Slepá mapa

Slepá mapa https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532046/bmid_slepa-mapa-65c9dcbded670.png 5 5993 1434

„Lidé přicházejí na svět z různých důvodů – z lásky, náhodou, nebo omylem. Já jsem se narodila kvůli bytu,“ předesílá hlavní hrdinka Anežka na začátku ságy o trojici žen, která se začala psát už před první světovou válkou. Do Anežčina osudu se promítají nejen životní příběhy jejích rodičů a prarodičů, ale i krutý dopad dějinných událostí. Její babička Anna odjela přes odpor rodičů do pohraničního městečka na severu Čech, aby tam se svým vyvoleným začala nový život – ten se však záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později se pak s těžkými začátky potýká i jejich dcera Alžběta, donucená prchat před německou armádou zabírající Sudety. Po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu – tentokrát v podobě důstojníka StB – i život vypravěčky Anežky... celý text

kristyna0578
kristyna0578
předevčírem 3 z 5

(SPOILER) Propracovaný a velmi čtivý příběh s ženami v hlavní roli. Kniha byla spíše ponurá, ale není se čemu divit, když je vše zasaženo do nepříliš šťastných let naší země z minulého století. Žádná z hlavních hrdinek mi příliš sympatická nebyla, ale při čtení mi to nijak nepřekáželo. Naopak, bylo celkem zajímavé dívat se na svět na chvíli jinýma očima. Konec mě velmi překvapil, bohužel ne příliš pozitivně. Možná by nebylo špatné, kdyby vše nakonec "skončilo špatně", tedy více reálně.

Bedrich84
Bedrich84
24.02.2024 2 z 5

Popis životů tří generací žen vyprávěný poslední z nich. Příběh začíná před první světovou válkou, končí po sametové revoluci a odehrává se převážně pohraničí. V podstatě se jedná o soupis nešťastných až tragických událostí souvisejících s historickými událostmi. Do života rodiny zasáhne první světová válka, tuberkulóza, potom ztráta Sudet, poválečný odsun Němců, nástup komunistické diktatury a StB. Přijde mi, že autorka úmyslně vrší mizérii na mizérii a nenechá čtenáře vydechnout, občas mi to přijde až příliš roubované kolik ještě neštěstí se postavám přihodí nebo si sami způsobí. Občas se probleskne naděje, ale.. Byla to moje první kniha od Mornštajnové a po další asi jen tak nesáhnu.

Andrea81
Andrea81
19.02.2024 4 z 5

Spokojenost...

Metuje
Metuje
19.02.2024 2 z 5

(SPOILER) Za mě docela zklamání. Chápu, že je to autorčina prvotina, nicméně kniha v podstatě nenabízí nic kromě popisu života několika lidí během minulého století. Bohužel se autorka nevyvarovala urážení ženského pohlaví, stereotypizaci, a jak je u ní zvykem, násilných útoků na emoce. Stylem textu je to taková Babička. Paradoxně nejzajímavější část knihy, která mě vlastně u čtení držela a byl jsem zvědavý, jak se její průběh vyjeví, a to udavačskou kariéru nejmladší Anežky, autorka naprosto pohřbila nadpřirozeným “výletem do nebe v samotném závěru. Čekal jsem, že nám autorka dopřeje alespoň malý pocit zadostiučinění, ale nestalo se tak.

KnihomolkaOli
KnihomolkaOli
08.02.2024 4 z 5

Trošku ponurý příběh napříč generacemi. Zajímavý styl psaní, čtivé, smutné i radostné.. za mě kvalitní čtení.

Momana
Momana
07.02.2024 4 z 5

Není to úplně literární skvost, ale velmi čtivá kniha, promyšlený děj. Doporučuji třeba na dovolenou, kde jsem ji četla já, a nechtěla se odtrhnout.

Lely
Lely
01.02.2024 5 z 5

Další výborná kniha od autorky. Příběh svižně ubíhal a kniha se četla skoro sama.

barbora5058
barbora5058
23.01.2024 5 z 5

Krásný generační román. Přesný rukopis autorky, mnoho postav. Knížka je krásná, ale četla jsem víc knih tohoto typu za sebou a už toho je až moc :) . Chce to rozhodně číst když na knížku budete mít čas, protože jinak se v postavách a v příbuzenských vztazích ztratíte.

jajcak
jajcak
21.01.2024 4 z 5

Výborná kniha. Přečtená jedním dechem, čtivá, zajímavě psaná, člověk se dozví i spoustu věcí z historie.

AlenaF
AlenaF
15.01.2024 5 z 5

Další že skvělých knih paní Mornštajnove. Přečetla jsem jedním dechem. Krásný příběh tří generací obyčejných žen. Doporučuji.

Evkaha
Evkaha
13.01.2024 5 z 5

Stručné, výstižné, emotivní.

Jitka822
Jitka822
27.12.2023 5 z 5

Generační román, který je krásně napsaný. Výstižně a přesto stručně (jak kdyby ho psala Alžběta:)...). Doporučuji!

malýčtenář
malýčtenář
08.12.2023 5 z 5

Jako vždy, kniha opět perfektní. Osudy několika generací v různých režimech jsem sledovala s napětím. Akorát shoda skoro stejných jmen mi dělala problémy. Jinak příběh napínavý. Dávám plný počet hvězdiček.

Clea3112
Clea3112
29.11.2023 5 z 5

Rodinná sága tří gnerací žen a předávání rodinného traumatu, ačkoli se každá z hrdinek vyrovnává s naděleným osudem po svém a podle svých možností a schopností. Jako vždy poutavé psaní, které na příkladu osobních příběhů poodhaluje otázky a dilemata , s nimiž se český národ ve své historii 20. století musel vyrovnávat - sudetská otázka a odsuny Němců, komunistický únorový puč 1948, kádrování, procesy, vstup "spřátelených vojsk" v osmašedesátém , spolupráce s StB, sametová revoluce a vypořádávání se s minulostí. AM jak je jejím zvykem, neodpovídá na žádné z nadhozených dilemat, nechává čtenáře zanořeného v reflexi a vlastním přemítání o tom, co je/není správné, kde jsou hranice vlastní svobody, sebeúcty, hrdinství i odpuštění. Hluboký příběh s mnoha rovinami.

Marti1212
Marti1212
19.11.2023 5 z 5

(SPOILER) Napoprvé mě kniha nezaujala, teď jsem se k ní po přečtení Hany a po poslechnutí rozhovorů s paní Mornštajnovou vrátila a sedla mi velmi, navíc jsem ji dočetla 17.listopadu (neúmyslně) a po dočtení Karikovy knihy Na smrt. Tři generace žen, rodinné a partnerské vztahy, dvě světové války, divoký odsun, komunismus, je tam toho hodně. Mě osobně velmi zaujala postava Anežky, bylo mi jen hodně líto, jak se k ní zachovali první dva partneři.

Petucelli
Petucelli
17.11.2023

Dočíst tuto knihu 17.listopadu pro mě dokonale dokresluje celé poselství knihy. Paní Mornštajnová je vždy záruka dobrého příběhu, skvělých postav a určitého poselství.
Díky za to.
Díky, že můžem.

jfialova
jfialova
10.11.2023 3 z 5

Dobrá kniha, ale celkově na mě působí takovým neučesaným dojmem. Příběh se mi líbí, ale občas je to už moc překombinované, což působí uměle a nereálně. A vím, že autorka umí psát lépe-proto jsem hvězdičku ubrala.

Hanatas
Hanatas
07.11.2023 5 z 5

Krásně napsaná knížka. Slepá mapa měla všechno co mám ráda - rodinné ságy a knížky z období 20.století.
Takže za mě super. Ano, občas bylo něco až neuvěřitelné, hlavně konec, ale mi to nevadilo.

mila2411
mila2411
07.11.2023 5 z 5

AM opět na plný počet hvězd. Opět mě to dostalo. Sqělá knížka.

Drnkla
Drnkla
07.11.2023 4 z 5

Moc hezké čtení z jiného soudku, než jsem zvyklá. A jsem za to moc ráda, v dnešní době by si takovou literaturu čas od času měl přečíst každý. Velmi pěkně napsané.