Slepá mapa

Slepá mapa https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6066 1443

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

mekkinka
19.08.2019 5 z 5

Výborná, čtivá kniha. Osudy všech jsou nelehké. Líbila se mi svižnost knihy. žádné zbytečné rozvádění, vyprávění...

ApolenkaS
18.08.2019 5 z 5

Ach můj bože, nemám slov. Tak bych si přála, aby tu knihu četly mladší ročníky. Ale člověk si asi musí něco odžít, aby pochopil, že dneska ten život máme o tolik jednodušší. Nesrovnatelně!!!! Jsem moc ráda, že mě tato kniha neminula.

lydieh
16.08.2019 5 z 5

Výborná čtivá kniha o neveselých dějinných kapitolách naší země, ilustrovaných několika různými lidskými osudy. Už se těším na čtení dalších knih AM!

Manifest blech
16.08.2019

Kniha mi velmi připomínala seriál Vyprávěj. Četlo se to hezky plynule. Občas mi přišlo, že to jde až moc rychle skákání z historie z postav a událostí. Jsem zvědavá na její další počiny, tohle byl můj první autorčin kousek.

BarboraMichlová
15.08.2019 5 z 5

Průřez 20. stoletím, tři generace, všechny slasti i strasti života, opravdovost. Mnohovrstevnatý román psaný krásným jazykem, díky kterému knihu naplno prožívám, dojímám se, rozčiluji i usmívám. A i závěr knihy, který je čtenáři často kritizován, se mi líbil.

J&B
14.08.2019

Tuto knihu jsem přečetla podruhé, což dokazuje, že je to skvělé dílo paní spisovatelky. Její generační knihy jsou úžasné a mnohdy nás nutí k přemýšlení co všechno máme a jak si žijeme v dnešní době, oproti těm co si prošli válkou a všemi těmi hrůzami.Knihu doporučuji všem.

amurek
12.08.2019 5 z 5

Opět skvělá kniha od paní Mornštajnové. Její styl psaní se mi moc líbí. Příběhy tří generací žen žijících v různých režimech naší historie nutí k zamyšlení.

nikaxxx
12.08.2019 4 z 5

Kniha se mi dostala do rukou víceméně náhodou a dobrých pět měsíců ležela na poličce, aniž bych vůbec pomyslela na její otevření. Došlo na ni jen díky pocitu provinilosti - po téměř půl roce by bylo přece záhodno knihu vrátit majitelce …
A příjemně mě překvapila. Příběhem jsem proplula velmi rychle, další vývoj nelehkých životních osudů (především) Alžběty a Anežky mě zajímal, a tak jsem brala knihu do ruky při každé možné příležitosti.
Jednání postav bylo uvěřitelné, lidské – žádní přehnaní hrdinové bez lidských slabostí a naopak. To mi bylo sympatické. Určitě si přečtu další autorčiny knihy.
Proč jsem ale nemohla dát pět hvězdiček:
Začátek knihy (příběh Anny) mě příliš neoslovil a jen si gratuluji, že jsem knihu neodložila a zkusila vydržet.
Příliš patetický – až neuvěřitelný – konec mě zklamal. Zázraky se sice dějí, ale …! Příběh by ve mně zanechal silnější dojem, kdyby jeho konec nebyl ve stylu "... šťastně až na věky."

Luca84
11.08.2019 5 z 5

Realistická, skutečná, faktická, bolavá. Čtu třetí knihu paní autorky a i když už shledávám určitou podobnost ve stylu, způsobu vyprávění a příběhu, pořád mě to sakra baví. A pořád chci číst dál. Opět skvělá kniha. Děkuji!

Elen.aja
11.08.2019 5 z 5

Pro mě již třetí kniha od A.Mornštajnové a stále mě baví...o tématech,o kterých už bylo psáno hodně, umí psát čtivě, svěže a originálně...

Dreisii
11.08.2019 5 z 5

Tak tahle kniha mě pohltila,skvěle napsaná,bála jsem se že si budu plést hlavní postavy kvůli jejich jménum na A ,ale nestalo se. Můžu jenom doporučit :)

Titina
10.08.2019 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, která se i přes těžká témata četla lehce a příjemně. Konec byl na můj vkus malinko patetický, ale lhala bych, kdybych tvrdila, že mne nedojal.
Paní Alena Mornštajnová se pomalu začíná stávat mou oblíbenou spisovatelkou.

FisherkaM
09.08.2019

Přečteno jedním dechem...

Ťapulka
07.08.2019 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že by se mi kniha tak lehce četla. Příběh plynul zvolna, nenásilně a přitom nedovolil odložit knihu. Opět autorka popsala s citem mezilidské vztahy, kotrmelce života a přinutila mě zamyslet se nad tím, jak bych se zachovala v situacích, které musely řešit hlavní hrdinky.

klaraskolkova
06.08.2019 5 z 5

Pro mě zatím nejlepší kniha od Aleny Mornštajnové! Dějové linky se zajímavě proplétaly, postupně do sebe začaly zapadat a naprosto mě strhly. Přečteno jedním dechem za víkend :-)

mirunda
04.08.2019 5 z 5

Tak jako všechny knihy autorky, mě i tahle ihned vtáhla do děje. Sice autorka vždy popisuje život rodiny v určitém časovém období, její knihy jsou citlivé a napsané opravdu precizně

LiloCZ
03.08.2019 5 z 5

Nádherná kniha, opět rychle přečtená. Velmi čtivý příběh, který mi nedal spát a musela jsem stále číst a těšila jsem se, jak to dopadne. Závěr mě trochu zklamal a mrzí mě, ze nebyl vysvětlen. Ale jinak moc krásná kniha!

claudiecarmen
02.08.2019 5 z 5

Přečteno jedním dechem.

Kamilajznik
02.08.2019 5 z 5

Akorát bych se opakovala. Knihy paní Mornštajnové se mi hrozně líbí a velmi dobře se čtou. Za mě jedno velké doporučení!

janka3232
31.07.2019 5 z 5

Velmi dobrá kniha. Napsaná s citem, civilně bez zbytečného prožívání dramatických pasáží, které jsou pak ve výsledku daleko silnější. Krásně popsané nejen ženské osudy.