Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7178 1571

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

ivakola
17.02.2015 5 z 5

Nikdy jsem ještě něčetla knihu takového ražení a proto asi ty prvopočáteční rozpaky. Nicméně stoletého staříka jsem si zamilovala již po dvaceti stránkách a nedám na něj dopustit.Všem knihu půjčuji a chválou tedy opravdu nešetřím. Při čtení knihy mi tekly smíchem slzy a připadala jsem si jako cvok. Výborné, výborné...

petranecka
14.02.2015 4 z 5

Po přečtení Analfabetky jsem dostala i Stoletého staříka. Už jsem byla seznámena s autorovým stylem, takže jsem věděla co čekat. Kniha určitě neurazí, místy pobaví a stoprocentně přispěje k relaxaci. Ale přes ten veškerý "boom" mi kniha nepřipadala až tak extra. Znám i lepší kusy :)

Hendrychova.K
14.02.2015 4 z 5

Velice rozporuplná kniha. Chvíli jsem se smála, chvíli jsem si říkala, že je to neuvěřitelná blbost. Každopádně výsledný pocit z knihy je kladný.

Manyna
14.02.2015 5 z 5

Možná, že jsem nikdy nečetla nic vtipnějšího :) Takové "hlody" použité přesně ve správný okamžik se jen tak nevidí :)

Culinka
13.02.2015 5 z 5

Pokud potřebuje odpočinek od knih, u kterých musíte přemýšlet, proč se děje to co se děje a chcete si přečíst o něčem jiném než o promyšlených vraždách, jděte určitě do téhle knížky. Já jsem si skvěle odpočinula a zasmála se. Thrillery a detektivky čtu velmi ráda, ale tohle bylo příjemné odbočení. Už se těším, až kouknu i na film.

narcisonanis
13.02.2015 5 z 5

Stoletého staříka Alana Karlssona si zkrátka zamilujete, a pokud mu nefandíte hned od začátku, určitě si na konci knihy budete sypat popel na hlavu, že jste tak neučinili (hlavně potom, co chudák zjistí, že mu vlastně ta erekce po sto letech i docela funguje). Když si odmyslíte některé jeho chyby, vyjde vám najevo hrozně sympatický a jednoduchý návod na spokojený život – nenechat se vydivočit a být v klidu. Jó kdybychom na světě byli všichni takoví... Závěrem: vtipná kniha s kouzelným koncem. Nic víc, nic míň.

Jestli si má člověk vybrat mezi tím, jestli být nasraný, nebo nebýt nasraný... vždycky by měl zvolit nebýt nasraný.

alef
12.02.2015 5 z 5

Tenhle pohodový stařík nás provází "komentovaným" průřezem politických událostí 20. století ve světě. Celý jeho stoletý život je jedna velká série náhodných setkání ... jakoby přesně podle notoricky známých slov J. Wericha: "Jednou jsi dole a jednou nahoře. Život plyne jak voda a ..." a dál to všichni známe :-) ... ano je to trochu Forest Gump, trochu Cimrman ... trochu ten a trochu onen ... každý z nás asi najde mnoho paralel ... ale o tom ten příběh možná je ... je o tom, že si v něm každý najdeme "to svoje" a přitom se skvěle pobavíme ... alespoň já se bavila ... od první do poslední stránky :-).

Petruse21
11.02.2015 3 z 5

Tak po všech těch nadšených recenzích na tuto knihu jsem i já neodolala. Četlo se to dobře, i jsem se zasmála, ale znám lepší...

TomasHundza
11.02.2015 4 z 5

Švédsky Forrest Gump. Jonasson vykresluje Alana a jeho životné skúsenosti svojským spôsobom, s ľahkosťou a humorom. Nesnaží sa tlačiť na pílu intelektu, naopak, zdôrazňuje slobodu prostých a menej vedomých ľudí. A takými je väčšina postáv. A čo je hlavné, Stoletý starík kladie dôraz na to, že výdatné dobrodružstvo môže zažiť človek i v tej najmenej čakanej chvíli, v najnepravdepodobnejšej etape života. Ale kto vie, možno je to len nepodarená detektívka, z ktorej sa stal vtipný hit :)

knihomolka2
11.02.2015 4 z 5

Tak jsem ji také dočetla.....vtipná, zajímavá, plná zvratů, napětí.....,
ale někdy až moc utažené za vlasy....no prostě "J a m e s B o n d ve výslužbě"!

blažounka
11.02.2015 5 z 5

Líbilo se mi to moc!!!

Silencia
10.02.2015 4 z 5

Vtipný, bezprostřední humor, který už ke konci mohl být trochu ohraný, ale stejně pobavil. První polovina knihy je dokonalá, druhá už byla na mě trochu moc. Moc politická, abych tak řekla. I když to mohlo být audioknihou, kterou Martin Stránský četl brilantně. Každopádně si to přečtu znovu, a regulérně.

Ben Nevis
10.02.2015 4 z 5

Pravdu mají ti i oni. Knížka je zábavná a čtivá, ale žádná světová bomba. Humor spočívá ve způsobu psaní, ne v příběhu samotném, který je spíš sledem šťastných náhod. Hlavně ta současná příběhová linie.

Neřeším absurdnost příběhu, ale spíš není dobré, že se všechny trable tak nějak vyřeší samy (i peníze se sypou bez přičinění). Co se týče postaviček, Alan je veskrze sympatická postava, ale obecné vyznění knížky je, že s příživnictvím nejdál dojdeš a ještě zažiješ kupu srandy. Nevím, proč bych měla fandit zlodějíčkům, drogovým dealerům a pančovačům potravin. Měla by knížka stejný úspěch, kdyby se postavy jmenovaly Dežo, Fero a Eržika?

Vzpomínková příběhová linie je propracovanější. Líbilo se mi, že Alan pomáhá různým stranám v historických událostech, ať už neúmyslně nebo ze své vůle. Některé věci byly možná zlehčeny až moc. Vsadím se, že pobyt v gulagu nebýval tak pohodový. Kdyby byl Alan v nacistickém koncentráku a pobyt líčil se stejnou lehkostí, Židé by autora rozcupovali.

Závěr: Lehké, vtipné, čtivé, ale víc než humoristickou knížku nečekejte.

Ena
09.02.2015 5 z 5

Přiznám se, že první jsem pro jednou viděla film. Od kamarádky jsem dostala tip, že s knihou se to nedá srovnávat, což jsem jí ráda uvěřila ( popravdě vždy je lepší knižní předloha!!). První stránky jsem byla nervózní, protože mne příběh ne a ne zaujmout... Teď jsem v polovině a nemůžu se od knihy odtrhnout. Za mne plný počet!!

groula
08.02.2015 5 z 5

Skvělá kniha, hlavně ta neuvěřitelná plejáda nemožných situací, který se nějak prolnou a dávají smysl.
geniální,

acul.p
05.02.2015 5 z 5

Skvělá kniha! Dlouho jsem se u žádné tak nezasmála. Příběh je plný naprosto absurdních situací, ale přesto nepůsobí přehnaně. Veselé dobrodružství jednoho člověk, který neplatí zrovna za vzor ctností, přesto si ho čtenář okamžitě zamiluje. A do toho humorný pohled na světovou politiku posledního století. Prostě super, dala bych i 10 hvězdiček ;)

maličká
04.02.2015 3 z 5

Nevím, ale nebyla jsem z knihy tak nadšená, jak jsem čekala. Možná za to může fakt, že mi ji stále někdo vychvaloval a já pak čekala zázraky...
Samozřejmě kniha je zajímavá, vtipná a neustále jsem čekala jak stařík přispěje do dějin a koho dalšího vezme sebou na cestu za klidem.
Je to přesně ten tip knížky, který vám zvedne náladu. Ale nemůžu se zbavit pocitu, že mi to až moc připomíná Foresta Gumpa.

j.nick83
04.02.2015 5 z 5

"Všechno je tak, jak je, a bude tak, jak bude." - tímhle prostým forrestogumpovským heslem se řídí "stařík" celý život a rozhodně se nenudí. Ani ve sto letech nemá dost, a tak se prostě sebere a udělá si další parádní výlet, co na tom, že po něm pátrá půlka Švédska, pár zlých chlápků a policie a sem tam někdo umře. Čekal jsem, že to bude vtipná knížka, ale nečekal jsem, že tak moc, smál jsem se na každý stránce až do konce. Jenom škoda, že film nedosahuje kvality a humoru předlohy ani z poloviny.

papayka
04.02.2015 4 z 5

Kniha mi trochu připoměla Forest Gumpa. Byla úžasná jak příběhem, vtipem tak nadsázkou. "Hrdina" se prostě nechává unést osudem, užívá si s dětskou naivitou život tak jak leží a běží. A mezi tím tak mimochodem ovlivňuje běh dějin. A potěšil mě i konec - že ani jako staříci to nemusíme vzdávat (jestli se toho stáří dožijem:-)).

helenkan
03.02.2015 5 z 5

Parádní čtení! Ještě,že jsem byla sama,smála jsem se jak blázen.Asi by si ťukal na čelo ten, kdo by mě viděl. :))) Humorný,občas bláznivý a hlavně pobaví.Rozhodně doporučuju a věřte,že nebudete zklamaný.