palubě bojuje za jedinou věc: Chtějí přežít. Autorka knihy V šedých tónech se vrací do dob druhé světové války se svým novým románem, jenž líčí jednu z nejhorších – přesto téměř neznámých – válečných tragédií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478833/big_sul-more-OSL-478833.png 4.72028
Literatura světová, Válečné, Historické romány

Vydáno: , CooBoo

Salt to the Sea, 2016

Kniha Sůl moře

Katulinka69

Těžko psát komentáře k takovým to knihám. Tak snad jen..děkuji za silný příběh

amanek

Ani já jsem o této tragédii nikdy neslyšela.
Tisíce šílených příběhů....

Jrsnbl

Tak tenhle příběh byl masakr. Doslova.

Loď Wilhelm Gustloff. Naděje, utrpení. Příběh jako tento ukazuje, že ve válečných konfliktech není strana, která by činila jen dobro. Nebo jen zlo. Každá mince má dvě strany. Nacisté byli pro uprchlíky utíkající před návalem Sovětů spásou. Přitom se jednalo o zrůdy páchající možná ještě větší zlo.

Ruta Sepetys nám naservírovala knihu, kterou by si měl přečíst každý, kdo by bez přemýšlení zavřel hranice před těmi "zlými uprchlíky." Ať už se jedná o Ukrajince utíkající před Putinovými spáry, nebo třeba Syřany či Afghánce opouštějíc rodnou zemi před občanskou válkou. Na každého bychom měli pohlížet stejnou měrou. Všichni utíkají před utrpením, násilím a smrtí. Proč si nejsou rovní?

Styl, jakým autorka psala, byl naprosto parádní. 4 postavy vyprávějíc příběh ze svého pohledu. Ty pohledy se nakonec protnou natolik, že se z nich stává rodina. Skoro.

Karciina

Dalo by se říct, že Sůl moře je nepřímo spojená s V šedých tónech (ty osobně doporučuji číst jako první), jelikož zde máme zmiňovanou hlavní postavu Linu z knížky V šedých tónech. Vypravěčů je tu několik a nebudete mít problém se s nimi ztotožnit. Kniha vypráví o potopení lodi Wilhelm Gustlov. Tohle období, tato témata by se rozhodně neměla zapomínat, kniha vás posune dal. Příběh je hodně silný, ale zároveň velmi čtivý, takže vás kniha vtáhne a nepustí. Takže jen do toho, já hodnotila 5*/5*.

Trigger warnings - Krev, smrt, utonutí, znásilnění, válka.

Katka81

Když jsem začala číst tuto knihu, bylo mi úzko. Hlavně zhlediska dnešní situace. Přesto jsem dala knížce šanci, protože se četla rychle a děj rychle odsýpal. O této námořní katasfrofě jsem jako většina z nás netušila, a proto jsem ráda, že jsem si opět rozšířila vědomosti. Od autorky si ráda přečtu i další knihy.

Allys

Je to moja prvá kniha od autorky a naozaj je skvelá. Štýl písania je netradičný, kapitoly sa venujú jednotlivým postavám a sú medzi sebou krásne prepojené. Trochu som mala obavy z viacerých hlavných postáv, ale neboli na mieste.
Silný príbeh plný emócií o ceste za slobodou, ktorá vyzerá, že každú chvíľu skončí predčasne, vzhľadom k všade prítomnému nebezpečiu. Krátke kapitoly sú písané svižne a pútavo, v deji nebolo jediné slabé miesto. Dej bol síce často krutý a bezútešný, ale také žiaľ to obdobie bolo.
Dozvedela som sa o lodi Wilhelm Gustloff a jej tragickom konci, čo ma prinútilo si vyhľadať viac informácií aj o operácii Hannibal. Bolo to najtragickejšie potopotenie lodi v dejinách, som prekvapená, že sa o týchto udalostiach nehovorí viac.
Je to jedna z mála kníh, ktorá sa venuje oblasti Východného Pruska v období druhej svetovej vojny a pre rozšírenie celkového obrazu o vojne určite doporučujem. Autorka si dala veľkú prácu s prípravou podkladov, robila rozhovory s pamätníkmi, ich príbuznými, dokonca cestu svojich postáv sama prešla, aj keď o veľa rokov neskôr.

JankaV80

Moc pěkně napsaný příběh o hrůzách, které si člověk neumí (a ani nechce) představit. Dobře vykreslené postavy - Florian, Emilia, Joana (ty si čtenář hned zamiluje, stejně jako mnoho jiných - zbloudilého chlapce, básníka v botách, Ingrid, ...) a Alfred (čtenář neví, zda ho nesnáší nebo lituje), které mají mnoho společného - snaží se dostat na loď, která by je měla odvést do bezpečí. Tou lodí má být Wilhelm Gustloff. Lodí, o níž já jsem nikdy před tím neslyšela a o to víc mě námořní neštěstí popisované v knize ohromilo.
Oceňuji, že na úplném konci je naznačené, jak to s kterou postavou dopadlo.
Knihu rozhodně doporučuji, stojí za přečtení. Pro mě je to první kniha od této autorky a určitě ji ještě vyhledám.

Kniholenka9

(+ SPOILER) Ruta nezklamala, opět jsem se dozvěděla něco, co nás ve škole neučili. Čtyři osudy mladých lidí, které spojil jeden cíl a to dostat se co nejrychleji na loď Wilhelm Gustloff. Bohužel jen málo vyvolených se dostalo do záchranných člunů. Krásně napsaná kniha o jedné z největších námořních katastrof. Jsem ráda za to, jak dopadl příběh Joany a Floriana a knihu rozhodně doporučuji k přečtení.