Spad

Spad https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296894/bmid_spad-h4c-296894.jpg 4 1557 333

Spad série

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu.... celý text

kleo9554
21.01.2017 4 z 5

Tak jo, přiznávám se, chyběli mi upíři, sukuby apod. Jiné jeho knihy se mi líbily více:-)

Svářeč
21.01.2017 4 z 5

Po strašlivých Velkých problémech v malém Vietnamu jsem již nečekal, že by mě Kotleta ještě bavil, nicméně ze SPADu se nakonec vyklubal jeho jednoznačně nejlepší román. Předně musím říct, že v porovnání s jeho předchozími knihami působí SPAD překvapivě disciplinovaně. Kotleta se nepokouší o humor za každou cenu, svými rádoby vtipnými přirovnáními a hláškami šetří, akční scény jsou docela sporadické, úsporné, přehledně popsané a vždy posouvají příběh dopředu. Ano, tahle kniha opravdu disponuje něčím, co lze označit jako „příběh“, byť směšně jednoduchý, není to jen sled jakž takž navazujících akčních a erotických scén (a teď jsem si uvědomil, že žádný sex se snad v knize ani nevyskytuje, což je po předchozích Kotletových knihách, kde jím nešetřil, příjemné osvěžení). Postavy jsou živé a sympatické, prostředí je správně depresivní a dobře popsané (jen jsem se vůbec neorientoval v cestě hlavních hrdinů, pokud by mi někdo do diskuze napsal, po které řece se to hlavní hrdinové vlastně plavili, byl bych vděčný). Upřímně řečeno, tahle kniha se natolik vymyká tomu, co jsem od Kotlety dosud přečetl, že mi ta teorie o více lidech píšících pod jedním pseudonymem nepřipadá až tak neuvěřitelná. Pokud to tak je, tak prosím odstavte toho břídila, co je zodpovědný za Velké problémy v malém Vietnamu, a autora SPADu naopak připoutejte k počítači bez připojení k internetu. Od tohoto Kotlety si rád přečtu víc.

Brace
20.01.2017 2 z 5

Kotleta jinak, přesto znovu špatně. Předchozí knihy mě neoslovily, ale zkusil jsem Spad z důvodu, že jsem velký fanda postapo literatury a zejména herní série Fallout. Příběh (probůh, jaký?) o cestování z A do B a nahánění jakési fuchtle Hany, je dost mizerný a nudný. Trošku zajímavé jsou aspoň novinové články, ale to nestačí, na nich kniha nestojí. Jak již kdosi podotkl v komentářích ke knize Velké problémy v malém Vietnamu; František Kotleta je nejpřeceňovanější neumětel v české literatuře. Je mi líto všech našich autorů sci-fi, jejichž knihy jsou skutečně kvalitní, ale bohužel se nikdy nedočkají pozornosti (prodejů), jakou čtenáři věnují tomuto béčkaři.

QEDS
19.01.2017 5 z 5

Tak tohle je neco uplne jineho nez na co jsem si zvyknul cist, ale rozhodne je to krok kupredu. Poradny post apo roman s promyslenym pribehem. Hrdinove nejsou stereotypove, ktere vidam v podobnych knihach, ale maji svuj jedinecny charakter. Jen tak dal Franto. Za me palec nahoru a vrele vsem doporucuji.

arne
17.01.2017

Ať už to napsal kdokoliv, byla to jízda.
Přečteno téměř na jeden zátah a dala pár postřehů k zamyšlení...

HugoMilhaus
16.01.2017 5 z 5

Fallout v české kotlině.. Výborně a trochu jinak napsaný příběh, téměř realistický( bohužel). Příběh je vystavěn herně, tj od relativně nejlehčích nepřátel po ty nejtěžší, s nějakými qesty bokem. Na plátně by to vypadalo hoodně dobře, jako mod třeba právě do Falloutu skvěle. No a závěr je poněkud otevřený, třeba se dočkáme nějakého pokračování, případně i nezávislého příběhu z této temné budoucnosti..

michal3736
15.01.2017 5 z 5

Výborně napsaná kniha, to ale jako vždy... přesně takhle nějak si představuji budoucnost Evropy i vlastně celého světa. Knihu skvěle doplňují útržky z The Hokkaido Shimbun Press.

Marvyk
12.01.2017 4 z 5

Bez sexu a přece to jde.
Tak nějak podvědomě jsem pořád čekal nějakého toho mutanta (nevím proč, možná Metro). Nu mutant se neukázal a je to dobře. Příběh se obejde i bez nich. Ale stejně si nemůžu pomoct, přijde mi, že postavy ve všech autorových knihách jsou stejné, jen se pokaždé jmenují jinak.

Nat1
11.01.2017 5 z 5

Musím říct,že byla opravdu skvělá až tak,že jsem taky měla chuť si vzít pythona a jít střelit někoho do hlavy

mot33
07.01.2017 5 z 5

Tak další Kotleta musím nejprve říct že toto téma v knihách mívám rád.Myslím že tentokrát F.K.
Překvapil že to není uplně kolik kdo zastřelí kolik krve vyteče....,kniha má i několik stránek kde neteče krev proudem.Takže za mě plno.

Roux
06.01.2017 3 z 5

Pěkně vykreslené posapokalyptické Čechy. Jsem ráda, že se u nás začínají prosazovat tihle autoři, i když je to braková literatura. Na druhou stranu rozhodně neurazí. Nejlepší je opět konec. Každopádně celkově mi SPAD přišel horší než Lovci a o dost lepší než Hustý nářez. I tak dávám opět stejné hodnocení.

Hanz
06.01.2017 4 z 5

Za mě zatím nejlepší Kotleta.

Geramon
05.01.2017 5 z 5

Kniha se mě líbila. Jsem rád, že to nebyla čistá Kulhánkovina. Líbí se mě vcelku zběsilé drsné akce, ale nedají se číst tak často. Spad mě příjemně překvapil.
I tak byla kniha vcelku drsnější. Opravdu tam život nemá až takovou cenu.
Hehe tedy cenu takovou kolik Vám pak vybrakujou z kapes:o))
A kdo ví třeba Je pan Kotleta visionář, něco jako byl Jules Verne dříve.
Takže jestli si někdo dneska stěžuje na cestu z Prahy do Brna, tak ať si přečte tuto knihu a ví co ho čeká za pár let a pak mu bude připadat cesta po D1 jako pohádka a bezpečná.
Osobně doufám, že se mýlí a budoucnost bude jiná a lepší.
Protože jestli ne tak si jdu kopat nějaký bunkr a raději na sever od Prahy :o))

Magnat
02.01.2017 4 z 5

Filozofický traktát snad nikdo nečeká a autor v závěru přiznává že píše brakovou literaturu. Je to taková jednohubka o superhrdinovi (který přežije snad úplně všechno), partě kolem superhrdiny (když to někdo odskáče - nevadí, za rohem se najde někdo nový na doplnění stavů), tunách nepřátel, bednách střeliva a doutníků.

Některé hlášky jsou velmi povedené a postavám sedí.

Pokud potřebujete zahnat nudu ve vlaku, metru, autobuse a nejste slečinky - knihou občas létají všechny možné vnitřnosti - nelze než doporučit.

Karelvovsik
02.01.2017 4 z 5

SPAD je slušné postapo a určitě zábavnější než Kotletovy poslední tři knihy. Po Vlcích, Swingers party a Velkých problémech v malém Vietnamu je tahle kniha krok zase k tomu starému Kotletovi, jak ho mám rád. Na pět hvězd to podle mne není ,ale slušné čtyři hvězdy dávám.

SyrianaS
02.01.2017 5 z 5

Po Lovcích mi krásně spravil Franta chuť touto skvělou post-apo knihou. Za mě spokojenost veliká. Jde to i bez tun sexu a oživlých mrtvol.

Solverino
01.01.2017 5 z 5

Wow! Libovej Kotleta! Ten kluk nám zraje jako víno! Klobouk dolů, braková literatura té nejvyšší kvality! :)

Eyghon
28.12.2016 4 z 5

Nebylo to špatné, ale Kotleta to není. Je mi jedno, kdo to napsal, ale žádný z typických znaků knih, napsaných pod pseudonymem František Kotleta, se tady nevyskytuje - žádná krvavá akce, sex, ani humor. A ten mi tady chyběl nejvíc. Je to zajímavý příběh o cestě z Prahy do Brna postapokalyptickým světem. Nic víc. Přesto dávám 4*, protože to dávalo smysl a běžné akce je tam taky docela dost. (1* je za Japonce)

nithiel
28.12.2016 5 z 5

Nejkrotší Kotleta, díky tomu také jeho nejzajímavější kniha, v postavách se konečně objevuje alespoň stopa lidskosti, jejich motivace jsou jednoduché a pochopitelné, z vykreslení postapo (nejen) Čech mrazí, Zvlášť v lakonických zprávách z japonského tisku, uvozujících kapitoly.

Tazz1
28.12.2016 5 z 5

No super. Při čtení se mi vybavilo , jak jsem nedávno pařil Fallouta. Dobře napsané postapo, kde jsem si jenom pořád nemohl zvyknout na české reálie. Snad jen škoda, že autor třeba v Praze více nepopisoval místa. Docela by mě zajímalo, kam by situoval americkou hospodu nebo zónu. Byť u té druhé asi tuším, kde by mohla být. Konec byl takový moc rychlý, aleže třeba to znamená, že se můžeme těšit na pokračování. Hrdinové neměli chybu. Fajn bylo, že se s nikým nepárali, žádná dilemata nad lidským životem jak to nudně bývá v jiných knížkách. Prostě někdo překáží, tak ho odkrágluji, jak prosté a efektivní.