Slepá mapa

Slepá mapa https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/165867/bmid_slepa-mapa-fdv-165867.jpg 5 6084 6084

Anna, Alžběta, Anežka. Tři ženy, tři generace, jedna rodina a mnoho životních zvratů, traumat a tajemství Nestává se často, že by do redakční e-mailové schránky přišel rukopis, u nějž by už od prvního odstavce bylo zřejmé, že jde o knihu, která musí být vydána. Románová sága dosud neznámé Aleny Mornštajnové je právě takovým ojedinělým případem. Příběh začíná před první světovou válkou, kdy Anna, vypravěččina babička, odjíždí přes odpor svých rodičů s vyvoleným Antonínem do pohraničního městečka na severu Čech. Jako by počáteční písmeno jejich jmen vyjadřovalo naději, že právě tady spolu mohou začít nový život. Jméno však současně symbolizuje i to, co si vybrat nemůžeme, co je nám dáno jako rodinné dědictví, které si přese všechno odhodlání ke změně vždy neseme s sebou. Anebo také osud, na jehož zkoušky máme jen pramalý vliv. Nový začátek se tak záhy proměňuje v boj o přežití, když je Antonín na frontě raněn a u Anny propuká tuberkulóza. O čtvrt století později pak čeká jiný nový začátek i na jejich dceru Alžbětu, která musí prchat před německou armádou zabírající pohraničí, a po dalším půlstoletí změní dramatický zásah osudu tentokrát v podobě důstojníka StB i život vypravěčky příběhu, Anežky. Drama života tří žen napnuté mezi vůlí po novém začátku a bezmocí vůči dějinám, vlastnímu „genetickému kódu“ i osudu líčí vypravěčka s porozuměním, ale současně též s provokativním nadhledem a sebeironií. I tak lze koneckonců chápat poslední větu románu: „Teď už je to jen na mně“ Aleně Mornštajnové se nade všechnu pochybnost podařilo napsat strhující a mnohovrstevnatý románový příběh, v němž sleduje nejen životy tří hlavních hrdinek, ale i řadu dalších postav, a zdá se, že její kniha bude podobným zjevením, jako byla kdysi Paměť mojí babičce Petry Hůlové. (dotisk v r. 2017)... celý text

kalinkacz
15.04.2017 5 z 5

Tak tohle se povedlo! Po přečtení autorčiny nové knihy "Hana" jsem si utíkala pro tuhle... Proč? Protože se mi styl psaní a samotné příběhy tolik líbily a zaujaly! "Slepá mapa" byla skvělý román, který výborně vykreslil historii naší země na osudech obyčejných 3 žen... Jejich osudy vás určitě neskutečně dojmou a připoutají ke knize až do jejího konce... Obrovské doporučení!

Haen
15.04.2017 5 z 5

Výborná kniha! Jsem z ní nečekaně nadšená, přesně se trefila do mého vkusu. Příběh tří generací žen tak poutavě napsaný, že si určitě tuhle knížku přečtu ještě jednou.

Liilith
08.04.2017 5 z 5

Slepá mapa od Aleny Mornštajnové si ke mně našla cestu přes kamarádku ...Po jejím dočtení jsem hodně dlouho přemýšlela a hledala slova, která by nejlépe popsala dojem, který ve mně knížka zanechala. Příběh klenoucí se několika generacemi jedné rodiny. Jejich osudy, omyly, úspěchy. Život, takový obyčejný život, obyčejně napsaný a přitom neobyčejný.
Jsou knížky, které si chcete přečíst znovu hned, jak je dočtete. Tahle pro mě byla jednou z nich.

OliP
08.04.2017 5 z 5

Opravdu krásná kniha, doporučuji. Líčí osudy tří žen ústy té nejmladší, ve kterých se promítají všechny více i méně smutné etapy 20.století. Přečteno jedním dechem a velmi se těším na další knihy této autorky. Píše opravdu velice pěkně a čtivě.

zupri
06.04.2017 5 z 5

Já tu knížku miluji. Zas a znovu jedním dechem. Děkuji za ni!

Ywonek
04.04.2017 5 z 5

Naprosto uzasna knizka, co me dostala. Nevim co vic napsat . Urcite si prectete.

harena
31.03.2017 5 z 5

Tak to je knížka mého srdce. Hluboce lidská , emotivní, vlídná, čtivá a ke konci jsem napětím přestávala dýchat. Strhující románový příběh života tří generací a sledující zejména drama života babičky, matky a dcery. Žila jsem s každou postavou, prožívala jejich ztrátu, bolest a spadl mi kámen ze srdce, když to dobře dopadlo. Část té doby jsem také prožila a vím, že to tak opravdu bylo.
A děkuji moc za krásný a optimistický závěr knihy. Slepá mapa patří k nejkrásnějším knihám, které jsem četla. Za mne je to šest hvězdiček.

cecetka
17.03.2017 5 z 5

Ke knize jsem se dostala nahodou a jsem z nadsena. Mozna je dobre, kdyz knihu napise vyspely autor, jako je tomu v tomto pripade. Kniha je napsana nadhernym jazykem, ktery je balzamem na dusi. Zivotni pribehy jsou smutne, presto je kniha misty i vtipna. Zakonceni hezke, mile, az mi bylo lito, ze uz je konec.
Jsem plna dojmu a vim, ze par dnu po jine knize nesahnu, protoze si chci ten pozitek vychutnat. Podobne dojata jsem byla z krasneho jazykoveho podani Hany Andronikove a jejiho Zvuku slunecnich hodin.

Magdalena5
17.03.2017 4 z 5

Slepou mapu jsem četla dva roky zpět a dost se mi líbila, zvlášť popis česko-německých vztahů. Moc dobře se četla.

pet9
08.02.2017 5 z 5

Skvělá kniha ! Doporučuji !

Premek81
04.02.2017 4 z 5

Knížka je napsaná vypravěčskou formou, děj má spád, dobře se to čte. Představte si, že jste na návštěvě u milé paní, která vypráví o svém životním osudu a peripetiích svých rodičů a prarodičů. Chvíle radosti a obyčejného života se střídají s peripetiemi, které přinesou světové války, tvrdý komunismus v 50. letech i porevoluční "odkrývání karet". Vyprávění letí a vy sedíte, usrkáváte čaj a posloucháte.. protože příběh je skutečně zajímavý a vás s každou novou historkou zajímá jak to bude dál...

květáček
23.01.2017 5 z 5

Skvěle napsáno, děkuji paní autorce za velmi zajímavou a dobrou četbu. Velmi se těším na novou knížku "Hana", která brzy vyjde. Určitě si ji přečtu a neb pracuji jako knihovnice, budu paní Mornštajnovou doporučovat i našim čtenářům.

Koňadra
21.01.2017

Hmmmmmm. Nie je to zlé. To určite nie. Ale v Čechách bolo knižiek s podobnou témou vydaných viacero a ... aspoň podľa môjho skromného názoru, niektoré sadnú lepšie, sú farebnejšie, plnšie života.
Určite však knižôčka nie je na zahodenie a čítať ju nie je stratou času. Nakoniec, nie je náročná ani rozsiahla, veľa toho času ani nezaberie.

vekune
17.01.2017 2 z 5

Podle anotace jsem se na knihu moc těšila, ale.. Čekala jsem asi něco jinýho, hlubšího, ne tak moc čtivého, nevím. Ze začátku se mi děj moc líbil, pak mě postavy přestaly zajímat, pak jsem měla pocit, že už jsem ten příběh četla snad stokrát. Téma (resp. témata) mám ráda, líbí se mi, ale myslím, že už to dost podobně bylo napsáno několikrát. Třeba Vyhnání Gerty Snirch, to byla úplně jiná liga a s Hůlovou je to taky nesrovnatelný. Trochu plytký text, který tak nějak klouže po povrchu.

Katka81
14.01.2017 5 z 5

Hodně dobře napsaná a čtivá kniha. Daleko zajímavější než řada zahraničních rádoby bestsellerů, které jsem v poslední době četla. Popisuje nelehký život tří generací lidí z českoněmeckeho pohraničí (nejen) až do porevolučního období. Mohu jenom doporučit (třeba i v rámci čtenářské výzvy, bod prvotina) a přečtu si od autorky další knížky.

veverka@ořech
05.01.2017 5 z 5

Příjemné vyprávění o životě tří generací v ženské linii na pozadí dějin 20. století, které mile i nemile zasáhly do jejich osudů. Autorka má skutečný dar vyprávět. Začtete se už na první straně...a pak nemůžete přestat.

Toffee
30.12.2016 5 z 5

Úžasná kniha, úžasný příběh, úžasné postavy. Čtivá, nesentimentální kniha o složitosti života a o lidech, které doba semlela. Nádherně se to četlo.

Loubooker
22.12.2016 5 z 5

Vyyyyborne. Vyborne a jeste jednou vyborne. Jen vice takovych pribehu a jen vice takovych autoru, ctivych a pri tom s vaznym tematem.

Prateri
10.12.2016 5 z 5

Čtivé od začátku až do konce, žádný zbytečný popis nebo nudný příběh. Život tří generací žen jedné rodiny mě silně zasáhl. Jejich osud určoval, měnil, nutil je dělat něco, co nechtějí, úřadující režim. Své udělaly s jejich životy i dvě války. Vybavil se mi život generací žen z mé rodiny - také pěkně těžký. Když se zamyslíte, uvidíte, že každý byl nějak zasažen osudem - a hned by byly na světě další knihy.
Slepá mapa je dobrá kniha*****

lenka7348
08.12.2016 5 z 5

"Slepá mapa" mě zaujala hned od začátku. Dobře se četla a bylo zajímavé sledovat osudy jedné rodiny, která je nucena se přizpůsobovat jednotlivým režimům. Prostě je to kniha, která donutí člověka přemýšlet...