Ohnivé znamenie

Ohnivé znamenie https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/195781/bmid_ohnive-znamenie-2EI-195781.jpg 5 601 159

Nález ľudských ostatkov v podunajských lesoch privedie Barbariča na stopu bezohľadných lupičov a priekupníkov s otrokmi. Notár si musí zavolať na pomoc Steina a Jaroša. Spolu putujú do Prešporka, ktorý sa po páde Budína stal hlavným mestom Uhorska. Zdanlivo jednoduchý prípad sa rýchlo skomplikuje. Vyšetrovatelia musia zistiť, ako únosy mladých žien súvisia s odvekým súperením mešťanov s hradnou šľachtou, tajomnou samovraždou bývalého richtára a hlavne vyčíňaním prízraku, ktorého obete nachádzajú s ohavnými popáleninami. Posledné, čo Prešporok v predvečer volieb a veľkého výročného jarmoku potrebuje, je rozsiahle vražedné sprisahanie…... celý text

Detektivky, krimi Literatura slovenská Historické romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Ohnivé znamenie , 2015

m_martina
24.10.2021 5 z 5

Hezky jsem si početla, mně se totiž historické detektivky moc líbí.

Vestička
19.08.2021 4 z 5

Co na to říct. Návykové audioknihy. Jaroš je dĕsivej. Štajn má nĕjáký tajemství, proč není doma se ženou? A Barbarič je chudák vydĕšenej, citovĕ zmatenej. A má zlomenou ruku. Velice se mi tentokrát nelíbil konec. Odmítám si připustit, že to skončilo takhle. To jsou jenom nĕjáký chýry. Takhle historická detektivka končit nesmí.Spoiler Chudák kat. Nejkladnější postava.

Mája777
04.08.2021 5 z 5

Opět skvělé čtení. Kapitán Stein, ačkoli je to mrzout, je můj oblíbenec. Notář Barbarič mu skvěle sekunduje a kaprál Jaroš je parádně doplňuje.
Tento díl je znovu pěkně zamotaný a tajemný. Ale tak to má být. Určitě doporučuji a já sama jdu číst další díl:)
(4. 8. 21 - 18 688 - 50)

MartinaF
11.07.2021 5 z 5

Třetí díl byl stejně dobrý jako ty dva předchozí. Co mě mrzí, je to, že jsem knihu četla v češtině (první dva jsem četla ve slovenštině), ale to je fakt maličkost :-) Horší už to bylo s velkým množstvím postav. Ale jinak napínavý příběh, sympatičtí hrdinové, kteří mají své chyby, nejsou zkrátka žádní klaďasové, jak to občas bývá. Autor si opět neodpustil zmínit kaprálovy mučící nástroje a barvitě je popsat. Už se těším na další pokračování!

Chesterton
15.06.2021 3 z 5

[audiokniha]
Historické detektivky tuze ráda, i chtěla jsem poznat vychvalovaného autora a dostala chuť na slovenčinu v podání skvělého Mariana Geišberga.
Po celou dobu poslechu jsem se cítila jako na horské dráze. Z výšin nadšení nad barvitým popisem skoro dokonalých historických kulis luxusní slovenčinou a páně Červenákově řemeslnou zručností ve stavbě napětí, charakterů i interakcí mezi svéráznou trojicí, jsem padala do propastí temnot zmaru, chtíčů a syrových vášní, které mi evokovaly daleko víc středověk než století Čachtické paní.
Když se, často zbytečně naturalistické či expresivní popisy, blížily k vyvrcholení, byla jsem lehce promrhaným literárním talentem autora tak semletá, že už mě skoro ani nezajímalo kdo a proč. A nebylo to ani v nejmenším "citlivostí povahy" jak se často v komentech vyskytuje. Tou opravdu netrpím!

Možná zkusím ještě něco v papíru a v češtině, protože mi ve slovenském audiu mohlo sem tam něco uniknout. Ovšem, jak si čtu v komentářích, kdo má jaké potíže s autorovým pojetím spravedlnosti nebo naopak o vychvalování jeho koření z šestákových románů, protože ho baví útočit na první signální a tato zábava mu stačí . . . spíš si příliš neporozumíme. Ani u odpočinkové literatury alias detektivky si nevystačím s laťkou lehce nad zemí, ale hledám cosik navíc :o)
3/4

Gabetka
15.06.2021 4 z 5

Červenák mě jako autor stále dokáže pobavit, pravidelně se při četbě uchechtávám. Tahle série je opravdu povedená. Líbí se mi, jak trojice pověřenců z Vídně využívá detektivní a forenzní postupy vyšetřování, aniž by o nich v té době bylo něco známo. (Identifikace obličejů v hostinci prostě neměla chybu). Autor dokáže případ dokonale zamotat a přitom využít dobových poměrů a reálií tak, že máte pocit, že jste součástí děje. Těším se na pokračování, tentokrát z milované Vídně.

Gothard
06.06.2021 4 z 5

Skvělé. Třetí díl se mi zamlouval výrazně více než druhý, který samozřejmě nebyl špatný, ale tak trochu předvídatelný. Asi nemá smysl opakovat, jak výborně autor píše, jak má vše pečlivě promyšlené a jak se děj skvěle zamotává v okamžiku, kdy se nabízí zdánlivě uspokojivé řešení. Hlavní hrdinové jsou dobře popsáni a charakterizováni, a tak s nimi autor může pěkně pracovat, více promýšlet jejich vnitřní vývoj a využívat protikladů jejich povah a sociálního postavení (tato rovina románu je hodně zajímavá a zábavná). A ještě jedna poznámka: skvěle načtené a popsané reálie života městské společnosti, výzbroje, vztahů mezi panstvem a měšťany. Prostě báječná kniha - jen ta Alžběta mi tam příliš neseděla ...

marci8
03.06.2021 5 z 5

Kniha, které není co vytknout. Vynikající styl psaní
a zápletka. Nemohla jsem se od knihy odtrhnout. Z českých a slovenských autorů píše dle mne pan Červenák nejnapínavější detektivky, které nejsou jen povrchním čtením, ale mají svou hloubku.

Lmslaver
28.05.2021 5 z 5

Příběhům s notářem Barbaričem, kapitánem Steinem a kaprálem Jarošem nechybí napětí, akce a záhadný zločin v zajímavých historických lokacích. Ani Ohnivé znamení není výjimkou, tři vyšetřovatelé arcivévody Matyáše Habsburského pátrají v Prešpurku a okolí po únosci dívek a šetří záhadná úmrtí měšťanů. Juraj Červenák je zkušený autor, ví, jak čtenáře zaháčkovat od prvních stránek a provést ho s dychtivostí celou knihou až k samotnému závěru. Tak jako v předchozích dílech nemohu slevit z plného počtu hvězdiček.

Metla
24.05.2021 4 z 5

- Stein se mračil a hlasitě funěl, očividně v sobě něco dusil.
„Jen to řekněte,“ popíchl ho Barbarič.
„Co?“
„Vím, co se vám dere na jazyk.“
Kapitánův pohled krátce zavadil o překypující výstřih okolojdoucí ženy. Usmála se na něj, čímž ještě prohloubila chmury v jeho obličeji.
„Sodoma, Gomora,“ procedil skrz zuby.
Barbarič spokojeně pokýval hlavou. -

Osvědčená trojice vyšetřovatelů (charakterově i schopnostmi různorodá, ovšem právě proto výborně fungující při vzájemném doplňování) tentokrát narazí na zločin ze snad nejméně pravděpodobné příčiny: díky výjimečnému Barbaričově záchvatu statečnosti. Nález obětí lupičského řádění odhalí hlubší kořeny zla – v okolí Prešpurku se ztrácejí dívky. Kapitán Stein, notář Barbarič a kaprál Jaroš nemarní čas, k převažující nelibosti místních se pouštějí po stopách, ohledávají těla, vyslýchají, vyhrožují, dedukují, vrhají se (či kulhají) vstříc nebezpečí…
Skvělé detektivně-historicko-akční dobrodružství, přesto mi chybělo jakési obtížně definovatelné cosi, které by mé hodnocení posunulo k páté stálici. Předchozí díl mě oslovil hlouběji, snad kvůli „domáckému“ prostředí Prahy, Bratislava je pro mě přece jen pouhé slovo a obrázek z pohlednice. Mimořádně spokojených 80-85%.

Awča
10.05.2021 5 z 5

Můj milý Barbarič se do toho vrhnul po hlavě :-)
Opět skvělý díl, čtení mě nesmírně bavilo, jen ten konec byl na mě dost komplikovaný a možná... možná bych některé záležitosti nehnala k oficiálnímu spravedlnosti.
Líbí se mi, že se dozvím více o celé době, životě katů, provozu nevěstince... A už se těším, až budu moct do Bratislavy naživo.
Jdu na další díl.

Rade
20.04.2021 4 z 5

Za dobrodružný, notně krvavý příběh bych udělila asi jen tři hvězdy, ale přidanou hodnotou je pro mě ten historický pel, ta autentická dobová atmosféra, popsaná nejen v barvách, ale i v sugestivně vylíčených smradech. Skvěle funguje už osvědčená, značně nesourodá trojka hlavních hrdinů. No a historická Bratislava, další plus k tomu.
A jako jsem se po prvním dílu toužila podívat do Banské Štiavnice, teď bych se zase ráda prošla uličkami starobylého Prešpurku i vyšplhala na vrch s Hradem. Už aby se mohlo cestovat!

Hellboy12
17.04.2021 5 z 5

Tak toto už áno...PARADA...fakt čím ďalej sa to rozbieha..

Ella_85
16.04.2021 5 z 5

Ja jsem nadsena, tahle histroricka serie me moc bavi, podle me je kazdy dalsi dil lepsi a lepsi. Tenhle o vrazdach, pomste, spiknuti a svevoli slechty byl fakt narez a zminka o jiste osobe (o niz je taky kniha, jejiz jsem vlastnik) me do pribehu jeste vic „uvrtala“ .
Misty mi z vypraveni bylo trochu blbe, ale k atmosfere dane doby to sedelo jako na hrnec (prominte to prirovnani)...
Ale uz dost, ceka tu na mne Dabel v zrcadle

RHorse
01.04.2021 4 z 5

Další díl, který si drží stále stejnou úroveň jako ty předcházející. Paráda. Jdu na další.

Mickhesh
22.03.2021 4 z 5

Oproti předchozím dvou dílům slabší, i přesto 80%.

jarin58
19.03.2021 5 z 5

Další díl s oblíbenou trojicí a zase lepší.Uvidíme u dalších dílů jestli bude pokračovat zlepšování.Jen mám připomínku k popisování jak sovy loví netopýry.Sovy loví jen co je na zemi,v letu ne.To je ale maličkost.

cryingPickle
16.03.2021 5 z 5

(SPOILER) WOW! Citlivým povahám odporúčam nečítať túto knihu.

Je až neskutočne desivé akým spôsobom dokáže Juraj vyobraziť ľudskú brutalitu a krutosť v tejto knihe. Táto kniha vás znechutí, rozosmeje, rozprúdi vám krv v žilách lebo budete chcieť skočiť priamo do diania deja a pomôcť naším hrdinom. Zaslúžených 5 hviezdičiek. Červenák znova dokazuje, že je majstrom pera.

Škoda, že Žofka nedostala viac scénok s Barbaričom ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tak trochu som dúfal že ich vzťah sa rozvinie aj do ďalších kníh ale po poslednej kapitole to nevyzerá moc nádejne.

Česneksmedem
13.03.2021 5 z 5

Exvizitní série! Tentokráte se velká část odehrává v domě, kde byste mozity hledali marně. Opět super čtení, takže brzy půjdu na další díl. Doporučuji!

Sahir
12.03.2021