Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7183 1572

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

terka1011
10.03.2015 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, člověk se opravdu zasměje ! :-)

mladkovazuzana
09.03.2015 4 z 5

Až na tu politiku, které tam bylo na mě až moc, tak to byla super bláznivá komedie :-)

janca0135
07.03.2015 5 z 5

U žádné jiné knížky jsem se zatím tolik nenasmála.:-)

aktijnov
07.03.2015 4 z 5

"... dělat ze sebe pitomce, když člověk pitomec je, není nic těžkého."

darthvader77
07.03.2015 5 z 5

Vidím, že tuhle moc pěknou knížku pochválilo dost lidí, já jenom dodám svou malou trošku do mlýna. Nápad knihu psát ve dvou časových linkách člověka úplně spolkne, stejně jako absurdnosti všech situací, idilický nábor dalších příslušníků útěkařské party, Alanovi prupovídky, psí kusy se znamými postavami histori anebo vznik atomovky trochu jinak. Já mám nejraději scénu, kdy se dispečer zeptá: ,,Pane Dolary, jaké vašek křestní jméno?". Ta mě dokázala rozveselit jako už dlouho nic. A taktéž lehce melancholický ukazatel na protismyslnost světových dějin 20. století.

kikies
06.03.2015 5 z 5

Absurdní, ironické až komické, mimo realitu, ale prostě skvělé. Je jasné, že autor zřejmě nikdy nenapíše příběh jiným stylem než právě tady tím svým (Analfabetku jsem četla jako první a je to fakt na jedno brdo), ale pokud to čtenáři sedne, a mně to sedlo, bude naprosto spokojen, ba přímo nadšen. Miluju Jonassonův humor! 8-)

pkweb.eu
02.03.2015 5 z 5

Vzhledem k úspěchu knihy jsem se obával velkého očekávání, které se nenaplní. A zpočátku se mi to i vyplňovalo. Jenže, jak se děj rozvýjel, kniha mě vtáhla a parádně pobavila. Shodou okolností jsem těsně po přečtení knihy viděl i film, ale ten se knize nevyrovná ani z poloviny.

jobile
02.03.2015 3 z 5

O hvězdičku míň čistě kvůli tomu, že se ke mně dostal až po Ovem, čili mi přišel lehce nucený s levným a průhledným typem humoru. A ta druhá dolů je kvůli mojí antilásce k detektivkám a krimi. I když musím přiznat, že při finálním rozhovoru se státním zástupcem Ranelidem mě Alan upřímně bavil. Tudíž chápu, proč Staříka někteří lidé milují. :) Jen mezi ně nepatřím. ;)

warca
01.03.2015 5 z 5

Co říct? Prostě naprosto fantasticky úžasně bombová a kvalitní kniha, která pobaví a ještě se můžete i něco přiučit. Rozhodně doporučuji!

Skjaninka
28.02.2015 4 z 5

Najprv som prečítala názov knihy...no dajme tomu je to zvláštne, ale hovorím si, prečo nie? Potom som prečítala knihu....a po otočení poslednej stránky som sa fakticky usmievala a krútila hlavu, že ten "stařík" fakt z toho okna vyliezol a ja si myslela, že to je len kec.....a do tretice som prečítala názory ostatných....ten úsmev mi zamrzol....ľudia neblbnite....aký forest Gump? aký Švejk? Toto je predsa Alan...aj keď nič svetoborné, predsa sa u toho dá stráviť nejeden večer. Keď bude bez predsudkov, tak si ho dokonale užijete. Je pravda, že začiatok aj vo mne vyvolal akési malé podozrenie ohľadom prílišnej vykonštruovanosti, ale v polovici sa tento prvotný dojem úplne vytratil a ja si naplno užila bláznivú životnú cestu ešte bláznivejšieho storočného chlapíka a jeho nových "priateľov"....Je jasné, že prežitky Alanove sú trošku pritahnuté za vlasy, ale občas je potrebné odbočiť od reality a nechať sa uniesť práve takýmto bláznovstvom. Mne Jonasson zabrnkal na tú správnu strunu a ja si len tak s ľahkosťou prečítala niečo nenáročné a pri tom tak bláznivo úsmevné, že nemôžem dať menej ako 4/5 ...

"Takže přští zastávka Čína. A pak holt bude tak, jak bude. Pokud ho cestou nenapadne nic lepšího, vždycky muže znovu přeběhnout Himaláj."

Acly
27.02.2015 4 z 5

Po nadšené prezentaci této knihy z mnoha stran jsem asi opravdu čekala něco trochu víc. Rozhodně je to příjemná oddechovka, která se čte skoro sama, velice vtipně napsaná. Na mě je v ní asi málo násilí :D zasloužené čtyři hvězdy :)

denisa3489
27.02.2015

Vzhledem k tomu jak je kniha opěvovaná, jsem čekala opravdu vtipnou knihu, ze které budu paf. Nebavilo, nedočteno.

radekn
25.02.2015

Velmi povedená kniha! Trochu Forresta Gumpa, trochu Cimrmana, trochu severské atmosféry. Na rozdíl od filmu zážitek i napodruhé!

Rockefeller
25.02.2015 3 z 5

Nápad, bohužel bez jakýchkoli servítek vytržený přímo ze samotného srdce Forresta Gumpa. Idiot zde byl prvoplánově nahrazen senilním staříkem, jakožto alternativa, která slouží jako krytí pro svou předlohu. Nicméně jsem se dojmu, že Alan byl idiot také nemohl zbavit, i když se autor snažil tuto informaci skrýt. Děj místy vtipný, někdy alespoň úsměvný, dobře a vtipně zasazen do dějin Evropy. Nicméně to, co má dělat tuhle knihu lepší knihou, stále čerpá z jedinečnosti nápadu Winstona Grooma.
Film bych se nebál označit za katastrofu. Zasmál jsem se pouze dvakrát a to hned na začátku, při honu na lišku a podruhé se strýčkem Stalinem. Pokud byl Stoletý stařík filmem s největším rozpočtem ve Švédsku, pak mi nezbývá než jej hodnotit jako vyhozené peníze. Mimoděk onen závratný rozpočet ve filmu nějak zmizel, film působil velice laciným a studeným dojmem. Nejdražší akvizice filmu slonice, zřejmě rozpočet omylem polkla. Prostě se na jednom místě najednou sešlo na mě až moc idiotů, od samotného Alana, až po nácka, který si jde ulevit a nechá kufr s X miliony euro pohlídat starému dědkovi, kterého potká v čekárně. Bohužel, za mě jasně vede Forrest Gump, o filmovém zpracování ani nemluvě.

kchrvs
25.02.2015 3 z 5

Bylo to zábavné, ale místy mě Alan dost vytáčel .] Pohodové čtení.

Randyz1986
22.02.2015 5 z 5

Knižka se mi líbila hodně moc, i když je místy hodně přitažená za vlasy a častěji spíše úsměvná než vyloženě vtipná, ale na relax je to skvělá četba. Film mi přišel, jak už to bývá, docela hodně osekaný. Např. Gunilla mě ve filmu hodně zklamala. V audio-knížce mě její skvěle načasovaná sprostá mluva vždycky odvařila :) Děj při poslouchání audio-knížky mi připomínal např. výborného Foresta Gumpa. Filmové zpracování spíše crazy road movie, které moc nemusím.

Evus
22.02.2015 4 z 5

Sice jsem se u knihy neválela smíchy, ale její humor je tak absurdní, že mě bavila. Jediné, co mi kazí dojem, je za vlasy přitažené vysvětlení jejich aktivit tomu státnímu zástupci (při tom, jak byl zbytek knihy celkem promyšlený, si mohl dát autor trochu práce a vymyslet něco uvěřitelnějšího).

PetraBery
22.02.2015 4 z 5

K této knize bylo už napsáno asi všechno. Můj osobní dojem je, že ano, knížka byla fajn, ale pro mě to zase úplná pecka nebyla. Úsměvný, místy neuvěřitelný příběh staříka, provázející nás celým jeho životem. Zajímavé zakomponování osobností minulého století, příběh plynul celkem rychle, nenudila jsem se.

Tanaka T.
21.02.2015 3 z 5

I když jsem se opravdu od srdce zasmála asi jen čtyřikrát a zbytek mi přišel spíš úsměvný, někdy od poloviny mě šílená staříkova dobrodružství začala docela bavit. A čím víc byl děj přitažený za vlasy, tak jsem se tím víc uculovala (asi na mě musel být v autobuse fakt pohled). Ve výsledku mě kniha sice pobavila, ale musím podotknout, že takovou ptákovinu jsem snad ještě nečetla a v dohledné době asi nepřečtu. Tedy s odřenýma ušima za tři hvězdičky.

kayu
18.02.2015 5 z 5

Stařík je v podstatě stejný jako Analfabetka. Svižný a vtipný, ale nevím, jestli se podobný styl příběhů dá udržet donekonečna.