Smrtící bílá

Smrtící bílá
https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/419824/bmid_smrtici-bila-jI2-419824.jpeg 4 2018 2018

Čtvrtý případ Cormorana Strika a Robin Ellacottové „Viděl jsem, jak zabili dítě.“ S těmito slovy jednoho dne navštíví utrápený mladý muž soukromého detektiva Cormorana Strika a prosí ho o vyšetření zločinu, jehož byl údajně svědkem v dětství. Třebaže je mladík zjevně nevyrovnaný, jeho příběh zní věrohodně. Než ho ale detektiv stihne vyslechnout, muž v panice uteče. Strike a jeho společnice Robin se pustí do složitého vyšetřování, které je zavede do zákulisí britského parlamentu i do světa temných rodinných tajemství.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: ekniha , Kniha Zlín

Lethal White , 2018

Bája89
29.05.2020 3 z 5

Co si budeme povídat. Očekávání byla veliká. A kdyby kniha měla o 100-150 stran méně, vůbec by to nevadilo. Občas jsem se musela do čtení nutit. Co se ale musí nechat je závěr, ten se Galbraith/Rowling opět povedl. Už je to nějako dobu, co jsem Smrtící bílou dočetla a stále mám smíšené pocity. Napětí přišlo vesměs až na úplném konci. Občas mi přišlo chování některých postav přehnané a jen těžko uvěřitelné. No, uvidíme, co nám přinese další díl. Za mě je zatím stále nejlepší Volání kukačky a Hedvábník.

gaaabi
28.05.2020 3 z 5

Autorka je skvělá spisovatelka, knížka se čte dobře, hlavní postavy super (kvůli nim to vlastně čtu), ale obsah je příliš natahovaný a přistihla jsem se, že ani tak nechci odhalit, kdo to byl, jako ať už si to konečně přečtu a knížku vrátím... a můžu číst zase něco jiného...

Vesmich
27.05.2020 5 z 5

Je to čím dál lepší. Autorka se do série nejspíš opřela a věnuje jí celou pozornost. Jak dokáže točit těmi vztahy a udržovat je v naprosto uvěřitelné a vlastně běžné podobě, je obdivuhodné. Robin tentokrát strhne pozornost na svou stranu a vývoj její postavy je mistrovský!

Daxa05
23.05.2020 2 z 5

Z knihy mám smíšené pocity. Pro mne zbytečně zdlouhavá, v postavách jsem se někdy ztrácela. U detektivky si představuji větší napětí, spád a to mi u této knihy chybělo.

MisaK81
20.05.2020 5 z 5

Cormorana s Robin miluju od první knihy. Novinka není v žádném ohledu zklamání! Spletitý příběh, vztahové problémy obou hlavních hrdinů a prostředí britské smetánky, to jsou hlavní ingredience příběhu. Vřele doporučuji!

Opatov
17.05.2020 5 z 5

Tuhle sérii hltám už od prvního dílu. Chápu, že někomu se nelíbí, je to věc vkusu. Robin se vdává, ale Strika a práce s ním se nevzdá. Rok po svatbě přichází další zvláštní klient..... a dvojice pokračuje v pátrání. Už se těším na další díl.

Lemurka
15.05.2020 1 z 5

Čtyři roky jsem si počkala na pokračování Robin a Strika, byla jsem zvědavá, jak se bude vyvíjet jejich vztah ... Ikdyž ten se v knize řešil skoro pořád, pro mě to byla nuda. Skončila jsem na straně 300 a představa dalších 400 utrápených stran mě nelákala. Za tu dobu se skoro nic nedělo, pletla se mi jména politiků, za mě zklamání. Další díl si už nepřečtu. Budu předpokládat, že v 8. díle si Robin a Strike vyznají lásku ... :)

Galadwen
15.05.2020 3 z 5

Z knihy mám velmi smíšené pocity. Klady: Rowlingová umí psát, dost se mi líbila prostřední část od nalezení zavražděného, která docela šlape - bavilo mne postupné sbírání důkazů, hledání svědků. Zápory: Smrtící bílá trpí syndromem Fénixova řádu: až příliš je vidět, že nakladatel autorku platí od slova. Prvních sto, ne-li více stran s detektivkou moc do činění nemá a i v průběhu celého románu se autorka na můj vkus až příliš rýpá v osobních vztazích postav na úkor spádu. A řekla bych, že nám i nenápadně, v úplných drobnostech podsouvá svůj světonázor. Objevuje se i celá řada vedlejších postav, které nejsou podle mne dokonale využité a nakonec prostě nějak vyšumí do ztracena (třeba ministryně Della Winnová a její manžel). Závěr a odhalení mne nějak zklamalo. Ani nedovedu úplně charakterizovat, co mi vlastně tak vadilo na závěrečné konfrontaci... ale prostě to nebylo ono a po příjemné prostřední části jsem čekala něco víc.

Ajaiwik
15.05.2020 5 z 5

(SPOILER) Dokážu pochopit, že někomu kniha nesedne. U posledního dílu jsem si sama stěžovala na neustálé opakování o bolestech Strikova pahýlu. Ale tento jsem i přes značný rozsah zhltla za tři dny. Asi mě ani tak moc nechytil detektivní příběh (i když Billyho zoufalství se vrylo pod kůži), ale spíš jsem ujížděla na rozplétání vztahů hlavních postav. Nevím teda, kdy se z Matta stal takový, s prominutím, hajzl, ještě v minulém díle jsem ho měla celkem ráda a opravdu mi připadal jenom starostlivý. Ale protože jsme samozřejmě všichni od začátku měli fandit Strikovi, chápu, že se musel provinit, znechutit a být odepsán.
I když jsem se občas musela přemlouvat, ať nejdu jenom po přímých řečech, ale přečtu si i popisy míst, kde se zrovna postavy nacházejí, zpětně uznávám, že je kniha skvěle propracovaná a celkem obdivuji snahu autorky o co nejvěrnější popis. Stejně tak oceňuji i detektivní zápletku, je opravdu velmi složitá a komplikovaná, ale postavy přicházejí postupně, člověk si má čas na ně zvyknout a tak se mu ani nepletou (jako jsem to vnímala třeba u Prázdného místa). A jak už jsme u příběhů o Cormoranovi Strikovi zvyklí, do vyhrocené scény, při které Robin někdo napadne, nemáme tušení, který z těch nedůvěryhodných podezřelých to má na svědomí. Samozřejmě nám to v průběhu jedna postava řekla, ale my jsme to nepovažovali za správné, protože to bylo očividné, ale přesto nepodložené... z tohoto pohledu si myslím, že už by byl příští román trochu předvídatelný, nebo bude muset autorka úplně změnit koncept, protože pohodový románek mezi hlavními postavami mě určitě nebude držet u knihy tak jako rozpadající se manželství, automaticky budu předpokládat, že pravdu má duševně narušená osoba, hlavním svědkem bude holka ze zvláštních poměrů a pokud Robin potřetí skočí v práci do náruče vrahovi, už to bude fakt nuda...
Takže tak nějak předpokládám, že Smrtící bílá byla pro mě hezkou a všeshrnující tečkou na konci jedné detektivní série.

Lutzinka
15.05.2020 4 z 5

Co člověk - to názor.
Mně se všechny příběhy o novodobém Sherlocku Holmesovi líbí...
Je to tlustá kniha a autorka na nás nenasype veškeré informace a poznatky v nějakém extra svižném tempu, takže se někomu může zdát, že se příběh vleče, ale ona prostě umí psát!
Tím, že se vše rozvíjí pomalu, působí to celé víc uvěřitelně, ať už detektivní práce a pátrání po odpovědích, nebo vztah hlavních hrdinů.
Já DOPORUČUJU :-)

Iv8
12.05.2020 2 z 5

Nějak mě příběh nenadchl. Obyčejný, bez extra zápletky, zbytečně dlouhý, opakující se pasáže...taková nenápaditá detektivka nedetektivka...příští díl asi vynechám.

Miluna40
12.05.2020 2 z 5

Autorka umi psat,to jiste,ale... Pro mne to nebyl thriler,ani napinava detektivka,zadny zlom,prekvapeni,skvela zapletka,nic z toho,co jsem ocekavala. Minimalne 1/3 knizky byla o vztahu hlavnich hrdinu,konec nebyl prekvapivy. Nicmene pokud nehledate to vse,co jsem vyjmenovala,cte se celkem dobre. Jsem rada,ze jsem si ji nekoupila,ale pujcila.

moudivlacek
09.05.2020 4 z 5

Těšila jsem se na další díl hlavně kvůli Cormovi a Robin. Zde je tak půlka pátrání a půlka z osobního života Robin a jejího manžela Matta. Každopádně Corm neztrácí nic na svém důvtipu a je dobrý ve své práci, Robin po minulém případu má psychické problémy, které dlouho tají, ale i tak je to prostě skvělá dvojka, která vzájemně poskládá střípky pravdy o lidech z vyšší vrstvy a o jejich životě a názorech, co mohou si dovolit oproti chudším.

Aliii
09.05.2020 4 z 5

I přes větší počet stran jsem Smrtící bílou dočetla poměrně rychle. Příběh se četl dobře a i když nemám ráda červenou knihovnu, tak u Robin a Cormorana mi ty jejich tanečky kolem nevadí :-)
Co mě ale zarazilo byl všudypřítomný product placement, kdy místo piva, cigaret a dalších výrobků byly použity konkrétní značky a v textu to neznělo úplně přirozeně.

AlbinaBina
09.05.2020 3 z 5

Mám ráda Cormorana, mám ráda Robin. Autor/ka opět velmi zdlouhavě popisuje všechny nezajímávé detaily londýnských uliček, podloubí, interíérů hospod apod.. Kniha se mi líbila hlavně kvůli vztahové linii mezi Robin a Cormoranem.

Jenny055
08.05.2020 2 z 5

Počúvala som audioknihu, ale mi dosť vadil plačlivý prednes Pavla Rímského a neskutočná naliehavosť v jeho hlase. Nevadilo by mi popri detektívnej zápletke aj riešenie vzťahov a trochu "lásky" ale toto bolo na mňa priveľa. Stále to isté dokola, ako keby to bola hlavná línia knihy alebo autorka bola platená za stranu. Niekedy som si pri počúvaní vykrikovala: No tak už od neho vypadni..!!! No a bolesti Strikovho pahýlu boli spomínané tak často, že som vždy trpela s ním, keď bol v teréne. Knihu by som nedoporučila, možno by to bol dobrý námet na film, ak polovicu dajú preč.

JAnD
04.05.2020 4 z 5

Cormoran a Robin opět nezklamali. A i moderní Anglie má v sobě něco z kouzla staré Anglie z dob Sherlocka Holmese nebo Hercula Poirota.
Trochu mne mrzí troskotání vztahů, koňácké prostředí nebylo až tak nesrozumitelné a těším se, jestli bude další díl.

ashburton
03.05.2020 1 z 5

Zoufale dlouhé a nudné. A co ta detektivní “zápletka“? Popravdě, kdyby to nenapsala JKR, tak po tom ani pes neštěkne. Raději se vrátím k Harry Potterovi, tam ta zápletka opravdu existuje...

Gibis
02.05.2020 5 z 5

Mě se to líbilo. Ano, má to opravdu úctyhodný počet stran, ale já ten její (nebo jeho :)) výpravný styl mám prostě ráda a Robin a Cormoran jsou moji oblíbenci, takže jsem si tento detektivní román užila se vším všudy. Možná jsou opravdu v této sérii důležitější vztahy než detektivní zápletka, ale i ta byla dostatečně zamotaná a já téměř do konce nevěděla, kdo vraždil. A konečné vysvětlení toho, co vlastně před lety viděl samotný Billy a jestli viděl vraždu dítěte, bylo překvapivé a hlavně uvěřitelné.

tereza1198
01.05.2020 3 z 5

Smrtící a tlustá kniha. Cormoran se snaží zhubnout a téhle knize by zeštíhlení také prospělo. Příběhů o bolestivé noze a chovu koní bylo až moc. Celkově se mi moc líbila, ale hlavně kvůli vztahům Cormorana s Robin. Matthew je tu hlavně do počtu a aby měla kniha standardního kreténa. Takže dál plní svoji roli z předchozích knih.
Tajemný případ mi přišel hodně spletitý a zdlouhavý. Příšerná prominentní rodina mě vytáčela celá, političtí aktivisté taky. Celkově jsem s rozuzlením spokojená a byla jsem i dost překvapená. Snad brzy bude další díl, ale bojím se, že ten už bude mít tisíc stran.