Smrtka

Svět bez hladu, nemocí, válek, bídy. To vše se lidstvu povedlo. Zvítězilo dokonce i nad smrtí. Scythové jsou nyní jediní, kdo může ukončit jakýkoliv život a je jim přikázáno tak činit s cílem udržet objem populace pod kontrolou. První část strhující nové knižní série od Neala Shustermana, autora čtenářského hitu Bez šance. Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/334111/smrtka-IMC-334111.jpeg 4.5500

Smrtka (1.)

Scythe (2016)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Yoli

Véča
dnes

Pokud již nepatříte mezi pravidelné čtenáře YA literatury, ale přesto byste po nějaké knize z toho žánru sáhli, Smrtka je rozhodně skvělá volba! Výborně promyšlený svět, postavy smrtek jsou dobře charakterizované a hlavní postavy mi byly sympatické. Už aby tu byl druhý díl!

Jirulka
včera

O této knize jsem hodně četla a slyšela až jsem neodolala a musela si ji sehnat. Četlo se to samo, ani chvíli jsem se nenudila, byla jsem napjatá jak to dopadne a už se moc těším na další díl, snad tu bude za chvíli. Umím si představit, že by tahle série byla zfilmována.

rycccy
předevčírem

No celkem mě překvapilo když jsem v knihkupectví objevil tuto knihu od Neal Shusterman, protože furt čekám na pokračování knihy Bez Šance - aby jste pochopili dva roky čekám na pokračování a kniha ještě stále nikde. Trochu mě zamrzelo, že autor mezi tím napsal něco jiného, ale první kniha kterou jsem četl ( Bez Šance ) byla super, tak jsem si říkal, že této knize dám šanci. Popravdě z té anotace jsem byl trochu na vážkách, nevěděl jsem co čekat. ALE kniha mě neuvěřitelně bavila, zápletka a celkově tento smyšlený svět byl dobře propracovaný. Jen by stálo za to vysvětlit některé věci - jak jako obrací svůj vzhled a vrací se vzhledově na dvacet nebo třicet let? Já jen doufám, že na pokračování dalšího dílu nebudeme čekat dva roky a více jako u knihy Bez Šance.

Bílá paní
15. listopadu

Na knihy žánru YA si už obvykle připadám trochu stará (a dost mě to děsí), ale Smrtka mě vážně bavila. Neotřelý a lehce (ale příjemně) morbidní námět, skvěle vykreslené postavy (Rowan... fajn, asi ještě nejsem tak stará, když mám pořád slabost pro ty klišoidní rebelské a stoické typy), děj, který odsípá a o ve většině případů nepředvídatelné zvraty není nouze... těším se na další.
Btw, měla jsem se vykašlat na angličtinu a přečíst si knížku radši ve slovenštině. “Kosec” je úspěšně docela vysoko na žebříčku nejvtipnějších a nejlepších slov, co jsem kdy slyšela.

Apanka
13. listopadu

Uz teda nespadam do kategorie YA, ale me to neva. Kdyz jsem nad knihou premyslela, tak jsem zjistila, ze bych si i chtela vyzkouset zit v takovem svete. Smrtka mi prijde jako dobre promyslena postava, jak se tam prolnuly zpusoby smrti - jako statisiky, nahodna umrti, hromadna umrti...tak to proste je. Behem cteni vam tak nejak dojde, jak to asi skonci, takze to neni nejaky extra zaver. Kazdopadne si urcite prectu pokracovani, ptz chci vedet kam tohle vede.

zwingerovam
08. listopadu

Prvních skoro 200 stránek jsem se dost nudila. Nelíbilo se mi, jak je to psané. Druhá polovina nebyla vůbec špatná a asi se dokonce těším na další díl.

krtecek_1
07. listopadu

O.k., budu shovívavá. Přece jen je to YA literatura. Zlatý střed.

veru_nedvedova
06. listopadu

Nový originální příběh akorát lehce předvídatelný. Každopádně jsem z něho nadšená a těším se na pokračování. Líbily se mi všemožné promyšlené detaily od imunity po nekonečně dokonalý Nimbus.
Takže za mě dobrý :)

TomTomis
04. listopadu

Nejzajímavější části knihy byly pro mě úryvky z deníků smrtek. Co se týče děje, oceňuji zajímavý námět. Nemohu říci, že by se mi tato kniha četla jedním dechem, ale je mi jasné, čím může být pro čtenáře přitažlivá. Je to čtivé, jednoduché, málo postav, pár zajímavých zápletek. Příjemná oddechovka, i když s poněkud morbidním námětem. PS: Po odstupu času snižuji hodnocení... Myslím, že existuje mnohem víc zajímavějších knih.

Dagmar23
04. listopadu

( A ještě dodám-myslím že jsem udělala docela slušnou reklamu. Díky mému nadšenému opěvování má už Smrtku zamluvenou ke čtení půlka rodiny a přátel :D )

Dagmar23
04. listopadu

Tohle jsem nečekala. Nečekala jsem, co všechno na mě v této knize čeká, nečekala jsem, jak výborně bude téma knihy zpracováno, nečekala jsem vůbec takový úspěch, jakého se Smrtka u mě dočkala. Moje rodina samozřejmě ví, že jsem velká knihomolka, a tak asi tak úplně nevěřili, když jsem řekla: Tohle je jedna z nejlepších knih, jaké jsem kdy četla. Protože ano, přiznávám, tuhle větu říkám často, jsem většinou spokojený čtenář :) Ovšem Smrtka posunula laďku tak vysoko, že to mé hodnocení "nejlepších knih" krapet změnilo :D
V knize se projednává naprosto ojedinělé téma, což je smrt. Někdo by řekl depresivní. Já říkám jak se to vezme. Popřípadě jak KDO to vezme. Za mě prostě jedno velké nadšení. Do vážné myšlenky se prolínal příběh Young Adult, který tam byl nezbytný, kdyby však kniha byla pouze o cechu Smrtek a popisováním rozdílných zbůsobů jejich života, neztrácela by podle mého na své genialitě. Ale ne. Ne, pardon. Neměnila bych nic. Tahle Smrtka je zkrátka dokonalá.

Klichem1
03. listopadu

Príjemná fantasy kniha s dávkou teenagerskej romanci. Číta sa plynule a pre mňa aj dosť jednoducho. S postavami a s ich postupne sa vyvijajucim vzťahom sa stotožnia skôr mladší čitatelia (15-17), ale svet bol skvele vystavaný a premyslený. Dej pekne plynul a bavil. A zaujímavé boli pre mňa hlavne vedľajšie postavy smrtiek.

raffi

Kniha ma naozaj prekvapila. Na pozadí príbehu oboch učeníkov sú zaujímavé rozvahy o svedomí, o moci, o tom, že nech budeme akokoľvek vyspelí a technicky pokrokoví, vždy nám budú vládnuť rovnaké vlastnosti a povahové rysy...
Námet je skvelý a autor ho rozpracoval pekne, určite to vydá na niekoľko kníh (radšej sa nejdem dopredu tešiť, aby som prípadnými ďalšími dielmi nebola sklamaná).
Pre tento rok je to jedna z najzaujímavejších prečítaných kníh.

MíšaS.

Asi jsem měla moc velké nároky vzhledem k zdejšímu hodnocení a Bez šance se mi hodně líbilo.
Téma je zajímavé a možná to chtělo víc zpracovat, ale autor z toho udělal lovestory. Od půlky jsem se musela do čtení nutit. Celá kniha je velmi předvídatelná a nebavila mě.
Další díl vyhledávat nebudu, už teď je mi totiž jasné, jak to bude pokračovat.

Purple7

V rámci žánru opravdu unikát, neotřelé téma, skvěle napsané, obdivuji autorovu fantazii, i když závěr předvídatelný. Oceňuji akci před levnými romancemi, což se mi zde dostalo, takže spokojenost. Ale Neal Shusterman si může podat ruku s G. R. R. Martinem, v počtu mrtvol si mohou směle konkurovat. Dávám jen 4*. Přestože jsem se na knihu moc těšila, četla jsem ji nakonec v době, kdybych ocenila něco více oddychovějšího. Moje chyba. Nicméně ke knize se jistě ještě vrátím.

Nikcasmej

Poprvé se mi stalo, že jsem po dočtení knihy neměla slov. Opravdu jsem neměla slov. Kniha je naprosto fascinující a celkově skvělá. Když vás nepřitáhne svojí nádhernou obálkou, tak vás přitáhne obsahem a ten opravdu stojí za to! Rozhodně doporučuji!

alzbeta4340

Velmi dobrá kniha pro větší děti nebo dospívající. Pro dospělé a hlavně sečtělejší čtenáře je příběh přeci jen vyprávěný dost jednoduše. Ale konec - ten byl pěkný a líbil se mi moc.

hlavinka

Nejlepsi knizka za posledni dobu. Hodne ctiva, zajimave tema a tolik k zamysleni. Tesim se na dalsi dil, pokud u nas vyjde.

pungoš

Parádní kniha, přečtená jedním dechem. Doporučuji!!!

bibi.r

Jsem nadšená. Čtení jsem si opravdu užívala :).

Kokso

Musím přiznat, že jsem čekala trochu něco víc...myšlenka mi přišla dost zajímavá, zpracování bylo ale takové příliš jednoduhé, některé situace byly vyloženě prvoplánové. Nicméně jsem ráda, že jsem si knihu přečetla, když už nic jiného, tak byla zábavná.

Nejzajímavější mi přišly zápisky z deníků kosení - ty alespoň trošku přinutily k zamyšlení.

Beily

Bohužel vysoké hodnocení Smrtky ve mě vyvolalo až moc velké očekávání, a to se tak úplně nedostavilo. Přestože jsem si myslela, že ještě patřím do kategorie čtenářů YA, tak jsem po přečtení téhle knihy zjistila, že už asi ne :D Na můj vkus byla kniha hrozně jednoduše napsaná, pořád se něco dělo, nic nebylo pořádně vysvětleno nebo popsáno a moje čtenářská představivost prostě v té rychlosti nedokázala ani pořádně vstřebat celý ten svět. Na druhou stranu, čtení šlo opravdu rychle, příběh neobsahoval žádná prázdná místa a četla se skvěle. Jen mi zkrátka bylo líto, že vzhledem k nápadu a některým myšlenkám měla kniha velký potenciál, ale nakonec skončila jen jako taková předvídatelná pohádka. S ohledem na YA knihu bych dala 4 hvězdy, ale pro mě bohužel 3.

janinka555

Tuto knihu jsem si půjčovala s tím, že jí asi nedočtu. Sice je velmi dobře hodnocená, ale není to žánr, který bych četla. Ale dala jsem knize šanci a už po několika stranách jsem byla velice překvapená. Příběh mě natolik vtáhl, že jsem knihu přečetla v rekordním čase. Je to velmi zajímavé a dobře zpracované téma. Doporučuji všemi deseti.

cerna7151

Knihu jsem četla na doporučení a byla jsem opravdu nadšená! Zajímavé neotřelé téma, které nutí se trochu zamyslet... Super!

Mermaida

Kdybych se ke knize nedostala přes kolegyni - úplně by šla mimo mě a to by byla hodně hodně velká škola! Četla se fantasticky. Byla to naprostá bomba!
Autor mne nadchl už svojí knihou Bez šance (kterou jsem četla před 2 lety), ale tohle bylo lo lepší.

LittleK

Již mám za sebou Bez šance a Smrtka je dalším skvělým příběhem s neotřelou tématikou. I u této knihy jsem se musela zamýšlet nad otázkou bytí a toho, kam současná společnost směřuje. Rozhodně doporučuji.

SeiyaOri

Příjemné osvěžení po spoustě YA "na jedno brdo" jak tématem tak zpracováním. Po delší době kniha která opravdu stála za ty peníze když si člověk koupí novinku. :D Doporučuji.

nicole1990

Nebylo to špatne

Ree

Nevím proč, ale Smrtka mi přišla jako úplně jinak psané fantasy, než jsem doteď četla. Bavila mě, ale nebylo to tak, že bych knihu nemohla odložit. Děj se rozjel až někdy od poloviny knihy a posledních asi sto stran mě konečně naprosto pohltilo. Potěšilo mě, že tam bylo pár věcí, kterými mě Neal dokázal překvapit. To se u dnešních fantasy moc nevídá.

Mitculka

Bylo to super počtení. Kdybych kvůli psaní bakalářky nemusela návraty ke knize bolestivě odsouvat, bylo by to ještě lepší. Nevím, jestli je to vinou toho, ale občas se mi zdálo, že se děj moc vlekl. Tento problém postupem času pominul a druhá polovina knížky byla už vážně nabitá. Moc se mi líbilo také filozofické vyznění příběhu a zápisy z deníků smrtek.