Vlk a dýka

Vlk a dýka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330685/bmid_vlk-a-dyka-iVw-330685.jpg 5 526 128

Notár Barbarič rieši prvýkrát prípad na vlastnú päsť. Notár Barbarič rieši záhadný zločin na hrade lúpežných rytierov. Hrad na hore Sitno oddávna stráži cestu k bohatým banským mestám. Na jeseň roku 1599 je kvôli tureckej hrozbe dobre vyzbrojený, s početnou posádkou. Napriek tomu sa z neho stratí kastelánova dcéra. Zmizne uprostred noci, bez jedinej stopy. Zúfalý hradný správca prosí o pomoc notára Barbariča z neďalekej Štiavnice. Barbarič tentoraz na vlastnú päsť čelí záhade, ktorá zdanlivo nemá riešenie. Šlo o útek, o únos či dokonca vraždu? Situáciu komplikuje fakt, že na Sitne našla útočisko manželka veľmoža Illésházyho, vraj najbohatšia a najmocnejšia žena v kráľovstve. Navyše Barbarič netuší, že hrad má ešte jedného, tajného obyvateľa, o ktorom nikto nesmie vedieť. Do zložitého prípadu sa postupne vplieta krvavá minulosť hradu a sitnianske povesti o zakliatom podzemnom vojsku, o krutých lúpežných rytieroch, o duchoch a zbojníckych pokladoch. Poradí si Barbarič aj bez pomoci Steina a Jaroša?... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (SK)

Vlk a dýka , 2017

Hellboy12
17.04.2021 5 z 5

Niekedy je menej viac..a tak že si Barbaric vzal jeden diel len pre seba mi vôbec nevadilo. Ďalší zaujímavý príbeh do série.

Sahir
27.03.2021

výborný historický detektivní román

Česneksmedem
20.03.2021 5 z 5

Uvařil jsem si irskou kávu (u nás tomu říkáme „kafé s blaňó") a začetl se do dalšího dílu. Zjistil jsem, že Barbarič je chlívák. Ať mu ten jeho zvonek upadne. Že bych mu záviděl? V mém věku už určitě ne! Jinak sedmikulka k nezaplacení a Jaroš opět odvedl svoji úchylnou práci. Doporučuji!

Kanimůra2
12.03.2021 5 z 5

Mě nevadila ani ich forma, ani to, že Barberič nemá parťáky. Prostě byl jednou bez nich a jako vždycky to bylo super.

mot33
06.03.2021 5 z 5

Další spravný případ sice tomu cyběl trochu kapitán,ale notář B. zvládl vše s bravurou.Za mě plný počet.

Paldiny
31.12.2020 3 z 5

Barbarič si po vzore hudobných kapiel strihol sólový projekt a nestratil pri tom tvár. Vlastne si upevnil pozíciu v tejto, dúfam ešte dlhej frančíze. Čo oceňujem, že po všetkých tých sprisahaniach, kedy sme nepretržite blúdili noblesnými aj zasmradenými uličkami Prahy, Prešporka či Viedne, došlo tento raz na usadlejšiu hádanku „pod jednou strechou“. A tým, že je na jej rozlúštenie notár sám, má Červenák zelenú posúvať život starého mládenca novým smerom. Zároveň platí, že knižke hodnú chvíľu trvá než sa poriadne rozbehne a nebudem klamať, ak poviem, že mi chýbali škriepky s nevrlým kapitánom.

r0st4
07.12.2020 4 z 5

Přiznávám, jako spousta dalších, i já jsem se zpočátku obával dobrodružství samotného Barbariče a prvních cca 50 stran mě v tom jen utvrzovalo. Neseděla mi ich-forma, ani na Červenáka až moc pomalé a popisné rozjíždění příběhu. Jenže sotva co Matěj dorazil na Sitno, kniha nabrala skoro až "vražedné" tempo, otázky se začaly vršit a najednou koukám, že jsem na konci knihy a mám obrovské nutkání ihned sáhnout po dalším dílu :)

Nikolda
03.12.2020 5 z 5

Trochu jsem se bála, jak se Barbaričovi povede bez Steina a Jaroše, ale musím ho pochvalně poplácat po rameni. Hned na začátku mě překvapila ich-forma vyprávění, ovšem ta čtenáři umožní k notáři proniknout ještě lépe. Červenák ukazuje, že své postavy zná dokonale, proto tu máme stále uspokojivé a napínavé dílo, které jako by z oka vypadlo těm předchozím a přesto přináší nové momenty.

mclenin
04.11.2020 5 z 5

Vlk a dýka. Je tu všetko čo Červenáka charakterizuje a čo na ňom máme radi, a pritom tu nie je všetko, keďže v prevažnej miere absentujú Stein a Jaroš, a to je paradoxne dobre. Týmto kreatívnym rozhodnutím autora totiž do série privial nový vietor a súčasne je knižka osobnejšia čo do lepšieho preskúmania charakteru Barbariča. A že ide o charakter skutočne pozoruhodný a zábavný, ktorý bez problémov dokáže sám uniesť na svojich pleciach tiaž príbehu a vyhnúť sa pritom nezaujímavým či zdĺhavým pasážam, a teda vo výsledku uspokojiť čitateľa. Vlk a dýka z hľadiska postupnosti jednotlivých dielov pre mňa zatiaľ predstavuje po Ohnivom znamení druhý najvydarenejší diel série.

Danuše7
03.11.2020 4 z 5

Složitá doba nájezdů. Turci by nás převálcovali. V té době vyšetřovat zločin bylo určitě složité. Nějak mě spletly zeměpisné názvy z území původních Uher - Slovenska.

sowatson
27.10.2020 4 z 5

V pohybování se v historických reáliích dosáhl Červenák mistrovství. Právě v prostředí a době, kdy se příběh odehrává, je jeho největší síla. Ze začátku to připomínalo starou dobrou Agathu - odlehlé šlechtické sídlo, omezený okruh podezřelých (včetně umělců a cizinců-vojáků...) - ale po vyřešení záhady nastalo další, zcela jiné napětí. Napadení hradu Turky a útěk legendami opředeným podzemím.
Četl jsem už podruhé, a i když jsem řešení této "KdoToUdělalky" znal, neztratila nic ze své naléhavosti. Možná je to touhle dobou, ale přišla mi nejsilnější právě ta existenciální tíseň, kterou postavy na Sitně prožívaly. Nevěděly, které město v okolí padlo, která pevnost je v plamenech, zda se dožijí rána...
Jestli se nepletu, je to jediná knížka z cyklu S&B(&J) psaná ichformou. Nevadí to, naopak. Barbarič, ač o sobě prohlašuje, že není žádný hrdina, je přesně ten typ člověka, kterého chceš mít v takových chvílích po boku. S důvtipem řeší akutní problémy, odlehčuje situace humorem (klidně na svůj účet).
Při řešení detektivní záhady (nakonec poměrně přímočarém) mohl notář víc ukázat svůj fištrón, proto to není na plný počet, ale rozhodně to navnadí na další díly. Ať už případy celé party, nebo další sólovku.

J.P.S.
20.08.2020 5 z 5

K této knize jsem přistupoval se značnou skepsí, protože samotného Barbariče jsem si bez Steina a Jaroše nedovedl představit.

Ale o to víc jsem byl nakonec překvapen - Barbarič sám funguje naprosto skvěle! Naopak, bez neustálých hádek s věčně mrzutým Steinem může naplno využít svůj intelektuální potenciál a konečně vést vyšetřování bez toho, aniž by se neustále oháněl pověřením od arcivévody a vyhrožoval šibenicí za odmítnutí spolupráce (jako Stein:)). Sice se nejednou dostane do situací, kdy by se mu "silová" podpora Steina či Jaroše hodila, dojde i na použití "sedmičky", ale nakonec si vždy zdárně poradí.

Na rozdíl od ostatních dílů série je tenhle jediný psán v "ich" formě, příběh je podáván jako Barbaričovo vyprávění. Je to zas něco "nového", série neupadá do stereotypu a mě to velmi sedlo :))

Speciální pochvala za způsob, jak byl čtenáři podán popis hradu: Vždy, když Barbarič uvažuje nad tím, kudy a přes co museli či naopak nemohli projít zmizelá kastelánova dcera a její únosce, tak v rámci popisu jeho úvah čtenář dostává po malých dávkách velmi detailní historický popis dnes již zaniklého Sitna. Zkrátka popisy prostředí, jež by jinak musely působit zdlouhavě, jsou zde umně "zakamuflovány" pod napínavou vyšetřovací rekonstrukci. Vskutku spisovatelský majstrštyk, už jen za tohle si kniha zaslouží plný počet hvězdiček:))

Michalkotea
25.07.2020 5 z 5

Geniálne

Phyl
30.06.2020 4 z 5

"Nikdo nečekal španělskou inkvizici," místo ní dorazil jenom krátkozraký notář, jež zpočátku svým "já já já" otravoval a mátl mou dětskou a psychicky narušenou mysl. Pohrdavě jsem potom na všechny zúčastněné plival jenom výsměch a znuděné chrchle odporu, jelikož mě nedokázali dostatečně zlomit a pohltit. Avšak žář ohně, jež zpočátku opaloval pouze má chodidla, se postupně rozšířil tak vysoko, že jsem začal opět slastně kvíkat, prohýbat se v zádech a vydávat zvuky, které se nesluší slyšet uším poctivých a pohledných pan. A když přišel na závěr alespoň kouzelník a našponoval napětí v údech na skoro neúnosnou mez, nezbývalo, než hlasitě, nekontrolovatelně, avšak krátce vydechnout nahromaděné vzrušení.

Deia
23.06.2020 4 z 5

Kniha sa mi páčila, celkom som ocenila, že tam Stein nie je. Zmenou oproti predchádzajúcim knihám je aj to, že príbeh nám tentokrát rozpráva sám Barbarič (aj keď občas mi jeho myšlienky k nemu nesedeli). Samotný prípad je ale veľmi napínavý, tiež sa mi páči, že v knihe sú zakomponované povesti o Sitnianskom hrade. Takisto je do prípadu zapletených dosť postáv a tak dej nie je monotónny, čoho som sa spočiatku trošku bála, keďže sa jednalo len o zmiznutú postavu. Kniha sa mi čítala veľmi dobre a rýchlo (tiež je dosť krátka) a na ďalšiu časť (tentokrát bez Barbariča) som celkom zvedavá, aj keď Stein medzi mojich obľúbencov nepatrí.

Mates84
07.06.2020 4 z 5

Tentokrat sice bez svych kolegu Steina a Jarose,ale i tak super

FlLys
27.04.2020 3 z 5

A to psal stejný člověk jako předchozí díly? Některé věci byly dost nedotažené...

babystar
22.04.2020 4 z 5

V tomto díle se mi líbilo, jak autor využil pověstí o hradě Sitno k sepsání napínavého příběhu, v němž se objevují loupežní rytíři, zlatý poklad i spící rytíři v jeskyni, a to všechno zasazené do doby bojů proti Osmanům, kteří přepadali uherské (slovenské) hrady, města i osady.
Je to příběh jenom Barbaričův a možná se dočkáme i toho, že mu budou "přistřižena křidélka".

Carmen13
07.04.2020 4 z 5

Nevím, ale nějak mi to nesedlo, rušila mě ich forma,kde mi některé hlášky k povaze pana notáře vůbec neseděly a hlavně mi chyběl kapitán Stein a kaprál Jaroš. Toho jsme se sice na konci na chvilku dočkali, ale jen proto, abychom se utvrdili v tom, že se ho pan notář bojí jako čert kříže.

het2
28.03.2020 5 z 5

Jedna z nejlepších Červenákových knih. Detektivní zápletka tady narozdíl od některých jiných případů Kapitána Steina a notáře Barbariče funguje skvěle. Steinova (a Jarošova) absence vůbec nevadí a Matěj Barbarič je čím dál tím lepší. První půlku knihy jsem opravdu netušil, co se na hradě Sitno vlastně stalo. Zhruba od poloviny knihy mi bylo jasno, ale i tak mne to neskutečně bavilo. Lehké historické propojení s posledním dobrodružstvím kapitána Báthoryho je příjemným bonusem. A teď nezbývá než pokračovat do Lesa přízraků. 4,5*