Sladká pomsta

Sladká pomsta https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450950/bmid_sladka-pomsta-4XS-450950.jpg 4 510 127

Nejlepší pomsta je ušitá na míru! Od autora bestselleru Stoletý stařík. Spoře oděný Masaj v centru Stockholmu, kde mrzne, až praští. Geniální podnikatel prodávající pomstu na klíč. Pár toužící po odplatě. A ten, kterému se chtějí všichni pomstít. Kdo se ještě zamotá do zběsilého víru událostí a jakou roli bude hrát dvojice obrazů nejasné ceny? Jde o skutečná díla, či o padělky? A co s tím má společného papež? Začíná nepředvídatelná jízda napříč kontinenty a světem umění, která vám nedá vydechnout.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Panteon

Hämnden är ljuv AB , 2020

Vevericka.eva
18.10.2021 5 z 5

Vážně jsem se pobavila. Super ten Netflix na konci. Příjemné, oddechové čtení, kde se pod humorem a nadsázkou skrývají i hlubší myšlenky.

Datr1
16.10.2021 4 z 5

Za mně skvělá jako Analfabetka, vtipné, plné zvratů, akorát konec trochu rozpačitý.

evineckY
12.10.2021 5 z 5

Tak tohle jsem potřebovala ! Je to tak absurdní a neuvěřitelné, až je to skvělé a ještě parádně namluvené Martinem Stránským. A když si představím ty jezdící schody někde v buši...To člověk nevymyslí :-)

ydnac
05.10.2021 4 z 5

Absurdní , vtipné, neuvěřitelné, zamotané a brilantně propojené :-)
Bavila jsem se, ostatně jako vždy u knih pana Jonassona (snad jen krom Zabijáka Anderse).
Jeho styl psaní je jedinečný a nezaměnitelný.
Jeho knižní postavy si vždy oblíbím.
Jeho nápady jsou dost praštěný, ale na mě vždy zafungují.
Já jsem spokojená :-)

pobijecmuch
05.10.2021 3 z 5

Bohužel, první a jediná výborná kniha od Jonassona, byl Stoletý stařík. Ostatní jeho knihy byly jen takový slabší (a špatný) odvar. Neříkám, že v této knize nejsou humorné chvilky, ale jeho první knize se to nevyrovná. Zbytečně hodně postav a někdy zdlouhavý, až nudný děj. To vše tedy hodnotím jen průměrem.

Hakate
30.09.2021 3 z 5

Mé druhé setkání s autorem, a bohužel tentokrát s většinou nesouhlasím. J.J. bohužel není mým šálkem kávy a tak po dalších knihách už nespíš nesáhnu. Kniha byla o trochu lepší než Analfabetka, ale ani zde mě příběh neoslovil.

mcabr
27.09.2021 5 z 5

Docela to šlo, zase něco trochu jiného.

Kni-holka
23.09.2021

Opět neuvěřitelný kolotoč událostí, které vedou od Z do A, směsice absurdních situací, které se mohou stát jen v knížce a jeden geniální spisovatel, který tohle vše dá dohromady a vytvoří fantasticky humorné dílo se špetkou filosofie nad dnešním světem, který se zmítá v nitkách technologií, mocenských machinací a lidské hlouposti a základní skryté touze, tedy touze po pomstě.

Popravdě jsem se lekla, když se hned v prologu začalo mluvit o Adolfu Hitlerovi. Zmínky a přirovnání k jeho filosofii najdete napříč celou knihou, ale hlavně je neberte vážně. Jde jen o autorův typický humor. Následuje rodinná historie Masajských šamanů, již zesnulé umělkyně Irmě Sternové a průměrného obchodníka s uměním ze Stockholmu. To je ještě prolínáno průřezem historie umění za posledních 100 let, než se dostaneme k samotnému příběhu. Možná se vám to zdá zbytečně natahované, ale až časem zjistíte, jak každý detail, každá postava a událost do sebe zapadají.

Řekněte. Co má společného již zesnulá umělkyně a její 2 obrazy, Masajský šaman, geniální podnikatel prodávající pomstu na klíč, osiřelý kluk, který je prohlášen za mrtvého, rozvedená mladá žena, která i přes již proběhlé manželství nikdy nepoznala "mužskou lásku" a vysloužilý policejní detektiv, kterému zbývá pár dní do důchodu? Na první pohled nic. Na druhý taky ne a možná se dostaneme až na nějaký desátý, než zjistíme, že společným jmenovatelem je právě onen průměrný obchodník s uměním, kterému se chtějí pomstít. Proč to tak je a jakou roli v tom všichni hrají + plus ta záhadná sklenice brusinek, to se dozvíte v knize Sladká pomsta od Jonase Jonassona, autora Stoletého staříka.

A co si z celé knihy máme odnést?
Že:
Člověk se narodí, naučí se válečnickému řemeslu, nechá se obřezat, ožení se a svatby bude litovat.
A že:
Pomsta je sladká a přinese krátkodobé uspokojení, ale nějaký významný příspěvek k lepšímu světu to není.

sarkaditt
22.09.2021 4 z 5

Příliš mnoho náhod, příliš mnoho šťastných konců. Ze začátku jsem byla zmatená množstvím postav a trochu jsem se v tom ztrácela. Příběh je taková oddychovka, která mě vesměs bavila (až na pár pasáží o umění, ale chápu, že to bylo třeba do příběhu vložit, aby čtenář pochopil o co jde).
Byla to první kniha, kterou jsem od autora četla a když se podívám na hodnocení ostatních, tak určitě nebudu zklamána, když ještě po nějaké sáhnu :)

Anasa
24.08.2021 4 z 5

Začátek byl docela náročný, skoro takový na odložení. Byla jsem zahlcená množstvím postav, myslím, že zbytečně, bez ladu a skladu. Pak se vše začalo spojovat a začala jsem se bavit. Nad Hugovým podnikáním jsem se pravda trochu pozastavila, jeho jednání bylo někdy spíš násilné než vtipné. Škoda, vidím to jako nevyužitou možnost. I při pomstě Viktorovi jsem čekala nějaký velkolepý podvod ve stylu Podfukářů. Pomsta byla tedy trochu jiná, ale svérázné postavy a jazykový humor vše vynahradily. Posledních pár kapitolek bych klidně vynechala - v nejlepším se má přestat. Tak jednu hvězdičku dolů, ale opravdu jen tu jednu!

allebra
21.08.2021 4 z 5

Četla jsem všechny autorovy knihy a nebyla jsem nikdy zklamaná. Sice to tentokrát není na plný počet, ale i tak jsem se bavila a žasla nad autorovou nápaditostí. Už teď se těším na další zajímavé čtení od Jonase Jonassona.

Palus
09.08.2021 3 z 5

No...Stařík je stařík a staříkem zůstane...tenhle pokus je velmi slabým odvarem.

Hopulka
08.08.2021 3 z 5

Místy perfektní, místy snaha za každou cenu každičkou větu vypointovat k vtipu. Letní oddychovka, která ve mně ale milou vzpomínku jako na “Staříka” nezanechá.

Peter73
25.07.2021 5 z 5

Aký je dnešný svet? Plný absurdných situácii, ale zábavný. Tak ako ďalšia Jonassová kniha. Autor je majster absurdných situacii na hrane reálnosti. Veď si predstavte ( malý spojler ) - masajský bojovník v Štokholme. Trochu som mal obavu, keď spisovateľ v krátkom čase napíše niekoľko kníh, ale kniha je plná humoru a vtipných situácii, pri čítaní som sa bavil.

Karolina90
21.07.2021 4 z 5

Jonasson patří mezi mé oblíbence, opět přečtené jedním dechem. Za mě sice Sladká pomsta není až tak dobrá jako Stařík nebo Analfabetka, ale bavila jsem se a nebyla jsem zklamaná. Jednotlivé postavy a jejich mix je prostě bomba, jako vždy:)

Kaaathy
10.07.2021 4 z 5

Musím přiznat, že jsem se začátkem knihy "horko těžko prokousávala" a myslela jsem si, že ji odložím a nedočtu. Jsem ráda, že jsem vytrvala a knížku dočetla. Vtipné čtení a oceňuji neuvěřitelné dějové kombinace.

Aleen
04.07.2021 5 z 5

Poslouchala jsem namluvené tradičně Martinem Stránským. Moc jsem se bavila. Humoru bylo tolik, jako v prvním Staříkovi. Ačkoliv byl příběh velice zamotaný, autor si s ním hodně pohrál a vše do sebe skvěle zapadalo. Každá postava byla vykreslena tak, že jsem k ní pociťovala přesně ty emoce, které zajistily zábavu po celou dobu poslechu. Jsem opět nadšená jak z exteriérů, tak z nápadu založit si firmu na zajišťování pomsty. Kdo by občas takové služby rád nevyužil?

andy_nejedla
18.06.2021 4 z 5

Opět skvělá kniha, párkrát jsem se zasmála, jindy jsem se zas zamyslela. Super :-)

Veveova
16.06.2021

Spisovatel nezklamal, smála jsem se nahlas.

Ivan F
08.06.2021 3 z 5

Všetkého moc škodí a Jonassovým príbehom snaha byť vtipný takmer za každú cenu tiež. Kniha je rozhodne vtipná (hoci niekedy až premrštene a neuveriteľne), má hlavu a pätu, veľmi dobre sa číta, autorov štýl je stály a čitateľ vie čo má očakávať. Ako humorná literatúra poukazujúca na rôzne problémy súčasného sveta je to príjemné oddychové čítanie. Nič iné som ani nečakal a tým pádom som ani nebol sklamaný. Z môjho pohľadu to však autorova najlepšia kniha nie je.