Strašidlo cantervillské

Strašidlo cantervillské https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/235461/bmid_strasidlo-cantervillske-lAI-235461.png 4 1244 185

Starý lord Canterville prodává zámek i se strašidlem, které má na svědomí mnohé životy. Proto sídlo nikdo nechce. Tu však přichází nabídka až z Ameriky. Pan Hiram B. Otis, americký vyslanec, muž s moderními názory, zámek bez obav kupuje. Vzápětí se také na starý zámek, bičovaný deštěm, stěhuje i se svou početnou rodinou.

eliska2126
09.10.2019 3 z 5

Je to krátké a lehké čtení. Bavilo mě to a místy i pobavilo, hlavně tím spojením vynálezů moderních Američanů a starého strašidla. Styl, jakým je to psané byl super. Vůbec to nebyl takový ten jazyk ze starých dob i když je tohle dílo staré nejmíň sto let.

Szekynka
02.10.2019 5 z 5

Mini knížečka, na jedno odpoledne strávené pod peřinou s čajíkem v ruce ????. Vtipné, tajemné, lehké čtení. Na to, že se původně jednalo o „doplňkové“ dílko je příběh úplně super. Řekla bych, že O. Wilde se docela vytáhl a psal tuhle knížečku ve své vrcholné formě. Líbilo se mi, jak se snažil v knize zachytit snoubení starého (vtělení evropské romantiky a nostalgie v podobě strašidla) a nového v podobě nových obyvatel panství. Oddychové čtení a pro případ smutku, vhodný lék na rozptýlení, pobavení a rozehnání chmuru.

leny.wood
13.09.2019 5 z 5

To bylo tak osvěžující! Dokonalé spojení lehkosti a vtipu.

danny_21
22.08.2019 4 z 5

Roztomilá, rozpustilá veselohra o jednom duchovi, jehož noví majitelé nepatří k důstojně bohabojné britské aristokracii, nýbrž se jedná o povedenou rodinku pocházející od kořenů nesmrtelných zásad americké republikánské prostoty a nebohé entitě převrátí posmrtný život naruby. Moc příjemná jednohubka z pera klasika - 85 %

Jarushka9
30.05.2019 5 z 5

Lehké čtení na dobrou noc :-)

DracoMalfoy
24.05.2019 3 z 5

Hezký příběh, neurazil, nenadchnul.

raketackova
22.05.2019 5 z 5

Pěkná knížka, která má i přes malý rozsah naprosto skvělý obsah. Bavila mě od začátku do konce a s každým řádkem mě zajímalo jak to bude se strašidlem víc a víc.

Darinka.Makova
14.04.2019 4 z 5

Hned po Dorianu Grayovi nejlepší "wildeovka". Spokojenost.

Becca_books
12.04.2019

Tak první kniha z "povinné četby". Je docela krátká, ale příběh je moc hezký. Líbil se mi styl jakým je kniha psaná. Jsem zvědavá jaká bude v originále. A nutně potřebuju to modré vydání z levných knih :D

Ťapulka
21.01.2019 5 z 5

Při čtení jsem se pobavila, dvojčata byla úžasná a strašidla mi bylo nakonec líto. Velice se mi líbily i ilustrace. Kniha byla příjemnou oddechovkou a vsuvkou mezi obsáhlejšími kousky. Rozhodně doporučuji všem, malým i velkým.

Twinny
28.12.2018 4 z 5

Pěkná krátká knížečka na jeden večer. Dokáže zaujmout, pobavit, možná i malinko postrašit. Skvělá, když chcete číst, ale nemáte chuť začínat něco nového.

lucie2298
30.11.2018 5 z 5

Odpočinková knížka, která si najde čtenáře všech věkových skupin.

Anoell
10.11.2018 2 z 5

Rychlovka přečtená za chviličku, která neurazí, ale ani nenadchne. Přišlo mi to takové nemastné, neslané.

Jessica007
09.11.2018 4 z 5

Pěkná knížka. Dobře se mi četla, dílko je vtipné, svěží, humorné. Takové oddechové, svižné čtení.

Macicekh
01.10.2018 4 z 5

Pěkné, krátké, oddechové..

vodovodnice
20.09.2018 4 z 5

Vtipné a zajímavé dění v domě, kam se přistěhuje naprosto racionální rodinka, kde bydlí duch, který je zoufalý, že se ho noví obyvatelé nebojí. :-)

Vecerkova
01.08.2018 5 z 5

Strašidlo cantervillské má spád, který některým klasikám chybí. Námět by bez potíží vystačil na prózu třikrát delší, ale Wilde to dělá dobře.
Žádné zbytečně zdlouhavé popisné pasáže, určitě jedna z nejlépe čtivých klasik 19. století. Knížka milá, vtipná a kompaktní. Postava sira Simona je miloučká, s dobře vychovaným a svědomitým strašidlem není ani přesto, kolik úmrtí zapříčinilo, těžké soucítit.
Simonovy romantické představy jsou v kontrastu se způsoby soudobé americké rodiny, která je vykreslená jako materialistická a netolerantní. I dnes mi tato situace připadá vskutku aktuální- jako by přístup rodiny k siru Simonovi byl přesným ztvárněním toho, jak dnešní společnost přistupuje k tradicím a zvyklostem, které v běžném životě ustupují do pozadí.
Bylo to krásné čtení, s dobrým koncem, a pro ty, kdo umí číst mezi řádky, i s určitou hloubkou.

Thunder02
01.08.2018 5 z 5

Čtivá kniha která je vhodná pro čtenáře různého věku, ani není moc dlouhá takže se dá za den přečíst úplně bez problému. Popis ducha byl minimálně dost zajímavý a závěr nečekaný ale vcelku fajn

Marekh
01.08.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Je vhodná i pro dnešní děti. Líbil se mi popis ducha, jeho různé druhy strašení, konec knihy byl moc pěkný. Na konci knihy nalezneme poznámky, ve kterých jsou vysvětlena některá slova, která nalezneme v knize. Poznámky ocení nejenom děti. Škoda, že kniha není delší, měl jsem ji přečtenou zhruba za 1 hodinu. V knize se mi líbily také ilustrace.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Ach, smrt! Smrt musí být překrásná. Ležet v měkké, hnědé hlíně, nad hlavou mít vlnící se trávu a naslouchat tichu. Být bez včerejška a bez zítřka. Zapomenout na vše, odpustit životu, poznat mír a klid. Jen vy mi můžete pomoci. Vy mi můžete otevřít bránu domu smrti, neboť s vámi je stále láska a láska je silnější než smrt.

zimka.r
07.07.2018 3 z 5

Pěkná pohádka na volné odpoledne :)