Spad

Spad https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296894/bmid_spad-h4c-296894.jpg 4 1557 333

Spad série

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu.... celý text

Hadati
07.06.2019 4 z 5

Pro mě první kniha od Kotlety a postapo podle mého vkusu. Je to postapo na území naší země v blízké budoucnosti, takže není problém se do tohoto světa vžít a Kotleta může používat odkazy na naši současnou kulturu, aniž by na tom bylo něco divného, a vymýšlet vtipy, kvůli kterým se sice nebudete popadat za břicho, ale nějaké to pousmání z vás vyloudí. Svět je uvěřitelnej a hrdina je ze staré školy. Sice nezachraňuje a nestará se o každého ubožáka, který mu přijde do cesty, ale na druhou stranu má svou morálku a o své lidi se stará. První díl této série mě navnadil i na pokračování. Jsem zvědav, jak se Češi poperou s budoucností, a zda nakonec na ruinách světa vybudují opět nějaký řád. Líbilo by se mi, kdyby využili příležitosti a začali expandovat po celé Evropě a vytvářet říši, i když tohle mé přání je asi zatím předčasné. Také bych rád, aby další kniha měla silnější příběh, protože zajímavé kulisy postapo světa sice stačily pro první díl, ale druhý musí nabídnout už více.

Durasvami
05.06.2019 5 z 5

Skvělá kniha!! Četla se úplně sama. Můžu jen a jen doporučit

KubaHanzelin
03.06.2019 4 z 5

Bum! Prásk! Ratatatatata!
Potřeboval jsem nějaký oddech a tak jsem ho dostal, jedná se o moje první setkání s panem Kotletou a musím říct, že jsem spokojen, nenáročná, akční a místy vtipná četba u které zaručeně vypnete. Jsem zvědav na další díly

declen
08.05.2019 2 z 5

Tohle mě teda moc nenadchlo, možná už jsem tolik nakrmenej postapem a trochu přehnaně alergickej na zněužívání žánru. Hodně generické a bez většího nápadu nebo zajímavé pointy. Ani atmosféra mě moc nebrala. Prvních cca. 30% knížky je naprostá nuda. V prostředku to docela šlo a na konci jsem měl co dělat abych to vůbec dočet. Nudné ploché postavy.

duben
06.05.2019 5 z 5

Moc dobře napsané a proti Bratrstvu krve a Perunově krvi mi to přijde spisovatelsky vyspělejší. Možná je to uvěřitelnějším příběhem bez nadpřirozených bytostí, ale zatím se mi to od Kotlety líbilo asi nejvíc. A to už ty předchozí se mi líbily opravdu hodně. Těším se na čtení dalších dílů, co už chtivě poskakují na poličce v knihovně :)

animovanej medv
29.04.2019 4 z 5

Jsem hrozně ráda, že i mezi českými autory se najde někdo, kdo umí tak dobře psát.
Spad je skvěle napsaný, je to zajímavé a opravdu napínavé. Mám ráda postapokaliptické témata, ale né každé je takto dobře zpracované. Opravdu doporučuji, citování Masaryka mě opravdu dojalo:
„Život měříme příliš jednostranně; podle jeho délky a ne podle jeho velikosti. Myslíme víc na to, jak život prodloužit, než na to, jak ho opravdu naplnit. Mnoho lidí se bojí smrti, ale nedělají si nic z toho, že sami a mnoho jiných žijí jen položivotem, bez obsahu, bez lásky, bez radosti.“ — Tomáš Garrigue Masaryk

Blafoun
09.04.2019 5 z 5

Paráda, více u třetího dílu. :-)

Bilky
29.03.2019 3 z 5

Toto dielko je ako strieľačka na PC:
Sadnete, spustíte hru, na úvod si prečítate krátke intro, kde sa dozviete kto je klaďas, pruďas, prďola a hlavný záporák. Dostanete noty vo_co_go, aká misia ma byť splnená a už sa ide len strieľať a počítať. Najčastejšie prachy a mŕtvoly. Klasický Kotleta či Kulhánek so všetkým čo k tomu patrí, menia sa len kulisy, mordparta a šachové partie s nimi.
Holky majú červené knižnice a harlekýnovky, my zas takéto ľúbostné military-heros-eros epopeje a slashery.

V tomto prípade ide o solídny a dynamicky odsýpajúci postapo western, kde je misiou cesta z Prahy do Brna. V piatok popoludní sme si ju zažili na diaľnici asi každý a toto je veľmi podobné: Tiež je to často vojnová zóna a ide o život... Príbeh sa odohráva v troskách Prahy a zdivočenej krajine Čiech a Moravy, cca 50 rokov po atómovej vojne, preto ten názov SPAD. Dej utešene odsýpa a číta sa to rýchlo - kľudne tam mohol byť aj dĺžeň, keďže to má SPÁD.
Hrdinom je český Rambo s partičkou verných vojnových veteránov. Všetci sú správne cynickí, ale s primeranou dávkou patriotizmu. Prekvapujúco absentovali sex aj machistické hlášky, humor bol sporadický, ale aspoň nie vlezlý. V porovnaní s Neffovou TMOU sa to aspoň na nič nehralo, pritom postapo kulisy boli vcelku reálne a postavy sympatickejšie. Štýl rozhodne o level vyšší, aj keď toto bol len taký hrdinský komix ;)
Ak to teda beriete ako oddychovú jednohubku tak sú to poctivé 4* no ja som aj v tomto subžánri čítal lepšie a hlavne originálnejšie diela. Mňa to k pokračovaniu nezlákalo, príbeh bol príliš schématický a predvídateľný: 3,5* a 65%

ODPORÚČAM: presne tomu okruhu čitateľov, ktorí postapo diela ATWOODovej či McCARTHYho hodnotili ako nudné a príliš filozofické; tým, čo majú radi mayovky, bondovky, segalovky a vedľa svadobnej foto im visí portrét Chucka Norrisa. Rovnako všetkým, ktorým pri slove Python napadne najprv kurevsky veľký revolver a až potom vyše metra dlhý Python regius ============ :0

Tyrkysová
13.03.2019 5 z 5

Náramně čtivý příběh, který má spád, akci, promyšlený děj a skvěle pracuje s myšlenkou jak postapokalyptické krajiny, tak hrdinů-veteránů. Typický kotletovský vtip, sarkasmus, popisy (zbraní, střelby, krajiny, zbraní, mrtvol, stříkanců krve...) tomu pak dodávají pořádnou šťávu.

gladya
09.03.2019 4 z 5

Ta knížka je brak. A nestydí se za to. Na nic si nehraje. Je mi to mnohem sympatičtější než některé knížky plné "mouder".

Nedumejte moc nad politickými souvislostmi příběhu, zvlášť pokud jste jasně vymezeni na jednu stranu barikády "sluníčkář nebo xenofob" , případně pokud preferujete vítr západní nebo východní. O to tam zase až tak nejde.

Pravdivá je jedna věc. V případné atomové válce by asi nebyl vítěz. A svět by možná vypadal ještě hůř, než popisuje Kotleta.

Michal360
06.03.2019 4 z 5

Vrhl jsem se na tuto sérii, protože znám Kotletu. Chtěl jsem něco nenáročného, bez přemýšlení, prostě takový akční oddych, což jsem zde přesně našel. Nejvíc se mi líbil začátek v hospodě. Snesl bych klidně depresivnější, brutálnější a více postapo připomínající prostředí. Předpokládám, že další díly budou totožného rázu.

Jeronym
04.03.2019 5 z 5

Byl jsem skeptický - české sci-fi. Nakonec mě to ale velice mile překvapilo.
Násilné postapokalyptické putování po České republice, se svižným dějem a spoustou přestřelek, kdy mají postavy až nadliský um. No ale to se hodí, protože já tam byl s nima! A ani mi nevadila absence jejich bližšího popisu.
A vzniklá situace až nechutně možná.
Nechť je toto série odkládaná ne z nezájmu, ale šetření příjemného čtiva.

Jack Bauer
21.02.2019 odpad!

Těžkej brak psán primitivním jazykem, nebýt tak vysokého hodnocení a vychvalovaných komentářů jak je to úžasné postapo, tak bych po knize nikdy nesáhl. Nejde mě o neustálé zabíjení, střílení apod., ale aby měl příběh nějakou hlubší myšlenku, něco mi dal, tohle je naprosto bezduchá četba. Postavy naprosto nevýrazné, rádoby vtipné hlášky mě lezly krkem, děj o ničem, napětí žádné. Prásk, Vzunk ...ratatatata proboha co to je? To se nedá číst ani jako oddechovka, tady jsem to vzdal. Nejlepší postapo kniha pro mne byla Panství, ty krysy si klidně můžete odmyslet pak Vteřina poté, Malevil, Tma, Cesta, Bídné roky, Svědectví, Zpěv drozda, Kukly....

petr4927
19.02.2019 4 z 5

Skvělá braková oddechovka! Začátek a prostředek knihy byl skvělý a napínavý, závěr už byl celkem očekávatelný. Rozhodně si přečtu ještě nějakou další knihu od pana Kotlety.

Patapuf
11.02.2019 5 z 5

Luxusní post apokalyptické čtení... je to tak parádně napsané, že by to klidně mohla být pravda... člověk má po přečtení chuť začínat budovat nějakou skrýš :).. každopádně tohle si zaslouží nejvyšší počet hvězd...

denniys
02.02.2019 4 z 5

má 1.kniha od pana Kotlety..možná jsem to čekala trošku vtipnější, ale i tak kniha obsahovala skvělé momenty..moc mě bavilo české prostředí, příběh je dobrý a jako celek Spad prostě funguje :) srovnávání s panem Kulhánkem není úplně od věci..k dalším dílům se stoprocentně vrátím

EmanuelBremi
30.01.2019 4 z 5

Po Metru to byla taková velmi čtivá jednohubka, ale dokáže zaujmout a rád si přečtu celou sérii. Na české poměry to člověka příjemně překvapí.
Černý humor, trocha syrovosti konce světa a trocha té lásky ke zbraním.
3 a půl hvězdy by si to rozhodně zasloužilo. :)

krži
21.01.2019 4 z 5

Taková lehká sprostá odreágovačka - jak už tu někdo psal, prostě takový luxusní brak - nic víc nic míň ;) Uvidíme, co druhý díl :)

Radovan_R
20.01.2019 4 z 5

Tak tohle byl Kotleta, jak ho neznáme. Akčnost stejná jako v jiných jeho dílech, ale děj je dosti ponurý, pokud je přítomen humor, tak černý.
Nic z toho ale není mínus, podle mě je to lepší než Nářezy a, upřímně řečeno, člověk se musí zamyslet, jestli se něco takového v blízké budoucnosti nemůže skutečně stát.
Kniha je velmi čtivá a nejvyšší si ohodnocení si myslím zaslouží po právu. Další díly si určitě přečtu taky.

pavel.2
15.01.2019 4 z 5

Skvělé postapo, krásné obálky Kotletových knih. Celá série se čte jedním dechem.