Společenstvo Prstenu

Společenstvo Prstenu
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29867/bmid_spolecenstvo-prstenu-zIK-29867.jpg 5 8837 8837

Pán prstenů série

Je tomu již více než půl století od chvíle, kdy poprvé vyšel Tolkienův Pán prstenů. První díl se objevil roku 1954, poslední vyšel v Anglii roku 1956. Dočkal se vesměs pochvalných recenzí, ale čtenářský úspěch přišel až v uvolněných šedesátých letech, kterým snad více konvenovala fantazie s jakou profesor Tolkien jakoby odnikud vyčaroval svou Středozemi. Pán prstenů je sága volně navazující na Hobita, který vyšel už v roce 1937. Teprve v této fascinující trilogii autor odkryl, kolik toho vlastně ví o tajemném světě, který tolik připomíná ten náš, a přece je něčím zvláštní. Dramatická historie spjatá s prstenem temné Moci by asi nebyla tak účinná, kdyby se neodehrávala ve světě s vlastní historií, osídleném mnoha národy s vlastními jazyky, s osobitým viděním světa, a především vlastními příběhy. Historie války o prsten, tvrdí stvořitel Středozemě, je jen jedním z těchto příběhů, sice důležitým, ale přesto zůstává jen epizodou v tisíciletých dějinách světa, v němž lidé ještě nehrají tak podstatnou roli a dělí se o historický i životní prostor s elfy, trpaslíky, hobity, skřety... Snad právě tušení hloubky Tolkienova světa čtenáře na jeho knihách tak fascinuje.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Fellowship of the Rings , 1954

Metla
15.09.2020 5 z 5

Coby odvěký milovník sci-fi a fantasy mám několik obludných a především ostudných restů. Mezi ty nejvíce zahanbující patří díla J.R.R. Tolkiena, které náctiletá jalovička odložila nedočtené. Nebavilo. Málo udatných, pohledných svalovců, ob stránku kosících nepřátele po tuctech jedním máchnutím mocné paže... Holt puberta, no, vydržela mi dlouho. Po čtvrt století jsem se odhodlala absolvovat s Bilbem Pytlíkem celou cestu tam a zase zpátky, s jeho synovcem za sebou máme zatím třetinu a jsem si jistá, že tentokrát budu svědkem finálního nakopání Sauronových cojones. Už mám trpělivost s nadměrnou popisností, odbíháním od ústředního děje k jiným příběhům, písním a básním (ideálně v jazyce elfů, ať tomu nikdo nerozumí), s občasnou dávkou patosu v jednání i mluvě postav, s hledáním souvislostí. Naladila jsem se na správnou vlnu a nechala se zvolna unášet.
Našla jsem konečně zalíbení v této temné pohádce o síle jedince, síle přátelství a vůbec různých silách, formujících lidi a celý svět. Putování mi téměř konstantně osvětlovala čtveřice hvězd, pátou přidávám jako uznání, kolik inspirace pan Tolkien poskytl dalším autorům a nejen tvůrcům knih. 85%

Nel-ly
15.09.2020 5 z 5

Nostalgie... to především. V patnácti jsem to četla celé třikrát dokola během snad jen jednoho roku.
Zpětně... ta fantazie je dokonalá, ty popisy jsou naprosto úchvatné (a při čtení Tolkiena člověk musí milovat popisy), svět propracovaný, jednotlivé postavy dokonale vyvážené. Hodnotit něco, co už je dávno legenda, je složité.
Ale když se na to podívám doopravdy objektivně... tak občas se to doopravdy táhne a na dnešní "moderní" pojetí je to přeci jen zdlouhavé a z postav se dalo vytáhnout víc. Ale... to je jedno. Protože Pán Prstenů je KRUCINÁL fantasy, co to dotáhla do čtenářských deníků středních škol!!! A to prostě jeden musí ocenit :D

sgjoli
05.09.2020 4 z 5

Obávám se, že svým názorem půjdu asi trochu proti proudu, byť můj počet hvězd je na první pohled vysoký. Váhala jsem, jestli dát 3 nebo 4 hvězdy. Nakonec jsem z respektu k autorovi a jeho dílu dala 4 hvězdy, nicméně za sebe musím říct, že jsem z této knihy poněkud rozpačitá a mrzí mne to.
Příběh sám o sobě je již fenoménem a musím říct, že ta samotná myšlenka mne neskutečně baví. Děj a zápletka obecně se mi moc líbí. Líbí se mi i ten svět, v němž se to odehrává. Všechno je to podrobně propracované a je poznat, že s tím autor strávil opravdu spoustu času a vložil do toho mnoho úsilí, aby všechno promyslel do detailů.
Postavy samotné se mi také líbí, oblíbila jsem si je všechny. A také se mi na knize líbí, že se dozvídáme o hrdinech více než jen to, co nám ukázal film. Přiznávám to na rovinu, filmy jsem viděla první, bavily mne a asi jsem jimi trochu ovlivněna. Pro některé knihomoly je to asi barbarské prohlášení, ale je to tak a lhát o tom nebudu.
Nicméně proč jsem váhala s tím, jak knihu ohodnotit? Faktem totiž je, že některé pasáže knihy mi bohužel připadaly příliš zdlouhavé, natahované a nečetly se mi úplně nejlépe. Párkrát jsem se i přistihla, že mám nutkání trochu přeskakovat. Asi neumím říct, jestli je to opravdu knihou, nebo jen tím, že jsem třeba zrovna nebyla v tom správném rozpoložení. Ale prostě to tak je a fakt mne to mrzí, protože jsem si strašně moc přála, aby se mi to knižní zpracování líbilo.
Každopádně do dalších knih série se určitě pustím a kdoví, třeba mi budou sedět o trochu více než Společenstvo prstenu.

iatros
30.08.2020 5 z 5

Po dlouhé době jsem znovu sáhla po Společenstvu prstenu a čím jsem starší, tím je to lepší čtení.

slaska77
27.08.2020 5 z 5

I já se musím přidat do dlouhého zástupu obdivovatelů knih pana Tolkiena, když si vezmete, že jsou to skoro 100 let staré knížky, přitom takové pohlazení po duši. Samozřejmě, že nešlo jinak, než hned začít číst další díl, přece se musíme dozvědět, zda Frodo dosáhne svého cíle. Fantastická knížka! (Srpen: 594 str.)

Gabina.horkov
23.08.2020 5 z 5

Kdysi moje první setkání s fantasy žánrem. Silná atmosféra a propracovanost. Skvělý začátek trilogie.

marcel8328
22.08.2020 2 z 5

Četl jsem ji v roce 1990 několikrát a tehdy bych dal určitě 5 hvězdiček, ale to bylo tím, že nic jiného nebylo. Teď bych už to číst ani nezkoušel, protože po chlednuti filmu a konkurenci jiných autorů je to nuda, nuda a zase jen nuda :-(

Karlo5o
20.08.2020 5 z 5

Prostě skvělé fantasy, které nastartovalo tento žánr.

MartinJay
16.08.2020 5 z 5

Nádherná kniha, vždy když jí vezmu do ruky vrátím se do dětství. Doporučuji

ElleNora
15.08.2020 4 z 5

Kniha, jejíž přečtení jsem již dlouho odkládala. Čím děj pokračoval, tím víc jsem chtěla vědět, co bude dál. Líbilo se mi vzniklé přátelství mezi elfem Legolasem a trpaslíkem Gimlim, obětavost Frodových hobitích přátel i vývoj charakteru Boromira. Byla bych radši, aby postavy byly ještě víc propracované, na můj vkus zde bylo příliš rozebráno okolí a cesta.
Těším se na další díly, určitě uvidím smysl ve všem, co autor vymyslel a budu ohromená ještě víc :)

RonnieSmithx
08.08.2020 5 z 5

Mít možnost nahlédnout do Tolkienovy mysli by měla být pro každého veliká pocta. To, co se v ní odehrávalo, je geniální, fantastické a naprosto nádherné. Nikdy mě nepřestane fascinovat, jak barvitý, temný a velkolepý byl jeho svět.
Tohle je příběh, který si připomínaly generace před námi a který se bude připomínat ještě desítky let po nás. Je to jízda, která nikdy neomrzí. Je mi ctí, že můžu čelit dobrodružstvím společně s Tím, kdo nese prsten, a jsem pyšná, protože tahle trilogie je jednou z nejkrásnějších věcí, co kdy stvořil člověk.

Littleben
29.07.2020 5 z 5

Po naší planetě chodí spousta lidí, kteří vyrůstali spíše v říši fantasie, než v reálném světě. Jsem rád, že patřím mezi ně. Ještě vděčnější a nadšenější jsem však z toho, že jsem se ,,narodil" právě v Tolkienově čarokrásné Středozemi, jejíž velkolepost a jakási paradoxní realističnost, i když se jedná o svět fantasie, je jedinečná a nepřekonatelná. Po přečtení Pána prstenů a dalších souvisejících knih a informací se člověk nemůže ubránit pocitu, že je Tolkienův svět skutečný. Tolkien tam v minulém životě byl a nyní, v životě dalším a na jiné planetě, vše zapsal a zmapoval. Nezbývá nám než doufat, že je to pravda. Vždyť... Kdo by si nechtěl zabafat z dýmky nacpané dolanským listím, ležíc v mechu na úpatí Mlžných hor, třeba s výhledem na malebnou roklinku protkanou bublajícími vodopády? Kdo by odolal rychlé jízdě na koňském hřbetu po nekonečných pláních rohanských? Já bych určitě nic nenamítal.

honzakral
14.07.2020 5 z 5

Téměř mi přijde zbytečné o díle JRR Tolkiena psát. Kdo nečetl, viděl film, po kterém předpokládám, že pocítil nutkání si přečíst knížku.

Tyna_V
11.07.2020 5 z 5

Naprostá klasika, kterou by si měl přečíst snad úplně každý.

AnselmaAlois
01.07.2020 5 z 5

"...Jeden prsten vládne všem, Jeden jim všem káže,
Jeden všechny přivede, do temnoty sváže..."

Knihu jsem četla na všestranné vřelé doporučení a těm kdo mi knihu doporučily mohu srdečně poděkovat. Přivedly jste mě totiž na cestu toho nejlepšího fantasy jaké jsem kdy četla!
Je to úžasné a radím vám: i vy si to přečtěte, protože až se ponoříte do uchvacující Středozemě, nebudete se chtít vrátit domů!
Já měla jen trochu nevýhodu, protože jsem zatím nečetla Hobita a v knize na něj bylo pár narážek. Ale dá se to i tak skvěle pochopit. Je to neuvěřitelně čtivé, obdivuji Tolkiena že vytvořil tak úžasně pestrý svět plný bájných stvoření, nádherné přírody ale i dřímajícího zla které se pomalu dere na svět...Je téměř neuvěřitelné co se může vyklubat v hlavě jednoho angličana! Je to famózní svět, propracovaný do nejmenšího detailu. Mě navíc úplně bere dech, jak si autor vymyslel i dějiny té své země, významné postavy a data, je to radost číst.
A tak krásná jména jako Gandalf, Glorfindel, Lúthien či Aragorn nebo úžasné názvy měst:Gondor, Morthond, Hobitín, Minas Morgul, to všechno je...obdivuhodné.
Prosím, přečtěte si to! Přečtěte si celou trilogii, protože litovat snad není možné! Vyrazte na dlouhou cestu s Tím, kdo nese prsten a prožijte s ním nebezpečná i krásná dobrodružství....

Fenrir
20.06.2020 5 z 5

K tomuto Tolkienově životnímu dílu.. daru lidské společnosti, snad netřeba nic dodávat. Leda snad, že kdo tyto knihy dosud nečetl, neměl by to již odkládat ani o den.

smazenaryba
13.06.2020 4 z 5

Samému mi to znie neuveriteľne, ale už je to takmer 20 rokov, čo som prvý krát Pána prsteňov čítal. No pokiaľ k Silmarillionu som sa vrátil už niekoľko krát, trilógiu oprašujem až teraz. Môže za to predovšetkým mocné filmové spracovanie, ktoré Tolkienov svet prinieslo na plátno bezprecedentným spôsobom. Nieje toho veľa, čo na plátne v Spoločenstve chýba, ba naopak, Jackson ešte umocnil a zdôraznil mnohé dôležité okamihy, či motívy. A ikeď som knihy čítal ešte pred tým, ako filmy dorazili do kín, pred očami mi vyvstávajú viac obrazy filmové. Je to kliatba moderného mediálneho priemyslu. Preto tak nerád sledujem filmy, ktorých predlohy plánujem čítať. Preto tak nerád čítam knihy, ktorých filmové spracovania som už videl.

Samozrejme, bez Tolkiena by nevznikol ani film. Kniha má stále čo ponúknuť aj súčasnému čitateľovi, hlavne keď si uvedomíme, že práve toto je dielo, ktoré tak zásadne zmenilo tvár fantasy a koľko žánrových stereotypov zadefinovaných Tolkienom dodnes v knihách pisálkov nachádzame, autorov, ktorých hranice originality siahajú maximálne k poprehadzovaniu Tolkienom daných pravidiel.

Treba sa pripraviť na pokľudnejšie čítanie, ktoré nevyniká detailnými popismi boja, ale zameriava sa viac na popisy krajov a bohatej histórie Ardy. A práve tam, kde v knihe vyvstávajú staré legendy zo Silmarillionu, medzi ktorými je aj vojna o Prsteň len kapitolou v prastarej kronike, u mňa príbeh ožíval najviac. Ten pocit eónov udalostí od počiatku stvorenia Ardy. A v tomto Tolkienovo dielo do dnes konkurenciu nemá.

desert.fox
10.06.2020 4 z 5

Dvakrát jsem rozečetla - a nedočetla. Až na potřetí. Na mne jsou některé pasáže příliš popisné... a že nejsem zrovna milovník akce.
Jinak souhlasím se spolučtenáři, že první díl je nejlepší.

pavlina3016
30.05.2020 5 z 5

Společenstvo jsem četla nejvíckrát z celé trilogie a musím říct, že mě bavilo nejvíce. Na Tolkienovi jsem vyrostla a příběhy Stredozemě mají pro mě neopakovatelné kouzlo.

martin_aston
27.05.2020 5 z 5

Pre mňa najkrajší diel celej trilógie. Krásne opisy Grófstva, panstva Toma Bombadila, či elfského Vododolu, pretkané prvými záchvevmi zla, ktoré na začiatku nie sú až také hmataľné, ale postupne atmosféra graduje a temnie. Celý Pán Prsteňov je nádherný epický príbeh, hodný, aby si ho prečítal každý.