Spratek

Spratek https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/191333/spratek-191333.jpg 5 886 205

Sheila série

Kniha představuje skutečný příběh šestileté Sheily, která se dostane do speciální třídy pro děti s poruchami chování. Její učitelkou a zároveň prvním člověkem, který jí projeví lásku, je Torey Hayden. Ta po čase zjistí, že dívka má nadprůměrnou inteligenci, je učenlivá a dřímá v ní skrytý génius. Kniha je pozitivním svědectvím o síle pedagogických a terapeutických prostředků, a pedagoga představuje jako přítele, který neváhá pro dítě překonávat různé těžkosti.... celý text

Literatura světová Povídky Romány
Vydáno: ekniha , Portál

One Child , 1980

Booksaddict
22.08.2020 5 z 5

Nádherná knížka od začátku do konce. Tak stará a tak aktuální. Zařadit do povinné četby, aby si všichni uvědomili, jak moc je důležité věnovat se dítěti a co mohou napáchat chyby nás dospělých. Autorka tak laskavě píše příběh i o svých selháních, o pokusech a omylech, o lásce k cizím dětem a o tom, že je důležité nezlomit nad nimi hůl. Řvala jsem nejen na konci, ale v podstatě průběžně nad každou kapitolou a hodně dlouho ve mně knížka rezonovala. Chtěla bych napsat: více takových, ale tato je neopakovatelná.

Marta13
10.08.2020 5 z 5

Velmi silný, těžko uvěřitelný příběh malého dítěte ...

Scheila
10.08.2020 5 z 5

Torey je učitelkou v "bláznivé" třídě. Má na starosti děti, které svým chováním nezapadají do žádné tabulky natož do normální školní třídy.
Ve své třídě má osmiletou holčičku která se už 2x pokusila o sebevraždu.
Dále tam je děvče co má schizofrenii, slyší hlasy a vidí věci co ostatní děti ne. Chlapce velmi agresivního.
A další "bláznivé" děti.

Tato třída si na sebe již zvykla a naučila se fungovat, aby byli všichni spokojený a v klidu.
Do doby než nastoupila šestiletá ušmudlaná holčička Sheila.

Toto špinavé, věčně počůrané děvče se do "bláznivé" třídy dostalo za to, že v sousedství unesla tříletého chlapce, uvázala ho u stromu a zapálila na něm oblečení.
Od doby co Sheila nastoupila, je ve třídě vše vzhůru nohama.

No tak nějak začíná tato pozoruhodná kniha. Příběhy lidských osudů mi nejsou lhostejné a proto je čtu nejradši, mám pak pocit, že je přijímám, takový jaký jsou, co si prožili, nebo co provedli.
Tato kniha podle skutečnosti je.
A co vám budu, mnohokrát mi vehnala slzy do očí. Hněvem, lítostí, soucitem, beznadějí, láskou, nenávistí a pochopení.

Za celý svůj dlouhý 26ti léty život ???? jsem četla jen pár takových lidských osudů.
A jsem ráda, že jsem na tuto knihu narazila. ????

Tento příběh, myslím, bude otevřením očí pro mnoho lidí. Nebo také ne. Bude to jen příběh, který se někde támhle daleko stal a už nejspíš skončil.

Pro mě je to neuvěřitelné, co tak malé dítě dokáže vydržet a zůstat při tom tak silné.

Kniha se četla sama, Sheilu jsem milovala a vlastně miluji, předpokládám, že stále žije.
Nutilo mě číst dál a dál, abych se dověděla co s tímto drobným a neskutečně duchem silným děvčátkem bude.

Rozhodně stojí za přečtení.

Richisa
06.08.2020 5 z 5

Nemůžu hodnotit jinak než plným počtem. Kniha se moc dobře četla, spousta nápadů a poznámek se dala využít v běžné praxi ať už rodičovské nebo pedagogické.

V několika místech jsem si říkala, jak se tohle může vůbec dít...

Každopádně hluboká poklona autorce pro její trpělivost a lásku, se kterou vedla svoji "bláznivou" třídu.

saruse
07.07.2020 4 z 5

Spíše než beletrie je to naučná literatura z psychologie - studie o tom, co nevhodné rodinné prostředí udělá s psychikou a návyky dítěte a naopak jak odborníci na svém místě mohou tomu dítěti alespoň částečně zprostředkovat normální život, normální vztahy, normální vzorce chování. Bylo mi Sheily moc líto, co musela prožít díky pokřiveným dospělákům kolem sebe. Obdivovala jsem Torey, jak malou Sheilu učila důvěřovat sobě a světu. A pořád jsem si říkala - co s tou malou doopravdy je po letech, kdy už s Torey nemůže být a kdy ji mohlo její nejbližší okolí opět stáhnout ke dnu... Snad tomu tak není. Příběh je opravdu náročný ke čtení, ale je důležitý. A určitě mám po jeho přečtení chuď do dalších autorčiných knih.

fruitbueno
13.06.2020 4 z 5

Silný příběh, který nemůže nechat nikoho chladným.

Jiitush
05.04.2020 5 z 5

Tahle kniha ve mně během čtení vyvolala spoustu emocí - nepochopení, soucit, pobavení, nenávist, dojetí, dojetí, dojetí. Málokterým knihám se ve čtenáři podaří vyvolat takovou ruletu pocitů.
Vřele doporučuji, i když to není úplně nejjednodušší četba. Svět zanedbané holčičky, již si během svých krátkých šesti let života prožila tolik utrpení a bolesti, je velmi deprimující, nicméně díky úžasné práci mladé učitelky vyznívá příběh spíše nadějně než bezvýchodně.

smithynka
03.03.2020 5 z 5

Skvělá kniha s fantastickým, silným příběhem. Obdivovala jsem Torey a její trpělivost, lásku a emoce, které dávala dětem.
Nejlepší příběhy píše sám život.

tonysojka
10.02.2020 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha v působivém podání Simony Babčákové.Po Divné Jadii opět bolestně krutý ,dojímavý příběh,který ale zanechává pocit,že i tam,kde je zlo a tma ,se nachází světlo a láska.Zároveň poutavý vhled do práce lidí,kteří vyučují postižené děti.

Ophelie
04.02.2020 5 z 5

Místy to opravdu bylo dost nelehké čtení, děsivé, co vše některé děti prožívají... Ale kniha je opravdu brilantní! A před autorkou díla smekám. Vícekrát jsem při čtení obdivovala Toreyinu trpělivost a hlavně její nesmírnou lásku a pochopení. Sheilin příběh je plný smutku, bolesti, ale také naděje. Rozhodně doporučuji přečíst.

Barus006
02.02.2020 5 z 5

Geniální dílo! Spousta silných momentů...děsivý, dokonce ale až krásný příběh, který je vlastně celý smutný. Záplava emocí, slzy smutku i radosti z drobných úspěchů. V jeden moment ni dokonce bylo až fyzicky špatně (po přečtení knihy pochopíte). Knihu rozhodně doporučuji, přečíst si ji stojí za to. (Dobré i pro sociální pracovníky či psychology.)

swixl
01.02.2020 5 z 5

Tento příběh se mi zapsal pod kůži a do duše, několik dní jsem nad knihou stále přemýšlela a i teď, několik měsíců po přečtení na ní někdy při nějaké asociaci vzpomenu a něco z ní mi občas vytane na mysli. Byla jsem tak začtená, že kdyby to šlo, nechodila bych spát, do práce, prostě bych jen četla a četla. Je to velice silný příběh, který Vás dostane.

prochajda
13.01.2020 5 z 5

Zajímavá kniha, otřesné svědectví, obdivuhodná trpělivost, důvěra a ochota, více takových pedagogů...

evonra
03.01.2020 5 z 5

Krásná kniha, fascinující příběh ... emočně mě to tedy naprosto rozhodilo, o to víc, že se příběh zakládá na pravdě...
T.Hayden má můj obrovský obdiv.

"Když neuspějeme s dětmi jako Sheila, nemůžeme se schovat za žádné učené větičky, za žádný autismus nebo poškození mozku. Máme jen sami sebe. Hluboko za těma nepřátelskýma očima je malá holčička, která už zjistila, že se život doopravdy s nikým moc nemazlí a nejlepší způsob, jak se vyhnout dalším odmítnutím, je stát se co nejnesnesitelnější. Potom už ji nikdy nepřekvapí zjištění, že ji nikdo nemá rád. Jednoduchá skutečnost. "

boxas
01.01.2020 5 z 5

Toto by měla být povinná kniha pro všechny studující pedagogiku, jakož i učící na jakýchkoliv školách! A nejen pro ně! Tolik pochopení a porozumění pro smutnou, poraněnou, ba přímo rozbitou duši malého děcka jsem snad ještě neviděla. Je to kniha o místech a o lidech, pro které slovo INKLUZE není jen hloupým a zbytečným strašákem současných českých škol. Vřele doporučuji tuto knihu a tuto autorku každému, kdo se byť jen někdy a nějak otřel o školu! A je úplně jedno, zda jako rodič nebo pedagog...

Sariklen
20.12.2019 5 z 5

Ach bože. Tohle byl skvost, jako zatím každá knížka od této autorky, kterou jsem četla. Úžasný srdcervoucí příběh o bezhraniční lásce pedagožky k šestiletému dítěti, které zažilo nepředstavitelně kruté situace. Živoucí důkaz toho, jak si láska, empatie, porozumění a snaha dokáží proklestit cestu k srdci jiného člověka, i přes mnoho balastu a překážek. Velice inspirující, hřející u srdce a zároveň surově smutné.

Citát na závěr, který ve mně velice rezonuje a naprosto se s ním ztotožňuji: "Kéž bychom měli dost lidí, kteří dokážou druhým věnovat péči, dost lidí, kteří bez výhrad milují, pomyslela jsem si smutně."

Luffi
05.12.2019 5 z 5

Kniha Vám nabourá předsudky a donutí přemýšlet hlouběji o tom, co za skutky lidí ve skutečnosti může (ale také nemusí) stát. Skvělé čtivo nejen pro sociální pracovníky.

viva71
26.11.2019 5 z 5

Na světě by mělo být více takových andělů, jako je učitelka Torey v této knížce. Tak laskavou postavu jsem v knížce už dlouho nepotkala.

lucie.8
14.11.2019 3 z 5

Ne že by kniha byla špatná, ale téma mi nebylo blízké.

Evianna
09.11.2019 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Úplně jsem se ztotožnila s autorkou.
Vřele doporučuji. :)