Vlk a dýka

Vlk a dýka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/330685/bmid_vlk-a-dyka-iVw-330685.jpg 5 526 128

Notár Barbarič rieši prvýkrát prípad na vlastnú päsť. Notár Barbarič rieši záhadný zločin na hrade lúpežných rytierov. Hrad na hore Sitno oddávna stráži cestu k bohatým banským mestám. Na jeseň roku 1599 je kvôli tureckej hrozbe dobre vyzbrojený, s početnou posádkou. Napriek tomu sa z neho stratí kastelánova dcéra. Zmizne uprostred noci, bez jedinej stopy. Zúfalý hradný správca prosí o pomoc notára Barbariča z neďalekej Štiavnice. Barbarič tentoraz na vlastnú päsť čelí záhade, ktorá zdanlivo nemá riešenie. Šlo o útek, o únos či dokonca vraždu? Situáciu komplikuje fakt, že na Sitne našla útočisko manželka veľmoža Illésházyho, vraj najbohatšia a najmocnejšia žena v kráľovstve. Navyše Barbarič netuší, že hrad má ešte jedného, tajného obyvateľa, o ktorom nikto nesmie vedieť. Do zložitého prípadu sa postupne vplieta krvavá minulosť hradu a sitnianske povesti o zakliatom podzemnom vojsku, o krutých lúpežných rytieroch, o duchoch a zbojníckych pokladoch. Poradí si Barbarič aj bez pomoci Steina a Jaroša?... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská
Vydáno: , Slovart (SK)

Vlk a dýka , 2017

Aymira
27.03.2020 5 z 5

Chuťovka na jedno odpoledne. Škoda, že tentokrát z oblíbené trojice zůstal jenom Barbarič. Změna je i v tom, že příběh je vyprávěn ich formou, právě z notářova pohledu. Děj je velmi přímočarý bez vedlejších linií. Notář je požádán o pomoc, dostaví se, dozví se, v čem tkví problém a jde se na věc. Happy end se sice v tom pravém slova smyslu nekoná, ale pár dobyvačných Turků přijde o život, stejně jako několik jiných padouchů. Už se těším na další díl a tentokrát doufám že i se Steinem a Jarošem.

hanzmb
21.03.2020 5 z 5

Sice stále velmi pěkná historická detektivka, ale kvalit předchozích dílů přece jen nedosahuje. Těch důvodů vidím několik. V první řadě redukce vyšetřovatelů. To jejich neustálé střetávání mělo své kouzlo. Druhou věcí je zjednodušení dějové linie. Chybí mi ty dějové odbočky, které to zpestřovaly. Tady jde prakticky jen o vyšetřování. Vzhledem i k menšímu rozsahu knihy mi připadá, že to autor poněkud lámal přes koleno a nepsal s obvyklou lehkostí.

Atuin
21.03.2020 5 z 5

Už od začátku člověk ví co má osud s Matějem v plánu. I Matěj jakoby by mu brzy viděl do karet. Odlehlé prostředí, komornější přístup i jiná forma vyprávění získává jiný, nikoliv však odlehlý půvab. Je to čtivé, atmosférické a jen koukáte co se kde bude dít. Výborné čtení.
Ale to už ani snad psát nemusím tahle série má prostě za mne jedno velké srdce..❤️...

Macek58
05.02.2020

Přečteno jedním vrzem :-) . I sám Barbarič si dovedl poradit. Trošku zjemnění po předchozích knihách této série. A nyní budu netrpělivě čekat na dalsí pokračovaní série.

MichalPuchovsky
30.11.2019 4 z 5

Viac než dobrá kniha. Dokonale vtiahne čitateľa do svojej historickej doby. A ako každá červenákovina sa číta jedna radosť. Drobná výhrada - detektívna zápletka na mňa pôsobila mierne upozadene oproti akcii či popisom hradu Sitno.

Solverino
09.11.2019 3 z 5

Taková historická detektivka pro děti a mládež (napsali by dříve). Je to takové učesané, už to nemá ten drajv. Dá se to pořád číst, ale už to začíná být trochu nudné. Chtělo by to přitvrdit, samotný Barbarič je měkkota.

Hotovson
14.10.2019 5 z 5

Sice jsem měl obavu, jak to všechno Barbarič zvládne sám bez Steina a Jaroše, ale nakonec se s tim popasoval a já se opět bavil a knížku přečet na jeden zátah.
Moc se mi líbila atmosféra hradu Sitno a k tomu tajemství pokladu. Na konci mi bylo líto, že výslechu "in tortura" nebude přítomen kaprál Jaroš s jeho instrumenty, ale byl jsem příjemně překvapen.

francouz
11.09.2019 5 z 5

No panečku, měl jsem malinko strach, jak to bude fungovat bez Steina a Jaroše, ale ono to kupodivu fungovalo velmi dobře.
Člověk opravdu žasne, co je schopen autor připravit za zápletku, která byla opravdu velmi zašmodrchaná, ale jak jsme u autora zvyklí, on nás na konec dovede do cíle přes hory a přes doly, že se nestačíme divit, co se vlastně stalo.
Duchapřítomnost a jasná mysl notáře Barbariče, hrají první housle úplně ve všem, a je to parádní podívaná.
Ano zdatně mu asistuje něžné pohlaví, a sám jsem zvědav, zda opravdu skončí, tak jak napovídají poslední řádky knížky, nebudu prozrazovat...
Prostě knížky od pana Červeňáka mají šmrnc, nazastavují ani na chvilku, nenenchají Vás vydechnout, dokud se společně nedostanete do kýženého konce. A v tu chvíli se díváte, jestli náhodou na pultech již není nějaké další pokračování....

Palus
21.08.2019 5 z 5

Dočteno, jedním slovem "BOŽÍ". Mistr Červenák umí a doufám, že tento jeho dar nám bude nadále poskytovat k hodnocení...

Dani3
05.08.2019 5 z 5

Nejdřív jsem se bála, že příběh bez Steina a Jaroše mě nebude bavit, ale bylo to právě naopak, líbil se mi zatím ze všech dílů nejvíc. Vyšetřování záhadného zmizení kastelánovy dcery na hradě Sitno má moc pěknou zápletku, rychlý spád a skvělou atmostéru. Samostatné vyšetřování Barbaričovi vyloženě prospělo.

p.pavlina
21.07.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, i když byl notář Barbarič sám. Bylo to zajímavé a já jsem se od čtení nemohla odtrhnout.

elizabeth_ba
22.05.2019 4 z 5

Mám pocit, že autor jsa doma na Slovensku, tady v Horních Uhrách (no, zkuste tenhle název říct nějakému Slovákovi, uvidíte, co to způsobí), píše o mnoho lépe. Velká spokojenost, uvítala bych snad jen trochu delší příběh. Dobrodružství, láska, válka, vše v jednom a vše podané čtivě a krásným jazykem. A dík i tomu, kdo to překládal, že nejsme ztraceni v překladu... :-)

Holmann
02.05.2019 3 z 5

Tohle asi znova číst nebudu. Ale pořád na trhu nemá konkurenci.

Ramiel
31.03.2019 3 z 5

Tohle je opravdu jednohubka na jedno odpoledne. Oproti předchozím dílům jsem postrádal více napětí. Doufám, že v příštím díle půjde laťka zase nahoru.

minirock
27.03.2019 5 z 5

Tohle mě opravdu chytlo a nepustilo. Barbarič je frajer, trošku jsem měl obavy jak to zvládne bez těch svých dvou kámošů ale ty byly po pár stránkách rozptýleny. Kniha má výbornou zápletku, má švih a spád, je napínavá až do konce. Líbilo se mi Barbaričovo dvoření Agátě a čekal jsem v této věci nějaký vývoj, snad tedy v příštím dílu.

kruppe
10.03.2019 5 z 5

Po dočtení 4. dílu jsem si přečetl anotaci k Vlkovi a dýce. Cože?! Jen Barbarič? Bude to fungovat? Dal jsem si chvíli pauzu, přečetl něco jiného, abych se k Barabričovi zanedlouho zase vrátil a konstatoval:
Malověrní Čas kostižerný
mu jenom krásu dal
a z polí stenných křik iluminoval
kamenné texty portálů a zdí
Barbaričovi osamocení v tomto díle prospělo. Je z něj frajer stejně jako v prvních dílech. Z nutnosti přebírá úkony, které by za něj dělal Stein (ten tu aspoň neotravuje furt s tou svojí bohabojností:)). Indicií k odhalení pachatele se vám nedostává zase tolik, proto vše odhalujete v tu samou chvíli jako Barbarič, který se neobává použít svůj příruční panzerfaust.

tibis
27.02.2019 5 z 5

Juro je jednoducho PAN.

DDanča
31.12.2018 5 z 5

Četlo se to jedním dechem. Napínavé, plné zvratů, prostě skvělé. V popředí stojí notář Barbarič, který na sobě zapracoval a není takový zbabělec . Červenák příběh okořenil tradovanými pověstmi o hradě na hoře Sitno. Už se těším na další díl.

Igor1311
06.12.2018 5 z 5

je to prvý príbeh zo série, ktorý je písaný v prvej osobe ako rozprávanie notára barbariča. zrejme aj preto sa kniha perfektne čítala. aj bez väčších bojov má príbeh rýchly dej bez hluchých miest. osobne mi chýbal ten Steinov suchý humor, ale na pribehu sa to velmi nepodpísalo a kniha si zasluhuje všetkých päť hviezdičiek.

TeaPeter
16.10.2018 4 z 5

Začátek byl trochu slabší, ale na hradě se už děj pěkně rozběhl. Vždycky mi přišlo na hradech divné, že tam mohou být tajné chodby a prostory, na které se prostě zapomnělo, I když hrad nebyl opuštěný, a které se pak náhodou najdou. Kniha nabízí docela jednoduché vysvětlení: pokud dobytí hradu nikdo nepřežil, tak pak další obyvatelé o ničem nevěděli. A to se mohlo i několikrát zopakovat.