Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/53_/532046/bmid_slepa-mapa-65c9dcbded670.png 5 6112 6112

„Lidé přicházejí na svět z různých důvodů – z lásky, náhodou, nebo omylem. Já jsem se narodila kvůli bytu,“ předesílá hlavní hrdinka Anežka na začátku ságy o trojici žen, která se začala psát už před první světovou válkou. Do Anežčina osudu se promítají nejen životní příběhy jejích rodičů a prarodičů, ale i krutý dopad dějinných událostí. Její babička Anna odjela přes odpor rodičů do pohraničního městečka na severu Čech, aby tam se svým vyvoleným začala nový život – ten se však záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později se pak s těžkými začátky potýká i jejich dcera Alžběta, donucená prchat před německou armádou zabírající Sudety. Po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu – tentokrát v podobě důstojníka StB – i život vypravěčky Anežky... celý text

iška
12.11.2013 5 z 5

Pro letošek asi nejlepší český román. Moc se mi líbilo, že se autorka nesnaží dělat postavy jen černými či bílými. Mohu jen doporučit.

Ivadus
06.11.2013 5 z 5

Velmi čtivé, přečetla jsem za dva večery, nemohla jsem se odtrhnout. I po přečtení o knize pořád přemýšlím - hlavně o tom, že život obyčejných žen v době světových válek i v totalitním režimu byl často dost drsný. Líbil se mi styl psaní - přímý, bez zbytečných kudrlinek a zatáček.

bookcase
25.10.2013 5 z 5

Miluju tenhle druh knih - spletité osudy několika generací jedné rodiny. Velmi čtivé, doporučuju.

Diorissimmo
25.09.2013 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, přečetla jsem ji téměř na jeden zátah. Po dlouhé době zase něco, od čeho jsem se nemohla odtrhnout a byla jsem zvědavá, jak vše dopadne. Na prvotinu je to výborný, mnohovrstevný příběh zabydlený mnoha postavami a děj má spád.
Příběh tří žen z jednoho rodu, které se snaží přežít jak nejlépe umí na pozadí historických událostí bezmála celého 20.století, mě naprosto vtáhl do děje a nutil mě o některých tématech více přemýšlet.
Pěkné, nesentimentální a dobře napsané. Budu se těšit na další knihy od autorky.

pavlinda
24.09.2013 5 z 5

Líbila se mi moc(víc než třeba populární Žítkovské bohyně).

Ronny
23.09.2013 5 z 5

Kniha se mi velmi líbila, mám ráda rodinné ságy na pozadí historických událostí. Po delší době zase čtivá kniha!

džej
05.09.2013 3 z 5

Slepá mapa se čte rychle :-), mně ale styl knihy nesedl. Podvědomě jsem možná srovnávala s nedávno přečteným (také dějově rozsáhlým) románem Andronikové (Zvuk slunečních hodin). Možná proto mi připadalo, že ve Slepé mapě se používá zbytečně "racionální" výrazivo = celé je to trochu moc popisné, což na mě působilo až poklidně a ploše. A přitom takové téma! Třeba otázka spolupráce s STB, nebo někdejší udání manžela a svatba s člověkem, na kterého Anežka donáší... nevím, ale právě tyhle části jsem kvůli nedostatku přímé řeči vnímala odtažitě, měla jsem problém textu uvěřit :-(

Jitkal
30.08.2013 5 z 5

Nejraději mám, když knihu dočtu a ještě několik dní o ní přemýšlím. A to tato kniha splnila. Velice poutavé čtení, příběhy obyčejných lidí na pozadí skutečných událostí byly velmi emotivní, ale i úsměvné. Kniha se velmi dobře četla a doufám, že se můžu těšit na další knihu od Aleny Mornštajnové.

Pihtipudas
27.08.2013 4 z 5

Čtivá kniha, příběh mě pohltil, nejlépe hodnotím třetí část knihy - příběh dcery Anežky za období normalizace. Přestože autorka zamýšlela knihu hlavně jako příběh prostřední z žen - Alžběty - dle mého názou se jí nejvíce povedlo zpracovat příběh Anežky. Opravdu dobrá kniha.

Ereniss
23.06.2013 5 z 5

Musím smeknout před autorkou pomyslný klobouk. Vydat jako prvotinu takový skvost se jen tak nevidí. Nádherně napsané, děj mě okamžitě vtáhl a pohltil. Emoce se střídaly, byly silné a to mě na čtení baví. Jedna z mála českých autorek, kterým jsem momentálně propadla. Českou literaturu jinak dost zanedbávám a jsem ráda, že o tohle jsem nepřišla.