Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7190 7190

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

motolka
08.04.2015 5 z 5

Kniha je úžasně bláznivá. Všechno do sebe skvěle zapadá. Moc jsem se při ní bavila. Sice bych sem tam nějaký ten flashback vynechala, protože děj zamotával a žongloval se spoustu jmen, ale jinak skvělý.

... ale na Forresta Gumpa stejně nemá. Forrest Gump je zkrátka Forrest Gump.

Jsem zvědavá, jak natočili podle Staříka film. Ráda bych ho viděla, ale na druhou stranu se trošku bojím, jestli se jim povedlo film natočit stejně tak skvěle, jako se povedla knížka :o)

Michi.01
07.04.2015 5 z 5

Mockrát jsem se nahlas rozesmála, absurdní situace, vtipný popis a smysl pro humor. Ke konci už ale děj neodsýpal tak, jako na začátku, přesto celkový dojem výborný.

Rocker007
07.04.2015 4 z 5

Četl jsem, četla i rodina. Rodinu kniha bavila, já se v ní spíše zklamal. Ale jsou pasáže, kdy se člověk skutečně nasměje a o to samozřejmě jde. :)

nikkifinn
03.04.2015 3 z 5

Tohle byla jedna z nejhumornějších knih, jaké jsem kdy přečetla. Vážně byla skvělá, ale jak už u mne bývá zvykem, málokdy se mi na plný počet líbí kniha hojně tlačená marketingem. Tohle je velmi příjemná oddechovka, u které se prostě budete culit a občas i smíchy vyprsknete. U mne nastal problém zhruba v polovině knihy, kdy jsem dílko musela odložit, protože už mne ten nával sarkasmu a humoru spíše unavoval a "zvykla" jsem si na něj a autor mne s každou stránkou překvapoval méně a méně. Zvykla jsem si také na styl psaní autora a tak už mne jindy úsměvné pasáže moc nebraly, protože jsem onen tón, se kterým autor píše, prostě čekala a sžila jsem se s ním. Škoda. Ale bavila jsem se. Byl to fajn příběh, který díky stoletému staříkovi popsal humornou formou posledních sto let událostí ve světě s jakýmsi nadhledem.

joana2
03.04.2015

Super kniha, při které jsem se místy i smála nahlas. Politika mě "neba", ale v rámci příběhu se dala "překousnout". Absurdní náhody byly bombastické ..... a tím nemyslím atomovku ..... ;-) Staříka bych mohla jen doporučit, nejspíš zkusím přečíst i další knihu stejného autora ...... :-)

Atomová bomba by vyřešila soustu problémů. Nejvíc, když by na ní seděl pan Karlsson ........ :-) :-D

JeKa
02.04.2015 5 z 5

Určitě nebudu první (ve skutečnosti 1749.), ale musím říct, že je to fakt hodně dobrá kniha. Nijak zvlášť objevná po stránce formy a stylistiky, ale silný, poutavý a originální příběh to rozhodě vyvažuje. Velmi milá oddechovka!

Kailey
31.03.2015 4 z 5

Některé pasáže byly až moc zdlouhavé a přeskakovala jsem i po kapitolách. Ovšem kontrast nastal v momentě, kdy jsem musela knihu odložit a projít se, abych se uklidnila. Jaký jsem měla záchvat smíchu. Autor dokáže být opravdu velmi vtipný a zábavný.
Dokonalá kniha s neuvěřitelnou dávkou humoru.
Chcete-li se doopravdy od srdce zasmát, tohle je ta pravá kniha:)

barbora4696
29.03.2015 4 z 5

No, co k tomu dodat. Prostě úžasná jízda od začátku do konce. Úsměv vás ani na chvilku neopustí a takové knížky jsou potřeba.

Indiánka
28.03.2015 4 z 5

Ale jo, prča, trochu přitažená za vlasy, ale bavila jsem se, určitě stojí za přečtení.

stewee
26.03.2015 5 z 5

Velice zábavnou formou zachycen život švédského křížence Forresta Gumpa a Járy Cimrmana. Velmi čtivý text, skvělý příběh i zápletky. Jednoznačně mohu doporučit všem, kteří hledají odpočinek u zábavné knihy.

svickop
26.03.2015 4 z 5

Kdyby se vyprávění příběhu zhostil např. Jirotka, Nepil, Žák, Švandrlík a možná i Svěrák, vystřelilo by to tento román do nebe. Takhle se ze zajímavého tématu stala sice veselá, ale jinak nudná a lehce předvídatelná záležitost. Ale když už nebudete vědět co by a nechcete u knihy přemýšlet, proč ne.

tomas4634
25.03.2015 5 z 5

Svižný příběh, příjemný humor.
Je tak jak je a bude jak bude :-)

Ladys
24.03.2015 3 z 5

Stala se mi zvláštní věc.
Vzal jsem do ruky tuto knihu a od první stránky se rozjel bláznivý, zbytečně dlouhý, místy vtipný, místy hodně vtipný příběh, který mi ale vůbec k srdci nepřirostl.
Vlastně jsem celou dobu váhal, jestli knihu dočíst, nebo odložit. Nakonec jsem se prokousal až někam k cca straně 320 a pak už se jen smál. Závěrečná čtvrtina mi opravdu sedla.
A teď si kladu otázku, jestli proto, že jsem vzdal svůj vnitřní souboj a poddal se příběhu,
nebo ten závěr byl opravdu lepší.
Moje resumé?
Kniha je občas vtipná, zbytečně dlouhá a místy i nudná.
Rozhodně nesdílím zdejší názory o tom, jaká je to skvělá kniha. Kdybych knihu nečetl, o nic bych nepřišel. I když je paradoxně psaná celkem čtivě.
V roce vydání mi uniká ta jedna dějová linie, která si utahuje ze studené války. Kdyby se s příběhem autor vytasil v osmdesátých letech, bylo by to super dílo, ale takhle jsem na rozpacích k čemu to všechno.
A někteří čtenáři pod 35 let budou mít vážně problém s množstvím komunistických vůdců, kterých je tu plná kniha, protože ruku na srdce. Kdo věří tomu, že ročníky 1980 a mladší znají takový pravěk?

A chtěl bych umět dvě věci, co uměl Alan.
Když někdo mluví o politice, vypnout.
Druhá věc : Bylo jak bylo, bude jak bude.
Obojí by se mi někdy opravdu velmi hodilo.

Kiť Kať
23.03.2015 4 z 5

Jako učebnici dějepisu bych to asi nedoporučila, ale Jonassonovo vtipné shrnutí světových dějin s trochou ironie a nadsázky ve mně nejednou vyvolalo milé pobavení (výbuchy smíchu úplně ne, některé situace mi přišly až moc překombinované). Debut, který zůstal nepředčen druhým dílem Analfabetka, která uměla počítat. Alan Karlsson proti všemu - proti stařecké demenci, cirhóze jater, Mao Ce-Tungovi, Stalinovi, zločinecké skupině Never Again, a hlavně... stále věrný své politické ignoranci.

Boldrick
19.03.2015 5 z 5

Příjemně vtipná kritika politiky a náboženství.

Fifi15
19.03.2015 3 z 5

Vtipný až groteskní základní námět, rozsáhlé vyprávění se spoustou neuvěřitelných situací a zážitků na pozadí světových dějin.
Filmové zpracování - fraška, ve které je parodován místní vyšetřovací aparát a postavy, jejichž laxnost nebo naopak choleričnost překypuje...Nicméně velice střídmá forma knižní podoby, do které se nevešlo zdaleka vše podstatné.
I tak jsem ale knihu četla poměrně dlouho....

alfinha2321
16.03.2015 4 z 5

Zatímco u explicitně humoristických knih se většinou nahlas nesměji, u Staříka se mi humor a absurdita některých situací líbila natolik, že jsem se neudržela být potichu. Je dobré mít základní historicko-faktické povědomí o 20. století, pak si čtenář užije knihu daleko víc. Prolínání současnosti a minulosti je docela náročné na soustředění, takže je lepší knihu číst na jeden zátah - občas se mi stalo, že po dvou večerech čtením krátké pasáže před spaním jsem se musela vracet. Určitě si knihu přečtu ještě jednou.

k.evelin
16.03.2015 4 z 5

Hodně jsem se u této knihy nasmála, ale docela bych si přečetla něco dalšího o Herbertu Einsteinovi :-D

Ajvy
14.03.2015 5 z 5

Bláznivá, obsécní a alkoholicko-flegmatická sonda do světových dějin 20. století, shrnutá v životě jednoho člověka, který má rád výbušniny, vás bude bavit od začátku do konce. Stoletý stařík je ve své podstatě úplně jednoduchá četba, příjemná a hlavně zábavná – zkrátka to pravé, když si chcete vyčistit hlavu a upřímně se zasmát. Jonas Jonasson podle mě stvořil další legendární literární postavu, kterou si prostě nejde nezamilovat!!!

ujunka
12.03.2015 4 z 5

Kniha super, moc se mi libila. Oddechovka při které jsem se pobavila, chvilkama jsem se smala i nahlas, což se mi při čtení moc často nestává :-) i když by myslim mohla být o něco kratší. A nehledejte v této knize logiku :)