Sladká pomsta

Sladká pomsta https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450950/bmid_sladka-pomsta-4XS-450950.jpg 4 511 511

Nejlepší pomsta je ušitá na míru! Od autora bestselleru Stoletý stařík. Spoře oděný Masaj v centru Stockholmu, kde mrzne, až praští. Geniální podnikatel prodávající pomstu na klíč. Pár toužící po odplatě. A ten, kterému se chtějí všichni pomstít. Kdo se ještě zamotá do zběsilého víru událostí a jakou roli bude hrát dvojice obrazů nejasné ceny? Jde o skutečná díla, či o padělky? A co s tím má společného papež? Začíná nepředvídatelná jízda napříč kontinenty a světem umění, která vám nedá vydechnout.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Panteon

Hämnden är ljuv AB , 2020

tami1
13.01.2021 4 z 5

Absurdně překombinovaný děj je plný konspirací a náhod, které spojují nespojitelné. Stejně jako ve Staříkovi a Analfabetce jsou hlavní postavy tak různorodé a svým způsobem divné, že by se vlastně ani nemohly potkat, natož spolu mít nějaký vztah. Zběsilá dějová linka vás vtáhne do děje a už nepustí.

Humor a pomsta jsou věčné!

stumpy
12.01.2021 5 z 5

Moje první setkání s tímto autorem. Bylo to příjemné, klidné, pohodové vyprávění jedné životní motanice. Místy opravdu veselé dovětky autora, mne v hromadce rozesmály. Ale nedalo se to. Kniha je to opravdu milá. Jen ten masaj, ten mi hrál na nervy, vždycky tomu dal na frak a převedl příběh na další kolej :-D Ale kniha za mne pěkná. Díky moc Ježíškovi za takový výběr.

soukroma
11.01.2021 4 z 5

Příjemné čtení, ale zdaleka ne tak zábavné ani poučné jako Stařík 100 a Stařík 101 (od srdce jsem se zasmála pouze při posledních dvou replikách v knize, které ovšem nepronáší žádný z hlavních hrdinů). Něco málo zajímavostí o Masajích, Irmě Stern a expresionistech, obchodech s uměním a galeristech (a šmejdech), (pozitivně) kreativních podnikatelích a jejich nápadech (od Sladké pomsty ke Sladkému zdraví) a ... Švédsku (pochopitelně). Ale provázanost vztahů mezi úzkou skupinou hrdinů, kteří se "náhodně" setkávají a dávají dohromady mi až příliš připomněl nedávno dočtené Úzkosti a jejich lidé a vůbec mi celý styl tentokrát až příliš připomínal Backmana, jakoby se Jonasson až moc inspiroval. Druhá půle byla občas až nudná, zdlouhavá mnohým opakováním téhož, celé by to mohlo klidně být o dost kratší.
Ovšem vylíčení šamana Masaje, který z vesnice bez jakýchkoli civilizačních vymožeností přeletěl půl světa a dokázal se v civilizaci rychle zorientovat, opravdu věřím: na lepší se prostě snadno zvyká, a stačí k tomu aspoň trocha inteligence a ochoty se učit (tady totiž nebyla žádná jazyková bariéra - Masaj se ve své jinak zpozdilé vesnici nějak naučil anglicky, takže zrovna ve Švédsku neměl žádný problém se domluvit).
Autor má sice pořád nápady a pořád co říci, zejména svým krajanům, ale Staříka prostě asi už nic předčit nebude... 85%

Jaruš7
10.01.2021 3 z 5

V očekávání bylo mnohem, mnohem víc.
Po Zabijákovi bylo nadšení s tak slibným titulem inspirací, pro varianty pomsty přímo nakažlivé. Než jsem ji měla v rukou byly představy zdrojem eskamotérské fantazie.

Krkolomnost sledu historie rodu v multikulty společnosti se musí přijmout, pak kolečka zapadnou.
Ze sladkostí bývá i zle.

Citace :" Vezměte si jenom všechny ty zatracený prezidenty."
...ten, který převzal vládu v zemi s ohroženým deštným pralesem a prezidentskou éru zahájil s tím, že zrušil ministerstvo kultury a na postoj národa vůči morálce a kultuře nechal dohlížet bývalého pornoherce."

Lámat hůl nebudu, ale pro příště se titulem unést nenechám.

evacerna18
06.01.2021 4 z 5

Po několika předchozích knihách jsem si říkala, že Jonassonovi už žádnou další šanci nedám. Když jsem ale uviděla dobré recenze, tak jsem neodolala a do jeho nejnovější knihy se přece jen pustila. Musím říct, že jsem hodně příjemně překvapená - přečtení nelituji a dokonce jsem si knihu opravdu užila. Autor po dlouhé době konečně napsal něco poměrně kvalitního. Sladká pomsta se v mnohém podobá Stoletému staříkovi, nechybějí zde originální postavy, humor ani bláznivé situace. Pokud jste tedy fanoušky Staříka a Analfabetky, jistě se vám Sladká pomsta také zalíbí.

bamba
06.01.2021 5 z 5

El perro está bajo la mesa - stojí za to prečítať si to! Dočítané - 10,30 teda o pol jedenástej.

Vendys80
04.01.2021 4 z 5

Perfektni kniha, ktera se cetla sama behem Vanoc. V porovnani s Analfabetkou byla trosku slabsi a mene humorna, presto doporucuji!

cornetka
02.01.2021 5 z 5

Jako ostatní autorovy knihy, tak i tohle byla jízda! Masaj, kreativec, sběratel umění, jeho manželka a syn a k tomu firma Sladká pomsta. Jako vždy zamotaný a propletený děj a jako obvykle ten správný humor. Jonas Jonasson opět nezklamal!

NannyOgg24
02.01.2021 5 z 5

Jonasson je skvělý, neotřelý nápad. Pobavila jsem se. S hlavními hrdiny musíte sympatizovat, i kdybyste nechtěli.

KirmaLee
01.01.2021 4 z 5

Klasický Jonas Jonasson. Sladká pomsta pobaví, pohladí po duši, ale zároveň donutí k přemýšlení. Opravdu dobře propojená dějová linka, která vyústí ač v trochu moc nereálný, ale krásný závěr (nebo více závěrů). Znovu dokázal příměs nemožného nakombinovat tak, jako by vám to všechno vyprávěl při nedělní odpolední kávě. Rozhodně doporučuji k přečtení.

magnolia
01.01.2021 3 z 5

Do nového roku vstupuji s dodatečným komentářem poslední loňské přečtené knihy. A tak píšu, že Stařík byl první a nejlepší, tenkrát, když jsem ho četla, určitě ano. Sladká pomsta je plná nápadů, náhod a je občas i humorná, jen mi připadalo, že těch křivd bylo až moc a pomstu tomu, kdo ji nejvíc zasloužil, bych si představovala no, nějak výraznější. A navíc: Sladkou pomstu jsem dočítala během Vánoc, a to už jsem byla naprosto uchvácená filmem Králíček Jojo, takže i nyní, po 4. zhlédnutí nemám v hlavě nic... než tento dokonalý film a soundtrack k němu :)
(Omlouvám se za filmovou poznámku.)

Čtenářka73
30.12.2020 3 z 5

Asi bych hodnotila lépe, kdyby to byla moje první kniha od Jonassona. Takhle pořád porovnávám s nedostižným Staříkem a Analfabetkou. Styl psaní je podobný, některé pasáže jsou velmi vtipné, ale celkově mě knížka nezaujala a nejspíš se k ní nebudu vracet.

OldaB
28.12.2020 4 z 5

Po slabším Zabijákovi se autor opět vrací k osvědčenému receptu a servíruje nám jeden ujetý nápad za druhým. Hlavně se mi líbí to pozitivno, které při čtení zažívám. Mám pocit, že hlavním postavám je potřeba držet palce a nevadí mi to. Jasně, na Analfabetku to nemá, ale každopádně je toho hodně dobré čtení.

111moni
28.12.2020 5 z 5

Četlo se to dobře, není to nic hlubokomyslného, žádná myšlenka, co by obrátila život, tedy až na tu, že pomsta je aktuální stále a je jako spirála, dá se vytočit do neuvěřitelných otáček. A jak řekl už pan Lustig v pohádce, svět je malý a o náhody v něm není nouze. Kdo chce oddechovku, trochu praštěnou, nechce hledat žádné poučení z příběhu, je kniha pro něj.

Geramon
27.12.2020 5 z 5

Skvělé jako předchozí knihy.

Evina74
26.12.2020 5 z 5

Po pro mě slabším Andersovi jsem se při čtení Sladké pomsty dobře bavila. Už jen nápad podnikatelského záměru ohledně firmy zabývající se pomstou mi přišel zajímavý. Byl to klasický Johansson, za mě dobrý.

vevu.
16.12.2020 4 z 5

Po Zabíjakovi už se mi do Jonassona moc nechtělo, ale Sladká pomsta byla zase super jízda!
Svižná, rozlítaná, plná nepochopitelných a vtipných situací, u kterých jsem přemýšlala, jak z nich autor/postavy vybruslí.
Pro mě zůstanou Stařík a Analfabetka nepřekonatelní, ale Sladká pomsta je jim v závěsu. :) Takže jako oddechovku určitě doporučuji. ;)

kuruteku
15.12.2020 5 z 5

První Stařík byl bomba. Analfabetka krok jinam. Zabiják Anders úlet a druhý Stařík odvar. Tohle je hned za prvním Staříkem a Analfabetkou, na začátku hodně rozlítané do všech stran a ztřeštěné, na konci už jenom do sebe zapadávající a ztřeštěné. Musel jsem se přemáhat, abych se v tramvaji nesmál nahlas a jak se usmívám, nebylo pod rouškou vidět. Už je zase možné vzít autora na milost. Dobrá je ta šíře a seznámení s uměním Irmy Sternové, našel jsem si i Adolfovy obrazy, abych byl v obraze. Ale Ole Mbatian mladší moderní je Deus Ex Machina par excelance. Zase někdo exoticky uvěřitelný ;-) A podnikavec Hugo se Sladkou pomstou, to je až inspirující.

Vydrýsek
13.12.2020 4 z 5

Svižné počtení, opět nekonvenční Jonasson.

Zuzana08
07.12.2020 3 z 5

Staříka a Analfabetku autor zase nepřekonal.
Nenadchne - neurazí.
Ale po všech thrilerech a emocionálně vypjatých knihách z druhé sv. války (jež jsou plné pulty knihkupectví), určitě přijemná oddechovka! U které nemusíte moc přemýšlet, hledat složité zápletky či se ztrácet v dějových retrospektivách. Prostě jen čtete a usmíváte se, vše je jasné od začátku do konce.