Smrt krásných srnců

Smrt krásných srnců https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288948/bmid_smrt-krasnych-srncu-JsI-288948.jpg 4 2880 317

Povídková kniha, ve které Ota Pavel vzpomíná na šťastné dětství před válkou i neradostná válečná léta. Ústřední postavou je jeho otec Leo Popper, obchodní zástupce firmy Elektrolux.

EvaFialova
24.08.2019 4 z 5

Smrt krásných srnců jsem nejprve viděla mnohokrát ve filmovém podání, a teprve teď jsem se dostala k její četbě, ale ani ta mne nezklamala. Je to krásné dílo s trochou humoru, melancholie, zasnění a plné krásné přírody.

Byla to vlastně krásná zahrada anebo také zámecký park, ale jinak to byla zahrada smrti, mohla se jmenovat "Smrt krásných srnců". Už před časem sem přišel Karel Prošek, vzal Holanovu hlavu do dlaní a nasměroval ji na hnědou tečku v té stráni: "Holane, běž!"

Povídky se mi četly snadno a rychle, děj byl živý a celkově si myslím, že mi v knize nic nechybělo.

„Měl v rukou kufříček a poprvé svěšený ramena. Ale v mých očích vyrostl za tu noc o ohromný kus.“

Fontak
14.08.2019 5 z 5

Perfektní. Vtipné. Smutné. 100%

GraceC
02.08.2019 5 z 5

Smrt krásných srnců vypráví o úspěšných neúspěších tatínka. V příběhu cítíte neustále spoustu naděje, víry a pevné vůle. Krátké kapitoly jsou čtivé a v každé se odehrává samostatný příběh, který vám odhalí část tatínkovy osobnosti. Různých postav se v knize objevuje mnoho a zaujala mě autentičnost každé z nich, díky které vzpomínky autora získávají ještě výraznější opravdovost. Začínala jsem číst bez jakýchkoliv očekávání jako první knihu od Oty Pavla a po dočtení mi nezbývá nic jiného, než ji každému dospělému Čechovi strčit pod nos a přesvědčit ho, že tohle za to opravdu stojí.

Hodnocení: 9/10

Blueovercover
29.07.2019 5 z 5

Tahle kniha na mě vyvolala řady pocitů. Řekl bych, že je rozporuplná. V ději jsou ústřižky života oty pavla s tatínkem. Řekl bych, že jeho láska k otci je hodna tomuto dílu, neboť je to opravdu něco obdivuhodného.

gm6219
19.07.2019 4 z 5

Soubor nádherných autobiografických povídek o Otově tatínkovi ve velmi těžké době, což je ale součástí našich dějin. Čtenář se místy i zasměje, avšak si uvědomuje vážnost doby, ze které příběhy vycházejí.

mdracek
10.07.2019 4 z 5

Sbírka krásných povídek, u kterých se čtenář místy zasměje, a přesto mu neunikne že se z větší části odehrávají v těžké době naší historie.

ArwenAragorn
15.06.2019 5 z 5

Krásné a dojemné autobiografické příběhy Otova tatínka v nelehké době.

KiraCuratio
05.06.2019 5 z 5

Velice krásné dílo, přestože pojednává o velmi těžkých časech. Je psané velmi laskavým jazykem, autor vzpomíná na dětství a hlavně svého otce, o němž píše s láskou a pokorou. I přes některé smutné momenty jsou povídky podané s humorem, milé a plné emocí.

raketackova
15.05.2019 5 z 5

Naprosto krásná kniha, která Vás nepřestane překvapovat až do poslední věty. Autentické zážitky jsou Otou Pavlem zpracovány zcela dokonale s emocí, která se přenáší na čtenáře. Rozhodně jsem tuto knihu nečetla naposled.

Péťa1950
05.05.2019 5 z 5

Nelehká doba krásně ztvárněná osobitým stylem Oty Pavla s lehkým humorem i nostalgií.

Edith_17
21.03.2019 5 z 5

Opravdu moc jsem se zasmála. Autor měl zřejmě povedeného tatínka :). A já doufám, že jednou budu také tak hezky vzpomínat na dětství jako Ota Pavel v této knize.

Adellll
18.03.2019 5 z 5

Hodně dojemný a zároveň krásný příběh. Líbil se mi mnohem víc než u Jak jsem potkal ryby. Jedna z knížek povinné četby která fakt stojí za přečtení.

Twinny
14.03.2019 4 z 5

Povinná četba a pro mě jedna z lepších a čtivějších knížek. Pěkné a zajímavé autobiografické povídky, ze kterých mě nejvíce zaujaly Nejdražší ve střední Evropě a Otázka hmyzu vyřešena. Otův tatínek byl skvělý.
Pokud si jí chcete přečíst, neváhejte. Rozhodně stojí za to.

Prase nebude! - 4*
Běh Prahou - 5*

Ann98
09.03.2019 4 z 5

Typická klasika, jeden ze skvostů české literatury. Je to spíše autobiografie, nicméně samotná kniha mě nutila k zamyšlení nad životem a nad svobodou. V knize se nachází krásné popisné pasáže, ať už se jedná o popis tatínka (Otův vzor) nebo milující maminky, která akceptovala tatínkovy vrtochy, vše je provedeno s bravurou. Všechny povídky jsou napsané čistě a opravdově, některé jsou úsměvné, jiné v sobě mají trochu té melancholie. Při čtení jsem se cítila, jako bych na tom daném místě byla vždy s hlavními hrdiny a s nimi také všechno prožívala. Závěrečná povídka mě opravdu dohnala až k slzám. Rozhodně doporučuji přečíst nejen jako povinnou četbu k maturitě. I samotné filmové zpracování stojí za shlédnutí.

bankurka
08.03.2019 4 z 5

Stará dobrá klasika

Eleanor-ka
23.02.2019 5 z 5

Dílo, na které může být český národ právem hrdý. Kniha psaná s láskou a nesmírnou lehkostí. :)

Bórborka
03.02.2019 4 z 5

Krásná záležitost přečtená během jednoho dne. Postupný smutek, který knížku doplňuje, je zakryt pod velmi čtivým podáním vyprávění příběhů ze života Lea Poppera.

tynkaiscrazy
26.01.2019 5 z 5

Smrt krásných srnců je tak krásná věc. Podání Oty Pavla vás mnohdy dojme, ale hlavně rozesměje a člověk pochopí, že i na pozadí nejhrůznějších dob Československa lze prožít nádherné dětství, ke kterému má cenu se vracet

palka452
19.01.2019 5 z 5

V Dětství jeden z mých nejoblíbenějších filmů kniha je také nádherná

WeryNika
04.01.2019 5 z 5

Skvěle napsané. Kniha u které se zasmějete i pobrečíte. Autora miluji pro jeho krásné a čtivé psaní. Rozhodně doporučuji.