Smrtka

Svět bez hladu, nemocí, válek, bídy. To vše se lidstvu povedlo. Zvítězilo dokonce i nad smrtí. Scythové jsou nyní jediní, kdo může ukončit jakýkoliv život a je jim přikázáno tak činit s cílem udržet objem populace pod kontrolou. První část strhující nové knižní série od Neala Shustermana, autora čtenářského hitu Bez šance. Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/334111/smrtka-IMC-334111.jpeg 4.859

Smrtka (1.)

Scythe (2016)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Yoli

vlčice68
předevčírem

I navzdory tomu, že již řadu let nepatřím mezi mladé čtenáře jsem po této knize sáhla. Můj první fantasy příběh a hodnotím kladně - námět, děj, propracování, závěr. Čeká lidstvo taková budoucnost?

NUMLOK

Dle mého názoru se jedná o jednu z nejlepších knih, které jsem kdy četl, jestli ne vůbec nejlepší. Nenarazil jsem na jedinou pasáž, která by mě nudila, nebo by jsem ji mohl hodnotit jako nejhorší. Knihu jsem přečetl doslova "jedním" dechem... Příběh je plný zvratů, neočekávaných rozuzlení... Zasazený do daleké budoucnosti, která se ovšem příliš neliší od naší "současnosti" až na jeden detail, nesmrtelnost, což sice není úplně pravda, má to totiž jeden háček... jménem Smrtka. Prostředí a problematika ve kterém se příběh odehrává jsou velice podobné příběhu : Přebyteční příběh z roku 2140, ovšem se svéráznějším řešením problémů nesmrtelnosti. Nyní se dostáváme k nejpalčivější části a tou je konec příběhu i když zde doufám že ne definitivní. Konec příběhu nemohu hodnotit zda byl lepší, či horší... To už je na každém čtenáři, ale za sebe musím přiznat, že mě trošku zklamal, nebo lépe řečeno představoval jsem si jiný. Za to ovšem nemůže autor, nýbrž moje místy až přehnaná fantazie. Knihu určitě doporučuji klukům i holkám všech věkových kategorií a je mi líto, že knihu mohu ohodnotit pouze 5 hvězdami!

Hranolky

Úžasná kniha, taky trochu k zamyšlení, vážně jsem si jí užila. Přečetla jsem jí za necelé tři dny rozhodně chci hned další díl!

Jane417

"Smrtka" je skvělé čtení. V první řadě musím napsat, že si ji může přečíst každý, napříč generacemi, i když je primárně řazena do žánru YA. Je to příběh z lidské budoucnosti, kdy smrt už není v rukou přírody, ale lidí... tzv. smrtek. Hlavními hrdiny jsou Citra a Rowen... učňové na smrtky, jejichž životy se od základu změní. Někdy je totiž hodně obtížné určit, jaká je hranice mezi tím být smrtkou a být vrahem. Obsah knížky je znepokojivý a velmi mrazivý, když si uvědomíte, že vypráví stále jen o lidech! Příběh je plný moudra a poučení. "Příroda to brala tak, že narození znamená automatické odsouzení k smrti a tuto smrt s krutou důsledností způsobovala."

hana8062

Smrtka je ostré čtivo. Příběh, od kterého se nebudete chtít odtrhnout. Budoucnost, kde lidstvo vymýtilo choroby, nehody i války s sebou přináší i nutnost regulovat populaci tak nějak organizovaně. Brát životy patří do kompetence ctihodných smrtek. Aby se jejich řady rozšiřovaly, čas od času vstoupí chťouc nechťouc do učení noví kandidáti. Moudrý, důstojný a morálně silný smrtka Faraday přijme za své hned dva učedníky. A takhle se setkávají teenageři Citra a Rowan, jejichž cesty by se jinak asi nikdy neprotnuly. Jenže být skutečnou Smrtkou nakonec může jen jeden z nich a navíc o to nikdo z nich pranic nestojí. O to hůř, že dřív či později budou postavení proti sobě. Velmi originální, výjimečná dystopie s velkým přesahem. Svět smrtek se mi moc líbil, výcvik, pravidla, konzilia i zákulisní intriky. Ne každá Smrtka je totiž tak čestná a spravedlivá, jak si funkce žádá. Milovala jsem pasáže, kde si smrtky vedou deníky a zapisují své pocity a myšlenky. Byl to propracovaný systém a úžasná kniha. Jediné, co mě tahalo za oči byla sekta tonistů uctívající obří ladičku? Tak to pardon, nemohla jsem dostat z hlavy Stopařova průvodce po galaxii a tu planetku kde Džatravartidové věří, že vesmír vysmrkla z nosu bytost zvaná Velký Zelený Křečopažout. Džatravartidové, kteří žijí v neustálém strachu, že jednou nastane to, co nazývají příchodem Velkého bílého kapesníku :). Omlouvám se, nemohla jsem si pomoct. Jinak super, skvělá knížka, kterou jsem si dokonale užila. Nejmíň 90% .... s přehledem.

bosorka

Neal Shusterman si do svých příběhů nevybírá zrovna lehká témata. Právo na život, právo na smrt. Jeho knihy jsou řazeny do YA, ale nejedou jen po povrchu, nabízí mnoho témat k zamyšlení a noří se opravdu hluboko. I když fantasy, některá dilemata by se dala zasadit do každodenního života. Smrtka je příběh z doby, kdy ve světě je vše dokonalé, bez nemocí, bez smrti, řízené, bezproblémové. Ale opravdu může být takový život dokonalý? Neal Shusterman tento svět do detailů propracoval, můžeme až žasnout nad jeho fantazií. Navíc se čte parádně, je napínavý a zábavný, běží až plasticky a lze si ho krásně představit zfilmovaný. Má jedinou chybičku, a to, že u nás už není k mání další díl. Hned bych nadšeně četla dál. A opět skvělá obálka.

Sabča92

Smrtka bylo mé druhé setkání s autorem a rozhodně ne poslední! Tohle bylo vážně skvěle vymyšlené a ještě líp napsané! Od knihy jsem se nemohla odtrhnout a netrpěli jsem očekávala co se bude dít dál. Nesmírně mě to bavilo. Neal vymyslel naprosto výjimečný a vlastní svět, který mě děsil ale zároveň nesmírně zajímal.
Hlavní hrdiny jsem si oblíbila a vztah mezi nimi byl jen třešničkou na dortu. Nikde žádná přehnaná lovestory. Opravdu mě to bavilo a nemůžu se dočkat druhého dílu. Tohle doporučuji všemi deseti!!!

MarkettT

Opravdu neobyčejná knihá, splnila všechna má očekávání, sice jsem našla chvilku, kdy se děj táhnul, ale to během chvilky přešlo, jsem nadšená, těším se na další díl! A myslím, že ta "záhadná smrtka" na konci, je předem jasné, kdo to je ♥

kneslova

Tento spisovatel nepíše jen obyčejné fantasy, ale je tam vždy ještě něco navíc. Vynikající kniha, další autorův geniální nápad - na zemi přišla doba, kdy vlastně nemůžete umřít ať děláte cokoliv. A poslání smrtek - jak ho, která z nich uchopí, neboť jsou to stále jen lidé a podle toho to vypadá. .. Kniha , o které přemýšlím ještě dnes, stejně jako o knize Bez šance. A konec není ani happy end, ani špatný.

Sarah11

Bez šance mě naprosto uhranulo a považuju to možná za nejlepší knihu, co jsem kdy četla. Když jsem se proto dozvěděla, že od autora vyjde další kniha, už jsem jen čekala na den, kdy si ji budu moct hodit do košíku a potom odpočítávala dny do jejího vydání. Má obrovská očekávání byla naplněna a opět jsem se usvědčila v tom, že Neal Shusterman je zkrátka Pan spisovatel a že si právoplatně zaslouží místo mezi mými největšími spisovatelskými oblíbenci. Tato kniha není jen nějaké klasické YA klišé, ale skrývá spoustu nádherných a zajímavých myšlenek, takže na ni určitě jen tak nezapomenete. Opravdu úžasné čtení, nemám co vytknout. Už se moc těším na další autorovy knihy a pevně doufám, že si u nás tahle série povede lépe než nešťastné Bez šance a že se možná autorova předchozí kniha prostřednictvím Smrtky dostane do většího povědomí a nakladatelství ještě zváží vydání dalších dílů.

petrarka72

Člověk, který má za sebou Bez šance, je alespoň trochu připraven na autorův způsob myšlení - a tak není šokován několika peripetiemi na hranici smyku, nebojí se, že řešení neexistuje, byť to tak chvíli vypadá, a jen si vychutnává postavy a situace... Pozor, nejde o Pratchettova Smrtě, nejde o Gaimanovu Smrt - tohle jsou prostě Smrtky...

seabook04

Jedna z nejděsivějších, nejpropracovanějších, nejvýstižnějších a nejlepších knih, co jsem kdy četla.
Některé knihy Vám v hlavě zůstanou hodně dlouho, ale Smrtka ve Vás zůstane už navždy. Geniální dílo, které mě dostalo do kolen a já mám strach se zvednout...
Smrtka by měla projít rukama každé lidské bytosti nejen pro to, aby si uvědomila cenu života, ale i sama sebe.

Bloody13Chaos

Daná kniha mne překvapila. Měla strašně promyšlený svět a hodně mě zaujal příběh. Četla jsem to v Angličtině, takže nevím jaká ta kniha je v překladu. Ale myslím si, že stejně na vás udělá velký dojem, stejně jako na mne. Těším se na to, kdy si budu moct přečíst sequel. Některé momenty jsou sice zbytečné, ale nijak to neovlivňuje to jak je ta kniha dobráPodle mě se tento příběh hodí pro většinu věkových kategorií. Ale nedávala bych to přečíst někomu, kdo je mladší 11 let. Myslím, že by to ještě nepochopili.

Danago

Nic takového jsem ještě nečetla. I když nejsem mladý čtenář, tak mě tento naprosto originální fantasy příběh připoutal ke knize na dlouhé hodiny. Po celou dobu jsem byla naprosto šokovaná dějem.
Příběh je napínavý , plný dokonalých a nepředstavitelných zvratů a velice propracovaný. Do poslední chvíle jsem si nebyla jistá jak to skončí. Konec byl dobře vymyšlený a logický. Knížka je hodně znepokojivá svým tématem a stále ve mě doznívá.

Babouš

Při čtení jsem si opět připadal jako v dobách, kdy jsem hltal knihy o Harry Potterovi. Skvěle vymyšlený svět, ale především živoucí postavy (což zní v knize s názvem Smrtka divně, ale je to tak!) a děj svištící kupředu jako ostří kosy. Vybroušené, skvělé, neodtrhnou vás od toho ani za život. Pro mě zatím nejlepší kniha, kterou jsem v roce 2018 četl.

Attia

Čtivé, fascinující, znepokojivé.