Smrtící bílá

Smrtící bílá https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419824/bmid_smrtici-bila-jI2-419824.jpeg 4 1993 1993

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

Taj-ka
02.10.2020 4 z 5

Souhlasím s komentářem níže, že romantická linka dostává zbytečně moc prostoru a chvílemi je až nesnesitelná. Mnohem radši bych si přečetla víc v části rozuzlení a vysvětlení. Na druhou stranu, styl JKR je prostě neodolatelný, těšila jsem se na každou chvilku s knihou, celých 700 stran.

trudoš
21.09.2020 3 z 5

„Tak tady máš lekci ze života vyšších vrstev: Jejich děti si škrťte, jak je libo, ale v žádným případě jim nesahejte na koně.“
Kdyby se Joanne Rowlingová vykašlala na romantickou linii mezi Cormoranem a Robin, byl bych mnohem šťastnější. Nejde o to, že bych jim nepřál štěstí, ale ty tanečky, které kolem nich autorka dělá, jsou dějově asi tak zajímavé, jako zvraty v latinskoamerické telenovele. Trpí kvůli tomu detektivní linie vyprávění, jež postupně ztrácí a zas nabývá na důležitosti, čistě podle toho, jak zrovna vyžaduje scénář. Přitom konstrukce zločinu není marná, jen se na těch sedmi stech stránkách zbytečně šmodrchá a v důsledku působí skoro až nuceně. Navíc není ani moc jasné, jak jsme se z bodu A (začátek) dostali až k bodu B (konec).
Říkám to nerad, ale Harry Potter šel spisovatelce o dost lépe. Tam dokázala zaujmout originálními nápady i perfektně rozehranými vztahy. Zato pod pseudonymem Robert Galbraith nabízí, z mého pohledu, jen šedivý průměr. Třebaže perfektně napsaný.

L.Helena
15.09.2020 4 z 5

Audiokniha
Řekla bych, že každý díl se mi pokaždé líbí o trochu víc, než ten předešlý. Jenže je to spíš tím, že soukromí hlavních postav, Robin a Cormorana, má svůj vývoj a v každé z knih je pasáží o jejich osobním životě vždy o něco víc. Tohle totiž autorce jde – partnerské vztahy a určité jiskření mezi hlavními postavami. Jinak případ jako vždy hodně rozvleklý, bez napětí… i když promyšlený a spletitý.
Spoiler!!!! Když jsem slyšela, jak se Robin svěřuje se svými osobními potížemi jedné z vyšetřovaných postav, tak jsem si říkala, proboha, co se děje, vždyť tohle k Robin, jak ji doposud známe, vůbec nesedí. No, jak se ukázalo, autorka to potřebovala pro další vývoj případu, ale charakteru postavy to prostě neodpovídá.

Petronelka123
12.09.2020 5 z 5

Přečteno jedním dechem během pár dní. Bez mučení přiznávám, že více než detektivní zápletka mne zajímal vývoj vztahu mezi Strikem a Robin...J.K.Rowling nezklamala a i pro tentokrát jsem si knihu od ní moc užila.

PetikH2O
11.09.2020 3 z 5

Tak já nevim. Moc vomáčky, která byla dost zdlouhavá. Nebylo to špatný, ale chybělo mi asi tempo, který asi zavinila velikost knihy. Ruce mi mravencily z te tíhy ty bichle. :)

Gindolfin
11.09.2020 4 z 5

Hodně se mi to líbilo, zápletka byla hodně dobrá. Jedna hvězda mínus za dvě věci: 1) Navážení se a opovrhování vyšší třídou bylo v knize zbytečně přehnané. Autorka do toho asi promítla osobní vztek. 2) Autorka složitě a zdlouhavě poškodila vztah Corma a Robin, aby ho pak zase sešila dohromady.

JezinkaJ
09.09.2020 1 z 5

Jezkovo voci, co jsem to zase přečetla?
Trpěla jsem už od svatební hostiny. Ona se vdává, protože rodiče tu svatbu zaplatili, a je hodná dívka a tak trpí a trpí (chudák novomanzel) a on se na ni dívá, jak se vdává za jiného a trpí a trpí. Oba dospělí, svéprávní a chovají se jako kreteni. Bože můj, Harry ti šel, milá Joanne, mnohem líp.
Detektivka, která balancuje mezi červenou knihovnou a krimi. Dá se to přečíst, ale jen když jste zarytci, kteří většinou dokončí, co začnou a nebo příznivci románů pro ženy. Příběh sám mi přišel zdlouhavý, nudný, málo nosný pro takový rozsah. Konec neuvěřitelně překombinovaný.
Doporučit ji k přečtení bohužel nemůžu. A moje srdce okoralé s tím nemá nic společného, fakt ne.

Radzha
04.09.2020 5 z 5

Skvostné jako vždy.
Zápletka skvělá, popis a komplikovanou postav a dějové linky dokonalá. Jako vždy jsem netušil do posledních stránek, kdo je vrahem. Já prostě detektiv být nemůžu.
Sice vztahové zápletky mezi hlavními hrdiny a jejich partnery jsou některými čtenáři vyčítány, ale mě to k příběhu sedí. Aspoň chvilkové odlehčení a zpestření.
Rozhodně stojí za přečtení! Těším se na další díl.

Danago
24.08.2020 3 z 5

Musím říct, že Smrtící bílá se podle mě výrazně odchýlila od stylu předchozích dílů.
Nejde zde na prvním místě o samotný detektivní případ, ale spíše o to, jakým směrem se posunuje vztah mezi Robin a Cormoranem. Vyšetřovaný případ je v pozadí. Už to není tak úplně detektivka , ale spíš román pro ženy.
Knížka je příliš dlouhá a zbytečně natahovaná , spoustou opakujících se informací nesouvisejících s případem. Příběhu chybí tempo, je pomalý a zdlouhavý.
Ale kdyby kniha měla polovinu stran, byla by skvělá. Detektivní zápletka i vztah mezi Robin a Cormem mě bavil.

Vojslava
23.08.2020 4 z 5

(SPOILER) Čtvrtá část nebyla tak strhující, že by mne nutila číst dnem i nocí, ale dost zajímavě kombinovaná na to, abych ji dočetla s chutí a zvědavostí. Ještěže Robin toho pitomce opustila dostatečně včas, abych se mohla soustředit na pointu! :-) A jestli bude ještě další díl, budu se na něj rozhodně těšit.

Arlienen
17.08.2020 5 z 5

Kniha Smrtící bílá byla čtivá a nutilo mě to číst dál, i když jsem se přistihla, že jsem své "čtecí" tempo rapidně zpomalila, jakmile jsem překročila polovinu knihy.
Postavy Strika a Robin byly opět sympaticky a barvitě vylíčeni i se svými milostnými životy. Což mi zrovna u Robin vadilo, protože mi Matthew byl od prvního dílu nesympatický. V této knize má nechuť k němu gradovala do obrovských rozměrů. Určitě bych se obešla bez milostného ne/života Robin a Matthewa, protože upřímně? Je to nervy drásající nuda.
Ještě že ostatní linie knihy byly zajímavějšího charakteru, jinak by kniha měla rozhodně nižší hodnocení.

HanWali
14.08.2020 3 z 5

mám stejný názor jako Dajine....kniha mě dost zklamala

Daduška
08.08.2020 4 z 5

Nemohla jsem se odtrhnout, kniha se četla skvěle. Jen těch stránek mohlo být méně. Budu si to muset přečíst znovu, budu teď hledat stopy směřující k vrahovi od samého počátku. Stojí za přečtení.

Bishi
06.08.2020 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších krimi sérií, která má spád, je napínavá a stránky pěkně odsýpají jedna za druhou.

Jiparis
04.08.2020 4 z 5

Dlouhé, hodně rozvleklé a překombinované. Dvojice Strike a Robin je hodně sympatická, ale tentokrát mi prostor věnovaný vzájemným vztahům dost překážel ve čtení. 700 stránek bylo zbytečně moc.

sasena
03.08.2020 4 z 5

Slušná detektivka, řekla bych, že také skvěle přeložená. Zezačátku jsem se i docela zasmála. Moc podezřelých na výběr nebylo, takže pachatele jsem měla vytipovaného dobře, ale motiv překvapil. Doporučuji a už si jdu vyhledat další dílko od tohoto autora. A ona to Rowlingová? No páni, tak to si možná přečtu i toho Harryho. :-D

Jessie_K
29.07.2020 5 z 5

Do Cormorana jsem se úspěšně zamilovala - taková ta platonická knižní láska - holky, znáte to. O:-) Jinak nevím jak víc knihu okomentovat, abych nepropálila děj nebo vývoj vztahu mezi Strikem a Robin. Tak jednoduše jen napíšu - Moc hezky se mi to četlo, a i když to nějaké ty mouchy mělo, určitě nelituji stráveného času nad knihou a věřím v další díly.

Pavcitko
27.07.2020 5 z 5

Zase jedna kniha, která vás nepustí. Měla jsem strach, že 4. díl už bude nuda, ale opak je pravdou. Za mě nejlepší z celé série! Knihu jsem si perfektně užila až do konce, skvělá zápletka, dokonale zamotaný děj, který se postupně rozplétá a prostě baví. Doporučuji a zaslouženě uděluji plný počet.

Dajine
19.07.2020 3 z 5

Dočteno. Nic víc.

brojan
17.07.2020 4 z 5

Skvělá detektivka pro ty, co nemusí ty dnešní drsný a občas fakt nechutný thrillery. Skvěle vyprávěno. Za mě velká spokojenost, těším se na další díl.