Rozbřesk

Rozbřesk https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/1051/bmid_rozbresk-zNo-1051.jpg 4 4922 361

Stmívání / Twilight série

Být bezvýhradně a neodvolatelně zamilovaná do upíra je pro Bellu Swan splněným snem a zároveň noční můrou, jež se nebezpečně propletá s realitou. Bellu, zmítanou prudkou vášní k upírovi Edwardu Cullenovi a zároveň upřímnou náklonností k vlkodlakovi Jacobu Blackovi, čeká bouřlivý rok plný pokušení a ztrát. V něm se musí s konečnou platností rozhodnout, zda vstoupí do temného, ale lákavého světa nesmrtelných, nebo zda bude žít plnohodnotným lidským životem. Nevyhnutelnost tohoto rozhodnutí se vine celým Belliným příběhem jako červená nit, na níž visí osudy obou kmenů. A jakmile se Bella rozhodne, dojde k celému řetězu nečekaných událostí, jež mohou mít nedozírné následky. Budou vlákna Bellina života – objevená ve STMÍVÁNÍ a poté roztřepená a potrhaná v NOVÉM MĚSÍCI a ZATMĚNÍ – zničena v okamžiku, kdy se zdá, že se opět zahojí a spojí dohromady…?... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Breaking Dawn , 2008

Amelie
31.01.2011 2 z 5

Rozbresk je kniha o tom jak Bella chce soulozit ale jeji 100 nebo kolika letej panic ne... skonci to porodem, smrti, zvastama o tom jak je bella dokonala a jakej je vlkodlak (oh pardon, shapeshifter) pedofil... i pres silenost obsahu musim priznat, ze se toto cetlo lepe a rychleji, jen nevim jestli to bylo zlepsenim urovne psani pani Meyer nebo vidinou brzkeho konce (potlesk a lexaurin)

Čmoudová
31.01.2011 5 z 5

Nejlepší kniha z této ságy...

Alinore
26.01.2011

No četla jsem to před dlouhou dobou a ani si toho moc z knihy nepamatuju, ale pamatuju si, že všechno bylo strašně nudný...Tady se neděje nic...Jen prostě umřela jedna holka, kterou jsme ani my jako čtenáři moc neznali, takže nám to bylo fuk...Všechno je dokonalé a všechno vždy dopadne dobře...Typická Twilight sága...

Uzavřená
01.01.2011 1 z 5

Nebyla jsem schopná knihu dočíst. Nudné pasáže. Samé potrhlé rozhovory o tom, jak Bella chce být úpírkou. Ne prostě omlouvám se, těm co se kniha líbí, ale tohle byla naprostá kravina. Nic více..

daviskaaa
29.12.2010 1 z 5

SPOILER: Abych vyjádřila svůj názor, tak sexuální scéna byla opravdu ,,perfektní" po tom co zlikvidoval postel, roztrhal polštáře a málem přizabil hlavní hrdinku:D jsem se nedozvěděla vůbec nic, ale určitě ho měl celého z kamene jako ostatně zbytek těla:D. V lásku věřím ale to och ach a co si mi to vůbec včera udělal bylo i na mě moc. Že byla opět nejlepší se dalo očekávat, ale to dítě proboha! Polovina knihy se nedala číst a konec taky nic moc. Jediné co se mi líbilo byl pěkně vymyšlený zbytek upírů... jinak utrpení. A ještě se divím, že nakonec neměla dvojčata, protože s tím jak milovala strašně oba tak mohla ojet i vlkodlaka aby to bylo kompletní:). Ale třeba se dočkáme pokračování.

retina
08.12.2010

i když rockwood to nakonec dlouhosáhle zhodnotil vcelku kladně ovšem příběh je určený asi pro ty v lásku věřící nebo zamilované bytosti,které věří i v tak nemožnou lásku jako je člověk versus upír,shrnu to jednoduše od Stmívání je to druhá kniha co se mi z této 4 dílné ságy líbila nejvíc a přečetla jsem ji za dva večery což je úspěch gratuluji Stephenie jen tak dál:-)

retina
08.12.2010

sisi a ten blbeček pod ní asi nemají kousek citu nebo jsou disgrafici a dislektici čtvrtý díl je naprosto bombastycký .Stephenie by mohla dopsat i Midnight sun.Bylo by to super......

Rockwood
30.11.-0001 2 z 5

Hohohó! Konečně dočteno… Kniha klapla, zátka bouchla a šampus teče proudem. Slavím konečné dočtení, slavím konec svého osobního (a zcela určitě masochistického) utrpení… a nakonec slavím to, že i po tom všem mám chuť do života i k alkoholu.

Ale bacha, to ještě není konec veškerého překvapení. Dalším bodem je to, že této knize dávám dvě hvězdičky. Dvě celé hvězdičky. Neuvěřitelné. Kravina je to pořád, ale rozhodně čtivější než ty tři předchozí. Řekl bych, že se kvalita mírně zlepšila.

No ale k věci… při čtení českého překladu jsem se snažil přijít, za co a komu se ta překladatelka chtěla pomstít. Fakt úroveň překladu je fakt na mizerné úrovni… možná to bude další aspekt, proč jsem téhle knize nedal tři vrcholné hvězdičky, u kterých bych teda velice, opravdu velice dlouho uvažoval při mnohem lepším překladu.

První část knihy byl úděsný, prostředek byl dobrý a třetí část knihy byl už čirý odraz nenávisti překladatelky, nebo bůhví co v tom bylo. Ale popořadě.

První část se úrovní a kvalitou dá hravě zařadit mezi předchozí hrůzy. Prostě stále děs a při takovém množství hrozně přeslazené romantiky jsem už skoro brečel a proklínal sám sebe, že jsem si to chtěl všechno přečíst.
Nechápu, co to Meyerová předváděla… Buď si byla moc dobře vědoma toho, kdo je její publikum, nebo se jedná o velice stydlivou autorku. Stydlivou na to, aby psala červenou knihovnu (čemuž se série Stmívání skutečně rovná). Sexuální scény byly skutečně otřesná záležitost. Já jsem se prostě cítil v tom příběhu velice ochuzen o tu sexuální scénu. Všem bylo jasné, že k tomu jednou musí dojít, ale prostě takhle to odbít? Já neříkám, že bych mermomocí chtěl číst jak si to Éďa s Bellou rozdávají, ale prostě když si vezmete oplatku, asi těžko ji nakousnete z první strany, pak z druhé a zbytek vyhodit do zapomnění. A přesně tak na mě ty "erotické" scény působí. Prostě začnou tím, že si dají pusu a další věta je o slastném pocitu Belly po probuzení.

Já si myslím, že buď to Meyerová měla rozvést tak, aby to nebylo tak useknuté, prostě zajít trochu dál nebo se do toho neměla pouštět vůbec.

No druhá část… tam si tak nějak nejsem jist, jestli je něco konkrétního, co bych vytknul… nevzpomínám si, tak asi nic důležitého.

No a třetí část… dobrá část, ale poněkud zklamání. Teda v první řadě bylo otřesný číst tu třetí část po překladatelce, která očividně v tu dobu objevila nové slovo. "KÝM“… teda v takovémhle použití třeba: Šel jsem, kým jsem nebyl na konci.

Já teda nevím, mě to slovo přijde jako z nářečí, snad bych jej ani neoznačil jako spisovné, ale ať tak či onak, číst ho po sté už mi fakt lezlo na nervy a další jeho výskyt už fungoval dost dobře nasíracím způsobem. To mi fakt kazilo čtení.

No ale jinak to ušlo. Číst se ta poslední část dala, ale ten konec to bylo jen takové prdnutí do větru. Já nevím, mě to přišlo velice ochuzené, ale zase abych tomu nekřivdil… konec mi nepřišel definitivní, ale nebyl úplně ochuzen. Sakra, protiřečím si… tak tedy jinak. Konec byl chudý, ale ne extra-chudý. Lepší? :D Prostě se dalo poznat, že to je konec, ale člověk by čekal něco víc. Finální bitvu, tisíce mrtvých, potoky krve, hrdinka zbrocená potem i krví na vítězném kopečku trhá a pálí posledního nepřítele, dcera zachráněná, manžel roztrhaný na kousky, leč nespálený se dává dohromady, její milovaná rodina přežila…

A ono prd… bude válka, bude válka, bude válka, už jdou, blíží se, bude válka, bude válka… jednání… bude válka… jednání… odcházíme v míru, čau, a žili šťastně až do smrti. Takhle bych si konec ságy nepředstavoval. Já tedy ne. Neříkám, že muselo nutně dojít k boji, ale aspoň se mohlo dít něco převratného, něco, coby čtenáře zabořilo do křesla, pohovky či postele, něco, kvůli čemu by si rval do huby špalek a s vykulenýma očima a vyrvanými vlasy to četl až do samotného konce bez potřeby dýchat. No chtěl jsem moc.

Nu což, skončilo to, jak to skončilo. Rozhodně bych se nedivil, kdyby někdy vzniklo i další pokračování.

Ale teď už klid a pokoj. Přečetl jsem to… jdu se ožrat a konečně otevřu nějakou plnohodnotnou knihu. Tedy, alespoň v to doufám.

Kačí-xxx
30.11.-0001 3 z 5

No, jedná se o čtivou knížku,. která mě osobně moc nebavila... nepřinesla mi to, co jsem očekávala... jediné co mě tam bavilo byli asi přípravy na boj.
Musím uznat, že autorka dokáže přinutit lidi aby četli a nezavírali knížku, hodně napínavé scény, to musím nechat... jinak po přečtení prvních tří které se mi moc líbili mě tento zklamal.

halkac
30.11.-0001 3 z 5

Tato kniha dokáže mnohé, co další nezvládnou..."Přinutí" většinu z nás dočíst ji až do konce. Jak to dělá, netuším...U některých pasáží jsem kvůli jejich trapnosti skoro zavírala oči, ale jinde...jinde jsem se bavila, bála a nedočkavě otáčela na další stránku.

Schématičnost nepopírám, decimetry ulepených romantických blábolů také ne...Ale autorce připisuju schopnost posadit nás čtenáře na prdel a "něčím" zaujmout.

yloveiou
30.11.-0001 3 z 5

Jako vždy čtivá kniha bez kvality. Drastická pro děti,na to co se tam děje mi nepřišla nechutná nebo strašlivá-nevím jestli to byl záměr, ale krvavé scény se mnou ani nehly a to je co říct.Při srovnání s Kladivem na čarodějnice jsou v téhle knize drsné scénynapsané divně,nevyvolává to ve mně žádné emoce.

Alfons
30.11.-0001

Koncentrovaný sadizmus atp. zase slaví úspěch. Upíři a rozpáraná břicha na každé stránce!!! To je počteníčko.

jasmína
30.11.-0001

Dopracovala jsem se i k poslednímu dílu, SPOILER konečně se Bella dočkala sexu s Edwardem, a závidím, že se nikdy "upíři" při sexu neunaví a nemusejí přestávat :)

Senza Jenka
30.11.-0001 4 z 5

SPOILER: Že bude z Belly upír, bylo jasné od prvního dílu. Že si ale před tím ještě pořídí poloupíří dítě byl pro mě docela překvapivý zvrat událostí.
Že po proměně bude schopná dělat mentální štít jsem také čekala od prvního svazku a Jakeovo "otištění" bylo jasné ve chvíli, kdy Bella porodila holčičku.
Dělo se toho tady dost a četlo se to dobře :o)

Kateriska
30.11.-0001

Z téhle ságy je to podle mě najlepší díl.
Je zajímavé jak je kniha vyprávěna z poloviny Bellou a z poloviny Jacobem. Podle mě je nesmyslné hodnotit knihu kterou člověk přede mnou co to nečetl to takhle hodnotí!

Eloiska
30.11.-0001 3 z 5

SPOILER: Opravdu dost mě zaujal ´´porod´´. xD To jak Renesme lámala kosti..hmm xD A pak vzali bezokolků skalpel a rozřízli jí břicho a pak Eda začal trhat. xD Celkem dobrá odpočinková knížka. Až na ty nudný chvíle kdy jsou všichni šťastní-ale ne že bych jim to zase nepřála! xD

muerta
30.11.-0001 3 z 5

ten konec me ale uplne rozhodil...to aby napsala Meyerova dalsi dil;)

wendullka
30.11.-0001 5 z 5

Tenhle dil je uplne nejlepsi.Moc sem doufala ze z Belly bude upirka.Moc fandim.

smudlysek

úžasná kniha

BellC
30.11.-0001 5 z 5

Steph, napiš další, začínám chytat absťáky.....