Společenstvo Prstenu

Společenstvo Prstenu
https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29867/bmid_spolecenstvo-prstenu-zIK-29867.jpg 5 8836 8836

Pán prstenů série

Je tomu již více než půl století od chvíle, kdy poprvé vyšel Tolkienův Pán prstenů. První díl se objevil roku 1954, poslední vyšel v Anglii roku 1956. Dočkal se vesměs pochvalných recenzí, ale čtenářský úspěch přišel až v uvolněných šedesátých letech, kterým snad více konvenovala fantazie s jakou profesor Tolkien jakoby odnikud vyčaroval svou Středozemi. Pán prstenů je sága volně navazující na Hobita, který vyšel už v roce 1937. Teprve v této fascinující trilogii autor odkryl, kolik toho vlastně ví o tajemném světě, který tolik připomíná ten náš, a přece je něčím zvláštní. Dramatická historie spjatá s prstenem temné Moci by asi nebyla tak účinná, kdyby se neodehrávala ve světě s vlastní historií, osídleném mnoha národy s vlastními jazyky, s osobitým viděním světa, a především vlastními příběhy. Historie války o prsten, tvrdí stvořitel Středozemě, je jen jedním z těchto příběhů, sice důležitým, ale přesto zůstává jen epizodou v tisíciletých dějinách světa, v němž lidé ještě nehrají tak podstatnou roli a dělí se o historický i životní prostor s elfy, trpaslíky, hobity, skřety... Snad právě tušení hloubky Tolkienova světa čtenáře na jeho knihách tak fascinuje.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Argo

The Fellowship of the Rings , 1954

kokrokr
25.05.2020 5 z 5

Nevím proč, ale první díl mám nejraději. Ten začátek příběhu, tušení temného zla, náznaky vzdáleného nebezpečí a rostoucí napětí v počátcích cesty, to vše mě dostalo. Jako bonus k tomu autor přidal krásný jazyk a já měl pocit, že čtu knihu ve verších. Jenom lituji, že kniha nevyšla dříve, ale až začátkem 90 let. Bylo by krásné přečíst si knihu jako školák či student a nečekat až do středního věku před čtyřicítkou.

sarka45
25.05.2020 5 z 5

K trilogii jsem se vrátila po téměř dvaceti letech a po několikanásobném shlédnutí filmů. A vůbec jsem nebyla zklamaná. Poslouchala jsem ji tentokrát jako audioknihu v úžasném podání pana Procházky a byl to skvělý zážitek. Trilogie pro mě zraje jako víno, stále v ní nacházím nové a nové myšlenky, nezevšední. Pan Tolkien byl geniální vypravěč. Ačkoliv se jedná o dílo docela rozsáhlé, vlastně mě strašně mrzelo, že vyprávění skončilo. Nebudu hodnotit jednotlivé díly, protože knihu vnímám jako celek. To se mi nestává příliš často. Všem doporučuji si tuto klasiku poslechnout.

Jandýs
24.05.2020 5 z 5

Ke trilogii se dostávám až po té, co jsem několikrát viděla filmy. Knižní verze je rozsáhlejší ve vyprávění a musím se přiznat, že pro mě i složitější na různé odkazy dějin Středozemě. Jenomže příběh je tak krásně napsán a tak příjemně se mi vybavuje v mé fantazii, že mě to vůbec nestrhává od mise společenstva a pěkně stránkou za stránkou putuji s těmito přáteli za dobrodružstvím. Místy mi šlo čtení rychleji, místy pomaleji, ale jedná se o kvalitní dílo a užívám si to :-)

Teclaireddy
23.05.2020 4 z 5

Četla jsem po Hobitovi, takže to hezky navazovalo. Přestože je celá trilogie trochu temnější, pořád je to krásně napsaný pohádkový dobrodružný příběh se sympatickými postavami. Někdo si stěžuje na pomalejší tempo a popisné pasáže, to mi ale nevadilo, četlo se mi to dobře. V dnešní uspěchané době plné velkých dramatů je osvěžující přečíst si klasický, řemeslně mistrně napsaný příběh.

michal7852
19.05.2020 5 z 5

Kniha se čte velice dobře, i když má 500 stránek, tak jsem jí stihl ze vcelku krátkou dobu. Děj samozřejmě zajímavý, na první knihu trilogie skvělý. Těším se na další knihy, nejen z Pána prstenů. :)

Fengr
17.05.2020 5 z 5

Tentokrát jsem četl pomalu a rozvážně. Nic lepšího jsem nemohl udělat.
U jiných knih se mi stává, že si zapamatuju nějaký úryvek textu, který mě nadchnul. U Společenstva nikoliv, zapamatoval jsem si totiž celou knihu. Až k neuvěření jakým krásným jazykem je to napsáno.
Slova jsou zbytečná, zbývá jen dodat, že....
Tohle je Klenot.

Orange8knihomol
08.05.2020 5 z 5

Stejně jako Hobita jsem Pána prstenů nejprve viděla ve filmovém zpracování a až nyní si přečetla knihu. A výsledek? Upřímně, do knížky jsem se zamilovala už od prvních stránek a už se nemohu dočkat následujícího dílu! Tolkien je vskutku Mistrem fantasy s velkým M, skvělým vypravěčem a rovněž líčitelem přírody! (Tedy pokud slovo ,,líčitel" vůbec existuje... :D) Za sebe určitě Pána prstenů DOPORUČUJI, myslím, že je to povinnost každého knihomola - fantasáka. :-)

Deniliska
26.04.2020 4 z 5

Zatím jsem četla první 2 díly. Moc hezký dějově, ale občas to bylo trochu natahované. Zdálo se mi, že se na několik stránek o přírodě nebo jiných věcech, které jsou pro mě nudné.

Majinka010406
07.04.2020 5 z 5

Výborná kniha. Četla se skvěle.

misatrix
31.03.2020 5 z 5

Tuto knihu jsem četla v rámci povinné četby na střední škole a bylo to pro mě utrpení. Dlouhou dobu jsem žila v přesvědčení, že ačkoliv filmové zpracování tohoto příběhu miluji, styl knihy mi nesedí. Naštěstí se mi po mnoha letech dostalo do ruky jiné vydání a já knihu přečetla jedním dechem (první vydání, které jsem četla, bylo zřejmě hodně staré a krkolomně přeložené). Příjemně mě překvapilo jak čtivá kniha je.

EduardVlach
30.03.2020 5 z 5

Toto veledílo nesmí chybět v žádné knihovně, pro fanoušky fantasy nutnost přečíst! Nebudete rozhodně litovat

kilometr
29.03.2020 5 z 5

"Náš starý Tom Bombadil je veselá kopa,kabátek má šmolkový,k tomu žlutá bota."90%.

Palpy597
18.03.2020 5 z 5

Skvělá kniha rozhodně doporučuji.
Skoro stejně dobrá jako film, na knize se mi líbí popisy postav tak ostatních detailů.

Dija
14.03.2020 5 z 5

Nechápu, proč jsem se tomuto dílu tak dlouho vyhýbala. Od dětství zbožňuji film a kniha mě nelákala... Ale teď můžu prohlásit, že příběh zbožňuji! Je to jako promítání toho nejhezčího snu. Baví mě popisy každého lístečku a také postavy. Především mě bavila postava Toma Bombadila.

renefer
12.03.2020 5 z 5

Moje srdcovka, miluji Aragorna, Legolase, Gimliho i Gandalfa. Jen ti hobiti mi k srdci nějak nepřirostli.

stepanos008
05.03.2020 5 z 5

Po spoustě letech jsem se konečně dostal k přeslavnému Pánu Prstenů a musím uznat, že všechny ovace jsou naprosto oprávněné, neboť se jedná o naprosto úžasnou fantasy, které se málo co vyrovná, zejména musím vyzdvyhnout Tolkienův smysl pro detail a naprosto fantasticky propracovanou Středozem.

scroft
26.02.2020 5 z 5

Nelze ani slovy vyjádřit náročnost a zároveň bohatost a krása celého příběhu a čteného textu. Smekám před představivostí a zároveň schopností autora vdechnout život tolika postavám a scenériím tak, že má člověk pocit, že je součástí knížky.

1259
22.02.2020 5 z 5

Sice mi to trvalo o trochu dýl, než jsem měla původně v plánu, ale konečně je dočtena. Po celou dobu, co sem příběh četla se mi v hlavě přemítal i příběh a říkala si, Proč to nebylo i ve filmu? Ale nemůžu si stěžovat. Prostě super.

Razič
18.02.2020 5 z 5

Dodnes stále výtečná fantasy. Komplexnost světa, napětí a tajemnou atmosféru můžou současné knihy Společenstvu prstenu mnohdy závidět.

Miliarda
15.02.2020 4 z 5

První díl trilogie Pána prstenů je poměrně čtivý, nicméně pro mě osobně je psán poměrně zvláštním stylem, který pro mě nebyl vždy úplně lehce stravitelný. Je všaj třeba říct, že svět Pána prstenů je velkolepý a bavilo mě jeho objevování, tudíž s touto trilogií určitě nekončím a těším se co přinesou další díly.