Spad

Spad https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296894/bmid_spad-h4c-296894.jpg 4 1557 333

Spad série

Je po válkách, které nikdo nevyhrál. V sutinách Prahy přežívá pár desítek tisíc lidí a snaží se ze všech sil uchovat něco jako civilizaci. Jenže zbytek světa nemá o civilizaci zájem. Zbytek světa chce za každou cenu přežít, a to zpravidla na úkor někoho jiného. A tak lidský život nemá moc velkou hodnotu – možná několika masových konzerv nebo pilulek proti ozáření. A čím dál od někdejšího hlavního města, tím divočejší poměry panují. Skupina válečných veteránů musí Prahu opustit. Čeká je cesta územím, kde se každou chvíli mění vláda podle toho, kdo má v jaké přestřelce navrch, kdo tam zrovna přitáhne a má víc chlapů nebo střeliva. Musí totiž splatit jeden dluh. Čestný dluh z časů, kdy takové věci měly ještě hodnotu.... celý text

MelodyFox
05.09.2017 4 z 5

Docela to ušlo. Hezky to utíkalo, nebyla nouze o zvraty, avšak já jako žena asi tolik neocením pythony a breny. Dobrá oddychovka. Líbí se mi autorův styl psaní a určitě se jsem se nenechala ovlivnit uvařenou válkou.

Crowley
05.09.2017 4 z 5

Béčkové postapo s nějakým tím humorem a odfláknutým koncem. Prostě další Kotletovka. Výborné a zábavné i když se několik věcí dá vytknout. Jestliže jste četli jakoukoliv brakovku od našich autorů, tak víte do čeho jdete.

ondrej6240
04.09.2017 5 z 5

Výborná kniha.

Zimice
28.08.2017 4 z 5

Úžasná kniha české post apo.

vaby
22.08.2017 5 z 5

Super.

Budulman
17.08.2017 3 z 5

Mám divný pocit, že tuhle knížku psal úplně někdo jiný, než ty předchozí.
Ne, není špatná, jen je psaná úplně jiným stylem než to předtím...
Přečteno během jednoho a půl dne na dovče, hezky to odsejpalo, jen to bylo takový nemastný neslaný.
Furt jsem čekal, kdy se něco po*ere a ono vážně až do konce nic :-O
Na druhou stranu příjemná změna od zombíků a podobné havěti :)

orson
16.08.2017 4 z 5

Začetl jsem se do knihy na návštěvě, takže jsem si ji pak musel pořídit, abych ji mohl dočíst. No nebylo to špatné, ale po 14 dnech už si nějak ani nemůžu vzpomenout o čem to bylo. Prostě oddechovka na uvolnění mozku :)

vipera
15.08.2017 4 z 5

Prostě taková postapokalyptická westernovka...a je k***a dobrá

tomas5327
15.08.2017 2 z 5

83%? Proboha..Za co? Je to brak, který se lehce čte ale těch nesmyslů tam. Chápu že jsem ovlivněný profesní deformací ale to co autor předvádí zde je prostě moc. Zajímalo by mě jestli byť jen někdy navštívil střelnici a zkusil alespoň některý z těch bludů o kterém píše. Střelba z revolverů v každé ruce, doutníky vybafaný stejně rychle jako cigáro, všichni bývalí vojáci minimálně důstojníci. Postapo literaturu a prostředí mám hodně rád a přečetl jsem v podstatě vše co v tomto žánru vyšlo a musím říct že jen málo z toho bylo do reálii světa tak špatně ukotveno a vyloženě mě sralo. 83% ??? Kolik by pak měli mít knihy jako Metro?

cori
14.08.2017 3 z 5

Kotleta ubral sexu, hlášek a nechutností, což vůbec není na škodu, a vzal čtenáře na výlet do Prahy a Brna roku 2050. Spad mi svým stylem evokoval "žambochoviny".
Bratr plukovník David Michálek se fakt s ničím nes++e.

encyklopedie
26.07.2017 5 z 5

Franta zase otevřel řeznictví. Na pultě nabroušené řeznické sekery, nože, vykostováky, ocilky...Koukám na háky. Visí tu libové kusy ....ale taky pěkné flaksy. Dnes do večera je akce "Krev zdarma". Beru dva kyblíky....krve není nikdy dost.
Ale nakonec té krve moc nebylo. Franta je zpět, ale nějaký jiný. Krve málo, sex žádný, hláška semotamo.... jenže ta mrcha "Minulost" . Kam před ní zmizet? Kam se schovat?
Je někdy rychlejší než Usain Bolt.... a tak stará parta je nucena splácet letitý dluh...
...a o tom je SPAD...a ten chytne a nám nezbývá než zase dát /i když poslední dvě Kotlety zapáchaly tak tak na 80%/ nějakých 101 a půl procenta... nemohu dát 102% , přece jenom v řeznictví na mne nevyšla krev ....příště .....

Vidlička
13.07.2017 4 z 5

Kotleta prostě časem bohužel vyměk'. Ale pořád se vyplatí přečíst si jakoukoliv další knížku, kotletovka je to každopádně, jen těch drsňáren a hlavně HLÁŠEK(!!!) ubývá a ubývá a postavy jsou čím dál sympatičtější... Co naplat. Ale SPAD dobrej.

FiFoj
12.07.2017 4 z 5

Velice příjemná "žánrovka" na pár večerů. Postapo teď zažívá svůj druhý boom a to je jedině dobře, protože ze subžánrů sci-fi patří rozhodně mezi mé nejoblíbenější. Zasazení do českého prostředí, náznaky návazností na současné poměry, elitářství, sektářství, frakce - všechno v pořádku. Přesto je to spíše jednohubka, za to sympatická. Jediné, co my trochu chybělo, byla propracovanost a hloubka postav, které šli v rámci neomezených hranic žánru vykreslit určitě zajímavěji a konec, který mi nevím proč moc neseděl. Jinak kniha rozhodně není ztrátou času a navnadila mě na další počiny autora. Navždy ozařuj!

olle3
04.07.2017 4 z 5

Po poslední přečtené knize od Kotlety jsem se zařekl, že další číst nebudu, ale nakonec jsem podlehl dobrým odezvám na knihu SPAD. Šel jsem tedy do toho a nelituji. Pokud je pravda, že je František Kotleta pseudonym pro více spisovatelů, tak se mi nejvíce líbí psaní právě toho, kdo má SPAD na svědomí.

I když děj a zápletka jdou trochu stranou, nenahradí je pouze nepřetržitá akce (jako u jiných, Kotletových knih), ale také nápaditý popis okolí a sympatické (dobře napsané) postavy.
Dobře, možná příběh nevygraduje nějakou super pointou, možná nevygraduje vůbec, ale kniha se čte dobře a mě to tedy stačí.
Někdo si s ní dal práci a je to vidět.

Od tohoto Kotlety bych si s chutí přečetl další.

Widow Embalmer
29.06.2017 2 z 5

Přecházím oficiálně na literární vegetariánství, protože s Kotletou jsem nadobro skončil. Těšil jsem se na Fallout fýlink, že do tý atmošky SPADnu po hlavě, ale je to nůďo. Vždycky jsem si sám u sebe racionálně obhajoval, že důležitější je u literatury obsah, než forma. Každá další kniha mě ale utvrzuje v tom, že u beletrie je to přesně naopak. A potvrzují to i všichni ikoničtí spisovatelé, kteří jsou oblíbení především pro svůj líbivý a poutavý styl psaní. A já místo šťavnatý Kotlety dostal jen vysušenej podešev.

pavelhek
23.06.2017 5 z 5

Super čtivo. Pan Kotleta je značně proměnlivý písmák, zatímco Lovci mě nijak zvlášť nechytli tohle jsem dal na tři četby ( v sauně se čte špatně ). Z hlediska vývoje techniky to sice nic převratného nepredikuje, překvapila absolutní absence dronů, ale děj je v celku snadno uvěřitelný vzhledem k dnešní rétorice představitelů mocenských bloků.
Každopádně netrpělivě očekávám další díl.

raffi
09.06.2017 5 z 5

Jejda, toto ma tak neuveriteľne bavilo čítať - pritom je to taká "ptákovina" :) Hra Commandos, western a európsky stredovek namixované do blízkej budúcnosti a k tomu na papieri! Moja fantázia sa s knihou pekne pohrala, možno skoro až tak veľmi, ako tá autorova počas písania. Dobre vystihol povahy národov a možno nie je úplne od cesty myšlienka, že takto by naša civilizácia naozaj mohla dopadnúť.

PierRe Vesper
04.06.2017 5 z 5

0% sex, 100% postapo, 200% Kotleta

Marry123
25.05.2017 5 z 5

Moje první ochutnávka od Františka Kotlety, a nemůžu si stěžovat. Nejen že postapo miluju, ale je to zas trochu jiné a prostě od nás. Takže můžu jen doporučit, vážně PARÁDNÍ A SUPÉR. :D :) :)

Diabel
21.05.2017 5 z 5

Paráda! Tleskám! Bezvadně napsaný román. Vydal se zase jiným směrem, ale to mi vůbec nevadilo, ba naopak. A musím se pochlubit :-D, že když jsem byl na Světu knihy, tak jsme s Kotletou pokecali. Během hovoru se zmínil, že se chce vymanit ze stereotypu a brousí do nových vod. Máme se na co tešit :-)
Sice se nejedná o vysokou literaturu, ale i tak pro mě má kniha (a další autorova tvorba) význam a vytvořil jsem si k ní vazbu... Jeho příběhy se mnou prostě rezonují. Kotletu mám rád jako člověka a jako autora. Tohle mě třeba mrzí u Kulhánka, že na své fanoušky kašle. Ať se jde zahrabat někam do džungle, kde mu bude líp. Radši podpořím Frantu, který má vášen pro psaní a je tu pro své čtenáře.

Toto nové dílo se v mnoha věcech liší. Nejsou zde žádní upíři, vlkodlaci, ani vylepšení superpadouši, nýbrž obyčejní lidi. Veteráni, co se znají v minulosti proběhlé občanské postapokalyptické války.... Trochu mi to připomnělo western...
Děj při čtení rychle odsýpá a nenašel jsem téměř žádné pasáže, kde by mu bylo ubráno na nadupanosti a nevtáhl mě hned do víru akce. Nepřátelé padají jak mouchy a cáry masa tu všude lítají okolo s notnou dávkou krve a kouřících nábojnic, takže jsem opět dostal to, co jsem chtěl. A hlavní hrdinové si celkem rychle získali mé sympatie. Fandil jsem jim až do úplného konce. Ale ani záporáci nebyli úplně k zahození. Jejich charaktery a chování mě zaujali. A i na kanibalismus dojde... Hodně se mi líbila zakázaná zóna, kde mi to připadalo jako z filmu Mad Max: Fury road.
Další věc, která se povedla je, že se příběh odehrává mezi Prahou a Brnem. S prostředím si Kotleta opravdu vyhrál a dobře ho realisticky popsal. Z míst, která znáte, nadělal krátery, skládky nebo zbořeniště. Kdysi krásné metropole se proměnily na poničená, opuštěná a zamořená místa...Divočinu, ze které čtenáře až zamrazí.
Historické pozadí konfliktu je popisováno krátkými vstupy na začátku každé kapitoly, kde se dozvíte, co se děje ve světě. To je v knížce velmi dobře zpracováno v podobě oficiálních hlášení, o kterých svět informuje The Hokkaido Shimbun Press.
Dvě drobnosti, které bych vytkl jsou, že tu není tolik skvostných hlášek jako obvykle a v celé knize nenajdete sex.
Závěrem bych pochválil provedení obálky, které mě ke knize hned přitáhlo. Perfektně vystihuje atmosféru knihy.

Rád čtu knihy Kotlety a dalších českých autorů a myslím si, že je fajn je podpořit.

Hodnotím 9/10