Vlk a dýka

Vlk a dýka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330685/bmid_vlk-a-dyka-iVw-330685.jpg 5 526 128

Notár Barbarič rieši prvýkrát prípad na vlastnú päsť. Notár Barbarič rieši záhadný zločin na hrade lúpežných rytierov. Hrad na hore Sitno oddávna stráži cestu k bohatým banským mestám. Na jeseň roku 1599 je kvôli tureckej hrozbe dobre vyzbrojený, s početnou posádkou. Napriek tomu sa z neho stratí kastelánova dcéra. Zmizne uprostred noci, bez jedinej stopy. Zúfalý hradný správca prosí o pomoc notára Barbariča z neďalekej Štiavnice. Barbarič tentoraz na vlastnú päsť čelí záhade, ktorá zdanlivo nemá riešenie. Šlo o útek, o únos či dokonca vraždu? Situáciu komplikuje fakt, že na Sitne našla útočisko manželka veľmoža Illésházyho, vraj najbohatšia a najmocnejšia žena v kráľovstve. Navyše Barbarič netuší, že hrad má ešte jedného, tajného obyvateľa, o ktorom nikto nesmie vedieť. Do zložitého prípadu sa postupne vplieta krvavá minulosť hradu a sitnianske povesti o zakliatom podzemnom vojsku, o krutých lúpežných rytieroch, o duchoch a zbojníckych pokladoch. Poradí si Barbarič aj bez pomoci Steina a Jaroša?... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (SK)

Vlk a dýka , 2017

blondajk
15.10.2017 5 z 5

Škoda, že dobrá kniha je vždy tak rychle přečtená... Nezbývá než čekat na další pokračování. Jsem zvědavá, jak se Barbaričovi bude dále dařit i v jiných než detektivních záležitostech :)

Ranuncul
02.10.2017 4 z 5

Opět super počtení a kromě zdlouhavého rozjezdu pátrání na začátku se nedá knize nic vytknout .
A samozřejmě super bonusem bylo,že se v knize kromě Barbariče objevil i kaprál Jaroš /má nejoblíbenější postava/ ,i když to měla být Barbaričova solovka.
,,A tak toho roku nedorazil na bílém koni svatý Martin,ale Bohdan Jaroš.'' :-)

Gracian1964
02.08.2017 5 z 5

Kniha sa prečítala veľmi rýchlo, škoda.... Netrúfol by som si povedať, že toto je najlepšia časť zo série, nehodnotím to týmto spôsobom, ale je to skvelé, ľahké a pútavá čítanie...dobrodružná literatúra, ako má byť... Tento Červenák musí byť úžasne pracovitý... Určite si chcem prečítať aj ďalšie pokračovania, nielen o Barbaričovi, Steinovi a Jarošovi, ale aj o kapitánovi Báthorym...toho sa už fakt neviem dočkať, hm....

1972Sixo
28.06.2017 5 z 5

A je tu ďalší Červenákov vývoj v písaní a ide to len k lepšiemu. Barbaričova sólovka k detektívke veľmi pristane a to čo Červenák predviedol už v druhej kapitole - klubúk dolu - ukážkové čítanie medzi riadkami. Pre mňa zatiaľ najlepšia časť.

petgona
15.06.2017 5 z 5

Zo zaciatku som si myslela, ze mi budu chybat Stein a Jaros. Ale nie, v pohode aj bez nich.

Domca1
07.06.2017

Knihu by som prirovnala k zákusku po hlavnom chode predchádzajúcich dielov.
Kompozične veľmi dobre zvládnutá, začína sa humorne, pokračuje záhadou, ústi do akčného vyvrcholenia a končí sa Jarošom. A, samozrejme, pomedzi to všetko sa preplieta Barbaričovo nové ľúbostné vzplanutie.
Najviac v popredí je detektívna zápletka, ktorá má pomerne nečakané rozuzlenie. Tradične Červenák veľmi dobre vystihol dobu, vtedajšie boje s Turkmi či život na hrade.
Inak, nejde si nevšimnúť, ako sa od prvej knihy vyvinul Barbarič :-) Síce ešte občas vytiahne voňavú vreckovku, ale zopárkrát sa aj riadne pochlapí.
Čo dodať, škoda, že na pokračovanie si budeme musieť ešte nejakú tu dobu počkať.

Silmarien
03.06.2017 5 z 5

Prvá sólovka, bola som zvedavá ako to dopadne, keď budú chýbať slovné prestrelky notára a kapitána, ale vypálilo to veľmi dobre. Začiatok sa nesie v skoro selanke. Barbarič je doma, vedie staromládenecký život, usilovne si všíma pekné štiavnické dámy a po večeroch hrá karty a "študuje" s kumpánmi :-) jeho idylku mu naruší nielen jeden z vrchných predstaviteľov mesta ale i kastelán neďalekého hradu Sitno, Lučanský. Tomu totiž zmizla mladšia dcéra, panna Verona, na hrade sa nachádza i milosť pani Katarína Pálffyová a za humnami sa už blížia Turci... treba rýchlo konať a objaviť tajomstvá hradu skôr, ako celá situácia "vybuchne" jej aktérom pod rukami...

Červenák sa zbytočne nepitvá v nekonečných opisoch, jeho príbeh má dej, hoci nezabúda na dôkladný popis prostredia. Ten však nie je rušivý a hlavne v hradnej domácnosti na ňom vidieť vplyv Lengyelovej diela Život na šľachtickom dvore, ktoré aj sám autor uvádza v odporúčanej literatúre na konci svojho príbehu. Dodalo to príbehu ďalší punc dobovosti (nie že by to Červenák nezvládal veľmi dobre aj predtým) a ja som si celú knižku doslova užila a neodradili ma ani drobné spoilery z besedy - je pravda, že Juraj neprezradil nič dôležité :-)

Teším sa na Steina a Striebornú skalu, naozaj dúfam, že sa tam spolu o rok pozrieme.

Tak nech sa páči, rytieri spod Sitna z dávnych legiend vás čakajú, objavíte spolu s Barbaričom ich tajomstvá?

Galadwen
27.05.2017 4 z 5

Tahle zatím poslední část série je jiná než předchozí díly (už formou vyprávění v první osobě), jde spíš o komornější a klasické detektivce bližší příběh, ale Barbarič rozhodně nezklamal. Je vidět, že bez Steina se obejde, bez Jaroše ne :-). A jsem hodně zvědavá, jak se bude jeho postava dál vyvíjet s ohledem na novou osobní situaci... 4,5 hvězdy.