Spratek

Spratek https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191333/spratek-191333.jpg 5 886 205

Sheila série

Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti.... celý text

Literatura světová Povídky Romány
Vydáno: ekniha , Portál

One Child , 1980

Kopretina
22.10.2022 5 z 5

Jedním dechem jsem knihu přečetla a vyprávěla o ní několika lidem, které to zaujalo. Líbila se mi, i styl vyprávění. S výhodnými metodami by se dalo polemizovat, ale asi fakt měla úspěch. Těším se na druhý díl.

Allla9
18.10.2022 5 z 5

Začtete se na první stránce a budete litovat, že je konec knihy. Velice dojímavý příběh úžasné paní učitelky a její svěřenkyně šestileté Sheily. Napsáno podle skutečného příběhu.

attila1
05.10.2022 5 z 5

Emotivní příběh o malé Scheile a úžasné paní učitelce.

soukroma
18.09.2022 5 z 5

V podstatě jsem vůbec tuhle knihu nechtěla číst, brodit se v hrůzách, které mohou děti postihovat - od narození či doma -, a v jejich důsledcích pro ně samotné i pro jejich okolí. Přesto mne k sobě autorka přikovala a její pokusy proniknout k "jejím dětem" a zejména děsivé Sheile byly ohromující a odzbrojující. Klobouk dolů.
Líbilo se mi, že autorka nijak zvlášť nežehrá na nedostatek financí, na neschopnost sociálky (a soudů: Sheilu po jejím hrůzném činu klidně vrátili do zcela nepřijatelného prostředí zanedbané dělnické kolonie, k otci, který, pokud byl někde poblíž, tak ji ztrestal a tím jeho péče o vlastní dítě doslova končila, přičemž její vlastní matka ji opustila jako batole, někde na dálnici ji vyhodila z auta...), vedení školy apod. Prostě si musí poradit s tím, co má, a se všemi malými dětmi, které jí pošlou do školní výuky. Nevzdává se, vydrží zdánlivě nemožné a má, dřív nebo později, jisté výsledky.
Za velmi čtivý styl, realistické vyprávění bez snahy o vyvolávání dojetí a přiměřenou délku dávám nejvyšší hodnocení.

AlčaH
04.09.2022 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem v letošním roce měla možnost si přečíst. Skvěle napsaná a s opravdu silným námětem.

Toto hodnocení píšu delší dobu po přečtení knihy a přesto si z příběhu šestileté Sheily pamatuju každý detail. Byl smutný i plný optimismu, občas jsem cítila strašný vztek, ale pak ho vystřídala naděje. Byl dojemný a ukázal, jak je možné změnit osud zanedbávaného dítěte, když se najde někdo, kdo mu dá šanci, lásku a pohlazení. Obdivuji autorku za její nesmírnou lidskost a otevřené srdce, se kterým učila svou třídu "podivných" dětí a se kterou odvážně bojovala proti systému, i když si nikdy nemohla být jistá výsledkem.

Spratek je tou knihou, která se vám prostě dostane pod kůži - a u mě se to stalo na 100 %. Jsem nesmírně zvědavá na pokračování s názvem Tygřice i na další knihy od T.L. Hayden, které si určitě přečtu!

veronika9761
23.08.2022 5 z 5

Knizka me hrozne prekvapila. Nemohla sem se odtrhnout, nez jsem ji měla doctenou. Je to rozhodne zajímavé cteni, bez ohledu na tema. Taky me zarazily výchovné metody pana reditele, ale coz, byla takova doba, ale bezutesny zivot deti "z kolonie", to je fakt zoufaly. Podle me nebyl vhodne zvoleny ani preklad nazvu knihy, udelat z "One child" "Spratka", to mi neprijde zrovna vhodny. A na to, ze byla knizka psana v roce 1980, je prekvapive aktualni.

Zdenule27
10.08.2022 5 z 5

Od knihy jsem se nemohla odtrhnout. Večer, když jsem šla spát jsem na Scheilu myslela... už se těším na pokračování :)

janadibelkova
23.07.2022 5 z 5

Opravdu nemůžete přestat číst, ale až se na ten konec dostanete, budete chtít umět to co paní učitelka: nevzdávat se.

smardice
01.07.2022 5 z 5

Silný emotivní příběh, od kterého jsem se nemohla odtrhnout a nejen na konci mi tekly slzy jako hrachy. Za mě více než 5 hvězdiček.

marketa3815
24.06.2022 5 z 5

Přestože jde o tematiku týraných a zneužívaných dětí, není třeba se knihy bát, naopak, je plná optimismu a naděje. Opravdu hrozná a děsivá je jen kapitola Kdo ti to ublížil, ale ani tady se autorka nevyžívá v přehnaném naturalismu. Senzační knížka, vřele doporučuju.

padola
04.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Silný, emocionální příběh. Klobouk dolů před učitelkou, že Sheilu zvládla.
Na konci mi bylo hrozně líto, že se Sheila vrací do normální školy a ztrácí to podpůrné prostředí speciální třídy. Taky by mně zajímalo, co se s ní stalo. Dnes už to musí být žena středního věku.

L.Helena
30.05.2022 5 z 5

Další nešťastný osud dítěte od spisovatelky, kterou jsem si před nedávnem oblíbila okamžitě, jak jsem od ní četla první knihu.
Trochu mi vadí, že z knih není hned jasné, v kterém roce se příběh odehrává, snažím se to spíš odvodit podle prvního vydání originálu a také podle těch několika málo zmínek o tom, v jaké fázi se zrovna nachází soukromý život Torey. Hodně mě totiž zaskočilo, že mezi běžné výchovné metody patří výprask plácačkou od ředitele školy, až pak jsem si teprve uvědomila, že děj se odehrává zřejmě někdy v druhé polovině sedmdesátých let minulého století. A právě proto mi vyučovací i výchovné metody, které Torey používá, připadají na tehdejší dobu hodně novátorské.
Přes všechny ty nelehké okamžiky ve třídě, i ty hrůzostrašné momenty v životě malé Sheily, se kniha velice dobře čte, stejně jako ty ostatní, které jsem doposud přečetla. A doufám, že i ty další, na které se teprve chystám.

Hanjimka
17.05.2022 5 z 5

Parádní kniha po které bych sama určitě nesáhla. Doporučení z Klubu milovníků knih, které mě nadchlo. Posloucháno jako audiokniha. Zkusím najít díl druhý

Vilma232
12.05.2022 5 z 5

První setkání s autorkou a děkuji za něj našemu Klubu milovníků knih. Příběh je silný hlavně proto, že je inspirovaný skutečností. Je mi líto dětí, které místo bezstarostného dětství bojují s nezájmem, špatnými životními podmínkami, vlastními strachy a úplně nejhůř - se zneužíváním. Proto velmi obdivuji ty, kteří mají schopnosti a trpělivost se těmto dětem věnovat a tu jejich cestičku jim aspoň trochu narovnat, vzbudit v nich zájem a přesvědčit je že existuje někdo, kdo k nim má pozitivní vztah.

DJANKA
13.04.2022 5 z 5

Tak tahle knížka mě dostala. Myslím, že z hlavy ani srdíčka ji hodně dlouho nepustím.

Péťa Z.
18.03.2022 5 z 5

Je to už pár let, co jsme si společně s přítelem předčítali Spratka.
Jde o výbornou knížku, která je čtivá, poučná a zamává s vaším vnitřním světem. Nejlepší doporučení - líbilo se nám to oběma!

Nyní jsem se dostala ke knize Tygřice, která na Spratka navazuje. A už po pár stranách vím, že mě to nepustí, dokud neobrátím poslední list.
S každým slovem se mi detailně vybavuje příběh o problémové a určitým způsobem okouzlující Sheile a její obdivuhodné a statečné učitelce Torey, který jsem prožívala už tak dávno... Nejlepší na tom je, že příběh je skutečný.

Některé příběhy se prostě nezapomínají a jejich síla zůstává.

Dela111
09.02.2022 5 z 5

Poradit si s dítětem, které nemluví, straní se všech, v lepším případě vzdorně a zle kouká, v horším je agresivní, ječí, utíká, cestou ničí co může a nedá se chytit, je práce pro speciální pedagogy. V knize Spratek je právě takový případ beletristicky zpracovaný. Autorka Torey L. Hayden pracuje s dětmi s poruchami chování. V této své první knize popsala skutečný příběh zraněné dětské psychiky a podařilo se jí vše popsat neobyčejně čtivě a přitom částečně odborně.
Všichni speciální pedagogičtí pracovníci, kteří se věnují dětem s poruchami chování, si zaslouží obdiv. Metody jejich práce se dají nastudovat, ale ne každý to potom skutečně dokáže aplikovat v praxi. Klobouk dolů před všemi, kteří se o to dnes a denně snaží.

Léňa0107
04.02.2022 5 z 5

Nádherně napsaná kniha se silným příběhem. Nemá chybu!

MirijamFrankl
07.01.2022 5 z 5

Nesmírně čtivý a přínosný příběh. Nemusíte být psychologem, abyste porozuměli, stačí být čtenářem a člověkem!

Bustedka
25.11.2021 5 z 5

Příběh 6tilete holčičky, která kope, řve, ničí věci. Je zanedbaná. páchne. Skoro nemluví. Holčičky, která ublížila malému klukovi. Zapálila ho.
Je to ale taky příběh o holčičce, kterou matka opustila. A vzala s sebou mladšího bráchu. Nechala ji jen s otcem, nezaměstnaným alkoholikem, který ji za všechno trestá. Příběh o holčičce, která neví, jaké to je, když vás někdo má rád.

Tohle nešlo odložit. Bylo to smutné. Velmi. Ale taky úžasné a strhující. Vyvolalo to hodně otázek, ale taky pocit vděčnosti a pokory.