Smrtící bílá

Smrtící bílá https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419824/bmid_smrtici-bila-jI2-419824.jpeg 4 1975 475

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

silviczka
24.02.2021

Rada som si vypocula aj tento diel serie knih, ale ako uz niektori spominali, je tam vela pasazi, ktore sa sustredia na osobny zivot hlavych postav, tak som si obcas hovorila, ze kniha mohla byt trochu strucnejsia hlavne v oblasti lubostnych zapletiek.

MonikaV
23.02.2021 5 z 5

Pecka!

nicolettkaa
10.02.2021 3 z 5

Tento díl se mi ze série líbil nejmíň. Ono když chcete číst detektivku a prvních cca dvě stran nemá s případem nic společného, je to docela otrava. Kdyby se alespoň dvě "události" ohledně soukromého života hlavních hrdinů neomílaly pořád dokolo během celé knihy....dost mi to už lezlo na nervy.
Ohledně detektivní zápletky jsem vcelku spokojená. Tentokrát jsem neměla tušení, kdo je vrah, důvod měli všichni. A všichni byli stejně ujetí.
Kniha je čtivá, ale autorka by si měla uvědomit, že méně je někdy více.

kopretitinka
08.02.2021 1 z 5

Hedvábník byl pro mě nejpoutavější ze všech dílů série. Ve Smrtící bílé už mi byla na obtíž každá zmínka o Strikově noze / pahýlu / těžkosti s chůzí. Autorka z detektivky sklouzla ke sladkému snění "co si ona myslí, že si myslí on a co si asi myslí on, že si myslí ona".... další knihu už číst nebudu. Od počtu stránek se opravdu dobrá detektivka neodvíjí.

Didi1973
31.01.2021 5 z 5

Musím říct, že série s Cormoranem Strikem a Robin Ellacottovou mě naprosto dostala. Hlavní, ale i vedlejší postavy jsou perfektně napsané a mě baví sledovat peripetie jejich životů, postoje, způsob práce. Kdo spáchal vraždu, pro mě nakonec není zas až tak důležité. Objevují se zde výtky, že už jde skoro spíš o červenou knihovnu než o detektivní román. Já mám ale pořád pocit, že na červenou knihovnu je to příliš dobře napsané. Označili bychom za červenou knihovnu třeba Dostojevského nebo Shakespeara? Jediné, co bych doporučila, je snad to, že by si Strike měl dát do pořádku tu svou nohu, aby se to tam nemuselo tak často řešit. Dobře napsané tu nejsou jen postavy, ale i prostředí. V kterém jiném románu se podíváme tak skutečným způsobem do současného Londýna a různých vrstev soudobé britské společnosti? Smrtící bílou jsem četla v angličtině a musím ji z profesního hlediska vyzdvihnout i jako cenný zdroj současného jazyka. Pro kritiky rozsahu románu mám špatnou zprávu. Zatímco tento díl má cca 650 stran, díl následující, Troubled Blood, jich má 930...

slečna.k
28.01.2021 3 z 5

První díl oťukávající (Volání kukačky), druhý mě naprosto nadchnul (Hedvábník), třetí nicneříkající (Ve službách zla) a tento mě už dokonale štval protože z detektivky se stala nenápadně ale jistě ukňouraná červená knihovna. Přísahám, že kdyby v té knize byl ještě jeden jediný odstavec o přemýšlejícím Strikeovi nebo přemýšlející Robin (která se od mých naprostých sympatií na začátku série přesunula definitivně na druhý konec emoční přímky) navíc, tak tu knihu vyhodím z devátého patra... Nakonec jsem to dočetla ale myslím, že by autorce příště měli redaktoři zredukovat počet stran (pokud na to najdou dost odvahy) a navíc v dalším díle se spolu nejspíš ti dva již definitivně vyspí a to mít asi nemusím, kdybych stála o tento typ literatury sáhnu po jiném autorovi.

MatoPalkes
27.01.2021 5 z 5

Dlhé, ale vôbec mi to nevadí, číta sa to skvele, sem s ďalším dielom :)

DK197
26.01.2021 4 z 5

AUDIOKNIHA: Na začátek řeknu, že knihu rozhodně nepovažuji za špatnou. Užila jsem si to. Ale velmi rychle mi bylo jasné, že toto už nebude čtení pro pány. Emoce a vztah hlavních hrdinů tam mají velký kus prostoru. Takový, že i mne v jeden moment napadlo, zda ta detektivka vůbec kdy přijde. Ovšem líbilo se mi to. Podle mě nejde o přeslazenou červenou knihovnu. Spíš o střízlivý popis emocí, nejistot a názorů, které formuje okolní prostředí. Také jde o sondu do toho, jak snadno vznikne nedorozumění, zkreslený pohled na věc, když spolu lidé nemluví.

Případ samotný mě nakonec zaujal i přes úvodní prostředí politiky, které mě netáhne. Zamilovala jsem si postavy. A čekala, co se z toho vyklube... Ke konci se to trochu zaseklo a zdálo se mi to dlouhé. Navíc chybělo o něco víc napětí. A pak mě překvapil nečekaný vzrůst tempa asi poslední 3 kapitoly. Pořád si nejsem jistá, jestli tomu věřím, jestli to autorka nezamotala nějak moc... Ale jak říkám, nebylo to špatné.

katka9574
12.01.2021 5 z 5

Váhala jsem mezi čtyřmi a pěti hvězdami. Je fakt, že kniha je dlouhá, velmi dlouhá a chvilkami jsem měla chuť pár odstavců, těch hodně popisných, přeskakovat. Jenomže během následujícího čtení zjišťuji, že všechno v příběhu má své místo a všechno je důležité :-) Tedy mé doporučení - na tuhle bichli si vyhraďte dostatek času, kdy nebudete ničím a nikým rušeni a kdy budete mít možnost jen číst a hltat a soustředit se a užívat si parádně promyšlený a pěkně zamotaný příběh. Strike s Robin jsou skvělá dvojka a paní Rowling je fantastická vypravěčka! Těším se na další pokračování.

TeraBla
04.01.2021 4 z 5

Klasicky čtivá Rowlingová, se svým jednoduchým vyprávěním plného napětí a zvratů. Tento díl byl pro mě asi nejlepší. Skýtal v sobě jak rovinu detektivní, tak rovnou měrou rozebíral i osobní vztahy obou hrdinů. Délka knihy byla tak akorát.

sarka9190
02.01.2021 4 z 5

Dala bych tři a půl, kdyby to šlo. Přečteno za dva dny, za mě je to na podobné úrovni jako Hedvabnik. I přes svůj,, objem,, se knížka četla dobře, dej jsem si užívala a ke konci jsem byla i nebyla překvapená a hlavně na sebe pyšná že jsem trefila vraha, i když jsem na něj kapla z jiných důvodů. K řadě informacím se stejně nemáte šanci dostat, aby jste si vydedukovali správně řešení, takže jsem proste četla, tipovala a užívala si příběh. Co mě tam stvalo, byla Robin. Už to bylo trochu ufnukane Ve službách zla, ale v tomhle mi přišla její linka nelogicka a docela zbytečně natahovana. A to jsem docela u tehle věci tolerantní:) No, Kukačka je u mne ze série stále na prvním místě a těším se na další díl. Ideální čtení na svatky.

mataj
01.01.2021 5 z 5

Celá série se mi hodně líbí. A ani tahle kniha není výjimkou. Je sice trochu obsáhlejší (abych pravdu řekla, myslím, že by neuškodilo, kdyby se některé nepodstatné věci vynechaly) ale neskutečně čtivá a zajímavá. Mravenčí práce při odhalování malinkatých detailů a stop vedoucích k rozluštění je vykreslena perfektně. Vztah mezi Robin a Comroranem se mi sice líbí, ale vzájemné nesprávné domýšlení si pocitů a pohnutek toho druhého mě celkem rozčilovalo. Nicméně celkově jsem byla velice spokojena.

Kaja1
29.12.2020 4 z 5

Trvalo mi docela dlouho než jsem se začetla a začala se orientovat v jednotlivých postavách, a zjistit po čem vlastně pátrají. Až od vraždy to začalo dostávat jasnější rysy a pak už jsem se nechala unášet dějem. Nakonec zmetek zůstane zmetkem, I když kdoví, kdyby vyrůstal v normální rodině....

TeaPeter
28.12.2020 4 z 5

Je dobře, že se autorce podařilo věrohodně překonat závěr třetího dílu a umožnit pokračování série. Mechanismus Harry-Hermiona jí funguje velmi dobře i zde, a bylo by škoda ten potenciál zahodit. Do svých knih dává neotřelé motivy, a to je v dnešní době velmi příjemné. Doufám, že přijde další díl.

JáŠárka
20.12.2020 5 z 5

Kniha se velmi dobře četla, děj rychle ubíhal, postavy vykreslené do nejmenších detailů. I přes větší množství stránek budete chtít, aby kniha ještě nekončila.

KSarlota
20.12.2020 5 z 5

Pro Cormorana mam zkratka slabost :-). Kniha, stejne jako predesle v serii, me moc bavila.

KlariN
19.12.2020 5 z 5

Robert Galbraith definitivně navazuje na tradici velkého britského románu, a sebevědomě tak kráčí ve šlépějích Charlese Dickense a dalších gigantů. Vynikající chemie mezi dvěma hlavními postavami, jiskřivý humor, i vyvážená porce společenské kritiky. Báječná i pikantní je např. pasáž z ezoobchodu v níž si autor(ka) nepokrytě střílí z vlastní kouzelnické minulosti. Co víc si přát? Za prvé preciznější překlad neboť Ladislav Šenkyřík sice perlí v dialozích, menších ústřelů a zbytečných doslovností se ovšem nezříká: např. opakovaná fráze "pouze v košili" v češtině evokuje muže polonahého, nikoli jen bez saka. A zmiňovaný meč zřejmě nebude mečem, protože ve sportovním šermu o němž je řeč, se zápolí kordem, fleretem, nebo šavlí. Za druhé pro příště klidně i větší rozsah, protože ve světě zabydleném Cormoranem, Robin, a jejich kolegy, klienty, konkurenty, protivníky a dalšími charaktery se parádně relaxuje. Těším se na další shledání!

Kira283
18.12.2020 5 z 5

J. K. Rowling je prostě srdcovka. Dospíváte s Harrym, skoro opláčete, když celá série skončí, a pak přijde něco pro vaše dospělé já v podobě Cormona Strika.

Cormoran je tak skvělá postava, že si někdy říkám, že je škoda, že ho nemůžu poznat osobně :) Autorka skvěle popisuje napětí mezi Robin a Strikem, ne nadarmo se říká, že je Rowlingová jednou z nejlepších spisovatelek moderní doby. Dokáže krásně, ale zároveň stručně, popsat okolí, příběh, postavy, vše, co k správnému románu patří.

Skvělý příběh, který dává smysl od začátku do konce, mluví sám za sebe.

Doufám, že se dočkáme pokračování :)

Netopyr07
12.12.2020 5 z 5

Tak toto mi dalo zabrat. Rowlingová ovšem umí.. tolik krásných popisů a detailů... že to zabere 700 stran, no bomba. Po lese se s tím chodit nedá :-)) Příběh zajímavý, opět samý psychouš :-)) Akorát mi nějak nedávaly souvislosti citáty u jednotlivých kapitol.

pavel9410
10.12.2020 2 z 5

Nejak se nam ta detektivni serie zvrtava v cervenou knihovnu. Urcite si to svoje ctenare, nebo ctenarky najde, ale muj salek kavy tento dil zrovna neni. Schazi tomu tah na branku a nejvic zvratu se vlastne udeje az na poslednich strankach.