Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/129734/bmid_stolety-starik-ktery-vylezl-z-okna-a-zmizel-129734.jpg 4 7202 7202

Stoletý stařík série

V den, kdy se mají v přítomnosti různých hodnostářů slavit jeho sté narozeniny, vyleze Alan Karlsson z okna domova důchodců, a jak praví název knihy, zmizí. Zatímco je po něm vyhlášeno pátrání, dostane se jako slepý k houslím ke kufru plnému peněz, takže ho začnou honit jak zloději, kterým ho „ukradl“, tak policisté. On se ovšem se svými pronásledovateli postupně spřátelí, takže vše dopadne úplně jinak, než čtenář očekává. Druhá dějová rovina mapuje Alanovy předešlé osudy, a tudíž i celé dějiny Švédska, Evropy a světa v průběhu dvacátého století. Jakkoli je totiž Alan člověk veskrze apolitický, během svého úctyhodně dlouhého života se setkal snad se všemi významnými politiky – od Harryho Trumana, přes Mao Ce-tunga, Churchilla, Stalina, de Gaulla až po Kim Ir-sena – a navíc bezděčně ovlivnil významné historické události (např. sestrojení atomové bomby). Jak patrno, má přímo cimrmanovské rysy. Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel je kniha duchaplná, inteligentní a také velmi vtipná a zábavná. Švédsky vyšla poprvé na podzim 2009 a skoro okamžitě se stala čtenářským hitem.... celý text

Literatura světová Humor Romány
Vydáno: , Panteon

Hundraäringen som klev ut genom fönstret och försvann , 2009

nemeckovatereza
18.06.2015 4 z 5

film a analfabetka mě bavili více, ale je to prostě dobrej příběh ;)

Obuvník
16.06.2015 4 z 5

Stařík to nemá jednoduché. Jednak je opravdu hodně starý a druhak musí rozesmávat čtenáře. A většinu knihy se mu to také daří. Ano, někdy ztratí dech, ale na dalších stránkách ho dokáže znovu popadnout. Zejména, když si vzpomene na své mladší "já". Je to filuta, tenhle stařík.
Za mě příjemně pobavené čtyři.

wooloong
16.06.2015 4 z 5

Všechno je to takové milé, úsměvné, i těch pár mrtvol vlastně odejde na věčnost poměrně vtipným způsobem a gulag je bezmála alternativa pionýrského tábora. Téměř všechny osoby včetně světových vládců a diktátorů (až na Stalina) jsou v podstatě milí chápaví a trochu uhození lidé. Stařík se mi líbil o trochu víc než Analfabetka, ale i tady bylo těch náhod, podivností a ulítlostí trochu moc na to, aby byl čtenář zaujat dějem od začátku až do konce.

"Jsi to opravdu ty..." dostal nakonec ze sebe Jurij. "Ale... ty mluvíš rusky...?"
"Jo, hned potom co jsme se naposled viděli, jsem si udělal pětiletej kurz tvý mateřštiny," vysvětlil Alan. "Na škole jménem gulag. Tak co bude s tou vodkou?"

Dryáda
15.06.2015 3 z 5

Stoletý švédský Forest Gump se jednoho rána rozhodne utéct z domova důchodců a tím spustí lavinu neuvěřitelných situací, které přestávají být až tak neuvěřitelné, když začneme sledovat jeho život od nejranějšího věku. Ve strohém ale úderném stylu se kniha rozbíhá ke komickým a napínavým situacím, až ji dojde po první třetině dech. Vtipy i události se začínají opakovat a ztrácí na zábavnosti. Přestože se i v poslední třetině našlo pár situací, kterým jsem se zasmála nahlas, plácá se to všechno tak nějak přes sebe, aby to dospělo k šťastnému přeslazenému konci s paraplíčkem. Na závěr už chybí jen podotknout: "A zazvonil zvonec a pohádky je konec."

Endy17
11.06.2015 4 z 5

Přes mírnou počáteční rozvleklost se děj rozběhne tak, že než se nadějete, otáčíte poslední stránku. Retrospektivní pohledy do historie jsou skvělé a úsměvné, rozhodně překonávají paralelně běžící současný příběh. Místy se čtenář stává svědkem hodně velkého historického paradoxu - ale proč vlastně ne, když jde o humoristický román. Jen nesmíte podlehnout pokušení čemukoli z Alanova vyprávění uvěřit.

Kolistka
10.06.2015 5 z 5

U knihy jsem se pobavila. Četla se se skvěle a jedním dechem.

mika251
08.06.2015 3 z 5

Celkom humorná a čtivá vykrádačka Forresta Gumpa :) Pobavila, neurazila. Nič viac.

Marselle
06.06.2015 2 z 5

ze začátku mě kniha zaujala, byla i humorná,pak jsem se nudila a trochu jsem se bavila zase až ke konci knihy říkala jsem si že je škoda že taková nebyla celá.

emíšek22
06.06.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila, nápad to byl pěkný a zpracování také. Střídání současných událostí a minulosti Alana Karlssona bylo chytré řešení, protože bez příběhů z minulosti by ta kniha za moc nestála. Hned ze začátku jsem se strašně smála, ale později už mi přišlo, že se nás autor násilně snaží rozesmát a už jsem se nesmála. I když vtipné to opravdu bylo!

xKačkax
02.06.2015 4 z 5

Začátek knížky mě moc nenadchnul a nechtělo se mi číst dál. Prvních sto stránek možná nepochopíte, proč se knížka stala takovým bestsellerem, ale odpověď přijde velmi brzy. Příběh se zformuje a chytne vás. Je to čtivá knížka s velmi osobitým humorem, který se mi moc zamlouval. :)

bailandi
01.06.2015 5 z 5

I když ze začátku kniha mě nezapůsobila, nevzdala jsem to četla dál a udělala jsem dobře. Úsměvná :-)

cukrovka
27.05.2015 5 z 5

Knihu jsem si přečetla na doporučení kamarádky. Zpočátku jsem byla z příběhu rozpačitá ale postupně jsem se začetla. Na knížce je zajímavé vzájemné kombinování současnosti s některými historickými fakty, které hlavní hrdina nechtěně ovlivnil. Příjemný humor, super čtení, ale ne pro každého.

KLADIK
25.05.2015 5 z 5

Alan i přesto že je postavou fiktivní dokázal ovlivnit celé století a většinu politických režimů. Skvěle vymyšleno. Jestli někdo si stěžuje na politikaření tak s omluvou ho nechápu. Jak by příběh měl postupovat bez popsání skutečných událostí které stařík tak nechtěně , ale přece ovlivňuje? Četl jsem před staříkem Analfabetku. Styl autora je v obou knihách zřejmý , ale za vykrádání sebe sama bych to nepovažoval. Jen doufám, že autor ještě něco napíše a klidně kniha může být podobně psaná stejným stylem protože rád bych se tak skvěle pobavil znova. A když nic nenapíše? Tak se ke staříkovi i analfabetce určitě po čase vrátím.

Jajulena
25.05.2015 5 z 5

Doporučuji přečíst. Kniha je chytlavá, zajímavá i odpočinková.
A nejlepší na ní je ten stařík a jeho životní osudy.

susu
24.05.2015 3 z 5

Kniha se mi zároveň líbila i nelíbila. V poměru 1:1.

Gooverka
24.05.2015 5 z 5

Jedna z úplně nejlepších a nejzábavnějších knih, co jsem kdy četla. Příběh tak podobný Forrestu Gampovi, ale přitom naprosto odlišný. Allana si ihned zamilujete a u každé stránky se budete neslyšně usmívat a všem hrdinům bezelstně fandit.

Damato
22.05.2015 3 z 5

Když jsem knihu sehnala, byla jsem moc ráda, těšila jsem se na večer, až doma zalezu do křesla a svět kolem mě zmizí, tak , jak to mám u většiny knížek. Chvílemi jsem měla dojem, že jsem divná- všichni pějí chválu a já ne a ne se začíst., ani hrnek bylinkového čaje pro pohodu to nespravil. Knihu jsem dočetla, pořád jsem čekala, kdy to přijde a já -jako obvykle- zapadnu do knížky a budu se druhý den ráno těšit na večer, až zalezu do křesla....Nechci a nikdy nebudu- vlastně ani nesmím - kritizovat knihy, je v nich úžasná práce těch, kteří měli ten nápad a tu odvahu sednout a začít psát a určitě své čtenáře najdou, ale opravdu jsem se trochu uklidnila, když jsem četla jiné komentáře- prostě jen patřím do jiného okruhu čtenářů, takže knize se ve světě daří, to je bezva, ale v mé knihovně by se ji nelíbilo.

marvitekar
21.05.2015 3 z 5

Na mnohé doporučení jsem přečetla. Začátek mě bavil, mrtvolky hned na začátku příběhu způsobené shodou okolností, no proč ne. ( jen nevím, zda by se to fakt mohlo stát stoletému chlápkovi, ale jo, třeba nadmíru vitální člověk...). Pak mě bavilo to "zkoušení" z dějepisu a zeměpisu:-) Nicméně, asi bych se ke knížce po čase nevrátila, jednou stačilo.

Pickwick
17.05.2015 4 z 5

Musím souhlasit s mnohými místními komentáři. Kniha je opravdu úsměvná, příběh do sebe hezky zapadá, ale někdy už jsem měl pocit, hlavně ke konci, že už je vše tak nějak moc překroucené a nadsázka už mi nestačila. Možná by knize neuškodilo trochu méně stran. Mechanismy, které z počátku baví diváka postupem času ztratí na zajímavosti. Nicméně pořád pokládám knihu za velmi zdařilou a některé dialogy mě upřímně rozesmály.

rubit
16.05.2015 3 z 5

Ještě se mi nestalo, abych po přečtení nějaké knížky nedokázala říci, jestli se mě to líbilo, nebo ne. Tady opravdu nevím. Někdy mě to dost bavilo, ale někdy zase dost nudilo a poslední třetinu knihy už jsem málem nedočetla. Líbil se mě nápad, koncepce knížky, historky s významnými osobnostmi dějin, nadsázka, styl humoru, ale ke konci už mě to všechno spíš štvalo. Na knihu musí být prostě nálada.