Smrtka

Svět bez hladu, nemocí, válek, bídy. To vše se lidstvu povedlo. Zvítězilo dokonce i nad smrtí. Scythové jsou nyní jediní, kdo může ukončit jakýkoliv život a je jim přikázáno tak činit s cílem udržet objem populace pod kontrolou. První část strhující nové knižní série od Neala Shustermana, autora čtenářského hitu Bez šance. Ve světě budoucnosti lidstvo zvítězilo nad nemoci, stárnutím a nakonec i nad smrtí. Nikdo neumírá a Zemi hrozí přelidnění. Jedinými, kdo může ukončit život, jsou tak „smrtky“. Dva mladí lidé, Citra a Rowan, jsou vybráni, aby se stali učedníky tohoto řemesla – což je role, po níž ani jeden z nich netouží. Musí si osvojit „umění“ brát život, a přitom mít na paměti, že když se jim to nepodaří, mohou vlastní život ztratit. Okolnosti je postaví proti sobě a brzy je jasné, že pokud jeden z nich vyhraje, druhý musí zemřít… Za dokonalý svět je třeba zaplatit vysokou cenu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/334111/smrtka-IMC-334111.jpeg 4.6321

Smrtka (1.)

Scythe (2016)

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno:, Yoli

AgnessN.R.
včera

Upřímně nevím, co si mám o knížce myslet. Ano, dala jsem ji pět hvězdiček, ale měla jsem trochu protichůdné pocity.
Knížka je sice dobře napsaná a čtivá, ale toho zabíjení, neuměla jsem si to moc představit. Přišlo mi to trochu odpudivé a ta skutečnost v knížce, že lidé přelstili smrt mi přišla prostě nereálná.
Tak proč to plné hodnocení. Knížka nám ukazuje, co by jsme -my lidé- museli vykonávat sobě navzájem, kdyby jsme tak moc technologicky vzrostli. Co by smrtky museli obětovat-co lidé, a co by se stalo, kdyby ve smrtce stále člověku vzrostl pocit moci, ne zvířecí instinkt/pud zabíjení. Zvířata nezabíjí pro zábavu.
Knížka ukazuje jak důležité je ponechat si srdce, které se stydí, miluje, nenávidí.... Všechny ty pocity lidství, oddanosti.
Nad takovou knížkou by se měl každý zamyslet, ať už je taková možnost byť jen trochu pravděpodobná, nebo naprosto nemožná.

enigma
předevčírem

Plytké, sterilní a (jazykem dnešních young adult) zoufale neimerzivní. Dvě hvězdy za pár pozoruhodných myšlenek ukrytých v denících smrtek.

HDosoudilová

Původně jsem si myslela, že tomuto bestselleru odolám, ale tolik pozitivních ohlasů mě nalákalo si knihu přečíst a musím říct, že jsem nadšená. Originální téma, skvěle napsané a vůbec mi kupodivu nevadilo, že zde není tolik romantiky. Děj je zajímavý, akční a plný zvratů, což se mi moc líbí. Jsem zvědavá na pokračování.

Kočičáci

Smekám před autorem klobouček - nebo snad raději kápi?
Prostě umí... umí vymyslet do detailu propracovaný svět, který jednoho vtáhne a nepustí. V tomto světě jsou na vrcholu "potravního řetězce" Smrtky, které mají poslední slovo nad životy jinak celkem spokojených, dlouhověkých lidiček.
Citra a Rowan přijdou k učednickému řemeslu Smrtek jako slepí k houslím.
C. s. Faraday si je vybere jako vhodné kandidáty hlavně kvůli jejich správňáckým smrtčím vlastnostem. Zanedlouho jsou však postaveni proti sobě a jen jeden z nich se stane Smrtkou a dalšího čeká pokosení.
Nechte se vtáhnou do fantasy světa a zjistěte, jak to s mladými učedníky dopadne, ale také co znamená rozplesknout se, co jsou to nanity, jestli je rok Ocelota nebo Kapybary, co je to Nimbus, kdo jsou tonisté, co znamená otočit list a mnohá další.
Těším se na další díl, doporučuji!

EngliTer

Překvapila mě :) Neočekávala jsem od ní teda nic světoborného, ale překvapila :) Bavil mě ten vymyšlený koncept života a kosení :) Docela se i těším na pokračování :)

honorka

Začetla jsem se hned na první stránce a i když jsem se bála, že to konec třeba pokazí ... tak nepokazil. Jednoduše skvělá. Neotřelé téma, skvělé balancování mezi dobrem a zlem, dostatek námětů k přemýšlení, neočekávané zápletky. Moc doporučuji.

arram

Tak tahle kniha mi neskutečně sedla. Děj mne chytil hned od začátku. Super nápad, dobré provedení a neskutečně příjemné čtení!

saez

Výborná kniha. Zajímavý námět, překvapivé rozuzlení
a neotřelé myšlenky, které v člověku rezonují i dlouho po přečtení. Hovoří se o pokračování, ale ač bych ráda věděla co bude dál, zároveň se bojím, aby to nezabilo původní skvělý příběh.

adam5955

Vyborne. Doporucuji. Zacatek trosicku zdlouhavejsi, ale to se stava. Rozhodne povedeny pohled na svet, zajima vize.

Dadula118

dlouho jsem nemohla v téhle knížce najít něco...ale je to tam... dozrálo to,našla jsem to a jsem hoodněě zvedavá na pokračování.

misowi84

Již kniha Bez šance se mi velmi líbila.
A čtenářská jízda pro mě nadále pokračuje..
Od prvních stránek jsem hltal písmenko po písmenku, stránku po stránce..
Několikrát jsem měl při čtení zmrtvený výraz..
A ze závěru jsem byl pokosen..

DOPORUČUJI :-)

Míša06

Opravdu skvělá kniha. Ta propracovanost toho kosení, oživování, a moderní technologie, doufám že takhle jednou náš svět neskončí. Nejlepší část pro mě byl asi závěr, protože jsem se celou dobu děsila toho okamžiku, kdy Citra pokosí Rowana. Naštěstí vše dobře dopadl, a ukázalo se, že Citra má opravdu talent na vymýšlení podrazů a krizových plánů.

Terezaa

Autor vytvořil úplně nový, originální a uvěřitelný svět. Děkuji hodnocení zde na DK, které mě přesvědčilo knihu si koupit, protože toto je přesně ten příběh, který chcete mít doma v knihovně. Něco mi říká, že tahle série bude něco!

julythreemosen

Od této knihy jsem měla vysoká očekávání. Každý, komu se Smrtka dostala pod ruku, ji vychválil až do nebes. Já se musím přidat, i když kniha nebyla zdaleka taková, jakou jsem si ji představovala. Musím se přiznat, že tak v polovině jsem měla krizi a přišlo mi, že kniha se zabývá neustále tím stejným a že nepřichází s nočím novým. Závěr knihy mě vyvedl z omylu - kniha mě měla ještě čím překvapit a vylepšila si reputaci a úplně neskutečně mě navnadila na další díl. Silnou stránkou této knihy je hodně zajímavý svět, kde lidé už netrpí svou smrtelností a jediný, kdo vlastní moc nad životem a smrtí, je cech Smrtek, které za staletí nesmrtelnosti ztratily své ideály a využívají svou moc pro nedobré účely. Téma nesmrtelnosti a co se stane s lidstvem, když už jej "nehoní" čas a myšlenka na to, že zde na světě máme čas vyměřený, je hodně probíráno ze všech stran a kniha disponuje opravdu hodně zajímavými myšlenkami. Hlavní postavy mi přirostly k srdci a jejich nelehký osud mě teď vskutku zajímá ještě více, než předtím.

MayaBu

Tato kniha byla mým prvním setkáním s dílem pana Shustermana a po jejím dočtení se v knihovně určitě poohlédnu i po Bez šance. Píše totiž velice čtivě a právě tato čtivost a humor v dialozích postav byly největší plus Smrtky.
Kladných stránek má kniha mnoho - od sympatických hlavních postav a jejich psychologického vývoje (hlavně u Rowana), přes vyrovnané tempo až po zajímavé kulisy světa budoucnosti.
Takže proč to podle mě není na 5*? No, většina zvratů byla předvídatelná a taky mi chvíli trvalo, než jsem přijmula představu, že se po šestnáctiletých lidech chce, aby zabíjeli lidi. Když jsem se nad tím zamyslela, přišlo mi to morbidní. Asi jsem nad tím zkrátka přemýšlela až moc. Druhý díl si s největší pravděpodobností přečtu.

sebemi

Netradiční téma smrtek mě hned zaujalo a musím napsat, že autor umí skvěle vyprávět a zároveň vysvětlovat celou podstatu nového nesmrtelného světa. Místy jsem opravdu soucítila s vybranými lidmi k pokosení, ale postupně mě smrtky vtáhly do svého cechu. Opravdu skvělá kniha, o které budete přemýšlet ještě po dočtení :)

Patrik02

Brát životy nesmrtelným? Ano. A je to životní cesta, po níž ani jeden z nich netouží.
Po knize "Bez šance," která byla originál každým slovem, námětem i zpracováním, byla Smrtka jednou z knih, na kterou jsem se velmi těšil. Dnes ji zpět do knihovny odkládám bohatší o další skvělý příběh. Poutavý námět, skvěle zpracováno (hlavně náhledy do deníků jednotlivých smrtek)
Jsem velmi rád, že Neal Shusterman svou druhou knihou nezklamal a opět nám naservíroval něco, co tu ještě nebylo. A nezbývá, než čekat na pokračování, které na sebe, jak doufám, nenechá dlouho čekat.

Falda

Fantasy moc nevyhledávám, ale jsem ráda, že jsem se knihou nechala zklákat. Byla velice čtivá, děj mě bavil a skvěle utíkal. Téma smrtek je boží a i když nepatřím mezi YA, kniha se mi líbila a určitě doporučuji!

kajus3954

Zajímavá kniha s neotřelým tématem a příběhem. Velmi se mi líbili vsuvky v podobě zápisů z deníků smrtek. Nebyla jsem uhranutá jako z jiných, ale kniha se mi četla dobře a jsem zvědavá na pokračování.

Andynka

Každý tu to knihu hrozně chválí, ale já jsem teda zklamaná. Čekala jsem větší pecku. Svět, ve kterém se to vše odehrává je dobře propracovaný, ale mě chybělo větší napětí, akčnost.... více popisů, jak probíhá příprava na smrtku..... Některé úseky, byly až zbytečně natahované. Takže v celku moc zajímavý námět, ale až tak unesená jsem z toho nebyla. Každopádně, pár překvápek v sobě kniha schovává a já věřím, že to byl jen úvod do příběhu a další díl bude o moc lepší. :)

tteerriinnaa

Velmi napínavé. Autora jsem znala už díky jeho prvotině, která byla dobrá. Ale tohle? Tohle je nádhera. Smrtka je napínavé, zajímavé, dech beroucí, trošku i romantické a hlavně smrtící čtení. Knihu jsem přelouskala během jednoho letního dne. Posledních 50 stránek jsem četla snad 20x. Unikátní zápletka, každý strana plná překvapení. Přečetla celá rodina. Nemohu se dočkat pokračování. 5/5

Nomia

Pro mě rozvleklý začátek a trochu zvláštní styl autorova vyprávění, i přesto jsem se kousla a četla dál. Ve výsledku příjemný čtenářský zážitek, rozhodně je to celkem nápaditá fantasy, svět, kde je nesmrtelnost i Smrtky působil opravdu zajímavě. Je to zase jedna z těch knih, kterou si člověk zapamatuje.
I když to není nejdokonalejší dílo, tak rozhodně nadprůměr. Na léto naprosto ideální oddychové čtení, kterému nechybí nápad, napětí a i celkem zajímavé charaktery.

a.k

Lidstvo je nesmrtelné. Populační růst brzdí společenství Smrtek, které jako jediné má tu moc usmrtit. Řídí se vlastními pravidly, podle kterých vybírají adepty k "pokosení". Učedníky této profese se stávají Rowan a Citra. Ani jeden z nich po takovém postavení netoužil.
Příběh mě hned od začátku moc bavil. Postavy si lehce zamilujete a budete s nimi hledat řešení jejich nelehké situace. Kromě samotného příběhu i námět k zamyšlení o etických a morálních hodnotách. Velmi pěkná, čtivá a originální kniha.

flare

Vsechno lidske melo, ma a vzdy bude mit sve ale....
Dobra a ctiva kniha..jen do ni..

Horselen

Není pochyb o tom, že autor opět prokázal svou nápaditost, originalitu a schopnost zamyslet se nad problémem do hloubky. O skryté myšlenky tudíž není nouze. Ukazuje, jak snadné je ovlivnit ostatní, když má člověk moc, jak se každý na jednu a tu samou věc může dívat jinak.
Představuje nám svět, kde lidé vyhráli nad smrtí a přesto ta hrůza z toho, že nikdo neví, kdy nastane jeho poslední hodinka, trvá, protože o pokosení rozhoduje čistě statistika nebo náhoda.
Nicméně mě mrzí, že anotace prozradila příliš mnoho z děje a nebyla jsem tolik napjatá, jak bych asi byla normálně.

Edona

Již po přečtení Bez šance, jsem si byla jistá, že Smrtkou nesáhnu vedle. Shusterman je zkrátka výborný spisovatel, který má velice nadčasové a znepokojivé myšlenky! Smrtka je napínavé čtení, velice znepokojivé a naprosto poutavé. Hlavní hrdinové jsou vykresleni skvěle. Jedinou výtkou pro mě je, že zde bylo moc šťastných náhod ve prospěch hlavních hrdinů, než aby tomu šlo věřit. Nicméně to je jen můj subjektivní názor. Tak či tak, knihu doporučuji a těším se na pokračování.

Monnyska

Kniha byla velmi čtivá, nově vytvořený svět byl dobře promyšlený, postavy mi byly sympatické :) i když se kniha tváří jako YA, tak Vás nenechá chladnými. Má v sobě mnoho zajímavých myšlenek, nad kterými se určitě pozastavíte :) Byla jsem přesvědčená, že přesně vím, jak to skončí, ale hluboce jsem se mýlila a koncem jsem byla tak překvapená, že jsem večer nemohla ani usnout.. vřele doporučuji!

Viky007

Tak tohle bylo skvělé počteníčko! Kniha byla čtivá, postavy měly charakter a co se týče děje... no... kolikrát jsem nestačila zírat. Nejvíc plusové body dávám za Faradaye. Miluju tyhle vedlejší postavy, obklopené tajemnem, velkým charismatem a inteligencí. Citra a Rowen byli taky fajn, ale jak už tu bylo zmíněno, charaktery jsou dost podobné Katniss a Peetovi z Hunger games. Mně osobně to nevadí, protože HG jsou srdcovka a tohle je navíc jiný, opět originální příběh. Některým hnidopichům by to ale mohlo vadit. Za mě rozhodně palec nahoru. Určitě se Smrtkou neprohloupíte.

ElenaM

Vystupte ze své komfortní zóny a přečtěte se něco zcela nového, protože přesně to autor vytvořil, nový svět. Kniha mě bavila od začátku do konce. Hned v prvních kapitolách bylo několik zásadních věcí k zamyšlení a těch otázek přibývalo pořád dál a dál s tím, jak děj postupoval. Knížka obsahuje spoustu silných myšlenek a zamyšlení nad životem, který vedeme, když žijeme ve světě smrtelnosti a náš čas je omezen a jak bychom život vedli, kdybychom byli nesmrtelní. Děj byl pořád překvapivější a překvapivější a konec mě šokoval. Postavy mi byly sympatické, dokonce i ty záporné. Citra a Rowan - každý byl jiný a přesto je něco spojovalo a podle mě každý vedl ten největší boj hlavně sám se sebou. Jak to dopadlo, nebudu prozrazovat... TOHLE SI PŘEČTĚTE!!!!
Nemůžu se dočkat dalšího dílu, protože tohle bylo prostě SKVĚLÉ!!! Kniha mi bude ležet v hlavě ještě hodně dlouho...

AnnaAm

Nezapomenutelná kniha. Doporučuji