Slepá mapa

Slepá mapa
https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/363903/bmid_slepa-mapa-7BH-363903.jpg 5 6106 6106

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy mění v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu — tentokrát v podobě důstojníka StB — i život vypravěčky příběhu Anežky. V roce 2018 dotisk.... celý text

janasim
11.11.2019 5 z 5

Není pochyb o tom, že autorka umí napsat knihu takovým způsobem,že vás vtáhne do děje a vy jejím příběhem žijete a máte pocit, že její postavy znáte a potřebujete vědět, jak se jim daří a jak to bylo dál. Podle mého je paní Mornštajnová jedna z nejlepších českých autorek a její knihy jsou sázka na jistotu.

Arwen777
10.11.2019 5 z 5

Moje druhá kniha od autorky a opět mě překvapila svou hloubkou a čtivostí. Obdivuji schopnost paní Mornštajnové utvořit poutavý příběh obyčejných lidí, historické události jakoby mimochodem na pozadí, ale přitom děs, hrůza, bezmoc a beznaděj prokapávají mezi řádky. Hlavní postavy nejsou žádní hrdinové v pravém slova smyslu, nevynikají nezapomenutelnými hrdinskými činy, ale statečně jdou dál, snaží se chránit své blízké a vydržet. Pro mě, která žiji v klidné době, jsou i oni hrdinové, protože dokázali přežít útrapy válek a sebrat se a jít dál. Následná doba normalizace a komunismu pro mě byla o připomenutí věcí, na které mnohdy tak snadno zapomínáme.
Kniha mě chytla první stránkou a nepustila až do konce. Líbí se mi vypravěčský styl autorky, líbí se mi, že její postavy nejsou ani jen kladné ani jen záporné. Jsou to prostě lidé jako my - s chybami a špatnými rozhodnutími, někdy se smůlou v patách a někdy s kapkou štěstí za zády.
Knihu doporučuji, ale myslím si, že bližší bude ženským čtenářům.

martineknatasa
10.11.2019 5 z 5

Moc se mi líbí jak autorka píše, už se těším na další její knihu.

Luca235
09.11.2019 3 z 5

Mé první setkání s dílem paní Mornštajnové, na které jsem se už kvůli oslavným komentářům a vysokému hodnocení jejích knih velmi těšila. Bohužel, za mě docela zklamání. Vyprávění v této knize mi přišlo takové letem světem, historické události jen naznačené, jak v učebnici vlastivědy pro 4. třídu. Postav bylo zbytečně mnoho, a tak se mi nepodařilo vytvořit si k žádné z nich nějaký vztah, ať již pozitivní nebo negativní. Navíc je to vyloženě ženské čtení, na což mě bohužel nikdo neupozornil :-( Přes mnohé výtky jsem uvažovala o 4 hvězdičkách, ale za ten konec je to za 3.

francouzska
07.11.2019 5 z 5

Silný příběh. I když je to smutné vyprávění, přesto je v něm mnoho, nad čím je dobré se zamyslet.

LucySmile
07.11.2019 3 z 5

Po přečtení Hany jsem měla trochu větší očekávání. Děj mi připadal v určitých částech hloupý a nudný. Samozřejmě tam byly také pěkné pasáže. A konec? Radši nekomentuju.

kalimaskry
07.11.2019 5 z 5

Fascinuje mě, jak autorka píše. Každá její kniha je skvost. Těším se na její další díla.

adoli
06.11.2019 5 z 5

Opět skvělá kniha. Zpočátku jsem měla maličko problém se začíst, ale děj se rozvinul a pak už se nešlo odtrhnout. Moc se mi líbí spisovatelčin styl, píše jakoby lehce, něžně, přitom dokáže vyjádřit hloubku.

iveta3689
06.11.2019 5 z 5

Opět parádní knížka, autorka prostě umí. Příběh vlastně nemá děj. Vypravěčka popisuje osudy členů rodiny a každý dílčí příběh na sebe nabaluje nějaký další. Nenásilně přechází mezi popisy různých postav. Je to velmi milé čtení, místy je nutný kapesník. Rozhodně se čte jedním dechem.

Aseverova
05.11.2019 5 z 5

Krásná kniha, autorka M. to prostě umí.

venora
04.11.2019 5 z 5

Po Haně druhá kniha od této autorky a opět spokojenost :) Četla se velmi dobře - za dva večery hotovo (a to je se 4měsíčním miminem co říct...), příběh i postavy jsou zajímavé. Mohu jen doporučit

mamboleta
03.11.2019 5 z 5

A. Mornštajnovou mám moc ráda. Její příběhy jsou zajímavou sondou do historie národa. Tento mi přišel spolu s Hanou jako nejlepší.

ivka67
30.10.2019 5 z 5

Krásně napsaná kniha.Knihy od paní Mornštajnové se mně velmi pěkně čtou,vždy jsem plně vtažena do děje a příběh prožívám s postavami z knihy.

hemerková
28.10.2019 5 z 5

Moje první kniha od AM. Už se těším na další. Hanu si nechám jako poslední-je to prý nejzdařilejší příběh.

lenya
28.10.2019 3 z 5

Příjemná knížka, snadno se čte, ale trochu se mi vlekla. Téměř na měsíc jsem ji odložila, a potom se k ní vrátila. Neurazí, ale ani nenadchne... Postavy jsou sice zajímavé, ale pokud je jich tolik, dá se očekávat, že ani u jedné se nejde do hloubky. Hlavní hrdinky jsou od jejich dětství až do dospělosti a poté stáří víceméně stejné - žádný větší vývoj či změna - a to mi moc nesedlo. Stejně jako okolní prostředí, zasazení do dějin - vše psáno hrubě a jen povrchně... ale jak říkám - příjemná oddechovka, člověk nemusí moc myslet.

Arella
27.10.2019 5 z 5

Ryze česká autorka, ryze české téma, krásný jazyk český. Pani Mornštajnová umí a nesmírně mě baví. Děkuji.

mattonka
27.10.2019 5 z 5

Kniha se četla sama, opravdu velmi čtivé. Zajímavé osudy lidí z pohraničí že smutného období naší země.

Hell_Rihova
25.10.2019 5 z 5

Mé první setkání s autorkou, ano ještě jsem nečetla Hanu, jsem ostuda. Slepá mapa je skvělá kniha, hodně dobře propracovaná, autorka opravdu ví, o čem a jak dobře má psát, aby si čtenáře získala ihned od první stránky. Moc se mi líbilo provázání příběhu, ani u jedné stránky jsem se nenudila. Naše hlavní hrdinky to neměly moc lehké, ale kdo by měl, za války, poté v době nesvobody, to neměl nehké nikdo, ale ony se nevzdávaly a bojovaly až do konce. Jsem ráda, že jsem se konečně dokopala si něco od paní Mornštajnové přečíst a hodlám v tom pokračovat i nadále.
Při čtení takové knihy se člověk zamyslí nad tím, jak to v dnešní době máme vlastně jednoduché a kdo nezažil dobu minulých režimů, jen s těží si to dokáže představit. Proto si vždycky ráda přečtu takové knihy, i když to mnohdy není úplně veselé čtení, ale zamyslím se nad tiím, jak asi žili moji prarodiče a rodiče ve srovnání se mnou. Stojí to opravdu za zamyšlení.

Acquenta
24.10.2019 3 z 5

Autorka opravdu Hanou nasadila vysokou laťku a tu těžko něčím přesáhne. Kniha se mi zdála zvláštní, příliš mnoho jméně, příliš mnoho příběhů, zttacekat jsem se v tom a moc mě to nebavilo. Ale konec mě zaujal hodně, vlastně celá druhá část knihy mě bavila o mnohem víc :)

dalif
23.10.2019 3 z 5

Pěkné, čtivé, ale Hana je nejsilnější kniha.