Smrtící bílá

Smrtící bílá
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419824/bmid_smrtici-bila-jI2-419824.jpeg 4 2018 2018

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

Jessie_K
29.07.2020 5 z 5

Do Cormorana jsem se úspěšně zamilovala - taková ta platonická knižní láska - holky, znáte to. O:-) Jinak nevím jak víc knihu okomentovat, abych nepropálila děj nebo vývoj vztahu mezi Strikem a Robin. Tak jednoduše jen napíšu - Moc hezky se mi to četlo, a i když to nějaké ty mouchy mělo, určitě nelituji stráveného času nad knihou a věřím v další díly.

Pavcitko
27.07.2020 5 z 5

Zase jedna kniha, která vás nepustí. Měla jsem strach, že 4. díl už bude nuda, ale opak je pravdou. Za mě nejlepší z celé série! Knihu jsem si perfektně užila až do konce, skvělá zápletka, dokonale zamotaný děj, který se postupně rozplétá a prostě baví. Doporučuji a zaslouženě uděluji plný počet.

Dajine
19.07.2020 3 z 5

Dočteno. Nic víc.

brojan
17.07.2020 4 z 5

Skvělá detektivka pro ty, co nemusí ty dnešní drsný a občas fakt nechutný thrillery. Skvěle vyprávěno. Za mě velká spokojenost, těším se na další díl.

Mike99
16.07.2020 4 z 5

Dlouhé, dlouhé, zbytečně dlouhé ... Cormorana a Robin jsem si oblíbil, líbí se mi ten vývoj vztahu, i že se rozešla již s manželem, ale příběh by měl být primárně detektivní. Než se něco stane, jsme zhruba v polovině knihy, a i potom se posouváme pomalu dál, až na posledních 50 stranách dostaneme obsáhlé vysvětlení. Možná i překombinované. Tento příběh mi přišel zatím nejslabší, z úcty k autorce za 4*.

Alma-Nacida
15.07.2020 3 z 5

Je fakt, že ve skutečném životě se lidi moc nemění a když, tak k horšímu. ;) V tomhle díle mi šlo ale na nervy, že obě hlavní postavy pořád opakují své průsery z minula: Strike si dorasuje nohu maximálně do strany 160 a Robin... Ale to bych spoilovala. :)
Pokud jde o zápletku, bylo to celkem prima, aspoň část o vydírání, ale vysvětlení toho, co viděl Billy, mi už připadalo překombinované. Vzhledem k průběžnému upozorňování během celé knihy, že Freddie byl fakt hajzl, jsem myslela, že všechno bude propojovat jeho postava. Ale takhle, vysvětlení na jedné, dvou stranách... Takže celkově průměr a zase postrádám možnost dát dvě a půl hvězdy.

Nočnípták
13.07.2020 5 z 5

Mám ráda Cormorana i Robin. Zdlouhavý a pomalu se rozvíjející příběh mně vůbec nevadí. Třebaže je někdy trochu překombinovaný,myslím, že v detektivce to vadit nemůže. Také je dobře, že se oba hlavní hrdinové k sobě chovají tak, jako že se nic mezi nimi neděje. Nemám ráda, když autoři okoření děj hned postelovou scénou. Jako kdyby to jinak nešlo. Paní Rowlingová dokazuje, že to jde!

DasaN
08.07.2020 4 z 5

Na pokračování o Cormoranovi a Robin jsem se velmi těšila a doufám, že si brzy budu mít možnost přečíst i další pokračování. Detektivní příběh je napínavý a zasazený do zajímavého prostředí, ale občas až zbytečně zdlouhavý...

aleneckam
07.07.2020 4 z 5

Miluju Cormorana a Robin od prvopočátku a strašně mě baví to napětí mezi nimi :) i když už by se po 4 tlustých románech mohli dát dohromady, to napětí a jiskření dává knížkám šmrnc :) vůbec mi nevadí množství stran, knížky od J.K. Rowling pro dospělé (Harryho Pottera jsem nečetla) si vyloženě užívám, miluju britské reálie. Příběh je napínavý, docela jsem se orientovala a konec i překvapivý. Ale jsem za něj ráda, od začátku se to jevilo jinak. Časté, velmi časté, zmiňování o bolesti v pahýlu už ale i mě dost rozčilovalo!

Ellinek
05.07.2020 4 z 5

Sérii o Cormoranu Strikovi zbožňuji a hrozně ráda sleduji, jak se osobní i profesní život jednonohého detektiva vyvíjí. Čtvrtý díl šel ale s kvalitou poměrně dolů...tedy, ne přímo s kvalitou, ale s přílišnou kombinací.

V případě Smrtící bílé mám dojem, že si toho na sebe autorka naložila až příliš. Já vlastně s větší části knihy neměla žádný problém. Ráda sleduji tok vzpomínek hlavních postav, jejich myšlení, konání, úvahy apod. Vlastně mě to možná baví víc jak samotná zápletka a ta pro mě hraje jen roli takového šmrncovního dochucení. Největší problém mám se závěrem. Rowlingová si jako každý jiný autor vytyčila vlastní vzorec, podle kterého je zkonstruovaná každá kniha. Jenže v případě prvních tří dílů to nebylo nijak výrazně násilné. Corm si najde jeden detail, kdy se nakonec dostane do stavu, kdy mu mozek uhání, všechno spojuje, vyřeší záhadu, kterou si poté nechá ještě chvíli pro sebe a naservíruje nám ji při závěrečném střetu. S tím bych ani neměla problém, protože samotný Corm to pro mě podal vždycky jasně a srozumitelně. Jenže v případě čtvrtého dílu už toho bylo moc. Nevím, jestli za to mohl fakt, že tentokrát nám celý příběh předložila Robin, ale těch informací bylo tolik, zacházelo se zpátky na začátek, k drobným detailům, které čtenář vzhledem k rozsahu knihy ani nemá šanci udržet v paměti, když navíc musí zákonitě číst s velkými mezerami. Někdy jsem se kvůli pracovnímu nasazení ke čtení nedostala i dva dny a to se pak drobnosti snadno vykouří z hlavy. A v takové změti informací pak nastane nehorázný bordel a mně už nakonec bylo jedno, jak to celé bylo, prostě ať si to Robin odkecá a zase se posuneme dál, podíváme se, jak nakonec dopadl pachatel. Rowlingová tady vytvořila tak spletitou zápletku s tolika různými odbočkami, kde se navíc mísilo neskutečné množství možných pachatelů, že konečný obrázek je spíše chaotický, bezduchý, čtenáři je to úplně jedno, prostě nám tady dejte zase Corma a Robin v civilu, ať se dovíme, jak to s nimi bude dál. V tomhle to Rowlingová absolutně nezvládla. Nemám problém s tím, jak často odbíhá od současného dění do minulosti, kdy postavy vzpomínají nebo přemýšlí nad něčím, co se přímo netýká toho současného případu, ale tahle zápletka byla příliš velké sousto i na tak vypsanou autorku, jako je Rowlingová.

Na druhou stranu jsem ráda, že nechává Corma a Robin kolem sebe zatím jenom kroužit. Je zcela jasné, že Strike považuje Robin za tu, která by ho mohla definitivně odpoutat od Charlotte a dát mu konečně něco většího a skutečnějšího, ale on se umí držet zpátky, za což jsem mu vděčná. Robin začíná prozřívat a začíná v duchu převalovat myšlenku, zda se náhodou nezamilovala. Docela mě štve tak zajetý a typický vzorec - skvělý detektiv potká ženu, ze které se stane jeho asistentka, později parťačka, pročež se do sebe zákonitě zamilují a skončí spolu. V 99 % případů mě tahle linka neskutečně vytáčí. Trošku mě mrzí, že se v tomto duchu nese celá série, je nám všem jasné, že ti dva spolu prostě skončí. Jsem ale ráda, že na to jde Rowlingová opravdu pomalu, nikam nespěchá, nechává je se patlat ve vlastních pocitech a nemusí nutně stavět na tom: miluju tě, ale spíše na tom: teď jsme přátelé, já ti rozumím a jsem tu pro tebe, kdyby něco. Z toho snad potom vyplývají i ty nejhezčí vztahy.

Musím říct, že Smrtící bílá pro mě není detektivka pokračující ve stylu předchozích dílů. Výrazně se odklání od té linie, kterou v tom já vidím, je více rozvitější, ale v podstatě vám ani tolik nepůjde o samotný případ, jako spíše o to, jakým směrem se díky tomu posouvají Corm a Robin. Ten případ je tam spíše v pozadí. Což mně osobně zase tolik nevadilo, protože Corm mi tak přirostl k srdci, že budu s nadšením sledovat všechny jeho cesty, ať už ho zavedou kamkoliv. Tedy, snad ho nezavedou zpátky k té jeho mrše bývalce. :D Vzhledem k tomu mi trochu vadil konec, kdy se na deseti stránkách dovíte celé řešení, ale vlastně vám možná ani nebude dávat pořádně smysl, protože je to tak spletité a složité, že se vám to brzo vykouří z hlavy. Ani Rwlingová není všeuměl. Já jí i přesto děkuji právě za postavu Cormorana Strika. :)

kokrokr
28.06.2020 3 z 5

Tohle už zavání grafomanií. Zatím nejdelší a nejnudnější Cormoran Strike. Autorčiny postřehy jsou zajímavé a zábavné, ale je tu příliš nadbytečných informací nesouvisejících s případem. Příběh pro přemíru slov ztrácí tempo a švih. Chce to proškrtat tak polovinu stránek. Rowlingová je však příliš tvrdohlavá a na délku knih si nedá sáhnout. Jako začínající autorku ji nakladatel dokázal uhlídat jen u prvních tří dílů Harryho. Bohužel s globální slávou nabobtnalo její ego i knihy.

Jamira
20.06.2020 5 z 5

Skvele. Do nejmensich detailu promyslene, napinave, zaroven ale ne zadny krvak. A moc me bavi ta vztahova linie Robin a Strika.. :)

TerJac
11.06.2020 5 z 5

Co jsem mohla čekat než naprosto strhují děj a perfektní rozuzlení? Pro autora příběhu typické - využití každého momentu v ději, který na konci dává dokonalý smysl byť se zdál naprosto nepodstatným. Doufám, že se brzy dočkám další pecky. Cormoran s Robin se mi už dokonale vryly pod kůži :)

JSmerda
11.06.2020 1 z 5

Hrozně mě iritovalo pitvání se v osobním životě hlavních postav. Chtěl jsem si přečíst detektivku, nikoliv červenou knihovnu. Kdyby se tato dějová linka vypustila, na vyznění se nic nezmění a kniha má poloviční počet stran. Osobní problémy hlavních postav mě tolik rušily ve čtení, že jsem knihu skoro nedočetl.

Eduarda
11.06.2020 4 z 5

Je to zdlouhavé, pointa podivná, romantický vývoj Cormoran-Robin předvídatelný...a přesto se to skvěle čte, postavy nejsou ploché, popisy prostředí propracované, má to chemii a další Strikovku si nenechám ujít.

March
10.06.2020 3 z 5

Autorka je má oblíbená, ale tato kniha má jiný styl, nez jsem zvyklá.
Je poměrně zdlouhavá, dala by se zkrátit. Díky "nekonečnemu" počtu stran jsem pak už úplně přestala vnímat, kdo by mohl byt vrah. Nachystani konce na další pokračování, už se těším. I když tento díl nepatří dle mého k těm NEJ, určitě si další příběh Robin a Strika ráda přečtu.

zuzi.d
07.06.2020 4 z 5

Výborně napsaný příběh pří jehož čtení jsem měla pocit, že se po Londýně a dalších místech procházím s hlavními hrdiny.

Forest66
06.06.2020 4 z 5

I když není tak dobrá jako Kukačka, je to stále velmi dobré pokračování. I když delší, než by se patřilo

Jolina
01.06.2020 2 z 5

Detektivka mě příliš nezaujala, zdlouhavé.

Bubo19
30.05.2020 4 z 5

Tato autorka prostě umí psát. Bála jsem se, když jsem viděla, že má kniha přes 700 stran, ale najednou jsem byla na konci a ani mi nevadilo, že se vražda udála skoro v půlce knihy. Kromě toho se vždycky těším na hlavní hrdiny Cormorana a Robin, které jsem si oblíbila už v prvním díle.