Smrt krásných srnců

Koupit

Povídková kniha, ve které Ota Pavel vzpomíná na šťastné dětství před válkou i neradostná válečná léta. Ústřední postavou je jeho otec Leo Popper, obchodní zástupce firmy Electrolux.

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288948/smrt-krasnych-srncu-74l-288948.png 4.32317
Povídky, Literatura česká
Vydáno, Orego

Fialový poustevník, 1971

Kniha Smrt krásných srnců

Housenkář
včera

Smutek a melancholie mezi řádky

Alto98
předevčírem

Vzpomínková kniha na dětství a rodiče, spíš smutná a melancholická. Začátek, odehrávající se před válkou, se mi líbil nejvíc.

Misan1993

Přečtena jako e-kniha zdarma a dobrá volba.

TheShaw

Jedna z mála českých knih ke které se mohu bez obav, že mě omrzí, vracet. Ota Pavel zde zase ukazuje svůj vynikající vypravěčský um. V povídkách se nádherně prolínají úseky, kdy se smějete od ucha k uchu a pak hnedka zase máte slzy na krajíčku. Tohle umí málokterý autor. Myslím si, že každý, kdo se rozhodne tuto knihu přečíst, nebude litovat.

lazarus

Příjemné počtení. I když, želbohu trochu krátké

Ava365

Jedno z nejkrásnějších děl české literatury. Nechci působit přehnaně pateticky, ale Ota Pavel má ve svých knihách tolik citu, že čtenáři přímo fyzicky cítí, jak se autor svými slovy dotýká jejich duší.

Monike

Film jsem videla nekolikrat a konecne jsem se dostala i ke knize. Diky CV! Vtipne popsane situace tehdejsiho zivota.

Set123

Obecně bývám k české literatuře dvacátého, nedej bože dvacátého prvního století velice skeptický. A ke čtení Smrti krásných srnců jsem se dlouho nemohl přinutit, očekávaje nudné dílo rádoby vtipné, či rádoby smutné, které není ničím zajímavé.

No ne no. Fakt ne. Když se člověk u této knihy směje, má k tomu dobrý důvod a když se mu chce plakat, má k tomu důvod ještě lepší. Proč? Inu je tomu tak kvůli sérii několika věcí, které se zde tak šťastně (ačkoliv toto slovo v kontextu knihy může být poněkud nevhodné) sešly.

Jednak je to vypravěčské umění pana Pavla. Já vlastně ani nevím proč, ale ony kraťoučké povídky v knize obsažené se opravdu neuvěřitelně dobře čtou. Kniha je napsaná jednoduchým jazykem, sic nespisovným, stejně velice příjemným. Člověk si najednou také připadá, že je mu dvanáct a sleduje vše vlastníma očima.

Druhým důležitým aspektem je životní příběh pana Pavla. Protože to byl opravdu neuvěřitelný příběh, který je v knize alespoň z části skvěle popsán. Byl to šťastný příběh? Inu, zpočátku byl, ale rychle ho to přešlo. Ano, je fakt, že vypravěč své mládí popisuje extrémně nostalgicky a očividně neobjektivně, obdivuje tatíka, miluje jej. Upřímně se mi zdá, že je to tak napsáno schválně.

Třetí aspekt, neméně důležitý, byla ochota vyprávět. Ne každý by chtěl psát knihu takovýmto způsobem o takovém příběhu a ještě k tomu si z toho dělat srandu. Obdivuhodné, co si budeme nalhávat.

Budu upřímný a napíši, že tato kniha pro mne byla povinností, nikoliv potěšením a asi se k panu Pavlovi nebudu vracet. Maximálně si tak přečtu Jak jsem potkal ryby. Na české literatuře tohoto usedlého druhu mi stále cosi vadí a nemyslím si, že se mi chce to překonávat. Ale Smrt krásných srnců je i přes mou trvající averzi krásnou knihou.