Sněžný měsíc

Sněžný měsíc
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532208/bmid_snezny-mesic-65ccc03d2930e.png 4 1586 1586

Josef Bergman série

Josef Bergman #6 Nová detektivka Michaely Klevisové zavádí čtenáře do idylické krajiny Beskyd, kde na horách ještě žijí lidé podobně prostě a v souladu s přírodou jako generace jejich předků. I sem ale vstoupil byznys, který staré roubenky mění na hotely a penziony a vše živé v lesích na lovnou zvěř. Realitní agentka Olga byla zavražděna na odlehlém místě vysoko v horách před roubenkou, kterou nabízela k prodeji. Stalo se to jen několik týdnů po vraždě makléřky v Praze. Oba případy spojují podobné okolnosti, a navíc se zavražděné ženy mohly znát. Kriminalista Josef Bergman proto odjíždí do hor a pátrá mezi místními obyvateli. Není to však jednoduché, protože obyvatelé horských samot jsou nedůvěřiví a uzavření a spousta z nich má svá tajemství, o která se s Bergmanem rozhodně dělit nechtějí.... celý text

Didi15
04.10.2021 5 z 5

Jak jsem již u psala u nějakých předešlých dílů, žánrově je to slabší odvar detektivky , ale i tak to miluju . Mně se to prostě fakt moc líbí a další krásně popsané prostředí .

gretl74
01.10.2021 4 z 5

Na knížku jsem se moc těšila a zklamaná určitě nejsem - je to neskutečně čtivé, stránky letí jak splašené. Jako vždy dokonale propletené osudy lidí, jen přiznávám, že jsem se párkrát musela hodně zamyslet, o kom že to zrovna čtu. Popisy krajiny a celkově prostředí jsou brilantní a možná do Beskyd přilákají víc návštěvníků než nějaké předražené billboardy centrály cestovního ruchu...

Ajinka126
28.09.2021 2 z 5

[AUDIOKNIHA] Tady došlo k nepochopeni. Ja jsem chtěla detektivku. Ne společenské malo-městské drama.
Jinak jako audiokniha je to skvělá oddechovka. Pěkně ctěná.

AliStejsy
26.09.2021 5 z 5

Skvělá kniha, moc se mi líbila, dobře se četla.

Malas
18.09.2021 3 z 5

Oproti všem předchozím detektivkám M.Klevisové mě tentokrát kniha trochu zklamala, hlavně - na můj vkus - vcelku rychlým a náhlým rozuzlením. V předchozích knihách si s tím autorka dala podle mě více záležet. Popisy krajiny jsou naopak skvělé, úplně jsem při čtení cítil tu letní vůni ve vzduchu ... Děj se rozbíhá velice pomalu (ke zločinu vlastně dojde až za půlkou knihy), což ale vlastně není na škodu - autorka mi tím pomalým rozjezdem a detailním popisem chování aktérů trošku připomíná A.Christie. Ale celkově řečeno, je to solidní detektivka, která stojí za přečtení, i když ve srovnání s předchozími případy J.Bergmana je o něco slabší.

kneslova
16.09.2021 4 z 5

dobrá, klidná detektivka, příjemné čtení

kackahracka
13.09.2021 3 z 5

Moc se mi líbilo zasazení děje do kraje, který dobře znám. Z toho jsem byla opravdu nadšená. Nezklamal mě ani styl psaní, který má paní Klevisová velmi příjemný. Z tohoto úhlu takřka sázka na jistotu. Pěkná detektivka, skvěle definované charaktery. Co mi ale tentokrát vadilo (a to jako hodně) bylo samotné jádro pudla. Nepovažuju se za ekoteroristu, ani salámistu, co kašle na třídění odpadu. Ale těch přeslazených řečí týkajících se přírody, to na mě tentokrát bylo aksi privela. Ten patos v knížkách mě zkrátka rozčiluje. Já se ráda dojmu, ale s tím vnucováním romantiky se to zkrátka musí umět, a tady mi to přišlo doslova našroubované na křeč. Obočí mi (z těch srnečků a motýlků a rosy) velmi často skákalo někam nahoru a cítila jsem se přinejmenším otrávená. Taky se velmi často opakovala věta "mláďata bez matky" která mi, jakožto matce malých dětí, zbytečně (ale ouplně zbytečně) trýzní srdce. Chtěla jsem detektivku, ne srdceryvnou sonátu o rysech, pytlácích, krvežíznivých myslivcích a rodinném dramatu, kde si to ve výsledku dal "každý s každým"...Ten spletenec vztahů a množství postav už byl taky na hraně snesitelnosti. Dalo mi práci se zorientovat a ani za půlkou jsem si nebyla jistá, o které z postav vlastně čtu (syn nevlastní sestry hlavní postavy?...). No a ta závěrečná odhalení byla zbytečná, vlastně jsem skončila dvě stránky před koncem, že tohle už je teda fakt blbý a číst to nechci. Kdyby to nebyla Klevisová, nevypotím vzteky ani dvě hvězdy. Dávám tři a doufám, že příště se s autorkou nespálím.
PS: a plně souhlasím s komentáři r0st4, i.stefany, kikies a pinar

r0st4
13.09.2021 3 z 5

Moje první setkání s Josefem Bergmanem (stejně jako Klevisovou) a nutno podotknout, že vlastně velmi příjemné. Autorka píše opravdu čtivě, díky čemuž utíkají stránky pod prsty jedna za druhou. Právě díky tomu ale vynikne to, co u detektivek moc nemusím a svého času jsem si na to stěžoval i třeba u Poutníka z Eytonského lesa:

1) Prvních dobře 40 % knihy se vůbec nic neděje a jen se seznamujeme s postavami (v nichž jsem měl první hodinu, dvě čtení pěkný bordel) a prostředím
2) Detektivové vlastně ani pořádně nevyšetřují. Párkrát si s někým promluví a pak jim někdo řekne přesně to, co potřebují vědět

Jako kriminálka je tak Sněžný měsíc vlastně dost průměrný. Díky čtivosti a zvolenému prostředí (což je dost subjektivní) ale přečtení rozhodně nelituju :)

Pavlína197
04.09.2021 5 z 5

Ach to bylo počteníčko! Baví mě, jak autorka vždycky na začátku rozehraje partii s postavami, nastíní jejich motivy ke zločinu, nechá nás sledovat jejich myšlenkové pochody, ale kdo je opravdu vrah, se dozvíme až na konci. A ty sugestivní popisy beskydských lesů, luk, kopců a chaloupek... A navíc téma ochrany zvěře... To teda bylo něco pro mě. Knížka mohla být klidně dvakrát tak dlouhá, skvěle jsem si ji užila.

Niu
26.08.2021 4 z 5

(SPOILER) Zasazení příběhu je perfektní. Osudy lidí, jejich minulost jsou v knihách paní Klevisové rozpracovány tak, jakoby nešlo o detektivku, ale o lidská dramata - "zase depka" řekla by Sedláková. Když jsem tak četla některé věci o minulosti, tak i přesto, že to bylo třeba na půl stránky celkem těžkého tématu, vyznělo to ve stylu "mezi řádky se zmíním o ..." Ale o to více se to zadrhlo pod kůži. Téma pytláctví skvělé. Někdy mi přijde těch postav moc, těžce se mi orientuje ve jménech kdy příjmení i jméno by se dalo zaměnit. Obecně mi nevadí v knihách velké množství postav, třeba King je na to přeborník a já si to užívám, ale u těch českých jmen si na to nemůžu zvyknout. Mrzí mě, že Bergman a jeho tým dostávají čím dál tím méně prostoru. Autorka tentokrát vynechala linku s pyramidální energií :o) Na začátku knihy bylo pár velmi zábavných myšlenek jedné z postav. A problém mám taky v tom, abych si vybavila, kdo vůbec vraždil. Ten konec je tak nějak vždy přehlušen všemi těmi příběhy.

evelýny
24.08.2021 3 z 5

Audiokniha: čte Kristýna Kociánová, poklidně, rozvláčně.

,,Může se člověk ubránit nepříteli pouhou laskavostí?"

Poklidně plynoucí, spíše psychologicky laděný příběh s detektivní zápletkou, tentokrát z prostředí beskydských samot, kde se tak nějak zastavil čas.

Uklidňující prostota, soužití s přírodou a její ochrana, přátelství, soudržnost starousedlíků jako protipól tvrdému byznysu, chamtivosti, žárlivosti, sobeckosti.

,,Nikdy neprozrazuj na čem ti nejvíc záleží a čeho se nejvíc bojíš."

Komplikované rodinné i mezilidské vztahy labyrint příběhů a zmatků.
Vražda přijde záhy
a vyšetřovatelé přijedou až z Prahy.
Napoví jim rys ostrovid nebo svit měsíce?

Překombinované, zdlouhavé, ke konci nudné.
Pointa rozplyne se v každodenní šedi
Audiokniha poslouchána bez přerušení.

P.S.: Bludička, ukrytá v textu opět použila svá kouzla a čáry ... :-)

kasavubu
16.08.2021 5 z 5

Autorka nám i tentokrát naservírovala perfektní propletenec vztahů, ve kterém se čtenář nejprve musí patřičně zorientovat, ale pak už to bylo skvělé počtení. Chválím zvolené prostředí Beskyd, úplně na mě dýchla atmosféra odlehlých venkovských stavení. Už se moc těším na další pokračování série.

Limonadovyjoe
16.08.2021 5 z 5

"Víte, jakmile jednou zabijete, je to pak pro vás už známé. Začnete to vnímat jako jedno z možných řešení."

Je to tím, jak píše, tou lehkostí s jakou se čtou. A stejně jako v knize Drak spí i tady mě moc baví vykreslení odlehlého koutu země, tady ještě Beskyd, které mám blízko. Vztahy a život na samotách za vesnicí, pikle a to že každý zná vlastně každého...Na začátku je mrtvá žena, zavražděná realitní agentka a několik upytlačených rysů. Pak se zjeví komisař Bergmann a příběh je ještě propletenější a vrahem může být opravdu každý z tohoto panoptika ... no klidně by se tam žádná vražda nemusela ani vyšetřovat a bylo by to neuvěřitelně čtivé.

Moc mě baví, že knihy autorky nejdou po žádném wow efektu, nejsou divoce překombinované, což je mnohdy i jiných příběhů až směšné.

Knižní střípky
13.08.2021 5 z 5

Poslech audioknihy

Nemohu jinak než opět chválit, stejně jako předchozí díl jsem audioknihu slupla jak malinu během jednoho dne. Herečka Kristýna Kociánová byla zas a opět výborná, má moc příjemný hlas a hezky se poslouchá. Autorka opět zvolila velice zevrubné a detailní poznávání místních reálií a vztahů mezi obyvateli a pěkně hezky pozvolna čtenáře připravila na to, co přijde. A teprve, když jsme byli náležitě seznámení se vším, co považovala za důležité, vstoupil na scénu náš hlavní hrdina se svým pražským týmem. Jelikož je mi beskydská krajina blízká, úplně jsem se viděla, jak se procházím po těch nádherných kopcích, kde čas od času narazíte na nějakou tu samotu... Skvěle zachycená atmosféra, perfektně propracovaná zápletka a logické vyústění příběhu = skvělý čtenářský zážitek.

Prateri
06.08.2021 4 z 5

Beskyde, Beskyde, kdo po tobě ide - tak to mě vyskakovalo v mysli, když jsem začala číst Sněžný měsíc. Knihu, která nás dovedla do krajiny Beskyd. Musí tam být krásně. Paní spisovatelka popisovala přírodu Beskyd i osadníky, že mám chuť tam vyrazit. Ale v knize místo bači "ide" vrah, a za ním už vyráží kriminalista Bergman. Kdo už četl předchozí díly, ví, že pod taktovkou tohoto kriminalisty zlo vítězí jen dočasně.

Mateo67
13.07.2021 5 z 5

Šestá kniha série a u mě konečně 5 hvězd. Tušila jsem, že to musí přijít:-). Během čtení mi přišel na mysl Máchův Máj. Vražda v lůně magické přírody. Kontrast jak “vyšitý”. Přidejte výborně vykreslenou atmosféru horské dědiny a bravurně ztvárněné (především) ženské postavy, jimž vévodí trojice svébytných beskydských “samotářek”, a máte před sebou exkluzivní počtení nejen na letní měsíce.

Péťa1950
09.07.2021 4 z 5

Řada postav, všechny mají svá tajemství, Vytrvalou policejní prací je vrah odhalen, opět vyšetřovatelé řeší více možností. Líbilo se mi zasazení příběhu do prostředí Beskyd. I to, jak dnešní doba honby za ziskem toto prostředí přetváří, podle mne ne k lepšímu.

Evule *
29.06.2021 5 z 5

Za mě určitě jeden z lepších příběhů. Jsem ráda, že se děj opět vrátil do našeho kraje. Moc se těším na další díl..

katka134
15.06.2021 5 z 5

Pěkný detektivní příběh. Nebyl sice tolik napínavý, ale zápletka byla neotřelá. A prostředí Beskyd dodalo vraždění na zajímavosti.

HanulkaK.
14.06.2021 4 z 5

Knížky téhle autorky mne opravdu baví, už se těším na další díl :-)