Sofiin svět

Sofiin svět https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/429159/bmid_sofiin-svet-ogb-429159.jpg 4 1482 218

Slavný román o dějinách filosofie. Norský učitel Jostein Gaarder kombinací zdánlivě neatraktivních témat, jako jsou dějiny filosofie a příběh dospívání patnáctileté dívky, vytvořil knížku, která slaví mezi čtenáři neuvěřitelný úspěch; vzápětí po svém norském vydání vyšla v desítkách zemí a v roce 1995 se stala nejprodávanější knihou na světě.... celý text

Literatura naučná Filozofie Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Sofies verden , 1991

niika
14.01.2017 3 z 5

Knihu hodnotím třemi až čtyřmi hvězdičkami. Velice oceňuji velmi originální přístup jak ke knize i k tématu. Nutno ovšem podotknout, že při čtení této knihy budete potřebovat alespoň minimální zájem o filozofii vzhledem k rozsáhlým pasážím o historii filozofie. U knihy udrží hlavně netradiční příběh Sofie a Hildy.

strana1-100
28.12.2016 5 z 5

Nejdřív jsem si ji půjčila v knihovně, a po přečtení prvních kapitol mi bylo jasné, že tuhle knížku chci mít doma. "Většinou si ji kupují speciální lidé," řekl mi náš knihkupec, když pro mě z regálu vytahoval poslední výtisk. Vždyť je to taky speciální kniha! Autorovi se podařila jedinečná věc. Z tématu, které mnohé odpuzuje svou složitostí, totiž filosofie, udělat něco nejen srozumitelného, ale velice přitažlivého. Klobouk dolů.

Mercatino
26.12.2016 5 z 5

Sofiin svět je srdcovka každého života smysl hledajícího člověka. Dějiny filozofie představeny jako nejpůvabnější a nejdůležitější věda co svět stvořil. Knihu jsem si přečetl v 17 letech poprvé a poté jsem jí přečetl ještě dvakrát a věřím, že to nebylo naposled. Proč? Protože mít děti, tak tuto knížku by jsem měl vždy po ruce.

Kaja01
20.11.2016 5 z 5

Naprosto skvělá kniha! Pohltila mě od první stránky a nemohla jsem se od ní odtrhnout. Získala jsem nový pohled na filozofii a přijde mi skvěle, že autor dokázal na toto zdánlivě 'nudné' téma napsat takovou pecku. :) Navíc příběh Sofie a Hildy je naprosto nepředvídatelný a vše do sebe brilantně zapadá.
Doporučuji!!

Mánička178
08.10.2016 5 z 5

Sofiin svět je jednoduše pecka. Nedovedu si představit lepší způsob, jak komplexně, ve snesitelných dávkách, srozumitelně a inspirativně přednést lidem filozofii... Knížka tohle všecko má skloubeno pod jednou obálkou. Dokáže opravdu vzbudit zájem, aspoň pokud nejste úplný neotesanec, který nechce vidět dál, než za svoje humna. Nakopne vás to, zatáhne do hloubek. Jestliže jste předtím filzofovali pouze semtam na povrchu, pomůže vám to ukázat směr.
Navíc je to opepřené o příběh, který je jednoduše absolutně nepředvídatelný a tisíckrát neomlený v jiných knížkách. Jste napjatí, co že to je/bude s tou Hildou...nebo vlastně Sofií? Autor vás tahá za nos tam, kam si zamane a vy ho následujete jako oslík mrkvičku :)
Myslím, že by bylo žádoucí, kdyby si tuto knihu přečetli nejen mladí lidé, ale i dospěláci, protože dokáže opravdu obohatit :) Paráda...!

padde
11.09.2016 5 z 5

Je vždy zajímavé, alespoň v mém případě, se začíst do komentářů (zejména u knih, které mne oslovily). A zde je to víc jak jasné, kdo se vyšplhal králíkovi po chloupku alespoň trochu nahoru a užasle se rozkoukává (nebo se o to alespoň snaží), a kdo si lebedí v tom mraveništi dole na pokožce. Pro mne se jedná opravdu o přelomovou knihu, i když se mi manželka směje, že se zabývám dětskou literaturou. Po přečtení této knihy to ovšem beru jako kompliment, nikoli jako kritiku. Ještě poznámka o tom, že ke knize mě přivedla povedená audionahrávka České rozhlasu prvních deseti kapitol s vynikajícími herci - Valerií Zawadskou a Janem Vlasákem. Krásné, poučné, inspirující. Díky pane spisovateli.

Setapouch
11.09.2016 4 z 5

Tato kniha mě přivedla k nápadu studovat filosofii. Nikdy jí to nepřestanu vyčítat.

thera23
01.09.2016 5 z 5

Fantastická kniha! :) Je neuvěřitelné, jak čtivým a srozumitelným způsobem dokázal autor napsat knihu o "filozofii"?!?!
Filozofie že je nuda? V žádném případě! O tom, že je může být i dobrodružstvím se můžete dočíst právě tady :).
Hltala jsem knihu až do konce!

vakkets
02.07.2016 5 z 5

„Jsme jiskřičkou z obrovského ohně, který byl zapálen před mnoha miliardami let.“

Výborně napsaná kniha, která je navíc opravdu (celkem nenásilně) filosoficky poučná. Doporučuju!!

„Je stejně smysluplné říkat, že svět musí mít začátek v čase, jako říkat, že takový začátek nemá. Ani jedna z těch možností však není pro rozum přijatelná. Můžeme tvrdit, že svět existoval odjakživa, ale může vůbec něco existovat odjakživa, aniž to někdy vzniklo? Teď nás to nutí zaujmout opačné stanovisko. Říkáme, že svět musel jednou vzniknout – a pak tedy musel vzniknout z ničeho, pokud bychom nemluvili jen o přechodu z jednoho stavu do jiného. Ale může něco vzniknout z ničeho, Sofie?“

pajaroh
27.05.2016 2 z 5

Kniha vcelku nudná, vadilo mi nelogické propojení světa malé Sophie, filozofie a psaného příběhu... Povedené byly některé příběhy slavných osobností, ale celkově vzato i jako "dějiny filozofie" mi kniha přijde nepoužitelná.

MonaLisa126
21.03.2016

Mám ráda filosofii, ale tato knížka je trochu nudná. Je to na mě ještě takové složité a ještě jsem ji nepřečetla. Nelíbí se mi úplně ty názory, ale jako dějiny filosofie dobré. Trošku zamotaný děj a mé první dojmy nejsou nejlepší. Ohodnotila bych to asi na 3 hvězdičky

tynka65
26.01.2016 5 z 5

Skvělé nahlédnutí do studia filosofie ;) DOst se mi i pří mém filosofickém bádání hodila ;)

EllieK.
13.01.2016 2 z 5

Celkově mě tato kniha příliš nenadchla. Musela jsem se do ní hodně nutit. Nakonec jsem tuto knihu četla s různě dlouhými přestávkami asi 5 měsíců, přičemž jsem mezitím stihla přečíst nejméně 3 další knihy. Ze zečátku se zdál děj poměrně dobrý (až na pasáže filosofie), avšak ke konci byl naprosto chaotický a svůj postoj k filosofickým pasážím jsem změnila. Kniha mi připadá chaotická a neuzavřená. Avšak rozhodně se nepříčím názoru, že roli zábavné filosofické učebnice zvládla na 5 hvězdiček. Ale jelikož se domnívám, že kniha by měla spíše čtenáře zaujmout svým dějem 5 hvězd to opravdu, ale opravdu nebude...
:-(

silvara
03.01.2016 4 z 5

Ze začátku jsem měla se Sofií problém, protože jsem nemohla překousnout představu autora, že čtrnáctiletá holka může být tak infantilní. Proto jsem se těšila na filozofické ("učebnicové") pasáže. Příběh samotný mě nezajímal skoro celou polovinu knížky, zajímavý začal být až v okamžiku, kdy se do celé věci výrazně vložila Hilda. V tom momentě to celé získalo nový rozměr (doslova). Oceňuji výkladové pasáže, doopravdy jsem si je zamilovala. A ano, kdyby učitelé vykládali na hodinách filozofii takhle, bylo by to příjemnější a hlavně pochopitelnější.

JulietRocks
03.01.2016 odpad!

Já si prostě nemůžu pomoct... Knihu jsem četla 3 měsíce, protože jsem se do každé další kapitoly musela vyloženě nutit. Asi jsem od toho čekala mnohem více "románu" a mnohem méně "učebnice", protože části filosofického kurzu mě vyloženě nebavily (tedy až na jejich poslední část a to Marxe, Darwina a Freuda, ti byli vážně zajímaví a četli se naopak velmi dobře). Sofiin příběh byl pak velmi zajímavý, a hodnotila bych ho velmi pozitivně, pokud by nebylo zmíněno, že i příběh Hildy je smyšlený a je pouze v něčí hlavě. To už na mě bylo moc. Šla mi z toho hlava kolem a říkala jsem, co je tedy vlastně skutečné a co nikoliv. Jednotlivě bych "učebnici" ohodnotila jednou hvězdou (filosofie mi prostě moc neříká) a "román" třemi. Což by bylo někde mezi jednou a dvěma, jenže... Smíchat román s učebnicí...? No nevím, mně to prostě nesedlo. Takže si za sebe se svým hodnocením stojím.

gacie
29.11.2015 3 z 5

Příběh Sofie mě ze začátku bavil, přišlo mi to jako dobré zpestření mezi jednotlivými výklady filozofie. Jak mě příběh ze začátku bavil, tak postupně začal být víc a víc na obtíž. A samotný konec? Nevím, co těch posledních 60 stránek mi mělo dát. Mělo či nemělo? Netuším. Pro mě to byl takový utahaný konec o ničem. Jednotlivé výklady filozofie mi přišly fajn. Ze začátku mě ty filozofické části moc nebavily. Od Johna Locka nastal obrat a nějak mě to chytlo. Marx, Darwin a Freud mě zaujal.
......
Nevím, jak mám knížku ohodnotit. Pět hvězd to určitě nebude. Tři nebo čtyři? Toť otázka.
Sofiin příběh - začátek pět hvězd, ale konec je jedna hvězda. Filozofické výklady - začátek dvě hvězdy a konec byl ohodnotila čtyřmi. Výsledné skóre jsou tedy 3 hvězdy.

angloumene
20.11.2015 4 z 5

Příběh Sofie byl podán natolik infantilně, že mě po několik let odradil od čtení. Po pár prvních desítkách stránek se ale vše zlomí a celý příběh začne být skutečně poutavý. Kromě toho tohle dílko skutečně nabízí názorný, zajímavý a relativně obsáhlý popis dějin filosofie. Jedná se tudíž o jednu z nejzábavnějších učebnic, co jsem kdy měla příležitost číst.

Kormorán
14.09.2015 5 z 5

Sofie a její tajemný učitel mi dokázali na čtyři sta stránkách říct o filozofii a neuchopitelnosti stěžejních životních otázek víc, než jsem si odnesl z jakékoliv školy. Fascinující a neuvěřitelně propracovaný román, který se maskuje jako učebnice filozofie, ale přitom zvládne být stejně roztomile bizarní a neuchopitelný jako například některé filmy od Davida Lynche!

kklepkaa
28.08.2015 4 z 5

Jostein Gaarder je skvělý spisovatel, který o nelehkých věcech píše lehce... touto knihou mě v tomto poznání jedině utvrdil. Na knihu jsem se moc těšila, chtěla jsem ochutnat svět filosofie a Gaarder mi ukrojil pořádný kus dortu. Rozhodně nejde řádky hltat, ale chce to přemýšlet nad každou větou a ztráta pozornosti se trestá re-readingem. Kniha se dá rozdělit na dvě linie - Sofiin příběh a učebnice filosofie. Řekla bych, že Sofiin příběh je na udržení čtenářovy pozornosti (mladší věkové kategorie), ale obě linie jsou zajímavé a ať už jste fanoušek jedné či druhé, doprovodí vás zdárně ke konci. Gaarderovi se povedlo stravitelnou formou předat svoje znalosti i mladší generaci o ne tak úplně lehkém a uchopitelném tématu. Rozhodně si umím představit, že se k této knize v budoucnosti vrátím... tedy alespoň k některým pasážím.

Cella
26.08.2015

Zatím bych knihu popsala jako Kurz filosofie pro dementy, ale to je hodnocení mého cynického já. Moje společensky přijatelné já se omlouvá, že ho v adolescentním věku přirozeně nezajímá příběh patnáctileté dívky a raději si otevře učebnici, protože se mu tu pohádku o dopisech ve křoví nechce přelouskat celou.