Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6108 6108

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

dalif
23.10.2019 3 z 5

Pěkné, čtivé, ale Hana je nejsilnější kniha.

katka.oo
22.10.2019 5 z 5

Krásná moc krásná kniha, jak jsem začala číst, nešlo přestat, chtěla jsem vědět jak osudy všech dopadnou. Paní Mornštajnová píše úžasně a určitě si ráda přečtu i její ostatní knihy.

borupet
20.10.2019 5 z 5

Skvělá kniha, skvělá autorka. Poutavé čtení, těžko se přerušuje. Kéž by bylo více takových.

hranina
20.10.2019 5 z 5

Tohle je druhá kniha, kterou jsem od autorky přečetla a určitě ne poslední. Kniha se čte skvěle a jen těžko se od ní odchází. Co mi trochu vadilo bylo, že většinu postav, které v knize byly čekal tragický osud, vím že smrt k životu patří, ale tady mi to už občas přišlo až moc vyhrocené. I přesto ale nejsem zklamaná a dávám plný počet hvězdiček.

Katuska88
17.10.2019 5 z 5

Tohle byla nádherná sága plná lidských osudů, ale taky mnoha historických dat, probíhajících na našem území, podaných lidským a velmi chytlavým způsobem. Musím hodnotit plným počtem bodů.
Autorka se po druhé knize stává jednou z mých oblíbených.
Co mne trošku mrzí je to, že se v knize nevyskytují zmínky o tom, v kolikátém roce se jaké události udály.
Mne vždy v knihách chybí to, když si nemůžu postavy zařadit na časové ose a mohu si jen domýšlet kolik jim asi tak momentálně je, a to taky jen pouze podle zrovna probíhajících méně či více známých událostí.
Konkrétní roky jsou však nejasné.

helcab
17.10.2019 5 z 5

Opět mě kniha velmi bavila, i když jsem ji původně vůbec neměla v plánu číst. Kdyby mi ji "nevnutila" známá, tak by mě minula. Teď jsem ráda, že se ke mně dostala. Opět velmi pěkně propracovaný příběh ze života. Doporučuji ...

Michaela91
16.10.2019 4 z 5

Spokojenost. Kniha se skvěle četla a děj mě bavil. Dokonce víc ne Hana.

Ronnie68
15.10.2019 5 z 5

Tohle byla moje druhé kniha od autorky ... a jsem z ní nadšená .... zaujala mě od prvních stran .. a četla se vážně skvěle ...

elenai
09.10.2019 5 z 5

Na Slepou mapu jsem se třásla jak alkoholik na skleničku. A v jistém smyslu jsem nebyla vůbec zklamaná. Kniha je velmi čtivá, dychtivě jsem otáčela další a další stránky, abych se dozvěděla, jak dopadnou postavy Mornštajnovou vyobrazené. Velmi mě zaujala Alžběta. Nevím, jestli bych ji ve skutečném životě snesla, ale v knize si paradoxně získala spolu s Ignácem moje největší sympatie. Co mě ale velmi rozptylovalo, bylo neustálé odbočování k postavám, které nebyly pro děj až tak významné. Dělo se tak hlavně ve druhé části. A příběh celkově nebyl tak silný jako u Hany. Tam jsem některé okamžiky opravdu jen těžce rozdýchávala. Rovněž tápu nad názvem, ačkoliv mám takový dojem, že se týká hlavně Anežky. ****1/2

IvaKo
08.10.2019 4 z 5

Moje druhé setkání s touto autorkou. Opět jsem ocenila věcný až strohý styl vyprávění, který dodává věrohodnost postavám i dějům. Tento styl občas vede k určité zkratkovitosti v líčení událostí a šablonovitosti postav, což se podle mne stalo zejména v druhé polovině knihy. Celkově však byly spletité osudy postav na pozadí pohnutých historických událostí zajímavé a k zamyšlení.

chrastova.m
06.10.2019 5 z 5

Toto byla moje ctvrta kniha od pani spisovatelky a opet sazka na jistotu. Pani Mornstajnova je pro mne spisovatelka s velkym "S"!
Moc se mi libi jeji styl psani. I kdyz se v knize vyskytuje mnoho postav, ani na vterinu jsem nemela pocit, ze bych se v nich ztracela. Ocenuji jeji pristup priblizit pribeh z nekolika uhlu pohledu ruznych postav, coz dava prostor pro uplne jiny pohled na vec. Kniha je velmi ctiva a poutava, posledni stranky jsem napjate cekala, jak to vse dopadne, protoze az do uplneho konce to nebylo jiste..

JaKa1974
06.10.2019 5 z 5

Je neskutečné, kolik života dokáže dát autorka do jedné jediné knihy. Krásná, čtivá kniha.

Sparkling
06.10.2019 3 z 5

Autorčin styl psaní je čtivý a "technicky" bezvadný, ale tak nějak bez života. Kromě toho je zvolené téma v kontextu české literatury sázkou na jistotu, a to bohužel takovou, která mě už dávno omrzela - nebylo by lepší zariskovat a přijít s něčím novým, nezasazovat příběhy knih stále znova na pozadí světových válek a do doby komunismu? Druhá část knihy se mi zdála nadbytečná.

Guepp
04.10.2019 5 z 5

I když jsem si čtení moc užila, nemohla jsem se zbavit myšlenky, že by tato kniha mohla být klidně rozdělena na tři samostatné knihy. Ráda bych se totiž dozvěděla nějaké další detaily o všech postavách. Myslím, že mi v tomto více vyhovovala Hana. Už se moc těším na další knihy.

Peace
02.10.2019 5 z 5

"Za většinu špatného nemůže osud, nýbrž zlo v nás."

Opět paní Mornštajnové tleskám, další výborná kniha!

martina.riz
01.10.2019 5 z 5

Výborné čtení. Každý z nás si v knize najde kus své historie.

zdenaR
30.09.2019 5 z 5

Velmi čtivá kniha, zajímavé téma, které je výborně zpracované a plně odpovídá reálnému životu.
Vřele doporučuji :-)))

pige
29.09.2019 5 z 5

Neuvěřitelně citlivě napsaná knížka.

Každý člověk je jiný. Jiný je i doba, ve které žije. Někdo bojuje, někdo vzdoruje, někdo zůstává netečný.

Díky autorce ožívá minulost a je jedině dobře, že není opomíjena.

martina7276
28.09.2019 5 z 5

Po Hane už jsem věděla, že můžu čekat opět úžasné čtení. Moc se mi líbí nenasilne přiblížení historických událostí. Úžasně prokreslene postavy, jen bych do knihy zařadila obrázek rodokmene, občas mi paměť vynechavala jako při sledování Hry o Truny. U další knihy si asi povedu poznámky ;-)

hetty64
26.09.2019 5 z 5

Zajímavá kniha. Měla jsem pocit, že příběh nemá žádný děj, žádnou pointu, žádnou hlavní zápletku, a přitom jsem se nedokázala od čtení odtrhnout.
Neočekávaný závěr mě velmi potěšil.
Jediné mínus pro mě byla matoucí jména a přeskakování z osoby na osobu.